Domů » Kegelovy cviky: K čemu jsou dobré a komu jsou určeny?

Kegelovy cviky: K čemu jsou dobré a komu jsou určeny?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
kegelovy cviky

Už jste někdy slyšeli o důležitosti svalů pánevního dna? Jejich posilování funguje jako prevence před inkontinencí, zlepšuje sexuální život a usnadňuje porod. Kde je najdeme a jak na jejich posilování?

Kde se nachází Kegelovy svaly a jejich funkce

Provozování Kegelových cviků se vyplatí jak u žen, tak u mužů. Každé pohlaví má ale svaly pánevního dna umístěné jinde. Ženy je najdou mezi stydkou kostí a kostrčí kolem ústí močové trubice, pochvy a konečníku. Muži je mají umístěné mezi stydkou kostí a prostatou. Oba se ale mohou potkat s nepříjemnostmi v pozdějším věku způsobenými právě ochablými pánevními svaly, mezi něž patří:

  • inkontinence,
  • ​bolesti zad,
  • pokles dělohy,
  • únik stolice,
  • hemoroidy,
  • zácpa,
  • neschopnost se zcela vymočit,
  • slabá erekce a předčasná ejakulace.

Procvičování Kegelových cviků může snížit riziko vyskytnutí těchto problémů, kromě toho se postará i o lepší sexuální prožívání, schopnost dosáhnout orgasmu a usnadnění porodu včetně minimalizace bolesti. Pevné Kegelovy svaly lze jednoduše zajistit, stačí je pravidelně posilovat. V budoucnu si poděkujete. Jak na to?

Jak Kegelovy cviky cvičit

Chcete se postarat o zdraví vašich Kegelových svalů? Pak byste se na jejich procvičování měli zaměřit. Věnujte se mu denně a na výsledky si počkejte klidně několik měsíců – čím častěji budete cviky opakovat, tím dříve se výsledky dostaví. Z počátku je provádějte v leže, abyste se na ně mohli lépe soustředit. Jakmile dostanete grif a pochopíte, kde a co zatínat, půjde vám to samo i v běžných situacích, které tak můžete využít zase o něco efektivněji.

1. Objevení Kegelových svalů

Lehněte si na záda a rukama si podepřete bedra. Zaměřte se na své intimní partie a představte si, že chcete zastavit moč, když čůráte. Měli byste cítit, jak se svaly uvnitř pohybují směrem nahoru při zpevnění a při uvolnění zase klesají.

2. Výdrž

Pokud už víte jak na to, zkuste zpevnění vydržet po dobu několika vteřin. Celou dobu cvik prodýchejte a soustřeďte se na zatínání. Pusťte a celý proces znovu opakujte.

3. Sexuální pomůcky

Chcete se posunout na vyšší úroveň? Pak si vezměte k ruce Venušiny kuličky, které se prodávají v několika velikostech. Jestliže začínáte, zkuste ty největší a postupně se dostávejte k menším a menším, které je těžší udržet, a proto zde Kegelovy svaly využijete. Kromě cvičební pomůcky to také mohou být příjemné chvíle, které vás dokáží připravit na nějakou jinou aktivitu.

kegelovy cviky
Venušiny kuličky patří mezi pomůcky, které najdete i v lékárně, protože podporují ženské zdraví.

4. Sex

Ano, to mluvíme o té další aktivitě. I u sexu se Kegelovy cviky dají využít. Jak? Když bude partner ve vás, praktikujte to, co jste si nacvičili – zatněte svaly a držte. Partner ucítí, že jste užší, a tak bude prožitek ještě o něco silnější, a to jak pro něj, tak pro vás. Obecně Kegelovy cviky podporují dosažení orgasmu.

5. Toaleta

Až budete příště na toaletě a budete čůrat, zkuste sem tam proud moči zastavit a poté ho zase pustit. Toto cvičení neprovádějte dlouhodobě, pouze ze začátku párkrát, abyste si ověřili sílu vašich svalů, mohli byste si tak totiž vytvořit zánět.

6. Všude, kde vás to napadne

Jedete zrovna v autobuse, čekáte ve frontě nebo jdete po ulici? Využijte příležitosti a procvičte pánevní dno. Nebojte, navenek to nikdo nepozná. Pokud už dokážete zatínání a uvolnění v leže, nebude vám to činit problémy ani při jiných činnostech.

💡 Tip: Na Kegelovy cviky si můžete také stáhout některou z mnoha aplikací. Bude vám nejen v průběhu dne posílat připomínky, abyste na cvičení nezapomněli, ale také vás provede postupným prodlužováním výdrže. Rozhodně stojí za vyzkoušení.

Jak často Kegelovy cviky provádět

Aby bylo cvičení účinné, mělo by se provádět pravidelně a dlouhodobě – ideálně každý den 90x (třikrát po 30 staženích). Vzhledem k tomu, že se dá provozovat kdekoliv a kdykoliv, není důvod se mu vyhýbat. Zařaďte ho do svého denního života a naučte se jej, pro muže i ženy má obrovské výhody.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz