Domů » Jak správně na small talk? + Nejlepší témata!

Jak správně na small talk? + Nejlepší témata!

autor Kristýna
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Jak na small talk

Přijdete si trapně, kdykoliv máte navázat kontakt s cizím člověkem? Nejraději byste se při tom propadli studem do země? Small talk neboli malý rozhovor, který neřeší nic podstatného a závažného, je noční můrou nejen introvertů, ale i extrovertů.

Trapné ticho? Small talk

Představte si situaci, kdy se ve výtahu potkáte se sousedem. Znáte se od vidění, pozdravíte se, ale nejste kamarádi, tak o čem byste si povídali? Výtah, který vás jindy vyveze k bytu během minuty, se najednou šourá hlemýždí rychlostí. A tak při nekonečné jízdě přemýšlíte o tom, že i výšlap do šestého patra se zlomenou nohou zní lákavěji než tato trapná chvilka. 

Jak uděláte z nepříjemné cesty k bytu snesitelné setkání? Pomůže vám small talk. Tím, že sousedovi pochválíte pantofle s delfíny, ve kterých si byl vyzvednout poštu, rozvíříte atmosféru. Po krátké výměně prázdných informací na téma koupě bot a že kvůli práci z domova musí chodit v o číslo větších pantoflích, vám společná jízda výtahem uteče hned.

Small talk není padouchem mezi různými druhy hovorů. V určitých situacích, jako byla naše ukázka, může být dokonce užitečný. Tento nenucený rozhovor o nezávažných tématech, kterými druhou stranu neurazíte a ani jí nebudete podlézat, se využívá jako zdvořilostní konvence nebo pro vyzkoušení neznámého společenského prostředí. Jeho úlohou je proboření bariéry. Small talk lze přirovnat k podání ruky, kdy ukazujeme otevřenost a projevujeme zájem.

V čem je malý rozhovor dobrý?

Jak vyplývá z názvu, small talk je malý rozhovor. Tedy nemusíte mluvit hodiny, stačí vám jen pár vět. Small talk významně vylepšuje vztahy mezi lidmi a je základem mezilidských vztahů. Nesmíte být ale otravní. Důležité je, abyste v druhých vyvolávali pozitivní pocity a ještě jim možná něco small talkem přinesli.

Nikdo se nechce bavit s otravnou sousedkou 5 minut každý den, když řeší stále jen to, jestli ten a ten vytřel podlahu. Nic vám to nepřináší a nikam vás to neposouvá. Když si ale se sousedem prohodíte vždy 2-3 věty o fotbale a s úsměvem se rozejdete, tak vám následně rád pomůže, když budete potřebovat. Budete mít jednoduše vybudovanou onu vazbu.

Jestli se učíte cizí jazyk, ze small talku se můžete ledacos přiučit. Především se hodí pro osvojení základních frází nebo přiučení hovorových slov. Po zvládnutí základních témat se s přehledem domluvíte i s rodilým mluvčím.

Small talky mohou být výzvou pro introverty, kteří nesnáší navazování hovorů s cizími lidmi. V čem je tak užitečný? Small talk poslouží jako cvičení pro dodání sebedůvěry. Drobné pochvaly nebo poznámky o počasí pomohou k tomu, aby i největší introvert vylezl ze svojí ulity.

💡 Tip: Následující video pomůže (nejen) introvertům, jak zdokonalit small talk.

I small talk má svoje pravidla

Při small talku je důležité respektovat to, že se o některých tématech nemluví. Nesmíte zapomenout, že se snažíte konverzovat s cizím člověkem. Proto je nevhodné mluvit o tématech, která se mohou druhého dotknout nebo o kterých nechce mluvit s kdekým. Abyste předešli trapným situacím, vyplatí se řídit se pravidlem “O čem se nechce bavit mně, nechce se bavit ani tobě.”

Následujícím třem základním tématům se vyplatí obloukem vyhnout.

  • Politika: Nikdy nevíte, jaké názory zastává ten druhý, jakou stranu volil nebo jaký zastává postoj ohledně situace u nás nebo ve světě. Proto se vyhněte všem hovorům na toto téma.
  • Rodina a velmi osobní témata:  Z klepů máte možná různé informace o tom, s kým se bavíte. Přesto se nikdy nevyptávejte na rodinou situaci nebo osobní vztahy.
  • Sociální témata: Ať se bavíte s matkou samoživitelkou, důchodcem nebo vyznavačem pastafariánství, rozhovor, který by upozorňoval na tuto propas, není vhodný.
Poslouchat, Neformální Setkání, Konverzace, Kancelář
Jestli zvolíte nevhodné téma, váš rozhovor skončí velmi rychle.

Small talk není jen o počasí

Každý small talk nemusí být nudné tlachání. Důležité je téma, na němž závisí úspěch. Proto jestli zvolíte mdlé hovory o počasí, máte zaručenou šanci, že vašeho komunikačního partnera budete nudit a nebude vás ani pořádně poslouchat. Takový small talk není přínosný ani pro jednu stranu.

Jak tedy vybrat téma hovoru? Vzpomeňte si na příklad se sousedem z výtahu. Celou trapnou jízdu byste stejně civěly na jeho pantofle, tak proč nezačít hovor o nich? Tím, že je pochválíte, projevíte zájem, čímž prolomíte ledy.

Abyste našli vhodné téma, zahrajte si na detektivy. Pozorujte druhého. Všimněte si, co nosí za oblečení. Pokud má triko s hudební skupinou nebo sportovním klubem, navažte na toto zjištění. Mluvte o prostředí, ve kterém se nacházíte. Klidně si postěžujte na pomalou jízdu výtahu.

Nebo zvolte jako téma hovoru neutrální téma.

  • Pochvaly: Jestli se vám něco upřímně líbí, pochvalte to. Druhého člověka tím potěšíte a vytvoří si k vám lepší vztah. Nebojte se zeptat, kde váš oblíbený kousek oblečení nebo doplňků koupil.
  • Cestování: Komentujte dopravní prostředek, jímž někam míříte. Například si postěžujte na velké zpoždění vlaku nebo že dlouho stojí ve stanici. Rozhodně nezačínejte hovor otázkou, kam váš spolucestující jede.
  • Kultura: Představte si, že jste na festivalu a stojíte ve frontě u stánku s občerstvením. Jak lépe začít small talk než právě s otázkou ohledně filmu a hudby? 
  • Knihy: Toto téma se hodí, pokud váš komunikační partner doopravdy čte. Zeptej se, jakou knihu má zrovna rozečtenou nebo zda by vám nějakou dobrou nedoporučil.
  • Děti a domácí mazlíčci: Jestli chodíte na dětská hřiště nebo do psích parků, potkáváte se s cizími lidmi. Nebojte se pustit do small talk právě skrze to, co vás spojuje. Začněte s pochvalou daného dítěte nebo psa a hovor se sám rozvine.
  • Počasí: Záchranný kruh mezi small talkovými tématy, jímž navážete kontakt. Přesto i s tak běžným tématem jako počasí můžete zaujmout. Stačí prohodit zajímavost o nepředvídatelnosti počasí nebo stojí za zkoušku porovnat jeho stávající podmínky s jinými.

💡 Tip: Inspiraci můžete načerpat z následujícího videa, ve kterém se probírá 30 otázek pro skvělý small talk.

Nepodceňujte sílu small talku

Ne všichni lidé jsou příznivci small talku, ale zamyslete se nad tím. Pokud vás někdo odbyde neslyšným přitakáním nebo se rovnou otočí, vezměte to v potaz, než na ně začnete spílat. Jiné vaše snahy mohou být tak úspěšné, že z běžných sfér přejdou do opravdu zajímavého hovoru. Kromě toho, že se dozvíte nové věci, získáte i známého, nebo dokonce kamaráda. Věřte, že jakmile se v umění small talku zlepšíte, dosáhnete většího sebevědomí a nebude vám dělat takový problém začít hovor s cizími lidmi.

💡 Tip: Přes small talky se můžete seznámit. Napadlo vás ale zkusit seznamovací hry pro dospělé?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz