Domů » Technika Pomodoro: Zlepší organizaci času a učení?

Technika Pomodoro: Zlepší organizaci času a učení?

autor Sandra
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
pomodoro organizace času

Hledáte způsob, jak ušetřit čas? Připadá vám, že lidé kolem vás zvládají mnohem více činností než vy a při tom nesedí celý den v práci? Vyzkoušejte techniku Pomodoro a naučte se efektivně řídit čas!

🎓 Zajímavost: Pomodoro je italsky rajče 🍅.

V čem spočívá technika Pomodoro?

Cílem techniky Pomodoro je rozdělit čas strávený prací a odpočinkem tak, abychom zůstali co nejdéle soustředění. Výhodou této metody je nejen vysoká míra koncentrace během plnění úkolu, ale také zmírnění pocitu únavy často přerůstajícího do apatie k vykonávané práci.

Jedná se o time-managementovou praktickou pomůcku, která měří čas na základě 25-minutových úseků, označovaných jako tzv. pomodora. Jednotlivé časové intervaly jsou zaznamenávány pomocí speciálního tomato timeru a po každém dokončeném pomodoru následuje 5-minutová pauza.

time management pomodoro
Jak lépe organizovat čas a zvládat během dne více úkolů? Vyzkoušejte techniku Pomodoro!

Účinnost této metody spočívá v tom, že po dobu plynutí pomodora je povoleno myslet pouze na jeden úkol, kterému věnujete maximum své pozornosti. Pokud vás během pracovního pomodora někdo nebo něco vyruší, počítá se za neplatné a začínáte od znovu. Po uplynutí čtyř pomodor by měla správně následovat delší pauza. Během této půlhodinky se můžete protáhnout nebo jít prodýchat na čerstvý vzduch.

Stejně tak jako by měla být intenzivní práce, by měl být intenzivní i váš odpočinek, a proto se nedoporučuje odpočívat tím, že budeme trávit čas na sociálních sítích nebo koukat na televizi. Ideálně byste se měli snažit vypnout nebo na pár minut zavřít oči a snažit se na nic nemyslet. Pokud jste například v práci, můžete prohodit pár slov s vašimi kolegy nebo si doběhnout pro kávu nebo něco k pití.

Pomodoro aplikace
Aplikace Pomofocus.io

💡Tip: Aplikaci Pomodoro v sobě má dnes mnoho chytrých hodinek. Dokonce i náramky do 1000 Kč. A funguje to výborně. Pokud to s touto technikou myslíte vážně, tak doporučuji zvážit koupit některé chytré hodinky s touto vychytávkou. Nebo můžete vyzkoušet tento web, kde si vše můžete měřit i s jednotlivými tasky v prohlížeči.

Pro koho je technika Pomodoro vhodná?

Vyzkoušejte techniku Pomodoro, jestliže:

  • Drobné rozptýlení často zkazí celý pracovní den a dokáže vás naštvat.
  • Motivuje vás gamifikace práce a herní stanovování cílů. Jste soutěživý.
  • Trvale pracujete za hranicí optimální produktivity
  • Máte spoustu práce s otevřeným koncem, která by mohla zabrat neomezené množství času.
  • Potřebujete více efektivně a kontrolovaně alokovat čas.
  • Jste přehnaně optimističtí, pokud jde o to, kolik toho za den stihnete.
  • Baví vás název a máte opravdu rádi rajčata.

Jak poznáte, že je pomodoro účinné?

Chcete zefektivnit čas strávený v práci pomocí techniky Pomodoro? Zkuste po dobu několika dní vést evidenci o počtu pomodor, které jste strávili nad jednnotlivými činnostmi. Až budete mít jasný přehled o množstí pomodor u jednotlivých aktivit, můžete se pokusit svou práci zefektivnit. V první řadě je potřeba zredukovat časově náročné úkoly nebo se pokusit vymyslet způsob, jak zvládnout stejný objem práce o něco rychleji.

Důležitou složkou plánování je také retrospektiva. Ta vám dává přehled o tom, čeho jste až do teď dosáhli a co byste mohli udělat příště lépe. Pokud například víte, že musíte ráno stihnout hodně věcí před tím, než odejdete do práce, můžete část úkolů udělat večer nebo si alespoň předpřipravit oblečení a věci, které si chcete vzít s sebou. V případě, že se vám následující den povede dojet do práce bez zpoždění, máte vyhráno a víte, že vaše time managementová strategie opravdu funguje.

technika pomodoro v práci
Jak lépe organizovat čas a zvládat během dne více činností? Vyzkoušejte techniku Pomodoro!

Jak a kde měřit Pomodora?

Jak už vyplývá z názvu, pomodoro timer napodobuje kuchyňský časovač v podobě rajčete, který najdete běžně v domácnosti. Nicméně pokud jeden takový zrovna nemáte po ruce nebo hledáte nějakou sofistikovanější alternativu, můžete použít oline pomodoro časovače jako:

Pokud stále váhate nad tím, jak pomodoro zaznamenávat a měřit výsledky z vykonané práce, můžete se inspirovat knihou: Technika Pomodoro: Legendární systém pro plánování času a dokonalou koncentraci během hluboké práce

💡Tip: Pokud máte s time managementem problémy, tak můžete zkusit třeba nějaký kurz time managmentu, který se tomuto tématu věnuje.

Jak aplikovat techniku pomodoro v praxi?

Čím se Pomodoro liší od klasického způsobu práce?

Narozdíl od běžného způsobu práce, kdy se snažíte zůstat ponoření do nějaké činnosti co nejdéle, technika Pomodoro přináří naprosto odlišný pohled na čas. Jádrem této metody je vysoce intenzivní práce rozložená do kratších časových úseků.

Co to znamená v praxi? Budete-li sedět nad přípravou na zkoušku 2 hodiny vkuse pravděpodobně se rychle vyčerpáte a v poslední půlhodince už si místo učení budete vesele dopisovat s kamarádem na Facebooku.

Pokud si ale rozvrhnete 2 hodiny času do čtyř 25-minutových Pomodor, mezi kterými budete mít krátké pauzy, budete mnohem více motivovaní zůstat v pozoru. Na konci každého Pomodora vás totiž bude čekat zasloužený odpočinek, a proto nebudete mít problém se soustředit.

Tento jev vychází z lidské podstaty. Kdybychom se všemu a vždy věnovali na 100 %, byli bychom za chvíli přehlceni informacemi a nemohli normálně fungovat. Náš mozek se proto snaží soustředit pouze na to, co je v danou chvíli nejdůležitější. Po překročení určitého časového limitu naše pozornost klesá a přechází k jiným věcem.

Kde se technika Pomodoro dá použít?

Techniku Pomodoro objevil španělský student Francesco Cirillo, který metodu začal využívat ke studijním účelům. Jeho objev se stal později inspirací pro manažery vyššího i středního managementu, kteří Pomodoro techniku zařadili do komplexnějších pracovních procesů.

V dnešní době existuje mnoho modifikovaných a propracovaných technik měření času a výkonnosti zaměstnanců. Vyhodou techniky Pomodoro je jednoznačně zvýšení motivace pro dokončení začatého úkolu.

Tato metoda je stupínkem pro začínající time-managementové lifehackery, ale i ostřílené velikány. Správně aplikovaná technika Pomodoro pomáhá bojovat nejen s prokrastinací, ale i pocitem vyhoření a únavy z práce.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz