Domů » Přerušovaný půst: Přirozené hubnutí bez velkých omezení

Přerušovaný půst: Přirozené hubnutí bez velkých omezení

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Přerušovaný půst zdravě a snadno

Přerušovaný půst (neboli Intermittent fasting) je metoda, která upravuje vaše stravovací návyky. Nejedná se o žádnou dietu, jak se někdy můžete dočíst, spíš bychom jej zařadili mezi životní styl s mnoha výhodami. Pro koho je vhodný a jak na přirozené hubnutí, díky přerušovanému půstu?

Jak zhubnout přirozeně? Vyzkoušejte přerušovaný půst.

Osobně nejsem příznivec žádných diet, ať jsou sebelepší a zaručují dokonalé výsledky. Každý by měl jíst dle svých potřeb a udržovat své zdraví za pomocí kvalitní stravy. Přerušovaný půst je ideální volbou téměř pro každého, jelikož vás neomezuje žádnými kaloriemi, tabulkami, ani jinými předpisy. Můžete se dál stravovat podle vašich návyků a přesto zhubnout nadbytečná kila. Stačí pozměnit jednu jedinou množinu ve vašem jídelníčku a tou je čas.

Někteří z vás možná přerušovaný půst dodržují už teď, aniž by o tom vůbec věděli. To jen dokazuje, že přerušovaný půst je velmi přirozený a žádoucí pro tělo. Jaký je tedy jeho princip a jak je možné, že někteří z vás drží přerušovaný půst, aniž by o tom věděli?

Jak na přerušovaný půst zdravě a bez rizika?

Jak funguje princip přerušovaného půstu?

Tento stravovací styl, jak už jsem zmínila výše, vyžaduje pouze jedinou změnu ve vašem jídelníčku a tou je čas. Princip přerušovaného půstu totiž funguje na střídání časového období dne, kdy jíme a kdy nejíme. Jedním z nejčastějších modelů je poměr 16:8 a také 14:10. První číslo vždy představuje počet hodin, kdy nejíme žádné potraviny a druhé číslo je počet hodin, ve kterých můžeme jíst, jak často chceme. Samozřejmě součet je vždy 24, takže tento model udržujeme každý den.

Pro začátečníky se doporučuje poměr 12:12, který běžně dodržuje i spousta lidí, aniž by o tom věděla. V praxi to pak znamená, že se naposledy najíte například v 7 hodin večer a snídáte v 7 ráno. To je celkem běžné, nemyslíte?

Do doby půstu se počítá i doba spánku, kdy přirozeně nejíme, samozřejmě pokud tedy netrpíte náměsíčností. Můžete tedy začít s tímto velmi přirozeným modelem 12:12 a postupně prodlužovat dobu, kdy jíte naposledy před spánkem a ráno třeba přeskočit snídani a jíst až okolo oběda.

Benefity přerušovaného půstu

Tento životní styl se stává velmi oblíbeným a zkouší jej i čím dál více lidí z řad osobností, sportovců a celebrit. Přerušovaný půst přináší do života hned několik výhod a benefitů, které prokázala i řada výzkumů na toto téma.

Spalování tuků přirozenou cestou

Dodržování půstu má velmi příznivý efekt na spalování tuků, který funguje na velmi jednoduchém principu. S každým jídlem je do těla (především krve) dopraveno určité množství cukru, které pak tělo spaluje a nemá důvod sáhnout do tukových zásob. Pokud však mezi jídly vytvoříme větší mezeru, tělo se dostane i ke spalování tukových zásob. Efekt je jasný – začneme hubnout. A to bez drastických diet, moření se v posilovně apod.

Jídlo jako ztráta času?

Nemyslím to samozřejmě doslova. Avšak praktickým benefitem přerušovaného půstu zůstává, že strávíte méně času jak přípravou jídla, tak samotným jedením. Například v porovnání s dietou o šesti malých jídlech denně se jedná o velkou časovou úsporu.

Flexibilita aneb vše podle vašich potřeb

Tento způsob stravování je extrémně flexibilní. Můžete si jej uzpůsobit jak časově během dne, tak počtem porcí, které za den sníte. Někomu vyhovuje brzy snídat a půst držet už od odpoledních hodin, někdo naopak pracuje do noci a raději vynechá snídani, než noční svačinu. Stejně tak někomu vyhovují dvě větší porce a někomu 5 jídel po pár hodinách. Vše si můžete uzpůsobit podle vašich potřeb. Důležitější je dodržet poměr například 16:8 a načasování, než kolikrát a kdy jíte.

Žádná jiná pravidla

Kromě časového poměru, na který si tělo rychle přivykne, nemusíte měnit vůbec nic. Neomezuje tak vegetariány a vegany, nemusíte si hlídat omezování přijmu kalorií a makroživin, jednoduše dál jíte jídla, která jste zvyklí konzumovat. Jídlo vás nestresuje, není potřeba speciální jídelníček a zároveň se cítíte plní energie a udržujete svůj výkon.

Pestrá a zdravá jídla bychom měli konzumovat, i když nedodržujeme přerušovaný půst.

Nevýhody přerušovaného půstu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že přerušovaný půst je geniálním řešením, stejně jako všechno ostatní má své nevýhody. Než se do něj pustíte zvažte následujícící:

  1. Narušuje sociální aspekt stravování

Jídlo je do značné míry společenskou aktivitou. Všechny naše oslavy, milníky a zvláštní příležitosti se točí kolem jídla. Zkrácené období jídla během přerušovaného půstu může představovat problém, pokud jde o společenská setkání u jídla.

  1. Nízká hladina energie

Systematický přehled z roku 2016 zjistil, že někteří účastníci přerušovaného půstu pociťovali drobné nepříznivé fyzické potíže, včetně: pocitu chladu, zácpy, bolestí hlavy, nedostatku energie, špatné nálady a nesoustředěnosti. Za těchto okolností je obtížné mít energii nebo motivaci k aktivitě a každodenním činnostem.

  1. Zvýšený hlad

Pokud přerušovaný půst a cvičení vedou k nepříjemné hladovce, může to některé jedince přimět ke konzumaci většího množství jídla, než jaké by normálně snědli, když konečně přijde čas k jídlu. Při hubnutí je pak důležitý především poměr přijaté a vydané energie, což se v tomto případě nemusí naplnit.

Pokud patříte k těm, kteří pociťují hlad později během dne a cítí se spokojenější po třech větších jídlech, pak pro vás může být přerušovaný půst vhodnější. Pokud však patříte k lidem, kteří rádi konzumují menší a častější jídla v průběhu dne a cítí hlad ráno a večer, pak může praktikování přerušovaného půstu způsobit, že budete mít během postních oken větší hlad.

  1. Problémy s trávením

Přerušovaný půst se může projevit zažívacími příznaky, pokud se drasticky změní váš stravovací režim nebo množství jídla, které sníte na jedno posezení. Přerušovaný půst nemusí být vhodný pro osoby jejichž střeva bývají citlivější a náchylnější k zánětům. Proto jsou tito jedinci náchylnější ke křečím, bolestem břicha a nadýmání.

  1. Může vyvolat poruchy příjmu potravy

Pokud máte v anamnéze poruchy příjmu potravy, může být přerušovaný půst spouštěčem dalších obtíží. Spíše než naslouchání vnitřním signálům hladu by dodržování souboru “pravidel” při přerušovaném půstu (tj. kdy jíst a kdy nejíst) mohlo narušit váš vztah k jídlu.

Dodatečné rady

Během osmi hodinové doby jídla byste měli konzumovat kvalitní potraviny a pestrá, zdravá jídla. Vyhněte se tedy konzumaci fast food jídel s vysokým obsahem tuku a cukru. Přerušovaný půst si také úplně nerozumí s alkoholem, který je také plný kalorií, navíc pít na lačný žaludek se nevyplácí nikdy.

Během doby, kdy dodržujete půst je velmi důležité dodržovat pitný režim. Pijte dostatek vody, nebo vyzkoušejte neslazené čaje apod. Káva by neměla převažovat ve vašem pitném režimu, ale obecně dvě, tři kávy za den nevadí ani v době půstu.

Svůj nový stravovací režim také můžete odstartovat jednodenním půstem, který spousta lidí zařazuje do svého života pravidelně. Předtím než se sami do přerušovaného půstu pustíte, zkuste si najít, jaké jsou zkušenosti ostatních a popřemýšlejte, zda by to pro vás mohlo být podobné. Přerušovaný půst recenze pro vás mohou být nejlepším zdrojem informací o tom, zda to vyzkoušet.

Jakmile začnete, pozorujte pečlivě své tělo, nalaďte se sami na sebe a pokračujte pouze, pokud pro vás bude tento životní styl ten pravý.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz