Trávit celé dny venku a zůstat přes noc pod širákem nemusí být jen záležitost teplých dní. Zimní krajina nabízí zcela unikátní krásy, které si nemůžete nechat ujít. Aby vám byl pobyt v přírodě co nejpříjemnější a neriskovali jste tak své zdraví, podívejte se na seznam základního vybavení s doporučením na konkrétní produkty, se kterými pobyt venku bude radost i pod bodem mrazu!
Obsah článku
Na co myslet, než vyrazíte přes noc do přírody
Trávit noc mimo civilizaci uprostřed lesů nebo na břehu zamrzlého jezera může být nezapomenutelným zážitkem, ale to bohužel i negativním. Než se podíváme na nutné vybavení k přečkání takového večera, je třeba se ujistit i o dalších důležitých faktorech.
1. Ochrana před zvířaty
V Čechách to úplně nehrozí, ale už u sousedů na Slovensku vás může uprostřed noci nečekaně překvapit medvěd, který ucítil vaše zásoby jídla a přilákalo ho to na dobrou večeři. Pokud nechcete být její součástí a stanujete v lokalitě, kde se nebezpečné šelmy přirozeně vyskytují, je nutné přes noc schovávat veškeré jídlo daleko od vašeho nocoviště. K tomu vám může posloužit drysack nebo speciální vak odolný proti škrábancům. Veškeré jídlo a různě parfemované věci, které by mohly zvěř lákat (deodoranty, repelenty atd.) se pak do pytle ukryjí a ten se ideálně zavěsí na vysokou větev pomocí dlouhého lana.
S tím souvisí i adekvátní reakce, pokud na divokou šelmu během výšlapu narazíte. Po dobu cesty se na sebe snažte upozorňovat, zvířata nestojí o kontakt o nic víc než vy. Jestliže medvěda, nebo jiné, potencionálně nebezpečné, zvíře na své cestě zahlédnete, vyhněte se mu a v žádném případě se ho nesnažte pronásledovat. Medvěd, vlk či jiná šelma by si tento druh chování mohli vyložit jako pronásledování a mohli by zaútočit. Pohybujte se klidně, bez prudkých reakcí nebo náhlých výpadů a všímejte si svého. Není třeba mít ze zvěře strach, jen znát zásady bezpečného pobytu v přírodě.
2. Povolení k přenocování
Co se opět České republiky týče, je k přespávání v přírodě poměrně benevolentní. Zákony ale uvádějí rozdíl mezi nocováním a tábořením. Nocování spočívá v přečkání noci na jednom místě, odkud se ráno seberete a přesunete se zase dál. Zkrátka by po vašem noclehu neměla zůstat žádná památka. Tento způsob přečkání noci je povolený a pokud se nenacházíte v Národním parku nebo na soukromém pozemku, žádná pokuta vám nehrozí. Táboření, na druhou stranu, vykazuje známky takového pobytu, který bude na daném místě trvat několik dní. Pokud si tedy postavíte stan, vykopete latrínu a rozděláte oheň mimo oficiální ohniště, už porušujete zákon.
3. Dostatek pitné vody
Vaše ideální místo k přespání byste si měli najít na rovné ploše, kterou začnete osidlovat ještě za světla, abyste měli na rozdělání stanu či tarpu dostatek času. Trávíte-li v přírodě několik dní, rozhodně byste měli myslet na to, zda máte dostatek pitné vody. V horách vám mohou být k dispozici horské potůčky, úplně nejlíp ale uděláte, když na tuto “drobnost” budete myslet předem a zabalíte si pitnou vodu s sebou. Myslete zhruba na dva litry na člověka – přece jen se každý musí dostatečně napít, uvařit si na vařiči tepou večeři a postarat se o základní hygienu. Jde sice o velkou zátěž, nicméně na zásobách vody se opravdu nevyplatí šetřit.
Co si rozhodně zabalit s sebou
Buďme upřímní, přenocování v přírodě během zimního období přináší zcela unikátní rizika a dalo by se tím pádem považovat za náročnější i nebezpečnější. Nabízí ale naprosto uníkátní zážitky, pozorování východu a západu slunce z vrcholků zasněžených hor, romantické procházky bílou krajinou i nepřeberné množství zimních sportů. Navíc je všeobecně známo, že teplá polévka nejlépe chutná po celém pobytu venku v teplotách pod nulou!
Stan či tarp
Zda se rozhodnete pro kompletní stan, či jen tarp, který vás zastřeší jen ze dvou stran, je zcela na vás, ale i trochu na českých zákonech. Tarp je totiž jistější variantou a nikdo vás při jeho rozkládání nemůže nařknout z dlouhodobého táboření. V případě stanování je to na více chráněných lokalitách už trochu ošemetné. V mnoha případech je ale tarp skvělou volbou. Váží totiž naprosté minimum a s trochou praxe se ho naučíte stavět do pár minut. Velmi kvalitním, lehkým a cenově přijatelným výrobcem je polská firma Lesovik, která nabízí nepromokavé tarpy různých velikostí. Tarp je navíc natolik versatilní, že jej můžete postavit přes spacák s karimatkou, ale i přes uvázanou hamaku mezi dvěma stromy.
Karimatka (nebo dvě)
Výběr karimatky, na kterou v noci ulehnete, není lehko podcenit. V zimním období na vás půjde nejvíce chladu právě od země, proto je třeba vybrat takovou, co vás bude dostatečně izolovat, abyste neprochladli. Ideálním pomocníkem může být tzv. “harmonika”, kterou seženete s izolující vrstvou poměrně levně i v Decathlonu.
Do opravdu krutých mrazů se vám ale bude hodit i nafukovací karimatka, jenž vám dodá nejen na teple, ale i na pohodlí. Jednou z nejlepších možností na trhu je nafukovací karimatka THERM-A-REST NEOAIR XTHERM NXT vážící neuvěřitelných 480 gramů a s tepelným odporem R 7,3.
Zimní spacák
Poslední a pravděpodobně tou nejdůležitější složkou pro pohodlné přečkání noci v mrznoucích podmínkách je samozřejmě vhodný spací pytel. Zapomeňte na klasický třísezónní spacák. I kdyby hlásili rekordně vysoké teploty, noci na horách jsou nevyzpytatelné a zimní spacák se stane naprosto nepostradatelným.
Je na vás, zda se rozhodnete jít cestou syntetiky či peří. Syntetická výplň se v místě zad po pár letech proleží a bude třeba spacák vyměnit za nový, aby dostatečně hřál. Nesporná výhoda však spočívá v ceně i odolností – u syntetické výplně není namočení a taková tragédie, pokud se vám ji podaří usušit. Většina cestovatelů začíná s kvalitnějšími syntetickými spacáky a později přejdou na ty péřové. Mezi jejich výhody by se rozhodně dala zařadit udržitelnost. Nejen, že se tak snadno neproleží, ale většina výrobců je ochotna vám po zaslání opotřebeného produktu peří doplnit a prodloužit tak životnost výrobku až klidně na desetiletí. Je dobré ale mít na paměti, že peří se nesmí namočit, při skladování je třeba mít spacák rozložený a v neposlední řadě bývá těžší.
Odolná obuv
Když dojde na spolehlivou trekovou obuv, lidé se zásadně dělí na dva tábory: pohorky a trailovky. Které boty jsou lepší na jaké druhy výšlapů vydá na další článek samo o sobě, ale ani jedna volba není špatná a záleží především opět na osobní preferenci. Klasické pohorky ocení každý, kdo nechce kupovat nové boty co 2-3 roky a rád cítí v nohách jistotu. Pohorky díky svému vysokému designu totiž perfektně obejmou a zpevní celé chodidlo až po kotník čili pomohou předejít mnohým zraněním. Nenabízejí ale moc velkou volnost a po dlouhých dnech chození mohou být nepříjemné, a to vůbec není řeč o novém, neprošlápnutém páru.
Přesně to je jeden z hlavních důvodů proč spousta horalů dává přednost trailovým běžeckým botám. Jedná se o velmi kvalitní obuv vybavenou podrážkou s takovým vzorem, který vás udrží na jakémkoliv terénu. Jsou lehké, skladné, na noze příjemné a častokrát i mnohem více prodyšné než klasické pohorky. To oceníte hlavně v létě. Jedním z nejoblíbenějších párů jsou tzv. Ultraraptor od La Sportiva. Model, který vám vydrží dobrých 4-5 let je skloubením lehkosti, výkonnosti a odolnosti. Je možné zakoupit i s technologií Gore-tex, který vás ochrání před protečením.
Filtr na vodu
Jak už bylo řečeno, vody je třeba mít vždy dostatek, jelikož je třeba nejen na pití, ale i opláchnutí se nebo vaření. Co když ale na žádnou pitnou vodu nenarazíme, nebo jsou všechny vodní plochy zamrzlé? V takovém případě holt budeme muset improvizovat a rozehřát si nějaký sníh, o který by v takových podmínkách neměla být nouze. Pro tyto situace je vhodné s sebou nosit i filtr na vodu, abychom předešli nepříjemné nákaze nebo zažívacím potížím. Nemusíte se přitom bát, že by vám v batohu zabral příliš místa, jedná se o malou věc, co však dokáže zachytit až 99,99 % bakterií a nebezpečných prvoků. Konkrétně typ Mini Filter Camo od značky Sawyer dokáže přefiltrovat zhruba 1, 5 l/min. a má životnost až téměř 400 000 litrů. Pro vaši vlastní bezpečnost ale ukrývejte filtr v prostorách, kde nezamrzne, aby se tak nesnížila jeho účinnost.
Malý vařič
Pokud vyrážíte s úmyslem trávit v přírodě pouze jednu noc, dost pravděpodobně si navečer i ráno vystačíte s hrstkou oříšků, několika proteinovými tyčinkami a trochou sušeného masa a ovoce. Brát si s sebou vařič a večer si připravit teplé jídlo má dvě zásadní výhody, které jsou v zimě zásadní. Zaprvé, vaše tělo v zimním putování spálí více energie, protože kromě léta se aktivně musí snažit udržet vás v teple. Velká porce je tedy rozhodně na místě. Zadruhé, a to především, velké jídlo ohřáté na mírném plamenu pro vaše tělo představuje zdroj tepla. To po celodenním zmrzlém putování jistě oceníte.
Nezoufejte, že by vás malý vařič a bomba s palivem nějak významně omezovali na váze či prostoru. Značka Warg, patřící pod populární český e-shop 4camping.cz nabízí například vařič Warg Speeder vážící pouhých 90 gramů a skladný v rozměru 5×10 cm2.
Termo vrstva
Jedním z nejzákladnějších principů, jak se v chladném počasí udržet co nejvíce v teple, jsou vrstvy. Ty můžete postupně svlékat nebo naopak oblékat podle toho, jaká je vám zrovna zima a být tak připraven úplně na cokoliv. Pokud se ale bavíme o udržení tepla, nejdůležitější vrstvou bude ta, která nám hned přiléhá na tělo. Ta má totiž za úkol tělesné teplo držet blízko, aby se zbytečně neztrácelo do okolí, ale zároveň musí umět absorbovat pot, který by nás jinak po chvilce dokázal prochladit. Velmi dobře tuto funkci splňují základní vrstvy termoprádla z merino vlny. Tento speciální druh ovčí vlny totiž umí perfektně zahřát, dobře odvádí pot, hřeje i v případě promočení, je antibakteriální, a dokonce i velmi dobře pohlcuje pachy. Svetry a spodní vrstvy z merina většinou nebývají zrovna levnou záležitostí. Jedná se ale o kousky, které vám pravděpodobně vydrží celý život s naprosto špičkovým výkonem.
Nepromokavé oblečení
Abyste se udrželi v teple, musíte se udržet v suchu. V zimě se bohužel nemusíte hned vykoupat v jezeře, abyste se namočili, ale stačí pár kroků ve vysokých závějích, kdy vám sníh napadá do bot, za krk a do rukávů a nachlazení je na obzoru. Čím větší část svého těla dokážete udržet v suchu, tím lépe se vám bude s chladem bojovat. Nepromokavá bunda je samozřejmostí. Můžete jít cestou zimní výbavy a pořídit si nepromokavou bundu dělanou přímo do mrazivých podmínek. Takové bundy vás sice zahřejí, ale už mohou být trochu nepraktické svojí velikostí a neskladností. Nepříjemná přeháňka vás navíc může zastihnout i v létě nebo na jaře, a to byste se v zimní bundě pravděpodobně uvařili.
Mnoho lidí dá tak přednost takovému typu bundy, která je pouze perfektně ochrání před větrem a deštěm, bez dodatečného tepelného komfortu. Ten se totiž nejlépe dohání vrstvením. Nespornou výhodu má tento chyták v tom, že se často jedná o skladné a velmi lehké bundy, snadno sbalitelné do vlastní kapsy, jež pak můžete vytáhnout kdykoliv a kdekoliv. Až vás při vašich letních dobrodružstvích zastihne nečekaný deštík, jistě vám přijde tato bunda k užitku.
Lahev na vodu
Rada brát si s sebou na několikadenní výlet lahev na vodu se může zdát jako trochu zbytečná rada, ale na konkrétním typu láhve může záležet více, než se na první pohled zdá. Pokud si totiž zabalíte obyčejnou PETku, co jen naplníte po okraj vodou, poměrně jednoduše se vám stane, že vám v ní voda po pár hodinách chůze zmrzne, flaška pod napětím praskne a vy budete nahraní. Vyplatí se proto investovat do nádoby, kterou budete moci používat stále dokola a co taky něco vydrží.
Velmi oblíbenými jsou hydrovaky firmy Platypus, které mají obrovskou výhodu v tom, že se díky svému skladnému tvaru dokonale přizpůsobí jakémukoliv prostoru. Vybírat můžete hned z několika velikostí až do tří litrů. Dokoupit lze i hadičku pro dálkové běžce. Jsou velmi lehké, odolné a skladné. Až se budete ve svém spacáku ukládat ke spánku, můžete si ho naplnit horkou vodou z vařiče a vložit mezi stehna – pomůže vám tak zůstat v teple až do rána.