Domů » Jakou zvolit povinnou maturitní četbu?

Jakou zvolit povinnou maturitní četbu?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
maturita

Jste v posledním ročníku na střední škole a děsíte se toho dne, kdy přijde maturita? Nebojte se, nikdy není pozdě na přípravu. Dáme vám tipy na povinnou četbu takovým způsobem, abyste se sami mohli rozhodnout, co bude tou nejlepší volbou.

Povinná literatura: číst nebo nečíst?

Mnoho studentů vám řekne, že zvolenou literaturu k maturitě není potřeba číst, na internetu je přece nespočet detailních rozborů. Pravda je, že nemusíte knihu číst na to, abyste z ní úspěšně složili zkoušku, ale dokáže vám to zjednodušit přípravu, jelikož si budete pamatovat, o čem kniha byla (v tom případě, že ji opravdu vnímáte). Při zkoušce dostanete k ruce papír, na kterém bude vytisknut úryvek, který musíte do díla dějově zařadit. Když nebudete mít knihu přečtenou, může se stát, že nebudete vědět, které situace se text týká. Tady asi záleží na tom, jaký výsledek očekáváte. Pokud vám nevadí horší známka a jsou pro vás ostatní předměty důležitější, věnujte čas jim.

Pokud vás baví čtení knih, pak je pro vás tento úkol nejen jednodušší, ale také záživnější. Je jasné, že ne všechny knihy vás budou bavit, ale přece jen máte možnost si vybrat. Najděte si informace o obsahu literatury a na základě toho se rozhodněte, co by vás bavilo, abyste spojili příjemné s užitečným.

Jakmile danou knihu dočtete, určitě si z ní co nejdříve vypište poznámky, které budete u maturity potřebovat – obsah, charakteristika postav, vyprávěcí způsoby,.. S přípravou totiž musíte začít dostatečně dopředu, a za tu dobu toho nejspíš dost zapomenete. Udělejte si proto malou rekapitulaci nebo si rozbor vytvořte rovnou, abyste na nic nezapomněli. Klidně buďte více detailní, líp pro vás.

Tipy na povinnou maturitní četbu

Přemýšlíte nad tím, kterou vybrat? Každá škola má trochu jiný seznam, ale některé tituly jsou stejné. Pokud si chcete četbu vychutnat a máte dost času, doporučujeme následující:

Pro čtenáře poctivky

 • Shakespeare, zaručená klasika

Jelikož si musíte vybrat i ze starší literatury, vyzkoušejte slavného Shakespeare, mezi jehož tituly se řadí například Romeo a Julie, Hamlet nebo Zkrocení zlé ženy. William S. je znám pro svou nadčasovost díla, proto i navzdory stáří děl budete mít pocit, že jsou napsány zcela srozumitelně a možná s nimi i souzníte. Je to proto, že autor psal o vztazích, které společnost řešila, řeší a bude řešit vždy. Pobavíte se nebo si popláčete, nicméně se nebudete nudit.

 • Bible

Bible je prostě základ. Její rozsah je sice na první pohled šokující, ale určitě se vyplatí, pokud máte čtení rádi. I když jsme jako Česko nejvíce ateistický národ, hodí se znát křesťanství alespoň okrajově. Bible obsahuje zajímavé příběhy a vysvětluje svátky, které slavíme. Jestli máte dost času, směle do toho!

 • Kalibův zločin – Karel Václav Rais

Není to jen dnešní móda udržovat falešné vztahy a pomlouvat se navzájem. I v 19.století se pro dobrou pověst udělalo cokoliv. Kadla sice Vojtu nemiluje, ale vezme si ho, protože ví, že se s ním bude mít dobře. Z počátku šťastné manželství se z ničeho nic mění v noční můru a Vojtěch vůbec nemá tušení, co se stalo. Kam až Kadla se svou matkou zajdou, aby dosáhli svého? Poněkud tragický příběh se navzdory špatným vztahům odehrává v malebné krajině Podkrkonoší.

 • Inferno – Dan Brown

Říká vám něco Šifra mistra Leonarda? Tak to si určitě nezapomeňte přečíst ani Inferno. Dan Brown je autorem těchto fantasy detektivních příběhů, které řeší Robert Langdon v určité zemi plné nádherné architektury, která je v knize hojně popisována. Možná budete ze začátku trochu zmateni, ale časem zase plní napětí a překvapení nečekanými zvraty. Při četbě si také uvědomíte až podezřelou podobnost s probíhající pandemií. Knihu lze porovnat s filmem, který se ale originálu nevyrovná.

 • Velký Gatsby – Scott Fitzgerald

Opět dílo, které bylo převedeno na plátno. Tady zase za sebe mohu doporučit spíše filmovou verzi, ale to je individuální. Kniha je psána z pohledu Nicka Carrawaye, bratrance Daisy, který přijíždí do New Yorku, seznamuje se s Velkým Gatsbym, který se stane jeho přítelem a on tak zjišťuje, kdo je onen záhadný muž, o kterém nikdo nic doopravdy neví. Celý děj je do detailu popisován, místy až příliš detailně.

 • Alchymista – Paulo Coelho

Pro nadšence do osobního rozvoje ideální volba. Alchymista je o hledání smyslu života a správného receptu, jak ho žít. I když se něco může zdát neuvěřitelné nebo nesmyslné, vše je součástí plánu. Mladý Santiago se rozhodne změnit svou dosavadní práci pastýře a vydat se za pokladem, který viděl ve snu. Cestou potká několik zajímavých lidí, kteří ho naučí novým dovednostem a předají mu informace, které ho nasměrují přesně tam, kam mají. Santiago dojde k nejednomu uvědomění, které nejspíše nemine ani vás.

💡 Tip: Podívejte se také na naše tipy na zajímavé knihy nebo se nechte inspirovat seznamem motivačních knih.

 • Piková dáma – Alexandr Sergejevič Puškin

Puškinova klasika z období romantismu vypráví o touze po bohatství, kterému Heřman podlehne. Bude chtít znát ony výherní karty, na které si vsadí. Co všechno je ochoten udělat pro to, aby se tajemství dozvěděl? Příběh je obohacen o záhadné jevy a vše nakonec skončí přesně tak, jak má.

četba maturita
Dejte si pozor na filmy, které se neshodují s obsahem knihy, komise by vás na nich mohla nachytat.

Čtení vás nebaví a chcete ho mít co nejdříve za sebou? Pak se vám budou hodit díla, která mají sotva sto stránek a nejsou náročné na pochopení. Většina z níže uvedených titulů je převedena do audioknih či divadelních představení, které naleznete zdarma na internetu. Snažte si vybírat knihy také podle toho, aby měly buďto stejného autora, nebo alespoň byly napsány ve stejné době. U učení k maturitě to oceníte.

Pro rychločteče

 • Krysař – Viktor Dyk

Městečko Hammeln si na pomoc povolá muže, který svou píšťalou dokáže ovládat krysy, a vyhnat je tak z města. Za jeho práci je mu slíbena odměna, kterou ale nedostane. Ani jeho milostný románek nedopadne podle představ, proto se rozhodne se pomstít – co když kouzelná flétna nefunguje jen na krysy?

 • Bílá Nemoc – Karel Čapek

Nemoc, která postihne každého nad 40 let. Bohužel je smrtelná, její průběh je nesnesitelný a do této doby na ní nebyl vynalezen lék. V tom se ale objeví doktor Galén, který zná způsob, jak nemocné vyléčit, jenže se rozhodne svou léčbu praktikovat jen na chudých lidech bez vlivu. Za podmínky zrušení války, která se chystá, bude ochoten vyléčit i bohaté. Dílo Bílá nemoc upozorňuje na nástup fašismus a nesmyslnost války.

 • Petr a Lucie – Romain Rolland

Jedna z nejkratších novel vůbec. Příběh se odehrává za 1. světové války v Paříži, kde se seznámí dva mladí lidé, jejichž vztah propukne v lásku. Petr ví, že musí odejít do války a je smutný z toho, že bude muset Lucii opustit. Osud je ale nevyzpytatelný a možná jeho plány nevyjdou přesně tak, jak si myslel.

 • Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Filozofická pohádka pro děti i dospělé, která poukazuje na zbytečnou složitost našich rozhodnutí a přemýšlení o nich. Malý princ je velmi moudrý a nic mu neunikne. Dokáže vás dohnat k šílenství svými nekonečnými otázkami, ale také vás donutí si uvědomit, co je doopravdy důležité. Každý si knihu vykládá podle svého a ve vašem portfoliu by rozhodně neměla chybět.

 • České nebe – Jára Cimrman (Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak)

Jestli máte rádi komedii a třeba i historii, mohlo by vás toto drama bavit. Jedná se o scénář k divadelní hře (která je k dispozici ke zhlédnutí na YouTube), kde vystupují historické osobnosti typu J.A.Komenský, Miroslav Tyrš, Praotec Čech, Svatý Václav, Jan Hus a další. Ty se stanou nebeskou komisí, aby rozhodli, co budou dělat s první světovou válkou odehrávající se na zemi. Svými odlišnými charaktery tvoří povedenou skupinku vtipálků, jejichž humor vás pobaví jednou tolik, pokud znáte minulost každého z nich.

 • Racek – Anton Pavlovič Čechov

Dalším dramatem je Racek – symbol volnosti a svobody. Jak se žije synovi herečky, který se touží stát spisovatelem, ale podpory od jeho matky se mu nedostává? Mladé slečně, která se zamiluje do nesprávného člověka? Ženě, která touží být zase mladá a opěvovaná? Každý má v Sorinově panství své problémy a každý je řeší po svém. Hlavním tématem jsou zde vztahy, které se točí v milostném trojúhelníku. Pohled na postavy vyjádřil Tomáš Klus (který v této hře v absolventském ročníku DAMU 2010 ztvárnil Trigorina) ve svých písních alba Racek.

 • O myších a lidech – John Steinbeck

Oblíbenou volbou k maturitní četbě bývá O myších a lidech. Příběh vypráví o dvou kamarádech, kteří spolu kráčejí životem. Pracují na různých rančích a sní o tom, že si koupí pozemek. Lennie má velmi rád jemné věci, ale kvůli jeho obrovské síle nikdy nic živého, co si uloví na hlazení, nepřežije. Protože moc rozumu nepobral, George se za něj snaží vše řešit. Dojde ale k incidentu, který půjde vyřešit jen s těží, někteří z vás si nejspíš popláčou.

Před výběrem popřemýšlejte o svých prioritách a rozhodněte se tak, abyste si literaturu přizpůsobili a vyhovovala vám. Maturita z českého jazyka sice může být otrava, ale z ústních zkoušek je to spíše ta lehčí varianta. Hodně štěstí u zkoušky!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz