Domů » Práce z domova: Pro koho a za jakých podmínek?

Práce z domova: Pro koho a za jakých podmínek?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Home office - výdělek z domova

Home office neboli práce z domova jsou pojmy, které byly ještě před pár lety spíše výjimečné. Dnes už jsou však standardním zaměstnaneckým benefitem i alternativou způsobu práce. Zaměstnanci projevují o možnost aspoň občas pracovat z domova zájem a firmy jim stále více vycházejí vstříc. V ideálním případě může být tato forma spolupráce výhodná pro obě strany. Je k tomu však nutné mít vhodné pracovní podmínky a dobře stanovená pravidla.

Benefit i pracovní alternativa

Moci alespoň občas pracovat z domova se může hodit v mnoha situacích. Například při rýmě či nachlazení není nutné čerpat nemocenskou a zároveň neohrožovat ostatní kolegy v kanceláři nakažením. Dalšími takovými situacemi jsou třeba péče o nemocné děti či návštěva instalatéra. A někdy může být zkrátka příjemné změnit prostředí a odpočinout si od ruchu v kanceláři a denní rutiny. Přibývá také lidí, kteří z domova pracují zcela.

Home office je dnes již zcela bežným benefitem, o který mají zaměstnanci zájem. A firmy jim vycházejí vstříc.
Home office - výdělek z domova
Home office – výdělek z domova

Pro koho je práce z domova vhodná

Moderní technologie a digitalizace a pronikají do stále více oborů lidské práce a s tím stoupá i množství zaměstnání, která lze kompletně vykonávat na dálku. Kromě programátorů, grafiků či redaktorů tak dnes mohou z domova pracovat například také marketéři, účetní, administrátoři a další pracovníci.

Vzdáleně lze produktivně a efektivně vykonávat čím dál více profesí.

Důležitost kvalitního místa na práci

Aby byla práce z domova efektivní a dobře fungovala, je nutné ji vykonávat v adekvátně zvoleném režimu. Velmi důležité je správně zvolit místo, kde budeme pracovat. V domácím prostředí mít k práci vyhrazené vhodné místo, ať už se jedná o kancelář či jen pracovní stůl, kde se budeme cítit pohodlně. Kancelář je samozřejmě možné si pronajmout a další zajímavou alternativou jsou také tzv. coworkingy, tedy sdílené pracovní prostory. Ty jsou nejen příjemným místem pro práci, ale nabízejí také skvělou příležitost setkat se s dalšími digitálními nomády mnoha profesí a oborů.

Coworkingy nabízejí příjemné neformální prostředí, rychlý internet i komunitu freelancerů z různých odvětví.

Stanovit a dodržovat pravidla

Dále je nutné si stanovit a dodržovat pravidla, za jakých budeme pracovat efektivně. Je dobré mít pravidelnou pracovní dobu, kterou si můžeme přizpůsobit vlastním potřebám, což by mělo produktivitu zvýšit. Důležitá je také schopnost si práci dobře zorganizovat a rozplánovat a samozřejmě je nezbytná také disciplinovanost.

Práce z domova klade vysoké nároky na sebekázeň a vůli.

Výhody práce z domova

Mezi hlavní výhody, které s sebou práce z domova přináší, patří značná míra nezávislosti a možnost vytvořit si pro práci podmínky, které nám osobně vyhovují. Navíc je možné si práci sami organizovat a lépe skloubit například s rodinným životem.

Čas ušetřený za dopravu do práce lze využít pro rodinu, koníčky nebo klidně právě pro práci.

Existují však i nevýhody

Kromě výhod má však práce z domova také několik úskalí. Patří mezi ně především ztráta přímého kontaktu s kolegy, potřeba vyšší míry sebekázně a disciplíny a schopnost dobré organizace práce.Moderní technologie umožňují zůstat s týmem a kolegy ve stálém kontaktu.


Je nutné předem zvážit vhodnost

Každý, kdo uvažuje o vykonávání práce vzdáleně, by měl předem dobře zvážit, zda je pro něj takový model vhodný. V případě správně zvoleného režimu se však z práce z domova stává nejen zajímavý zaměstnanecký benefit, ale také zajímavá alternativa pracovního procesu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz