Domů » Je dobré pít kávu v těhotenství, nebo riskujete zdraví miminka?

Je dobré pít kávu v těhotenství, nebo riskujete zdraví miminka?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Káva v těhotenství

Pití kávy v těhotenství. Jak se na to dívají odborníci a jaké jsou zkušenosti. Těhotenství je v životě každé ženy období plné rozporuplných pocitů. Na jedné straně jste v očekávání malého přírůstku do rodiny, ale na druhou stranu máte zodpovědnost nejenom za sebe, ale také za to nenarozené dítě. Žena se také musí vyrovnat s četnými ranními nevolnostmi. V tomto složitějším období se nejedna z vás rozhodne ráno sáhnout po šálku dobré kávy. Nemůžete tím uškodit tomu malému? Pokud vás zajímají další ranní návyky či rituály, tak se podívejte na naší stránku, která se tomu věnuje – užitečné denní návyky.

Pít, či nepít kávu? Pití kávy v těhotenství? ANO.

Mnozí z vás si určitě pokládají otázku, zda pít kávu v těhotenství. Odborníci a zejména gynekoložky se shodují na tom, že se opravdu nemusíte ničeho bát. Káva totiž obsahuje velké množství antioxidantů a má mnoho prospěšných účinků. Zmíněné antioxidanty se nenacházejí v žádných jiných potravinách v takovém množství a takové míře, aby je bylo možné nahradit. Nicméně samozřejmě byste to neměly přehánět, více než 1 kávu denně si nikdy nedávejte.

Během těhotenství vám budou zakazovány mnohé potraviny

Ne všechny ženy snášejí těhotenství stejně. Některé  trpí velkými ranními nevolnostmi a jiné několik měsíců vůbec o ničem neví. S tím se samozřejmě pojí i zákaz konzumace některých potravin, které vám bude lékař ordinovat.  Nebudete moci jíst sushi nebo zrající sýry. Vyhnout byste se měla čaji, zázvoru nebo kolovým nápojům. To se dá na jednu stranu pochopit, protože tyto nápoje obsahují hodně umělých sladidel, které nejsou prospěšné pro normálního člověka, natož pro těhotnou ženu. 

Kolik kofeinu smíte denně přijmout?

Tímto tématem se nezabývají pouze ženy v těhotenství a jejich lékaři, ale také vědci po celém světě. Bylo zpracováno hned několik klinických studií, které se v podstatě shodují na tom, že příjem 200 mg kofeinu za den nemůže žádným způsobem narušit zdravý vývoj plodu v děloze. Matky, které v době těhotenství pily kávu, přivedly na svět zdravé a silné jedince, u nichž se neprokázala žádná postižení. Po celou dobu růstu se chovají zcela normálně, bez větších problémů spí a nemají obtíže ani se stravováním.

Kofein samozřejmě obsahují i další druhy kávových nápojů jako je flat white nebo cappuccino.

Dostane se kofein do mateřského mléka?

Kofein se do mateřského mléka nemá jak dostat. Stručně řečeno byste jej musela přijmout v takovém množství, jaké by váš organismus nebyl schopen vydržet – a v podstatě byste se sama otrávila. Mateřské mléko vzniká v krvi matky, kde zůstává po celou dobu i po vypití kávy. Pokud máte stále strach o své nenarozené miminko a lámete si hlavu nad tím, jak vybrat hračky pro děti, uvařte si šálek speciální kávy se sníženým obsahem kofeinu.

Pití kávy v těhotenství vám nemůže nijak uškodit. Jestliže nevěříte výsledkům lékařského bádání, zakupte si speciální kávu vhodnou pro těhotné ženy se sníženým obsahem kofeinu. Právě kofein je nejvíce známou a rozporovanou látkou v kávě. Mnozí kávu nazývají legální přírodní drogou pro své povzbuzují i návykové vlastnosti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz