Domů » Pár tipů, jak zvládat pondělí

Pár tipů, jak zvládat pondělí

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Pondělí je pro drtivou většinu lidí nejneoblíbenějším dnem v celém týdnu. Je to nejen první den nového týdne, ale zároveň představuje i začátek toho pracovního. A možná právě proto jej spousta lidí nemá příliš v lásce. Třeba k nim patříte i vy a při pomyšlení na pondělí obracíte oči v sloup.

Přitom je to škoda, hledět na pondělí v negativních barvách. Mnohem lépe uděláte, když z něho přestanete dělat nepřítele a místo toho se na něho začnete těšit. Ano, vidíte správně! I na pondělí se můžete těšit a my vám v dnešním článku poradíme, jak zvládat pondělí s úsměvem na tváři. Máme pro vás několik tipů. Zkuste alespoň jeden z nich a rázem uvidíte tu změnu.

Pondělí začíná už v neděli

Možná to sami znáte, že už v neděli odpoledne začínáte myslet opět na práci, pomalu se začínáte stresovat tím, co všechno budete muset zvládnout a co všechno vás čeká. Nedělní odpoledne a večery tak už mnoho lidí sotva může považovat za víkend. Nemusí se jednat o problém, ale naopak toho můžete využít k úspěšnému nastartování nového týdne:

  • Udělejte hloubkovější úklid, ať nový týden můžete začít s uspořádaným bytem.
  • Zařaďte na pořad dne meditační a relaxační techniky.
  • Přichystejte si, co budete na další týden potřebovat.
  • Běžte brzy spát, ať ráno vstáváte čerství a odpočatí.

Naplánujte si úkoly na celý týden

Každý z nás má nějaké povinnosti, ať už se týkají pracovního nebo osobního života. Proč tedy pondělí nevyužít k tomu, abyste si naplánovali veškeré úkoly, povinnosti a starosti na zbytek týdne? Vždyť právě tento den, který stojí v čele těch zbývajících, je k tomu více než ideální!

Najděte si tedy chvilku, vezměte do ruky papír, diář, mobilní telefon nebo plánovací tabuli a pečlivě si rozepište, co vás onen týden čeká, na co nesmíte zapomenout, co musíte udělat a na jaké schůzky je potřeba zajít.

Pokud podnikáte sám na sebe nebo na živnost, tak je třeba dodržovat sebedisciplínu i plán na týden.

💡 Tip: Rozplánování celého týdne můžete udělat také v neděli večer. V pondělí vstanete s jasnou představou toho, co vás čeká.

Pondělí a celý týden si dobře naplánujte.
Pondělí a celý týden si dobře naplánujte.

To nejtěžší pěkně na začátek

Možná to nevypadá logicky, všechnu těžkou práci a nejtěžší úkoly zvládnout už v pondělí, ale má to svůj dobrý důvod. Pokud všechny úkoly a povinnosti, do kterých se vám nechce, zvládnete už v pondělí, budete mít po zbytek týdne volnější režim.

A to rozhodně není k zahození. A když se za dobře odvedenou práci odměníte něčím příjemným, pak to nebude taková noční můra. Ba naopak ona odměna se stane motivací, která vás posune dál.

Nepřetěžujte se

Ačkoliv je skvělé začít týden tím, že zvládnete ten nejtěžší úkol, může se snadno stát, že si v nadšení z plánování přidělíte na pondělí nerealistické množství náročných úkolů. To může vést k tomu, že se budete cítit, že jste k ničemu, že jste nezvládli to, co jste si předsevzali a že jste selhali hned na začátku týdne.

Vyvarujte se toho, že si toho na pondělí naložíte příliš. Zároveň v pondělí odpoledne svůj plán zrekapitulujte, abyste viděli, co se vám podařilo. Naučíte se tak lépe vnímat, co dokážete zvládnout a příští týden to při plánování lépe odhadnete.

Vymyslete si příjemný rituál

Pondělí je začátkem nového týdne a nejlépe tedy uděláte, když onen začátek oslavíte nějakým příjemným rituálem. Záleží pouze na vás, jak si svůj den rozvrhnete. My doporučujeme začít hned po ránu, které je pro spoustu lidí nejnáročnější částí dne. Skvělý způsob je začít chvílí na čtení seberozvojové knihy, která vás nasměruje na celý týden.

Udělejte si každé pondělní ráno výtečnou snídani, na kterou se budete těšit už v neděli večer. Může to být opravdu cokoli, co vám udělá radost a kvůli čemu se na to strašidelné pondělí budete těšit.

💡 Tip: Není důvod, aby pondělí nebylo dobrou příležitostí užít si společnosti kamarádů a kamarádek. A ačkoliv se nehodí velká párty hned na začátku týdne, můžete se setkat na společné vaření, zajít na šálek čaje, anebo začít sportovní či kreativní aktivitu.

Začněte pondělí kávou a knihou, která vás povzbudí.

Pondělní den s hudbou

Nic nedokáže rozproudit energii tak jako hudba. Vytvořte si pondělní playlist, kam dáte své nejoblíbenější písničky, které vám vždycky dodají energii a pusťte si ho hned po ránu. Nemůžete být naštvaní na pondělí, když vám Pharrel Williams zpívá Because I’m Happy…

Pokud se při práci musíte soustředit a nemůžete pracovat s hudbou, dopřejte si jí alespoň při snídani či při cestě do práce, aby vám dobila energii ještě než začnete s prvním pracovním úkolem.

Dopřejte si pondělní odměnu

Pondělí pro vás rázem nebude takový strašák, pokud se v tento den něčím odměníte. I v tomto případě to záleží pouze na vás. Ženy si mohou zajít na kosmetiku, ke kadeřnici nebo klidně na masáž. Muži si mohou udělat radost tím, že si zajdou s kamarády na pivko, večer posedět ke kartám nebo do nějakého baru.

Možností je tolik, stačí si jen vybrat něco, co vám udělá radost a díky čemu bude pondělní den zase o něco veselejší.

Pěkně se oblékněte

Šaty dělají člověka. Možná ne úplně stoprocentně, ale dokáží výrazně změnit to, jak se cítíme. Není tedy důvod proč nejít dobrému pocitu trochu naproti. Stačí, aby oblečení bylo jenom o trochu lepší než normálně, a hned to může udělat divy. Pokud všichni chodí do práce v teplácích, tak si nemusíte brát hned oblek, ale stačí vzít si svoje oblíbené tričko, či vyzkoušet nové šaty. I oblíbené spodní prádlo může pomoci zvednout náladu.

Krásné šaty na pondělí.
Šaty dokáží ovlivnit náladu.

Nechte si začátek příjemných aktivit na pondělí

Má vyjít nová řada vašeho oblíbeného seriálu? Anebo máte novou knížku, na kterou se těšíte, až začnete číst? Nechte si tyto aktivity vždy na pondělí. Uvidíte, jak se z pondělí rychle stane nejoblíbenější den celého týdne.

Když pondělní nechuť je něco více …

Zjistěte proč pondělky nemáte rádi. Možná se vám odpověď zdá jasná, protože končí víkend, volno, svoboda a začíná práce a kolotoč povinností?

Může to ale být také tím, že práce se pro vás stala nad míru stresující, nemáte tam žádné spřízněné duše, a celý kolotoč je pro vás přespříliš ubíjející. Potom pro vás pondělní depka může znamenat něco více. Nemusíte hned měnit práci. Můžete zkusit upřímný rozhovor s vedoucím o potřebě změnit určité složky vaší práce. Případně můžete pondělí odpoledne věnovat tomu, že začnete pracovat na vlastním projektu.

Máte-li pocit, že se jedná o hlubší problém, než pouze nechuť či špatnou práci, potom zvažte navštívení odborníka anebo osobního kouče, který vám může pomoci s životním směřováním.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz