Domů » Kdo vyhraje válku o umělou inteligenci?

Kdo vyhraje válku o umělou inteligenci?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Google, Microsoft a XTB

Hlavním tématem letošního roku v oblasti technologií je jednoznačně umělá inteligence – AI. Právě proto, že se jedná o něco, co má potenciál výrazně změnit způsob fungování světa a zvýšit produktivitu práce, je jasné, že tento trend může mít významný dopad na společnosti, a tedy i na hodnotu jejich akcií. V této souvislosti byla nejčastěji zmiňována organizace OpenAI, která stojí za chatbotem ChatGPT.

Ta přinesla první masové nasazení umělé inteligence způsobem, který je srozumitelný pro každého. Investovat do takových projektů však není snadné, protože ve většině případů se jedná o soukromé start-upy, které jsou investovatelné pouze pro velké investory.

Závod o využití AI již nějaký čas trvá

Jestli něco velké technologické společnosti umí, tak je to správné rozpoznání budoucích trendů. Většina lidí dnes pravděpodobně ví, co dělá takzvaný Big Tech. Neměli bychom ale zapomínat, že tyto společnosti jsou tak úspěšné hlavně proto, že už před lety věděly, co se ve světě bude dít, a přizpůsobily tomu své plány. Vezměme si například společnost Apple, která dnes zhruba třetinu svých zisků tvoří z prodeje služeb. Microsoft zase většina z nás zná jako výrobce Windows nebo kancelářských balíků, ale obrovskou část svých příjmů má například z prodeje cloudu Azure.

Amazon je zase známý jako internetový prodejce, ale svůj cloudový byznys založil před více než 15 lety a v posledních letech k němu přidal i byznys reklamní. Google zase pracuje na řadě projektů v oblasti zdravotnictví a Meta kromě reklamy vsadila na koncept Metaverse. Tyto společnosti tedy mají svůj byznys, na kterém nyní vydělávají, ale historie ukazuje, že přežijí jen ti, kteří se dívají dopředu.

Velikost jako jeden z důvodů úspěchu

Mnoho ambiciózních projektů je velmi nákladných. Velké technologické společnosti však vydělávají doslova stovky miliard dolarů ročně, což jim dává velkou výhodu oproti ostatním společnostem. Pokud tedy máte peníze, máte základní předpoklad, že váš rizikový projekt může uspět. Na obrázku vidíte, kolik velké technologické společnosti (Amazon, Alphabet, Meta, Apple a Microsoft) investují do výzkumu a vývoje. Pro rok 2021 to je více než 50 miliard USD pro Amazon, 30 miliard USD pro Alphabet, 25 miliard USD pro Meta, 22 miliard USD pro Apple a 21 miliard USD pro Microsoft.

Více se dozvíte v e-booku na toto téma od brokera XTB. Také se můžete podívat na recenzi o XTB.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz