Společné bydlení na obzoru: opravdu jste připravení?

S partnerem jste už nějaký ten pátek. Možná je to půl roku, rok nebo pět let. Na tom nezáleží. Jste spolu rádi, jste šťastní a navzájem si život bez toho druhého neumíte představit. Až do dnešního dne jste žili každý zvlášť a vyhovovalo vám to. Teď jste ale dospěli k rozhodnutí, že je čas na společné bydlení. A s tímto důležitým mezníkem ve vašem životě přichází ruku v ruce i celá řada otázek.

Společné bydlení je důležitý krok v každém vztahu. Je to jakýsi mezník, který rozhodne o tom, zda vztah vydrží nebo naopak záhy skončí. Ještě než si bezhlavě sbalíte všechny své věci a přestěhujete se do společného bytu – nebo rovnou rodinného domku – přečtěte si dnešní článek. Společné bydlení je významný krok, který je potřeba dostatečně promyslet a zvážit. Tak na to pojďme společně!

Je to opravdu dobrý nápad?

Jakmile padne řeč na společné bydlení, je zřejmé, že to spolu dvojice myslí vážně. I přesto se ale jednomu či dokonce oběma partnerům mohou v hlavě začít rojit otázky, zda je to skutečně dobrý nápad. Najednou začnou přemýšlet nad tím, jestli jsou na to doopravdy připravení.

Jestli je to rozumné. Společné bydlení se nedá přirovnat k delší dovolené, na jejímž konci se stejně každý rozejde do svého domova. Ne. Společné bydlení je především o důvěře a vzájemné toleranci. Jste si tedy jistí, že přesně tohle chcete? Že to zvládnete? Pokud ano, čtěte dál!

Důležité je mít jasnou představu

Pokud jste až do dnešního dne žili každý sám a jen jste se navštěvovali, případně jste u sebe o víkendu přespali, je více než pravděpodobné, že budete mít odlišný přístup k bydlení – a tím máme na mysli jídlo, úklid, pořádek, povinnosti. Proto na samotném začátku, ještě než za vámi zaklapnou dveře od společného hnízdečka lásky, si spolu sedněte a ujasněte si, co od společného bydlení očekáváte. Popovídejte si o tom, jak to bude s financemi, s povinnostmi i úklidem.

Společné bydlení vyžaduje kompromisy

Již o pár řádků výše jsme zmínili, že společné bydlení je především o kompromisech. A to hned v několika ohledech. První ústupky tomu druhému a sobě navzájem budete muset udělat už při samotném zařizování bydlení. Vám se možná líbí zelená tapeta, ale vaše polovička zelenou nemůže ani vystát.

Nebo naopak váš partner touží po rohové sedací soupravě, zatímco vy byste ve svém obývacím pokoji chtěli mít sedačku ve tvaru U. Design bydlení možná bude první zatěžkávací zkouškou, kterou budete muset obstát.

Když to začne skřípat, příkazy nejsou na místě

Tak jste se konečně sestěhovali a započali další etapu vašeho – teď již společného – života. Zatímco prvních pár týdnů bylo vše zalité sluncem, teď už to začíná skřípat a vy si všímáte věcí, které vám vadí. Možná máte úplně jiné představy, které se bohužel nesetkávají s realitou.

To nejhorší, co v takovém případě můžete udělat, je tomu druhému něco přikazovat, zakazovat nebo ho jakýmkoli způsobem omezovat. Řešení typu tohle musíš a tohle nesmíš, zavřete někam hluboko a nepouštějte ven. Tudy totiž cesta opravdu nevede.