Domů » Ranní rutina a návyky jako klíč k lepšímu životu

Ranní rutina a návyky jako klíč k lepšímu životu

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Co mám dělat

Ať už jste ranní ptáče, nebo ne, ranní rutina, která podporuje zdraví, je zásadní pro udržení celkové denní produktivity a podpoření efektivity ve vašem životě. Můžete vstávat s myšlenkou na výbornou snídani a linoucí se vůní oblíbené kávy či čaje. Když máte více času, rozhodnete se zacvičit si jógu, než se pustíte do prvního jídla a začnete svůj pracovní den. 

Dokonalá ranní rutina vás připraví na úspěch po zbytek dne. Od vyhýbání se sociálním sítím po vypití sklenice vody a koukání do denního světla můžete podniknout různé další kroky, abyste si vytvořili ranní rutinu, která vám vyhovuje a bude pro vás efektivní. 

Tyto jednoduché tipy vám poskytnou inspiraci pro dobrou ranní rutinu, abyste si vytvořili svůj vlastní účinný rituál začátku nového dne.

Ranní rutina jako účinný rituál

Všichni hledají způsoby, jak žít zdravější, šťastnější a produktivnější život. Vidíte, slyšíte či čtete mnoho příběhů o rutinách podnikatelů a ptáte se sami sebe, co děláte špatně, že nejste tam, kde oni? Jednoduše řečeno nic. Možná stačí jen trochu pozměnit k lepšímu svůj start nového dne.

Ranní rutina není univerzální, ve skutečnosti má každý tento rituál svou jedinečnost závisí na konkrétním člověku a prostředí, ve kterém se nachází. Můžete si však vybrat některé drobné zvyky, které nakonec změní, jak prosperující vaše dny budou.

Ranní vstávání a jeho vliv
Ranní rutina vás příjemně nastartuje do celého dne

1. Přesuňte budík dál od postele

Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují 20 budíků, aby je mohli stále po pár minutách odkládat, dokud už opravdu nemusí vstát a rychle spěchat, aby stihli své povinnosti, zkuste nastavený (JEDEN) budík nechat dále od postele. Tento dobrý trik vás skvěle donutí vstát z postele ihned, abyste jej vypnuli. Pak už se možná lépe rozhodnete, zda se vrátíte zpět do postele.

Díky tomu získáte dostatek času na příjemný start dne a další hezké a přínosné ranní rituály.

2. Vstávejte ve stejnou dobu

Tento bod neznamená vstávání v 5 hodin ráno dennodenně, protože upřímně řečeno, to není pro každého. Musíte si však najít čas, který vám vyhovuje, a držet se v této doby opravdu každé ráno. Tím, že máte stanovený jednotný čas, vaše tělo si na to zvykne. Nakonec si to ani neuvědomíte a automaticky se tak probudíte již každé ráno. 

Je důležité mít nastavenou i takovou rutinu probouzení se (a měli byste si nastavit i jednotný čas, kdy chodíte spát), protože potom si tělo vytváří rytmus a přesně ví, kdy půjdete spát a kdy se probudíte. Doba, kterou si vyberete, musí vyhovovat vám samotným a vašemu životnímu stylu. Také byste měli mít po ránu dostatek času na přípravu, než se musíte pustit do práce. Probuzením 10 minut před odjezdem začíná den s špatným nádechem a spěchání kolem vytváří stresující začátek hned po ránu.

3. Ustelte si postel

Ustlání postele se může zdát jako fuška hned po ránu, ale jakmile si zvyknete dělat to každý den, pocítíte vděčnost za to, že jste se do toho pustili. Navíc to zas tolik času nezabere, věřte mi.

Jedná se o jednoduchý, ale účinný způsob, jak se ráno cítit dobře. Pouhé ustlání postel vám dodá pocit, že jste již něco užitečného dokázali. Navíc pěkně uklizená postel vás už tolik neláká se vrátit zpátky do ní, ale také to znamená, že vaše ložnice hned vypadá hezky a lépe pohromadě.

4. Otevřete okna

Otevření oken představuje perfektní způsob, jak začít ráno, zvláště pokud pracujete z domova. Vpuštění přirozeného světla a čerstvého vzduchu vám dodá svěží pocit a zároveň se lépe proberete a připravíte na výzvy, které následující den přináší.

Nezapomeňte u okna (nebo pokud máte balkon či zahradu, běžte tam) chvilku zůstat. Koukejte se do přirozeného světla dne, které skvěle nastartuje vaše tělo a mysl. Zkrátka vás tento jednoduchý krok nejlépe probudí a dodá tu správnou a potřebnou energii. Dýchejte zhluboka čerstvý ranní vzduch a třeba někdy vychytáte i tu dobu, kdy můžete pozorovat vycházející sluníčko, což má své velké kouzlo pro pozitivní nastavení do celého dne.

Sebeúcta začíná, když se pro sebe stanete prioritou, Zdroj: Pexels
Dopřejte si to nejlepší sami pro sebe hned po ránu

5. Naplánujte si den

Bez denního plánu se snadno dostanete na konec dne, aniž byste dosáhli něčeho důležitého. Ráno si udělejte seznam všech věcí, které chcete nebo potřebujete v tento den udělat, ať už v práci nebo v osobním životě. Upřednostňujte úkoly, které opravdu hoří a musí se naléhavě splnit. Jen to zaručí, že váš den bude tak produktivní a prosperující, jak jen může být. 

Pamatujte, že musíte být realističtí ohledně cílů, které si stanovíte. Řím nebyl postaven za den, ale mít jasnou představu o tom, jak chcete, aby váš den probíhal, představuje z dlouhodobého hlediska jedině přínos. A nebičujte se, když vám některý den vaše plány nevyjdou. Nikdy nevíte, jestli vám do toho neskočí něco nečekaného nebo zkrátka v tento den nemáte tolik energie, kolik byste potřebovali na splnění všech stanovených úkolů. Každý den je jiný, stejně jako i vy nemůžete fungovat po celý rok stejně.

6. Stanovte si záměr dne 

Někdy však váš seznam úkolů může způsobit více škody než užitku. Kontrola e-mailů, kalendáře nebo seznamu úkolů krátce po probuzení okamžitě zahájí den ve stresu a řekne vašemu mozku, aby přešel do panického režimu. Jestli tušíte, že toho máte zrovna moc a plánování by vás mohlo akorát tak rozhodit, zkuste tentokrát něco jiného.

Místo toho začněte svůj den záměrnou meditací. Pár minut seďte v tichu, párkrát se zhluboka nadechněte a vyberte si jediné slovo nebo větu, která se stane vaší „hvězdou“ dne.

Můžete si říct například: „Mým dnešním záměrem je cítit se úspěšný“ nebo „Chci se dnes cítit dobře a spokojeně“. Pak se zamyslete nad tím, jakým způsobem reálně dosáhnout v příštích 24 hodinách toho, abyste se tak opravdu cítili. Může se jednat také jen o jediné silné slovo, jako třeba „vděk“, které povede k tomu, jak budete reagovat a přemýšlet o tom, co se během dne děje.

Každodenní stanovení záměru dne před povinnostmi vám může pomoci lépe sladit vaše činy s vašimi hodnotami, soustředit se na své priority a hlavně se nadchnout pro nadcházející den, místo abyste se s napětím v těle zabývali všemi úkoly, které musíte ten den dokončit. 

7. Začtěte se do knihy

Čtení knihy znamená skvělý způsob, jak začít ráno. Ať už se jedná o vaši oblíbenou pohodovou knihu, něco sebe rozvíjejícího nebo autobiografii celebrity, na tom nezáleží. Čtením po ránu začíná váš den něčím příjemným. Třeba vás to i inspiruje k tomu, abyste se pozitivně pustili do zbytku dne

Čtení se navíc pojí s větší kreativitou a znalostmi, což zcela ovlivní následující den i celkový život. Rozvíjí také vaši slovní zásobu i fantazii.

8. Pořádně se napijte vody a protáhněte se

Asi je všem jasné, jaký význam a vliv má dostatečná hydratace a pohyb na naše fyzické zdraví, ale i duševní pohodu. Ráno se ujistěte, že se po prospané noci pořádně napijete, čímž mimo jiné dáte svému mozku krásný signál, že začíná váš den. Své tělo parádně nastartujete a zhydratujete.

Cvičení ihned po ránu není pro každého, ale dostat své tělo do pohybu alespoň v rámci krátkého protahování je nesmírně důležité. Pohyb těla pomáhá se zvýšením hladiny energie a zvýšením hladiny endorfinů. Takže ideální ranní rutina, která vás skvěle nakopne do nového dne.

9. Vyhněte se telefonu

Procházení e-mailů, pracovních úkolů, ale i sociálních sítí jako první věc ráno omezí vaši produktivitu, a dokonce vás může nepříjemně naladit, což hned po probuzení přece nikdo nechce. Když budete mít telefon během noci v režimu letadlo, pokračujte s tím i ráno, zatímco se připravujete, snídáte a plánujete svůj den a děláte své jiné oblíbené aktivity, které zahrnuje vaše ranní rutina.

Bez telefonu, který na vás vyvíjí neustálý tlak, si můžete užít klidné ráno vedoucí k úspěšnému dni. Pohled do elektroniky hned po probuzení může spustit stresovou reakci, pokud uvidíte nebo si přečtete něco negativního.

10. Připravte si snídani

Správná a výživná snídaně představuje klíčový krok k úspěšnému ránu, protože dodává tělu plnohodnotné jídlo, které udrží vaši energetickou hladinu na vysoké úrovni. První jídlo dne značí nejdůležitější chod, a i když nemáte hlad, měli byste svému tělu dopřát lásku a energii, kterou si zaslouží.

Nemusíte snídat hned po probuzení, ale rozhodně se v rámci prvního jídla dne neodbývejte. Jenom káva a ovoce vážně nestačí.

Zdravá snídaně
Plnohodnotná, zdravá snídaně je důležitá pro kvalitní začátek dne

Vyzkoušejte například ještě další tipy pro svou ranní rutinu

  • psaní (třeba si zapsat sny z noci/vše, za co jste vděční/volné myšlenky, které vás napadnou atd.),
  • procházka nebo lehký běh na čerstvém vzduchu,
  • cvičení jógy nebo pilates,
  • společná snídaně s rodinou.

Ranní rutina nemusí znamenat nic náročného, stačí dělat malé, jednoduché kroky, které vás baví a vedou ke zlepšení celého následujícího dne i života. Díky tomu budete více produktivní, prosperující a pocítíte větší radost ze sebe z dlouhodobého hlediska.

Osvojení si jednoduchých a zdravých návyků hned po ránu vám pomůže zažít ten nejlepší začátek dne a pokračovat v něm i dále. I když zkusíte pouze jeden z těchto tipů a přidáte ho do své každodenní rutiny, budete ohromeni výsledky. Hlavně vás to musí bavit a dělat vám příjemně.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz