Domů » 12 TOP: Nejlepší města pro digitální nomády

12 TOP: Nejlepší města pro digitální nomády

autor Leona Burdová
0 komentářů
Nejlepší města pro digitální nomády

Digitální nomádství je hitem posledních let. Pracovat vzdáleně nikdy nebylo snazší než teď a neustálý vývoj technologií jdou trendu naproti. Jaká jsou nejlepší místa na světě, kam odjet za digitálním nomádstvím? Připravili jsme 12 tipů na města, která jsou pro práci na cestách jako stvořená.

TOP města pro digitální nomády

Kdo je vlastně digitální nomád? Může se jím stát v podstatě každý, komu k práci stačí jen počítač a internetové připojení. Pak už je jen potřeba mít chápajícího zaměstnavatele nebo klienty při práci na volné noze a můžete vyrazit na cestu.

Jaké je ideální povolání pro život digitálního nomáda? Jakákoliv práce, kterou můžete vykonávat z domova na počítači. Nejčastější jsou různí vývojáři, designéři webových stránek, grafici, lidé z online marketingu (například copywriteři a správci sociálních sítí), překladatelé, lektoři i blogeři a youtubeři.

💡 Tip: Vaše povolání není pro digitální nomádství vhodné? Zjistěte, v čem začít podnikat v roce 2021 podnikat a vyzkoušejte jinou cestu.

Jaká místa jsou mezi digitálními nomády nejoblíbenější? Obvykle je to tam, kde je teplo. Důvod je jednoduchý, jako digitální nomád s sebou několik měsíců nebo let vozíte všechny věci v kufru a výbava na léto je mnohem skladnější.

Dalším požadavkem je kvalitní internetové připojení, jelikož ho neustále potřebujete k práci. Oblíbenější jsou levnější, ale dobře vybavená města a do karet hraje i možnost poznat další nomády. Jednak částečně odpadá problém jazykové bariéry (přinejmenším v případě, že dobře mluvíte anglicky) a navíc můžete získat skvělé kontakty pro další zakázky.

Digitální nomádství a focení
Digitální nomádství je také skvělá příležitost fotit a fotky prodávat ve fotobankách.

Každý má samozřejmě trochu jiné požadavky, mezi hlavní faktory výběru ale patří:

  • Podnebí
  • Kvalita života
  • Cenová úroveň
  • Zázemí pro práci
  • Kvalita internetového připojení
  • Komunita expatů a digitálních nomádů

1/ Lisabon, Portugalsko

Lisabon je nejvíc hot město pro nomády v Evropě. Má perfektní infrastrukturu, příjemné klima a relativně nízké náklady na život. Navíc je tu opravdu silná základna nomádů a nebudete mít problém se seznámit. Je tu vždy, co dělat – od muzeí, až po relax na pláži a na výlet do hlavního města se dostanete za tři hodiny vlakem. Mnoho zajímavostí se dočtete ve článku o životě v Portugalsku.

Tramvaj v Lisabonu
Lisabon patří mezi hlavní nomádské hotspoty v Evropě.

2/ Canggu, Bali

Bali je snad na každém nomádském bucket listu. Je tu teplo, levno, skvělý internet, nevyčerpatelný seznam míst k vidění a velká nomádská základna. Mezi dva hlavní „hotspoty“ patří Ubud a Canggu. Ubud je skrytý v džungli a nabízí dokonalé prostředí pro odpočinek, jógu a výlety.

Canggu nabízí možnost surfovat a uvolněnou hippie atmosféru. Na jógu i náročnější workouty zajdete do vybavených fitness center a přes den vás uvítají v kavárnách s evropským standardem (jak v nabídce, tak v cenách). Živo je tady ve dne i v noci.

3/ Playa del Carmen, Mexiko

Playa den Carmen v provincii Yucután nabízí skvělé podmínky pro první zkušenost s Mexikem. Najdete tu autentické restaurace, kavárny, kde nechybí fajn káva, avokádo toasty, ani relativně stabilní wifi a pláž jen pár kroků od ubytování. Kdykoliv budete mít náladu něco podniknout a potkat nové lidi, najdete partu například přes meetup, ke které se můžete připojit.

Je tu také rušný noční život. Párty jsou často až do rána a mnoho lidí sem jezdí právě na ně. Jestli chcete klid, Playa pravděpodobně nebude ta pravá volba, případně se ubytujte dál od centra. Je tu vcelku bezpečno, levno a desítky dechberoucích míst k navštívení. Také se tu obvykle domluvíte anglicky, oproti jiným částem Mexika.

Tyrkysové Karibské moře a průzračné cenoty jsou jen zlomek toho, co vás v Yucutánu čeká.

4/ Chiang Mai, Thajsko

Chiang Mai na severu Thajska nabízí stabilní počasí po celý rok, nízké ceny a skvělé (velmi levné) jídlo. Město je perfektně vybavené pro digitální nomády: silná wifi v mnoha kavárnách, pravidelné meetupy a desítky cílů na výlety, od chrámů až po přírodní parky.

5/ Kyjev, Ukrajina

Kyjev patří mezi neobjevené klenoty Evropy, které v posledních letech získávají na popularitě. Zajímavá kombinace krásných historických budov a pozůstatků bývalého východního bloku dává Kyjevu jedinečnou atmosféru. V posledních letech město ožívá a najdete tu západoevropský standard za východoevropské ceny.

6/ Las Palmas, Kanárské ostrovy

Proč jsou Kanárské ostrovy jedním z prvních cílů mnoha evropských nomádů? Geograficky už jste v Africe, politicky ale stále v Evropě. Odpadají problémy se získáním víza a podobně a vy můžete v podstatě ze dne na den utéct před zimou. Kanáry jsou tak perfektním místem pro digitální nomádství na zkoušku. Ceny jsou tu přijatelné, nomádský život bohatý a anglicky se domluvíte relativně snadno.

Kanárské ostrovy
Kanárské ostrovy dnes zdaleka nejsou jen dovolenkářským cílem pro starší ročníky.

7/ Bansko, Bulharsko

Horský nomádský ráj vyrostl v Bulharsku, asi 150 km jižně od Sofie. Ve ski resortu najdete perfektně vybavené apartmány za pár korun, skvělé podmínky na lyžování a v létě krásné horské trasy. Bansko je bez debat jedno z nejlevnějších míst v Evropě, kam vyrazit na hory a nyní tu najdete i perfektní základnu pro digitální nomády včetně mnoha společných aktivit a coworkových prostor.

8/ Tallin, Estonsko

Tallin zdaleka nesplňuje nomádskou podmínku celoročně vysokých teplot, nabízí ale mnoho jiných věcí. V Estonsku jsou perfektní podmínky pro založení startupů v oboru technologií a financí. Je tu také bohatý kulturní i noční život a v krásném městě se můžete nadechnout severské atmosféry za východní ceny.

9/ Da Nang, Vietnam

Toužíte při digitálním nomádství po rušném životě? Váš cíl bude Hanoi. Jestli ale chcete spíš atmosféru menšího města a moře i přírodu na dosah ruky, bude to Hoi An nebo Da Nang. Ve Vietnamu najdete perfektní nomádské zázemí, silnou wifi a neuvěřitelně levné jídlo na ulici. Poznáte, že vietnamská kuchyně zdaleka není jen Pho Bo, Bahn mi a Bun Bo Nam Bo.

Digitální nomádství Da Nang

10/ Krakow, Polsko

Krakow je menší, levnější a méně objevený Berlín. Silná kavárenská i noční scéna, skvělé jídlo a dechberoucí centrum města jsou jen začátek. Ve městě najdete mnoho míst vhodných k práci od kaváren přes cowork, ubytování je velmi dostupné a lidé jsou tu otevření. Z Krakowa se také snadno dostanete na výlety po celém Polsku.

11/ Medelín, Kolumbie

Kolumbie je náš zástupce Jižní Ameriky. S perfektní počasím, které je přezdívané nekonečné jaro, skvělým jídlem za nízké ceny a silnou coworkovou základnou rozhodně nezůstává daleko za místy jako je Bali nebo Thajsko. Medelín je relativně velké město s dvěma a půl miliony obyvatel, oproti ostatním městům v Latinské Americe tu ale najdete i příjemný klid.

12/ Dahab, Egypt

Dahab je jedno z nejdostupnějších míst, kam z Evropy utéct před zimou a také náš zástupce Afriky. Egypt je perfektní místo, pokud jste fanoušci potápění, kitesurfingu i historie. Je tu velmi levno, nomádská základna se rozrůstá a za hodinu jste v Izraeli. Egypt je muslimská země, proto není vždy stoprocentně bezpečný. Především pro ženy, které cestují samy.

Dahab digitální nomádství
Přestože je Egypt muslimská země, Dahab je relativně bezpečný i pro solo cestovatelky.

Digitální nomádství v roce 2021

Digitální nomádství v době pandemie s sebou bez pochyb nese řadu nových překážek. Do mnoha měst z našeho seznamu nyní není možné vůbec cestovat. Najdete ale naopak místa, která otevřená jsou a na kterých se právě díky situaci nomádská scéna rozrůstá.

Vedení ve firmách si uvědomilo, že práce na dálku není až takový problém a mnoho z nás nebylo v kanceláři i několik měsíců. I přes překážky je tak možná ideální doba si digitální nomádství vyzkoušet. Bude vás to možná stát čas, peníze i trpělivost navíc, za zkušenost to ale dle mého názoru definitivně stojí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz