Psaní všemi deseti je základní dovednost, která vám dokáže ušetřit hodiny času. Většina lidí podceňuje, jak dalekosáhlé dopady tato jednoduchá dovednost má. Nejen že se díky tomu naučíte psát až dvakrát rychleji a dokážete s počítačem pracovat efektivněji, ale rozdíl se projeví i na vašem zdraví.
Obsah článku
Jak psaní všemi deseti funguje a proč se to naučit?
Princip je jednoduchý. Na klávesách F a J najdete zarážky, na tyto klávesy patří ukazováčky obou rukou, ostatní prsty potom volně vedle nich.
Zleva doprava je to tedy takto:
- Pravý malíček – A
- Pravý prsteníček – S
- Pravý prostředníček – D
- Pravý ukazováček – F
- Levý ukazováček – J
- Levý prostředníček – K
- Levý prsteníček – L
- Levý malíček – ů
To je základní poloha, na které prsty spočívají, ze které vychází a kam se vrací po každém úhozu. Každý prst má přiřazená svá písmena a tedy U píše vždy pravý ukazováček, který “vyjede” ze své základní polohy z J směrem vzhůru a pak se zase vrátí. Stejně tak u ostatních prstů. Rozdělení prstů najdete na následujícím obrázku:
Díky tomu, že každý prst má své vlastní klávesy, tak je dokáže napsat, aniž by se tam oči musely dívat. Prsty si “samy” pamatují, kde se jaké písmeno nachází. (Ve skutečnosti je to mozek, který si pamatuje, že pro napsání U je potřeba udělat pohyb pravým ukazováčkem nahoru, nicméně se jedná o tak automatický pohyb, na který není třeba myslet, že máte pocit, jako kdyby prsty psaly samy.)
Výhody psaní všemi deseti
Většina lidí se učí psát všemi deseti kvůli tomu, aby psali rychleji. Nicméně to je pouze jedna z mnoha výhod, kterou tato dovednost přináší.
1. Vyšší rychlost psaní.
Po absolvování kurzu psaní všemi deseti, účastníci píší obvykle dvakrát rychleji než předtím. Tato rychlost se ovšem dál zvyšuje díky každodenní praxi. Lidé píšící méně prsty obvykle dosahují rychlosti 100-150 úhozů za minutu. Začátečníci píšící všemi deseti píší 200-250 úhozů za minutu. Soudní zapisovatelé zvládají okolo 600 úhozů a na soutěžích v psaní všemi deseti byl rekord 928 čistých úhozů za minutu.
2. Méně překlepů a rychlejší oprava.
Správný prstoklad zajišťuje, že prsty mají rozdělenou práci. Každý píše svá písmena a dělají tak mnohem méně překlepů. Zároveň pokud už nějaký překlep udělají, tak ho mohou ihned opravit. Pisatel má totiž oči upřené na obrazovku a tak chybu okamžitě vidí a může opravit.
3. Zdravější sezení.
Ačkoliv se práci na počítači nezdá fyzicky náročná, naše těla nejsou uzpůsobená k tomu, aby dlouhodobě seděla a tím méně pokud jsou zkroucená nad klávesnicí. Špatný či neexistující prstoklad vede k tomu, že pisatel musí stále koukat na klávesnici, kvůli tomu má krk a záda ve špatné pozici, která se časem může projet bolestmi.
4. Více kreativity
Mozek má omezený počet aktivit, které může dělat najednou. Čím více věcí po něm najednou chceme, tím je to pro něj obtížnější a tím horších výsledků dosahuje. Stejně tak je to i s psaním na klávesnici. Pokud se mozek musí zaměstnávat tím, že na klávesnici hledá potřebná písmenka, zbývá mu méně prostoru, aby byl kreativní. Psaní všemi deseti tak mozku umožňuje soustředit se na zprávu, kterou chce předat.
7 Tipů, jak psaní všemi deseti zvládnout
Pokud jste se nenaučili psaní všemi deseti ve škole, můžete se to doučit i v dospělosti. K tomu, jak se naučit psát všemi deseti, nepotřebujete mnoho. V dnešní době se můžete naučit psaní všemi deseti online, stačí najít ideální kurz a pak hlavně vytrvat.
1. Najděte si aplikaci, která vám bude vyhovovat
Pokud se chcete naučit psát všemi deseti, vyberte si aplikaci, která vám bude vyhovovat. Princip psaní všemi deseti není obtížný, ale je potřeba vydržet trénovat i v době, kdy se vám nechce anebo kdy vám to zrovna nejde.
Všechna cvičení se zakládají na opisování textu všemi deseti, což po určité době není příliš zábavné. Vyberte si proto psaní všemi deseti program, který vás bude bavit a bude vás motivovat k tomu, abyste cvičili pravidelně.
Zav psaní všemi deseti je na českém trhu nejdéle působícím programem na psaní všemi deseti. Často se používá na českých školách a prošli jím desetitisíce studentů. Jejich autorem jsou manželé Zaviačičovi. Recenze si může přečíst zde.
Atf psaní všemi deseti je také velmi rozšířená aplikace. Můžete si ji vyzkoušet tři dny zdarma. Mezi výhody patří možnost opisovat anglické texty, hry a velké množství opakování.
Psaní Hravě se odlišuje tím, že veškerou výuku koncipuje jako hry. Orientace v aplikaci je intuitivní a nabízí mnoho funkcí. Program se skvěle hodí i pro děti. Prvních deset písmen si můžete vyzkoušet zdarma.
2. Věnujte se psaní pravidelně (nejlépe denně)
Začít není obtížné. Stačí se nadchnout do představy, že umíte psát všemi deseti, že se konečně nebudete stydět, až vás někdo uvidí psát. Obtížné je vytrvat. Ačkoliv psaní všemi deseti prstoklad není obtížný, v jednu chvíli se vám prsty začnou plést a chvíli potrvá, než si na nový systém zvyknou.
Stejně tak se určitě stane, že některý den budete mít naléhavější povinnosti a pak se vám třeba nebude chtít. Po týdenní přestávce bude těžké znovu začínat. Nejdůležitější klíč k úspěchu je totiž vytvoření návyku.
💡 Tip: Dejte si do kalendáře “schůzku” s psaní všemi deseti a skutečně ji dodržte.
3. Vytvořte si rituál
Každá nová dovednost vyžaduje dostatečný trénink. Stejně jako když chcete začít cvičit anebo naučit se anglicky. Abyste dokázali překonat i chvíle, kdy se vám nebude chtít, vytvořte si rituál.
Zařiďte, aby začátek aktivity byl dostatečně snadný a příjemný. Nikdy nevytrvá u aktivity, kterou nesnáší, ale co kdybyste si trénink psaní všemi deseti vylepšili šálkem vašeho oblíbeného čaje?
Druhá možnost je navázat trénink na aktivitu, kterou již pravidelně děláte, třeba o kontrolování e-mailů. Můžete si dát svou denní dávku psaní všemi deseti vždy předtím než zkontrolujete svůj e-mail. Po čase se vám to zcela zautomatizuje.
💡 Tip: Jedna z nejlepších knih na téma, jak změnit svůj život a dosáhnout toho, co opravdu chcete, je Atomové návyky od Jamese Cleara.
4. Soustřeďte se na přesnost ne rychlost
Častým důvodem neúspěchu je, že lidé chtějí příliš mnoho příliš rychle. Začnou trénink psaní všemi deseti, protože chtějí psát rychleji. Snaží se tedy psát co nejrychleji můžou, prsty se jim zamotají, začnou dělat chyby a na konci se cítí více frustrovaní, než když začínali.
Cestou k správnému prstokladu a skutečnému zvládnutí psaní všemi deseti je soustředit se na přesnost. Pište pomaleji a vědoměji. Není kam spěchat, klidně na začátku zpomalte. Ve chvíli, kdy se vaše prsty naučí, kde se které písmeno nachází, samy od sebe začnou zrychlovat. Nejlépe tuto dovednost zvládnete, pokud se přitom uvolníte. Stres, který rychlost a následné chyby způsobují, má opačný účinek.
5. Zapojte kamarády
Když chcete začít novou aktivitu, pomáhá, když v tom nejste sami. S kamarádem, kolegou či s někým z rodiny se můžete vzájemně podporovat, sdělovat si, jak jste daleko a trocha soutěživosti vás může postrkovat dál, abyste nezaostávali. Tento přístup se osvědčil i u sportů a jazykových kurzů. Každá aktivita se promění, když se z ní stane společný koníček.
Psaní Hravě umožňuje propojení kamarádů přes facebook, kde pak mohou navzájem vidět svůj postup. V rámci firemních a školních licencí můžete mezi sebou i soutěžit. Aktivita pak pomáhá nejen jednotlivým členům, ale i celému kolektivu, který se díky společnému úsilí utužuje.
6. Připravte si odměny
Pokud chcete zajistit, že u dané aktivity skutečně setrváte až do konce, připravte si pro sebe malé odměny. Za každých deset odehraných her si můžete dát kostičku čokolády anebo se odměníte patnácti minutami u oblíbené knížky či jedním dílem oblíbeného seriálu. Vyberte si cokoliv, co vás baví a motivuje a použijte to k tomu, abyste každý den chvíli cvičili.
Stejně tak si připravte velkou odměnu za to, že dotáhnete do konce celý kurz.
💡 Tip: Pokud denně strávíte psaním 2 hodiny a díky psaní všemi deseti to napíšete 2x rychleji, znamená to, že ušetříte 1 hodinu denně. Pokud nepočítáme víkendy, tak za celý rok ušetříte asi 250 hodin. To je deset dní! Proč byste si teda jako odměnu za zvládnutí celého kurzu nedopřáli třeba pěknou desetidenní dovolenou?
7. Představte si, jaké to bude, až to budete umět
Než se do kurzu pustíte, představte si sami sebe, jaké to bude, až to budete umět. Představte si, jak sedíte u počítače, rovná záda, oči upřené na obrazovku a prsty samy létají po klávesnici a před vámi se s lehkostí objevují přesně ta slova, která chcete napsat.
Představte si, jak můžete na poradě zapisovat všechno, co kdo řekl, hned v tu chvíli, jak to pronáší a ještě se mu přitom díváte do očí. Během konverzace s klientem si můžete zapisovat to, co říká, a on se na vás obdivně dívá. Vizualizujte si tuto chvíli pokaždé než začnete hrát.
Uvidíte, že se vám hned začne chtít víc začít a navíc se k tomu dokážete odhodlat i v případě, že se vám zrovna moc chtít nebude.
💡 Tip: Stejná technika funguje i u cvičení. Sice se vám dnes nechce jít cvičit, ale představte si, jak máte hezky zpevněnou postavu, v případě že se překonáte a přeci jenom si na chvíli zacvičíte. Podívejte se na to jak sestavit cvičení na doma a jak si udržet motivaci.