Domů » Co je investiční trojúhelník? Výnos, Riziko a?

Co je investiční trojúhelník? Výnos, Riziko a?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Znáte investiční trojúhelník?

Máte v plánu investovat nějaké peníze a nemůžete se rozhodnout, zda do projektu jít nebo ne? Případně přemýšlíte, kolik peněz investovat? Na tyto otázky vám může snadno dát odpověď investiční trojúhelník.

Pokud se v této oblasti zatím příliš neorientujete, pak je tato strategie pro vás ideální. Není nijak těžká na pochopení a po přečtení článku zjistíte, že pouze logicky uspořádává a dává do souvislosti myšlenky, nad kterými byste stejně asi museli přemýšlet.

💡 Tip: Znáte také těchto 11 principů psychologie prodeje? Dozvíte se v dalším článku.

Investiční trojúhelník: jednoduchá a efektivní strategie

Investování umožňuje soukromníkům ale i firmám nákup nejrůznějších aktiv. U nich předpokládají v budoucnu navýšení ceny či výnosů z nich plynoucích, oproti ceně v době nákupu, z čehož budou mít finanční zisk. Pod termínem aktiva rozumíme například:

  • cenné papíry (dluhopisy),
  • nemovitosti k pronájmu či zhodnocení,
  • komodity,
  • podíly ve firmách (akcie),
  • kryptoměny,
  • různá umělecká či starožitná díla.

Takzvaný magický nebo častěji investiční trojúhelník slouží pro posuzování investicí. Trojúhelník je to proto, protože jej tvoří tři hlavní složky: výnos, riziko a likvidita.

Hned na začátek, než se budu věnovat každé ze zmíněných kategorií, je potřeba zmínit, že nikdy nelze dojít k jednomu perfektnímu řešení. Nemůžete mít maximální výnos a naprosté bezpečí, a zároveň mít možnost investici okamžitě vyměnit za peníze. Stanovte si proto dopředu, co je vaším primárním cílem, a čeho chcete investicí dosáhnout.

Investiční trojúhelník zvládne každý
Investiční trojúhelník zvládne každý

💡 Tip: Víte, jak funguje cashback a vratné peníze?

Očekávaný výnos

Ve zkratce řečeno patří do výnosu všechny příjmy plynoucí z dané investice. Spousta lidí se v kontextu rostoucí inflace v současnosti obává o ztrátu hodnoty svých naspořených peněz. Investice tak může být dobrým způsobem, jak se s inflací vypořádat.

Výše výnosu se často odvíjí od výše rizika. Čím vyšší riziko podstoupíte, tím více peněz si můžete vydělat. Na druhou stranu také snadno můžete o své peníze přijít. Nejedná se však o přímou úměru, můžete najít takovou investici, která bude mít stejné riziko jako jiná, ale o něco vyšší výnos a naopak.

💡 Tip: Pro investice do komodit či akcií se můžete podívat na vhodné investiční platformy.

Možné riziko

Je jasné, že kdyby existovala investice, která by byla stoprocentně bezpečná, pak by se na ní chtěli podílet úplně všichni. Bohužel tak to úplně nefunguje. Můžete si ale zvolit, jak vysoké riziko jste ochotní podstoupit.  

Při přemýšlení nad rizikem, uvažujeme nad rizikem skutečným, tedy takovým, které vychází z historických dat, a rizikem očekávaným, jež lze vypočítat za pomocí pravděpodobnosti.

Existují další dva typy rizik, se kterými se při investování můžete setkat: inflační a tržní. Tržní riziko se může objevit společně se změnami na trhu. Obranou proti tomu může být zvolit si méně rizikovou investici, takzvanou konzervativní investici. U ní však hrozí, že bude natolik konzervativní, že vám výnosy z ní nepokryjí ani inflaci.

Likvidita

Posledním vrcholem investičního trojúhelníku, likvidita, znamená možnost rychle a bez vyšších poplatků vyměnit peníze za hotovost. V případě, že peníze z nějakého důvodu okamžitě potřebujete, můžete si je kdykoliv vzít zpátky. Například pokud máte jako investici zakoupených několik bytů, které pronajímáte, jen těžko své nájemníky ze dne na den vystěhujete. Naopak akcie můžete prodat během několika sekund, avšak nemáte jistotu, že za ně v tu danou chvíli dostanete maximální možné množství peněz.

Při posuzování investic se také zaměřte na to, o jakém časovém horizontu přemýšlíte. V ideálním případě můžete investovat do více různých projektů, které budou mít jiné časové cíle, tak abyste měli investice do vzdálenější budoucnosti i pro případ akutní potřeby peněz.

💡 Tip: Přečtěte si, jaké jsou nejlepší mobilní aplikace současnoti, které musíte mít.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz