Domů » Organizace inboxu: pět (plus dva) tipy 

Organizace inboxu: pět (plus dva) tipy 

autor KarolinaRicht
0 komentářů
Organizace inboxu - efektivní a produktivní

V dnešním digitálním světě je e-mailová komunikace nezbytnou součástí našeho každodenního života. Od pracovních e-mailů až po soukromou korespondenci – každý den se náš inbox zaplňuje velkým množstvím zpráv. To vám může rychle přerůst přes hlavu a způsobit, že důležité e-maily zůstanou bez povšimnutí nebo nezodpovězené. Nezbytná je tedy efektivní organizace vaší pošty – ať už se jedná o osobní či pracovní korespondenci.

Co je Inbox Zero?

Inbox Zero je koncept vyvinutý expertem na produktivitu Merlinem Mannem. Je založen na myšlence, že prázdná e-mailová schránka vede ke zvýšené produktivitě a nižší úrovni stresu. Klíčem k dosažení Inbox Zero je efektivní správa příchozích e-mailů. Každý e-mail by měl být buď ihned zpracován, archivován, smazán nebo označen pro pozdější zpracování.

Výhody Inbox Zero

Prázdný a čistý inbox přináší řadu výhod:

 1. Produktivita: Dobře organizovaný inbox vám pomůže lépe se soustředit na důležité úkoly.
 2. Snížení stresu: Prázdná schránka vám dá pocit kontroly a snižuje stres.
 3. Efektivita: Neztrácíte čas hledáním důležitých zpráv mezi mořem e-mailů.

Metody pro zavedení funkce Inbox Zero:

 • Denní správa e-mailů
 • Používání filtrů, pravidel, složek a spamu
 • Odhlašování newsletterů, které nečtete
 • Funkce Snooze (odložení)

Organizace doručené pošty

Množství doručených mailů vás může rychle zahltit, a to necháváme efektivitu a účelnost prozatím stranou. Pokud však chcete zvýšit svou produktivitu, poskytneme vám několik tipů, jak spravovat svou e-mailovou schránku, abyste svůj čas využili na maximum. V následujícím textu se budeme zabývat štítky, pravidly, složkami, organizací času a metodou Inbox Zero.

Efektivita a účinnost

Co to vlastně znamená pracovat efektivně a účinně? Když pracujete efektivně, plníte své úkoly s co nejmenším vynaložením času a energie. Znamená to také být produktivní a neplýtvat časem ani zdroji. Také to je z velké části stanovení priorit úkolů a projektů, které mají největší přínos. Úsilí je tak zaměřeno na dosažení důležitých cílů. 

Abyste mohli efektivně a účelně vyřizovat e-maily, můžete si například naplánovat časové bloky pro čtení a odpovídání. Vyhněte se neustálému kontrolování doručené pošty: to může ovlivnit vaši koncentraci, produktivitu a stav flow

Inbox Zero - známka dobré organizace doručené pošty

Dobře organizovaná pošta

Dobře organizovaný inbox má zásadní význam pro bezproblémový pracovní i soukromý život. 

Prvním krokem je organizace, pravidelná kontrola a správa doručené pošty (čtení, odpovídání, mazání nebo archivace e-mailů). Frekvence a důležitost kontroly e-mailů závisí na vašich subjektivních potřebách a objemu e-mailů, které dostáváte. Není nutné kontrolovat e-maily každé dvě hodiny, pokud to není nutné pro vaši práci nebo soukromý život. A nemusí být nejlepším rozhodnutím nekontrolovat schránku po dobu jednoho týdne, pokud vaše práce závisí na vyřizování e-mailů.

Podle toho si naplánujte čas na vyřizování e-mailů.

E-mailová organizace

Strukturovaná organizace doručené pošty vám pomůže udržet si přehled a dokonce dosáhnout inbox zero.

Zde je několik tipů, jak udržovat inbox zorganizovaný a přehledný:

 1. Vytvořte si štítky. Většina poskytovatelů poštovních služeb (webmail, ale také poštovní aplikace a programy pro PC) umožňují vytvářet vlastní štítky. Díky tomu můžete e-maily kategorizovat, např. jako “Důležité”, “To-Do”, “Info” atd. Některé emailové programy nebo poskytovatelé také nabízejí šablony štítků.
 2. Vytvořením a používáním štítků se také vytvářejí odpovídající složky – rychleji tak najdete své e-maily a vyhnete se chaosu – protože jsou již kategorizovány.
 3. Automatizace. Vaše schránka může třídění provádět také za vás, a to nastavením filtrů. Filtry jsou pravidla, která můžete definovat ve svém e-mailovém programu pro automatické třídění, označování nebo zpracování příchozích e-mailů. Můžete například určit, že e-maily od určitých odesílatelů budou přesunuty přímo do zvláštních složek nebo označeny určitými štítky. Tím ušetříte čas.
 4. Stanovte si priority: Nejdříve odpovídejte na důležité e-maily. K tomu vám mohou pomoci štítky a složky. Pomocí těchto funkcí budete mít o své schránce přehled a okamžitě rozpoznáte důležité zprávy. Pomocí funkce odložení si méně naléhavé e-maily nechte znovu zobrazit později.
 5. Efektivní předmět e-mailu: Přesný předmět je klíčový pro zajištění toho, aby si příjemce na váš e-mail udělal čas. Jasný a stručný předmět dává příjemci okamžitý přehled o obsahu e-mailu. Vyhněte se vágním nebo zavádějícím frázím a buďte co nejkonkrétnější.

Zamezení rozptylování a optimalizace

Vyhněte se rozptylování, tím, že vypnete upozornění na nové e-maily. Neustálé vyrušování příchozími e-maily může výrazně ovlivnit vaši produktivitu. Optimalizujte svůj pracovní postup nastavením konkrétních časů pro zpracování e-mailů, jak je popsáno výše. To vám umožní soustředit se na jiné úkoly.

Efektivní využívání poštovních programů

Většina poskytovatelů e-mailových služeb nabízí mnoho nástrojů pro zvýšení produktivity: štítky, složky a filtry jsou dnes samozřejmostí. Mnoho z nich však do e-mailové služby integruje i další nástroje, jako jsou kalendáře nebo seznamy úkolů (např. Gmail a Google Suite). Pak však musíte mít vše otevřené na různých kartách: e-mail, kalendář, správce úkolů atd. 

Dobrým řešením, jak mít vše na jednom místě, jsou e-mailové programy. Jedná se o softwarové aplikace, které slouží k přijímání, odesílání a správě e-mailů. Tyto aplikace mohou být nainstalovány na různých zařízeních – ať už se jedná o stolní počítač, laptop či smartphone.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz