Jak udělat první dojem? To je otázka, na kterou hledáme odpověď snad všichni, minimálně jednou za život. Každý z nás chce dobře zapůsobit a zanechat skvělý první dojem. To jak zapůsobíme hned na poprvé, může rozhodnout o mnoha zásadních věcech v našem životě. Může to mimo jiné rozhodnout také o tom, jestli se s námi dotyčný bude chtít ještě někdy vidět nebo ne. Proto záleží na tom dát si na prvním dojmu aspoň trochu záležet. Na konci článku uvádíme TOP 5 Tipů jak na dobrý první dojem. Ale nyní se pojďme podívat na úvod a několik zajímavých postřehů o tom, jak udělat dobrý první dojem?
- Již v první sekundě lidé určují důvěryhodnost, krásu a postoj k dané osobě.
- Šaty dělají člověka. Bez sociálního kontextu dělají šaty až 70 % z prvního dojmu.
- V prvních 3 minutách se rozhodne z 70 % o úspěšnosti obchodu, úspěchu pohovoru či rande.
- Také pocit o inteligenci či sexuální přitažlivosti se z velké části určí v prvních 3 minutách.
- První dojem zůstává částečně přítomný i po měsících kontaktu s danou osobou.
- 90 % prvního dojmu je založené na vzhledu.
- Učte se udělat první dojem a zkuste vnímat, jak vás lidé berou.
- První dojem je důležitý i na seznamce, takže si dejte záležet na výběru první fotky.
Obsah článku
Udělat první dojem: Co se tím vlastně myslí?
Jedná se o tzv. efekt prvního dojmu a znamená to v podstatě to, že jak zapůsobíme na začátku je mnohem silnější a determinující než to, jak zapůsobíme později. Pokud se při prvním setkání s někým jiným zachováte řekněme nepatřičně, později je velmi těžké změnit to, co si o vás myslí od první chvíle. Bohužel je mnohem snazší zničit dobrý první dojem, než zlepšit špatný první dojem.
Prvním dojmem by se dal také označit jako okamžitý soud nebo úsudek o někom. Každý si udělá obrázek o cizí o sobě hned při prvním setkání. Takový obrázek si vytváříme ať už si to uvědomujeme, či nikoli. Je to jistý způsob stereotypního chování. Všichni máme tendence tzv. “strkat všechny do jednoho pytle” nebo zobecňovat nebo také “zprůměrňovat” některé situace nebo reakce a chování.
🎓 Zajímavost: Mnoho lidí si vybírá partnery již na základě prvního dojmu.
První dojem ovšem není jen vaše zodpovědnost nebo zásluha. To jak zapůsobíte na ostatní hned při prvních chvílích vašeho setkání je dáno také vnímáním a reakcemi toho druhého člověka nebo skupinou lidí. Záleží zde na tom, jaké mají ostatní tyto stereotypní tendence, vžité vzorce uvažování, naučené vzorce chování nebo i jen převzaté názory rodičů a přátel apod. Proto je velmi důležité nenechat nic náhodě a věnovat prvnímu setkání s ostatními pozornost.
První dojem: Psychologie a její pohled
První dojem si stihneme vytvořit během velmi krátké chvilky. Někteří uvádějí, že na “zkažení” prvního dojmu o nás máme pouhé 3 sekundy, někdo uvádí, že stačí 7 sekund. Říká se, že během prvního okamžiku posoudíme fyzický vzhled. Tedy jak je někdo krásný nebo nepřitažlivý. Zda je upravený, důvěryhodný apod. Během zbývajících několik vteřin jsme schopni si vytvořit názor na sociální postavení, inteligenci, vůdčí typ nebo introverzi dané osoby.
Je až k nevíře jak málo stačí k tomu, abychom někoho odsoudili nebo naopak propadli jeho kouzlu. Ačkoli, jak už bylo uvedeno výše. Je mnohem snazší udělat ten horší první dojem než ten dobrý. Člověk je “od přírody” kriticky založený tvor. V dnešní době toto pravidlo bohužel platí více než kdy jindy. Neustále hodnotíme sebe i ostatní a porovnáváme snad každý detail svého bytí s ostatními. Je tak velmi snadné spadnout do ne příliš pozitivní kolonky.
“Nikdy nedostanete druhou šanci udělat dobrý první dojem”.
Neznámý autor
U prvního dojmu je také velmi důležité dbát na to, že to může být pouze jediná šanci, kdy ho vytváříme. Možná se nám nemusí naskytnout příležitost svůj první dojem napravit ( v případě, že se nám zrovna nepodaří) a i tak může rozhodnout o našem budoucím životě. Tak je tomu například u pracovních pohovorů, což je jedna z nejdůležitějších oblastí, kde bychom si na kvalitě prvního dojmu měli dát “sakra záležet”.
💡 Tip: Přečtěte si také náš článek S kým se stýkat a jak filtrovat toxické lidi?
Užitečné nástroje pro vytvoření dobrého prvního dojmu
První dojem můžeme samozřejmě takticky ovlivnit. Pokud nám záleží na tom, abychom hned při prvním setkání zapůsobili více než skvěle pak jsou tu nástroje, které nám k tomu pomohou. Zaměřme se na formálnější druh setkání jako je například pracovní pohovor. Protože tam je opravdu zásadní jak zapůsobíte. Pracovní pohovor má svá specifika, také jsme se mu věnovali v několika článcích. Ovšem nezapomínejte ani tady na základní pravidla prvního dojmu.
Podání ruky
Podání ruky má dokonce svou etiketu. Je to projev vychování, společenského přístupu. Podání ruky se stalo jakýmsi společenským rituálem, kterým neverbálně komunikujeme se svým protějškem. Říkáme tím něco o sobě samých. Možná se v některých částech světa malinko liší způsobem, ovšem je to nezbytná součást mezilidské komunikace. Proto i něco takového jako je podání ruky má svá pravidla a je dobré je znát.
Při podávání ruky bychom neměli odklánět zrak, také se k dotyčnému nehrneme s rukou nataženou již od dveří, počkáme až k němu přistoupíme blíže. Ruka by měl být podána přiměřeně důrazně, nikoli mdle formou jak se říká “leklá ryba”. Měli bychom se snažit nemít zpocené dlaně a dbát na manikúru. Dlaň by měla být napřímená, tedy ani vzhůru ani dolů a rozhodně bychom při podání ruky měli stát, ne sedět. Jako první podává ruku ten kdo je společensky “méně významný” např. podřízený nadřízenému.
Příklady příležitostí k podání rukou:
- Gratulování
- Pozdrav při osobním setkání
- Zahájení schůzek
- Usmíření
- Honorování
- Kondolence
- Uzavření nějaké paktu, dohody…apod.
Oční kontakt
Oční kontakt patří také mezi jedny z nejdůležitějších společenských záležitostí. Tím, že se tomu s kým mluvíte díváte do očí, mu říkáte, že ho vnímáte a že víte o čem mluví. Patří tedy také mezi prvky neverbální komunikace. Sám pohled dokáže mnohé říci. Sami jste se jistě setkali se situací kdy vám stačil jediný pohled a hned váš protějšek věděl, co chcete říct a opačně. Oči dokážou mnohé prozradit.
“Dělám všední dojem velkoleposti.”
Jean-François Millet
Očním kontaktem nedává informaci jen o tom, že někoho vnímáte. Sdělujete tím mimo jiné například, že začínáte poradu, že ukončujete rozhovor, že má někdo zapnout projektor nebo že se chystáte k dlouhému proslovu a nechcete být přerušováni apod. Vyhýbání se očnímu kontaktu je často bráno jako důvod k podezření, že dotyčný lže, něco tají, že se stydí, bojí, je nejistý atd. Takové “nálepky” byste při pohovoru jistě nechtěli.
Postavení těla a postoj proti vašemu protějšku
Postavení těla je zde také důležité. Především to, zda se umíte postavit protějšku čelem a vzpřímeně. Žádné hrbení se, ošívání a neposednost nejsou vítány. Je dobré stát vzpřímeně, nehrbit se, tím působíte sebevědomě. Netočit se zády k tomu, kdo s vámi hovoří. Nehnat se k němu s rukou na potřásání hned od dveří. Nechodit příliš rychle a zmateně. Chcete-li působit jako vyrovnaný člověk, pak buďte klidný, vzpřímený, na vše máte čas.
Přátelský úsměv
Úsměv je důležitým prvkem neverbální komunikace. Dáváme jím najevo, že jsme “přátelští”. Ukazujeme, že jsme nepřišli se špatným záměrem a že nejsme nekoneční pesimisté, které by nikdo nechtěl najímat. Lidé, kteří se nedokáží ani trochu pousmát působí tzv. zapškle a nepřístupně. Dejte ale pozor na to, abyste se nesmáli jako patnáctiletý puberťák, ani to nepůsobí důvěryhodně. Stačí lehké nepřehnané pousmání.
Představení se
První dojem si také můžete přilepšit správným představením se. Dobře vyslovit své jméno a správně intonovat při představení je klíčem k dobrému “nástupu”. Mluvit bychom měli ne příliš nahlas ale rozhodně ani ne příliš potichu. Mělo by z nás být poznat, že si věříme. Co se týče malému představení mělo by být opět přiměřené. Rozpovídat se horlivě o sobě a svých zájmech, přátelích a rodině zde také není ku prospěchu. Mluvte uvážlivě a věcně, nevytahujte se.
Oděv a upravenost
V neposlední řadě bychom rozhodně neměli zapomínat na správný oděv. Ať už se chystáte na pracovní pohovor, rande, první schůzku s rodiči vašeho milého nebo milé, všechny okamžiky jsou důležité. A vy jistě chcete udělat dobrý dojem. Proto si na pohovor neoblečeme tepláky, na rande kostýmek, a do přírody lodičky. I zde u nás na stránkách najdete několik dobrých tipů, jak se správně obléci například ve stylu smart casual.
TOP 5 Tipů: Jak udělat dobrý první dojem
Pojďme si to všechno ještě zrekapitulovat. Na co se zaměřit, aby ten opravdu první dojem dobře dopadl?
- Vzhled na prvním místě. Vidět jste dřív než promluvíte, proto si dobře promyslete na jaké setkání se chystáte a podle toho si zjistěte jak nejlépe se obléci, abyste předešli společenskému faux pas.
- Nezapomeňte na podání ruky a slušný a zřetelný pozdrav. Ruku podáváte podle toho, kdo je společensky významnější. Tedy muž podává první ruku ženě, podřízený nadřízenému apod. Pokud jste nastejno, pak ten kdo je pohotovější.
- Oční kontakt. Nikdy nezapomeňte vnímat toho s kým mluvíte. Nemusíte vždy dobře rozumět problematice, ale vždy projevte váš zájem a dávejte pozor. Snažte se udržovat oční kontakt.
- Vlídný výraz obličeje a držení těla. Nešijte s sebou, neodklánějte se od toho, kdo mluví. Pousmějte se a dejte najevo, že jste pozitivní člověk a žádný škarohlíd.
- Mobilní telefon! Jedno z pravidel které je v dnešní době nutné připomenout. Nikdy, opakuji nikdy, nekontrolujte mobil když na vás někdo mluví. Žádné smsky, sociální sítě apod, to si můžete zkontrolovat později.
Když na první dojem máme více času
Samozřejmě ne všechna setkání se odehrávají v časovém rozmezí několika vteřin a pokud máme více času, tak také máme větší šanci něco s konečným dojmem udělat. Znáte ty situace: jdete na večeři s kamarádem a jeho novým partnerem, anebo vy jste ten představovaný nový partner, delší pracovní schůzka přes celý oběd, celodenní školení.
Ačkoliv na úplně první dojem máte jenom pár vteřin a neměli byste podcenit vhodnou úpravu zevnějšku a přátelský pozdrav, tak během celého dne nebo večera máte ještě šanci leccos upravit či pokazit. Stejně důležitý jako první dojem je totiž i dojem poslední, takže můžete i po nepodařeném začátku vše zachránit a zakončit silným rozloučením.
1. Buďte sami sebou
Umíte poznat, když se někdo přetvařuje? Občas to může být obtížné, někteří lidé jsou v tom skutečně dobří. Jenomže se to zpravidla daří jenom krátkodobě. Čím více času člověk má, tím spíše vypluje na povrch jeho skutečná povaha a charakter. Nejlepší strategií je být upřímný hned od začátku.
Možná je potřeba natrénovat trochu sebevědomí na to, abyste uměli být skutečně uvolněně sami sebou, ale rozhodně to stojí za to. Jste v některé situaci nervózní? Přiznejte to. Řekněte lidem okolo sebe, jak se cítíte a že vám třeba bude déle trvat, než se zapojíte do rozhovoru. Pravděpodobně bude okolo vás někdo, kdo se bude cítit podobně. Ostatní to budou respektovat a ještě si vás budou vážit za to máte odvahu být zranitelný a opravdový.
2. Zajímejte se o ostatní
Obvyklá poučka je, že každý rád mluví o sobě, a tak když lidem dáte šanci a budete se o ně zajímat, tak se rádi o sobě rozpovídají a budou mít navíc pocit, jaký jste skvělý společník. Ale nedělejte to kvůli tomu. Lidé poznají, pokud váš zájem bude jenom předstíraný. Ale zajímejte se o ně doopravdy.
Pokud zjistíte, co lidi okolo vás baví, čím se zabývají, hned k nim budete mít blíž, budete se cítit pohodlněji, protože už se nebude jednat o úplně cizí lidi. Pokud vám přijde nevhodné bavit se o osobních tématech, zkuste něco pracovního. Kde pracují? Co je na jejich práci baví? Jak se k ní dostali?
3. Najděte společné téma
Tento bod navazuje na ten předchozí. Pokud se o lidi nebudete zajímat, pak jenom obtížně naleznete společné téma. Pokud ale ve společné konverzaci vyjde na povrch, že oba rádi rybaříte, máte vyhráno. Můžete se dál bavit o tom, co vás oba skutečně baví, můžete si vyměňovat tipy a triky a ten druhý vám navíc dokáže lépe porozumět a lépe se s vámi identifikuje. Když potom o vás bude vyprávět někomu dalšímu, tak si vzpomene hlavně na to, co máte společného.
4. Buďte přátelští a pozitivní
Dávejte si pozor o čem, o kom a hlavně jak mluvíte. Jestliže mluvíte o práci a o kolezích a jak jsou strašní, tak u nikoho sympatie nevzbudíte, a to ani v případě, že by to tak skutečně bylo a vaši kolegové vážně byli tak zlí. Když někdo pomlouvá, nevytváří tím kolem sebe dobrou energii a v ostatních jen vzbuzuje obavu: “Když takhle mluví o nich, jak asi bude mluvit o mě?”
Buďte k lidem okolo sebe přátelští a pozitivní, ale buďte přátelští, i když mluvíte o lidech, kteří zrovna nejsou nablízku, rozhodně tím pomůžete vybudovat dobrý první dojem. Lidé se s vámi navíc budou cítit dobře a rádi vaši společnost zase vyhledají.
5. Chování je důležitější než slova
Chování o vás vždy prozradí mnohem více než slova a ostatní si ho mnohem snáz zapamatují. Pokud někde uvidíte odpadek, nehledejte viníka a nezačněte hned nadávat. Zvedněte jej a sami jej dojděte vyhodit (z konverzace se na chvíli omluvte). Když někomu něco upadne, buďte ten, kdo se první sehne a s úsměvem mu to zase podá. Pokud někde stojíte, zeptejte se, zda ostatní nemají chuť na kávu a přineste ji.
Nedělejte nic, co by pro vás nebylo přirozené jenom proto, abyste zaujali. Ale pokud naprosto samozřejmě a přirozeně něco podobného uděláte, získáte si skutečné symaptie lidí okolo vás.
Jistě jste se někde setkali s lidmi, kteří u stolu v restauraci se snaží ukázat, jak jsou skvělí, ale seřvou servírku kvůli blbosti? Nebuďte tím člověkem a věřte, že takové chování, i když nenamířené na vašeho komunikačního partnera si všichni zapamatují. A v tu chvíli je jedno, jaký první dojem jste udělali během prvních sedmi vteřin po setkání.