Domů » Jak zjistím IBAN a co znamená?

Jak zjistím IBAN a co znamená?

autor JanaM
0 komentářů
číslo IBAN

IBAN neboli mezinárodní číslo bankovního účtu (international bank account number) je standardizovaný formát čísla účtu definovaný mezinárodní normou ISO 13616:2007 a standardem EBS204.

Norma byla v roce 2007 aktualizována a rozdělena na dvě části, přičemž část ISO 13616-1:2007 „specifikuje prvky mezinárodního čísla bankovního účtu (IBAN) používané k usnadnění mezinárodního zpracování dat při výměně dat, ve finančním prostředí, jakož i uvnitř a mezi jinými průmyslovými odvětvími“. ISO 13616-2:2007 popisuje „Registrační úřad (RA) odpovědný za registrování formátů tohoto čísla, které jsou v souladu s ISO 13616-1 a postupy pro registraci vyhovujících ISO 13616.“ Oficiálním registrátorem je podle normy ISO 13616-2:2007 SWIFT.

Bankovní účet
IBAN – international bank account number

Jak vypadá IBAN?

Toto číslo může obsahovat číslice a velká písmena, celkem až 34 znaků. Má dvě podoby – elektronickou (bez mezer) a písemnou (s mezerou za každou čtveřicí znaků). Každá země má právo si určit vlastní strukturu tohoto čísla, ale musí vždy:

  • pevně stanovit pozici, na které bude kód banky
  • pevně stanovit pozici, na které bude číslo účtu
  • rozhodnout, zda-li využije maximálního počtu znaků nebo postačí číslo IBAN obvyklé délky

I přes výše uvedené musí být dodržena i následující pravidla, která ho charakterizují:

  • 2 znaky určující kód země
  • 2 znaky jako kontrolní číslice umožňující programovou kontrolu čísla – ochrana proti chybně zadanému číslu účtu
  • a dalších maximálně 30 znaků určujících kód banky, předčíslí čísla účtu, číslo účtu

Kde ho zjistím?

Velmi jednoduše, věřím, že každý, kdo má bankovní účet se již s tímto záhadným číslem setkal. Jak jsem již naznačila, nejjednodušší způsob zjištění je právě ve vaší bance.

Pokud se Vám na pobočku nechce, najdete ho ve svém bankovním výpisu nebo internetové bance. Lze také použít generátory čísla IBAN dostupné na internetu, ale i tak Vám doporučím, abyste si následně číslo IBAN ověřili ve své bance.

A proč se vlastně toto číslo používá? Důvodem zavedení je podpora automatizovaného zpracování mezinárodních platebních příkazů, zrychlení, zjednodušení, snížení počtu chyb při zadávání platebních příkazů a jejich zlevnění.

Při použití čísla IBAN k úhradám v rámci EU a připojených zemí tak nemusíte vyplňovat desítky polí úplného zahraničního platebního příkazu, ale postačí jen IBAN a SWIFT. Zahraniční platební styk tak s využitím IBAN dosahuje jednoduchosti tuzemského platebního styku.

Tip: Zajímá vás přehledný seznam kódu bank? Jedná se o důležitou položku v platebním procesu, která se vám bude hodit.

Kde ho nejčastěji využiji?

IBAN využijete zejména pro přeshraniční bankovní styk a při nákupech na internetu. Je také potřeba zmínit, že v některých zemích (např. ve Velké Británii) jsou tyto přeshraniční platby zpoplatněny a to nemalou částkou.

Doporučuji tedy vždy před provedením bankovní transakce předem prověřit případné poplatky. V poslední době vznikla spousta finančních institucí a platebních systémů, díky kterým se tyto platby značně zjednodušily. Jedná se o různé druhy internetových peněženek, např. PayPal, u nás je pak velmi oblíbená společnost PayU. Využitím těchto služeb si zajistíte rychlost převodu a také jeho bezpečnost. A můžete je využít i k tuzemským platbám.

Nyní již víte, jak IBAN vypadá a k čemu slouží. Přečtěte si také zajímavý článek o nejlepších spořících účtech, který vám pomůže s jejich výběrem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz