Domů » Jak sestavit rodinný rozpočet? Aplikace vs tabulka!

Jak sestavit rodinný rozpočet? Aplikace vs tabulka!

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Daň za nabytí nemovitosti

Rozhodli jste, že začnete sledovat své finance v rodině? Možná tápete v tom, jakým způsobem svůj rodinný rozpočet vést. V dnešní době již existuje mnoho způsobů, které vám sledování toku vašich peněz usnadní. Stačí jen přijít na to, co vám nejvíce vyhovuje, abyste zlepšili tento návyk udrželi a měli v něm dokonalý přehled. 

Můžete si vybrat buď online zaznamenávání toku financí do různých aplikací, které přináší určité výhody a nevýhody, nebo sledování pomocí tabulek. Ty lze také tvořit v online či počítačovém prostředí nebo ručně na papír, a také mají své klady a zápory.

Oba způsoby, aplikace i tabulka, slouží stejnému účelu, ale jen vy můžete rozhodnout, který přístup je pro vás ten pravý. Pojďme se tedy podívat, jaké výhody a nevýhody přináší každý z nich.

Kromě způsobu zaznamenávání financí je důležité taky vědět, jak takový rodinný rozpočet sestavit. Možná se to zdá jako těžký oříšek, ale ve skutečnosti na vytvoření si svého přehledu financí není vůbec nic složitého.

Nejen rodinný rozpočet je důležitý

Stejně zásadní jako sledování příjmů a výdajů rodiny je také přehled ohledně vlastních financí. Díky němu si totiž lépe rozvrhneme své peníze a taky zjistíme, do čeho je nejvíce vléváme a naopak, odkud k nám chodí. Osobní rozpočet nám pomůže zjistit svá slabá místa. Teda ta, kde nejvíce investujeme a utrácíme za ně, ale jedná se o příliš „ zbytečné útraty“, na kterých bychom mohli ušetřit. 

Když potom přejdeme na rodinný rozpočet, už máme více v malíku, jak takový plán řídit a vést. Stačí jen znát veškeré příjmy a výdaje celé rodiny. A také si rozvrhnout časové rozpětí, v jakém chcete finance sledovat. Nejčastěji si lidé sestavují měsíční rozpočet. 

Dále se často sestavuje rodinný rozpočet s určitým cílem. Ve většině případů se jedná o ušetření peněz navíc či splacení nějakého dluhu. Může to být ale i jiný důvod jako třeba vysněná dovolená nebo zkrátka jen zjištění, jak na tom finančně jsme.

Rozpočet
Rodinný rozpočet můžete vytvořit mnoha způsoby

Jak sestavit rodinný rozpočet?

K sestavení rodinného rozpočtu stačí pouze vypsání pár bodů, které jsou ale velmi podstatné a nezbytné.

Příjmy rodiny

Nejprve si sepiště veškeré příjmy rodiny během měsíce nebo jiného časového období, které chcete sledovat. Do této skupiny patří:

 • Čisté mzdy, tedy výplaty objevující se každý měsíc na účtu od všech pracujících členů v domácnosti.
 • Příspěvky ze zaměstnání ve finanční podobě zahrnující například stravenky či proplacení dopravy.
 • Zisk z podnikání, pokud někdo v rodině dělá sám na sebe. Tento příjem se každý měsíc liší podle výše jeho výdělku.
 • Státní příspěvky, které představují různé přídavky, příspěvky a jiné důchody od státu.
 • Vedlejší příjmy zahrnující výdělky z pronájmu, investic, dalších brigád, alimentů atd.

Díky tomuto kroku zjistíte, kolik je vaše příjmová stránka. Stačí vše sečíst a již budete vědět, jaký máte limit pro své výdaje.

Výdaje rodiny

Nyní se vrhněte na vypsání všech výdajů, které za určité časové období vydáte pryč ze své rodinné peněženky. Tady zjistíte, zda se vyrovnáte svým příjmům, případně si přilepšíte do kapsy nebo uvidíte, kde je zakopaný pes a proč pořád nevycházíte. Mezi rodinné výdaje se řadí:

 • Pravidelné výdaje představující náklady za bydlení (nájem, energie, internet), různé spoření, investice a splátky, ale také předplatné (Netflix, Spotify, časopisy atd.)
 • Stravování, do kterého spadají veškeré výdaje za jídlo, a to ať už v rámci nákupů do domácnosti, tak i za utrácení v restauracích, jídelních nebo za dovážky pokrmů domů.
 • Ostatní nákupy zahrnující drogerii, léky a různé jiné potřeby a osobní věci.
 • Doprava, u níž je asi všem jasné, co k ní patří. Nezapomeňte zaznamenávat výdaje za všechny členy domácnosti (tedy kromě benzínu či nafty do auta také poplatky na MHD). Někteří si do této kategorie zapisují i vedlejší náklady za automobil (mycí prostředky, opravy) a poplatky za parkování.
 • Zábava a volný čas, do nichž se řadí utrácení za veškeré vaše koníčky.
 • Jiné výdaje, které mohou představovat například náklady na domácí mazlíčky, pokud nějaké vlastníte či nárazové opravy za poškození nějaké věci.

Jednotlivé kategorie si samozřejmě můžete uzpůsobit podle svých preferencí. Součet těchto položek vám vyobrazí vaši výdajovou stránku.

💡 Tip: Také byste si měli rozdělit pravidelné výdaje, které v tom pravém smyslu nejsou ani výdaje, ale čekáte, že vám v budoucnu přinesou zhodnocení nebo alespoň slouží jako taková kasička. Do této kategorie patří velmi oblíbené stavební spoření, všemožné druhy investic či klasické spoření. V poměru rizika a možného výnosu jsou odborníky doporučovány takzvané ETF, které jsou vlastně investicí do akcií, akorát eliminují riziko výběru jednoho akciového titulu.

Vyhodnocení rozpočtu rodiny

Teď už nezbývá nic jiného, než rodinný rozpočet vyhodnotit a zjistit, jak na tom jste. Můžou vzniknout pouze tři situace: Jste v plusových číslech, tedy vytváříte si úspory do budoucna, strádáte aneb zadlužujete se nebo vycházíte přesně na korunu (což nebývá moc časté). 

Každý si určitě přeje pohybovat se v plusových číslech. Když si budete pravidelně takový rodinný rozpočet tvořit, snadněji naleznete místa, kde se zbytečně utrácí, a můžete jim tak utáhnout opasek.

💡Tip: Chtěli byste zlepšit a mít větší dosah na svých sociálních sítích? Přečtěte si náš článek o 19 tipech, jak získat sledující na Instagramu.

Aplikace pro sestavování rozpočtu

Aplikace pro tvorbu rozpočtu jsou navrženy tak, abyste je mohli používat ve svých chytrých telefonech, tabletech nebo na počítači. Patří tak mezi skvělé nástroje, které nám umožňují sledovat a zaznamenávat si finance kdekoliv a kdykoliv (pokud se jedná o online aplikaci, je samozřejmě nutné mít zajištěné připojení k internetu).

Klady aplikací pro rodinný rozpočet

Využití aplikací má v dnešní době čím dál větší oblibu. Není se čemu divit, aplikace sloužící na vytvoření si rodinného rozpočtu mají oproti tabulkám dvě hlavní výhody.

Zaprvé se jedná o hotové systémy, takže stačí pouze zadat své informace a hned vidíte výsledek. Není třeba vytvářet vlastní grafy a přehledy, zadávat všelijaké vzorce ani svými silami vymýšlet, které kategorie vlastně sledovat; protože vše za vás udělá tato chytrá aplikace. Stačí se jen zaregistrovat a zadat potřebné informace.

Dalším významným plusem je, že mnoho aplikací pro rodinný rozpočet (ale i jakýkoliv jiný) se dokáže synchronizovat s vaší bankou a dalšími finančními účty. Díky tomu můžete snadno sledovat své finance na jednom místě a nemusíte přecházet mezi bankovním účtem a rozpočtovou tabulkou. 

K tomuto bodu však může být také hodně lidí skeptických. Přece jen synchronizace bankovního nebo jiného finančního účtu je velmi citlivá záležitost. Vždy si raději dávejte pozor a ověřte si důvěryhodnost dané aplikace.

Nevýhody aplikací pro rodinný rozpočet

Některé aplikace pro tvorbu rozpočtu mohou být zpoplatněny. Často se jedná o jednorázový poplatek, který však může některé lidi odradit. Nevěšte však hlavu, existují také bezplatné možnosti.

Další nevýhoda aplikací představuje to, že vás omezuje v přizpůsobení si tvorby rozpočtu podle sebe. Aplikace mají obvykle přednastavené kategorie pro sledování vašich finančních toků a mohou generovat pouze určité přehledy. Nemusí tak poskytovat všechny funkce, které potřebujete nebo byste chtěli mít. Pokud však před užíváním porovnáte několik aplikací pro svůj rodinný rozpočet, můžete najít takovou, která vyhoví většině, ne-li všem vašim potřebám.

💡 Tip: Zajímá vás více svět finančních příjmů a hledáte rady, jak si efektivně přilepšit? Přečtěte si 35 tipů, jak vydělat peníze na internetu, a to dokonce bez vkladu.

Tabulky pro sestavování rozpočtu

Rodinný rozpočet založený na tabulkovém systému představuje všestranný nástroj, který můžete použít ke sledování vašich finančních toků, a to nejen v rodině.

Klady tabulek pro rodinný rozpočet

Tabulky nabízejí prakticky neomezené možnosti individuálního přizpůsobení. Jestli chcete přidat nebo odebrat sledovanou kategorii výdajů, můžete tak jednoduše učinit. K využití se nabízejí i různé grafy, které vám pomohou získat lepší a vizuální přehled o vašich výdajích, a to na základě libovolných kritérií.

Další výhoda je to, že jsou tabulky zdarma. A pokud si vyberete takovou, která nabízí cloudové úložiště a mobilní aplikaci (například Google tabulky), můžete ke svým informacím přistupovat z jakéhokoliv zařízení, stejně jako v případě využití aplikace pro sestavování rozpočtu.

Nevýhody tabulek pro rodinný rozpočet

Abyste z tabulky pro sestavování rozpočtu vytěžili maximum, musíte se trochu vyznat v tabulkových vzorcích. Některé funkce (například sečtení měsíčních výdajů) jsou jednoduché. Pokud však chcete provádět složitější výpočty, může vám chvíli trvat, než se začnete orientovat v potřebných vzorcích. To vám může zjednodušit šablona rozpočtové tabulky, která má již zabudované vzorce. Případně v tabulkách nebo na internetu najdete návody, jak určité vzorce využívat.

Rozpočtové tabulky také postrádají možnost přebírat data z vašich bankovních účtů, takže musíte pravidelně kontrolovat své transakce a ručně vše přenášet. Tyto dodatečné kroky sice trochu znepříjemňují tvorbu, ale vše záleží na tom, z jakého účelu tabulku pro rodinný rozpočet používáte. Jestli například sledujete pouze výdaje, nemusí vám vadit, že vám tabulka nesdělí i aktuální zůstatek na bankovním účtu.

U tabulek se nabízí nejstaršího způsobu zaznamenávání, a to je ručně na papír. Pro někoho tento systém může být výhodou, protože si zkrátka vytvoří tabulku 100% na míru, co se týče struktury i vizuálního zpracování. Pro jiného však tato metoda představuje nevýhodu, neboť je zdlouhavá a vyžaduje vypočítávání pomocí hlavy či kalkulačky.

Který nástroj je pro vás ten pravý?

Nejlepší nástroj pro tvorbu rozpočtu je ten, který budete skutečně používat a splní vaše požadavky a očekávání. Můžete vyzkoušet několik aplikací a pokud vás nezaujmou, nic vám nebrání v přejití na tabulkový systém a naopak.

Jakmile najdete metodu, která vám vyhovuje, držte se jí a využívejte informace, které vám poskytuje, abyste mohli snížit zbytečné výdaje a dosáhnout svých dlouhodobých finančních cílů. 

Jak vydělat peníze na internetu, růst
Dobře propracovaný rodinný rozpočet odhalí slabá místa a vaše finance tak můžou jenom kvést

Mít vhodně sestavený rodinný rozpočet je opravdu důležité. Za peníze si sice nekoupíte všechno, ale jestli vyžíváte od výplaty k výplatě, nastal ten pravý čas sledování svých finančních toků.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz