Domů » Jak vyhrát krysí závod a dosáhnout na vysněnou finanční svobodu?

Jak vyhrát krysí závod a dosáhnout na vysněnou finanční svobodu?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
finanční svoboda a pohoda

Znáte pojem „krysí závod“? Jedná se o přirovnání mnoha lidských životů k hlodavci běhajícímu v kolečku. Vydáváte nekonečné množství energie a přitom stojíte stále na místě. Nejčastěji se termín používá v kontextu majetku a finanční situace.

Jak poznáte, že běžíte krysí závod?

Krysí závod zdaleka neběží jen relativně chudší lidé. Může se naopak týkat i těch nejbohatších jedinců. Lidé totiž mají tendenci spolu s tím, jak rostou jejich příjmy, zvyšovat také výdaje.

A tak osoba, která pobírá minimální či průměrnou mzdu, bude žít v malém skromném bytu za městem, nakupovat základní potraviny ve slevě a na dovolenou se podívá jen po České republice nebo do klasických levných destinací v rámci Evropy. 

Bohatší člověk, který běží krysí závod, může pobírat i mnohonásobek průměrné mzdy. Všechny peníze ale utratí za velký dům, luxusní vozy (na vše má navíc mnohamilionové úvěry, které splácí), exotické dovolené, luxusní mobilní telefony, hodinky, šperky a další.

Výsledkem je, že oba jedinci ke svému životu nezbytné potřebují pracovat, jinak o svůj životní standard okamžitě přijdou. Mnoho takových lidí přitom dělá práci, která je nenaplňuje. A tak značnou část života tráví kvůli penězům, které utrácí, činnostmi, které dělat nechtějí. Po pár letech mají pocit, že v životě prohrávají.

Máte-li podobné pocity a nacházíte-li se v obdobné situaci, pak pravděpodobně běžíte krysí závod.

Jak z krysího závodu vyskočit?

Vaším cílem by mělo být, abyste v určité fázi svého života měli takový majetek a takový objem finančních prostředků, že nebudete závislí na pravidelném příjmu ze svého zaměstnání nebo podnikání. To neznamená, že musíte sedět doma a nic nedělat. Budete mít ale absolutní svobodu v tom, co dělat chcete, a nic vám nebude bránit v případě potřeby cokoliv změnit.

Jak jste asi vytušili z předchozích řádků, k dosažení tohoto cíle se budete muset naučit peníze odkládat. A tak v případě prvního „chudšího“ člověka zmíněného výše bude nutné najít nové zdroje příjmů. Nadprůměrně vydělávající jedinec se zase bude muset naučit omezit své výdaje.

Musíte dosáhnout toho, že váš osobní a rodinný rozpočet bude přebytkový. Přebytečné peníze neutratíte, ale budete je investovat.

Potřebujete, aby peníze pracovaly za vás

Čím více prostředků budete schopni odložit stranou, tím lépe. Jenže běžný nebo spořicí účet vás z krysího závodu nevytrhne. Peníze musíte investovat na finančních trzích, do nemovitostí nebo třeba do uměleckých a sběratelských předmětů. Záleží na tom, čemu rozumíte a co dokáže přinést zajímavé zhodnocení.

Příležitostní mohou být i kryptoměny

Kromě klasických investic například do akcií nebo dluhopisů můžete zkusit i modernější alternativyCena bitcoinu v posledních měsících poměrně výrazně klesla. Může tedy jít o příležitosti, jak rychle zhodnotit i drobné částky. Kryptoměny můžete obchodovat i za české koruny na přední kryptoměnové burze Coinmate.io. I kryptoměny tak mohou být součástí vaší cesty z krysího závodu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz