Domů » Společné bydlení s partnerem na obzoru: Jste připravení?

Společné bydlení s partnerem na obzoru: Jste připravení?

od Patrik Pilous
Publikováno Aktualizováno

S partnerem jste už nějaký ten pátek. Možná je to půl roku, rok nebo pět let. Na tom nezáleží. Jste spolu rádi, jste šťastní a navzájem si život bez toho druhého neumíte představit. Až do dnešního dne jste žili každý zvlášť a vyhovovalo vám to. Teď jste ale dospěli k rozhodnutí, že je čas na společné bydlení. A s tímto důležitým mezníkem ve vašem životě přichází ruku v ruce i celá řada otázek.

Společné bydlení je důležitý krok v každém vztahu. Je to jakýsi mezník, který rozhodne o tom, zda vztah vydrží nebo naopak záhy skončí. Ještě než si bezhlavě sbalíte všechny své věci a přestěhujete se do společného bytu – nebo rovnou rodinného domku – přečtěte si dnešní článek. Společné bydlení je významný krok, který je potřeba dostatečně promyslet a zvážit. Tak na to pojďme společně!

Je společné bydlení opravdu dobrým nápadem?

Jakmile padne řeč na společné bydlení, je zřejmé, že to spolu dvojice myslí vážně. I přesto se ale jednomu či dokonce oběma partnerům mohou v hlavě začít rojit otázky, zda je to skutečně dobrý nápad. Najednou začnou přemýšlet nad tím, jestli jsou na to doopravdy připravení.

Jestli je to rozumné. Společné bydlení se nedá přirovnat k delší dovolené, na jejímž konci se stejně každý rozejde do svého domova. Ne. Společné bydlení je především o důvěře a vzájemné toleranci. Jste si tedy jistí, že přesně tohle chcete? Že to zvládnete? Pokud ano, čtěte dál!

Důležité je mít jasnou představu

Pokud jste až do dnešního dne žili každý sám a jen jste se navštěvovali, případně jste u sebe o víkendu přespali, je více než pravděpodobné, že budete mít odlišný přístup k bydlení – a tím máme na mysli jídlo, úklid, pořádek, povinnosti. Proto na samotném začátku, ještě než za vámi zaklapnou dveře od společného hnízdečka lásky, si spolu sedněte a ujasněte si, co od společného bydlení očekáváte. Popovídejte si o tom, jak to bude s financemi, s povinnostmi i úklidem.

Společné bydlení a rozdělení nákladů

Často společné bydlení obnáší nastěhování jednoho s partnerů k tomu druhému. V bytě není jeden z páru doma a to vytváří nerovné postavení při zařizování či dalším rozvoji bydlení.

Pokud nemovitost patří jednomu z partnerů, tak má vždy silnější pozici a je jen na něm, jak s tím naloží.

Jestliže nový pár zkusí pronájem rodinného domu nebo bytu, tak jsou pozice vyrovnanější, ovšem velkou roli hraje to, kdo platí energie a nájemné. V tomto by mělo být na stole čisto a pár by finanční otázku měl mít jasně nastavenou ještě před nastěhováním. Se společným bydlením často přichází také společný účet, kam by ideálně každý z partnerů měl nějakou tu korunu posílat.

Pořádek dělá přátele i partnery.

Společné bydlení vyžaduje kompromisy

Již o pár řádků výše jsme zmínili, že společné bydlení je především o kompromisech. A to hned v několika ohledech. První ústupky tomu druhému a sobě navzájem budete muset udělat už při samotném zařizování bydlení. Vám se možná líbí zelená tapeta, ale vaše polovička zelenou nemůže ani vystát.

Nebo naopak váš partner touží po rohové sedací soupravě, zatímco vy byste ve svém obývacím pokoji chtěli mít sedačku ve tvaru U. Design bydlení možná bude první zatěžkávací zkouškou, kterou budete muset obstát.

Častý problém společného bydlení je moc času stráveného společně. Typickou situací vynořující se stále častěji je, že žena po porodu zůstane s dítětem doma a manžel v dobré vůli začne pracovat z domova. To je koktejl smrti a jen minimum párů toto nastavení zvládnou.

Pro harmonické soužití jsou ještě důležitější pravidelné návyky, které každý z partnerů má. Pokud jsou velmi rozdílné a ani jedna strana se nezvládá přizpůsobit, tak mohou vznikat určité třecí plochy, které mohou v konečném důsledku i celý vztah zničit.

Tip: Hodláte rekonstruovat starý dům s partnerem? Tak to si určitě přečtěte náš článek o rekonstrukci starého domu.

Když to začne skřípat, příkazy nejsou na místě

Tak jste se konečně sestěhovali a započali další etapu vašeho – teď již společného – života. Zatímco prvních pár týdnů bylo vše zalité sluncem, teď už to začíná skřípat a vy si všímáte věcí, které vám vadí. Možná máte úplně jiné představy, které se bohužel nesetkávají s realitou.

To nejhorší, co v takovém případě můžete udělat, je tomu druhému něco přikazovat, zakazovat nebo ho jakýmkoli způsobem omezovat. Řešení typu tohle musíš a tohle nesmíš, zavřete někam hluboko a nepouštějte ven. Tudy totiž cesta opravdu nevede.

Články, které stojí za přečtení: