Domů » Motivace černá na bílém aneb co je nástěnka vizí a cílů?

Motivace černá na bílém aneb co je nástěnka vizí a cílů?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Motivace tým

Je pro Vás nástěnka vizí či motivační nástěnka tím pravým nástrojem? Za pokus nic nedáte.

Každý z nás má nějaké své sny, přání, vize a cíle. Bohužel jen hrstička lidí ale dokáže svoje sny přeměnit v realitu. A to je obrovská škoda. Možná i vy patříte k lidem, kteří sice dokážou snít a své sny vybarvovat těmi nejvýraznějšími odstíny, ale bohužel pořád zůstáváte jen u toho snění. Nedokážete se pohnout z místa, udělat byť jeden jediný krok vpřed. A možná je to právě kvůli tomu, že vám chybí motivace.

Kdekdo by možná tvrdil, že motivace je jen prázdné slovo. Neměl by však pravdu. Motivace je naopak obrovskou hnací silou, která nás dokáže zásobovat impulsy potřebnými k tomu, abychom nestagnovali na jednom místě a naopak šli neustále kupředu. Bez motivace nebudete nic dělat s chutí a práce Vás nebude bavit. Ideální motivací je posouvat věci a mít cíl. Pro někoho jsou motivací peníze, které ho ženou kupředu, ale taková motivace nedokáže následně člověka úplně naplnit.

Ať už po malých krůčkách nebo velkých skocích. Proto vůbec není na škodu, když budete mít svou motivaci pořád před sebou, budete se na ni moci dívat a jít si za svými sny. Pojďme si tedy říci, co je nástěnka vizí a cílů a jak si ji můžete vyrobit!

Tip: Přečtěte si také článek o nejlepších knihách s tématikou osobního rozvoje.

Nástěnka vizí a cílů

Anglicky se jí říká vision board, u nás pěkně česky nástěnka vizí nebo motivační nástěnka. Můžete si ji představit jako svou vlastní mapu snů. Vision board totiž může mít jakoukoli podobu a je více než pravděpodobné, že se bude lišit kus od kusu, člověk od člověka.

Záleží, jestli jste více kreativně nebo více analyticky orientovaní. Pro kreativce bude lepší si tvořit graficky poutavější nástěnku s větším grafickým detailem. Naopak pro analyticky zaměřeného člověka bude mnohem lepší využít klidně tabulku či Google Keep, kde si své sny a cíle bude moci lépe rozpadnout. Původní myšlenka nástěnky vizí a cílů je ale bližší oné grafické podobě.

Jednoduše řečeno je to nástěnka plná obrázků, fotografií, motivačních nápisů a výroků. A k čemu slouží? Jednoduše jako motivace každého z nás. Je totiž dokázáno, že pokud před sebou budete mít své sny a cíle neustále, dojdeme k nim mnohem snadněji a především mnohem rychleji. A to stojí za pokus, co myslíte?

Na nástěnku umístěte cíl. Velmi populárním cílem dnešních podnikatelů je, aby snadno zbohatli z pohodlí domova. Cílem je tedy být bohatý po vlastní ose. Dalším krokem a otázkou je: Jak vydělat na internetu?

Jak si vyrobit nástěnku vizí a cílů

Teď už se dostáváme k té příjemnější části, kde si na své přijdou všechny kreativní dušičky. Společně si teď v několika stručných bodech prozradíme, jak si takovou nástěnku vyrobit, co by na ní nesmělo chybět a na co si dát pozor.

Nástěnka vizí musí být dobře čitelný a vždy na očích.

Plány na papíře

Hned na začátku si ujasněte, čeho chcete ve svém životě dosáhnout. Napište si, jaká práce je vaší vysněnou, jaké byste chtěli mít vzdělání, v jakém domě bystě chtěli bydlet, v jakém autě jezdit, kolik si přejete mít dětí, jaké lidi chcete mít kolem sebe, jaká místa si přejete navštívit. Až budete mít seznam hotový, pusťte se do dalšího kroku.

Fotky, obrázky, výstřižky

Nedílnou součástí každé nástěnky jsou obrázky, fotografie, výstřižky a koláže. I tyhle maličkosti totiž dělají nástěnku každého z nás výjimečnou a odlišnou od těch ostatních. Můžete si na nástěnku připnout fotografii dětí nebo celé rodiny, kamarádů, vystřihněte si obrázky vysněného auta, domu nebo místa, na které byste se chtěli podívat. Vystřihnout si můžete i výroky nebo citáty, které vás zaujaly a které vás vystihují.

Některé citáty Vás vždy ve chvílích pochyb mohou opět nahodit. Stačí je mít pouze na očích a vzhlížet k nim.

Doporučujeme také článek o kognitivním zkreslení nebo o tom, jak na profi zakončení emailu.

Lepte, tvořte, malujte

Jakmile budete mít po ruce i obrázky a fotky, pusťte se do samotného tvoření. Pokladem vaší nástěnky může být kartonová deska nebo i klasická korková nástěnka, kterou sežehne prakticky v kterémkoli papírnictví. Začnete lepit, připichovat fotografie, malovat, psát – teď je ten správný čas popustit uzdu fantazii. Jakmile budete s nástěnkou hotovi, umístěte ji na místo, kde na ni pěkně uvidíte a kde jí budete mít neustále na očích.

Nástěnka vizí je dobrým motivačním nástrojem, který může na některý typ lidí působit velmi blahodárně. Nástěnka vizí pomáhá formovat sny do jasné podoby a připomínat Vám, co opravdu chcete.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz