Domů » Společné bydlení s partnerem na obzoru: Jste připravení?

Společné bydlení s partnerem na obzoru: Jste připravení?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Společné bydlení s partnerem

S partnerem jste už nějaký ten pátek. Možná je to půl roku, rok nebo pět let. Na tom nezáleží. Jste spolu rádi, jste šťastní a navzájem si život bez toho druhého neumíte představit, anebo máte pocit, že vztah bez společného bydlení se nikam neposouvá. Teď jste tedy dospěli k rozhodnutí, že je čas na společné bydlení. A s tímto důležitým mezníkem ve vašem životě přichází ruku v ruce i celá řada otázek.

Společné bydlení je důležitý krok v každém vztahu. Je to mezník, který ukáže, zda vztah vydrží nebo naopak záhy skončí. Ještě než si bezhlavě sbalíte všechny své věci a přestěhujete se do společného bytu – nebo rovnou rodinného domku – přečtěte si dnešní článek. Společné bydlení je významný krok, který je potřeba dostatečně promyslet a zvážit. Tak na to pojďme společně!

Je společné bydlení opravdu dobrým nápadem?

Jakmile padne řeč na společné bydlení, je zřejmé, že to spolu dvojice myslí vážně. I přesto se ale jednomu či dokonce oběma partnerům mohou v hlavě začít rojit otázky, zda je to skutečně dobrý nápad. Najednou začnou přemýšlet nad tím, jestli jsou na to doopravdy připravení.

Jestli je to rozumné. Společné bydlení se nedá přirovnat k delší dovolené, na jejímž konci se stejně každý rozejde do svého domova. Ne. Společné bydlení je především o důvěře a vzájemné toleranci. Jste si tedy jistí, že přesně tohle chcete? Že to zvládnete? Pokud ano, čtěte dál!

Důležité je mít jasnou představu

Pokud jste až do dnešního dne žili každý sám a jen jste se navštěvovali, případně jste u sebe o víkendu přespali, je více než pravděpodobné, že máte odlišný přístup k bydlení – a tím máme na mysli jídlo, úklid, pořádek, povinnosti. Proto na samotném začátku, ještě než za vámi zaklapnou dveře od společného hnízdečka lásky, si spolu sedněte a ujasněte si, co od společného bydlení očekáváte. Popovídejte si o tom, jak to bude s financemi, s povinnostmi i úklidem.

Otázky, které s partnerem probrat, než se k sobě nastěhujete

Pokud nevíte, jak konverzaci začít, či co všechno probrat, když přijde řeč na první společné bydlení, vyzkoušejte následující seznam otázek. Nejedná se ovšem o vyčerpávající seznam. Tyto otázky mohou sloužit jako odrazové můstky k další debatě o tom, jak vaše společné bydlení s partnerem může vypadat. Nechte se konverzací dál přirozeně vést a proberte všechna témata, která jsou pro vás důležitá.

  • Proč se k sobě stěhujeme? Co pro každého z nás znamená nastěhování? Je to kvůli úspoře peněz za nájem, nebo proto, že je to logický další krok pro váš vztah?
  • Co se změní k lepšímu, když se spolu nastěhujeme?
  • Jak rozdělíme nakupování potravin, vaření, mytí nádobí a další úkoly?
  • Chceme chodit spát a vstávat společně? V kolik hodin?
  • Jakými způsoby můžeme pečovat o náš vztah poté, co se k sobě nastěhujeme? Pravidelné rande? Každodenní ocenění?
  • Máme pocit, že jako tým spolupracujeme dobře?
  • Když se hádáme, jak hádky obvykle probíhají?
  • Kde nás vidíš za 5 let? 10 let?
  • Kdo za co bude platit? Kdo placení prakticky zajistí?
  • Chceme si založit společný bankovní účet pro domácnost, nebo bychom měli výdaje řešit samostatně?
  • Budeme rozdělovat výdaje 50-50, nebo jako poměrnou část příjmů?
  • Budou obě naše jména na nájemní smlouvě?
  • Máš tendenci opravovat věci, když se rozbijí, nebo chvíli počkat a opravit vše najednou?
  • Co se stane, když se rozejdeme?
  • Kdo zůstane, kdo odejde? Pomůže ten, kdo zůstane zaplatit za to, že se druhá osoba odstěhuje?
  • Jak se chováš a co potřebuješ, když jsi nemocný/á?
  • Jaký osobní prostor chceme doma mít?
  • Jak často přicházet na návstěvu rodina a přátelé? Přijdou bez ohlášení?
  • Máš nějaký dluh? Když spojíme finance, jak se to promítne do splácení dluhu?
  • Kolik peněz má kdo z nás našetřeno?
  • Jsou naše spánkové návyky a ostatní denní rutiny kompatibilní?
  • Jak sestěhování změní náš sexuální život? Jaká jsou naše očekávání ohledně toho, jak často budeme mít sex?
  • Co ti vadí na tom, jak nyní řešíme konflikty?
  • Máš vyhraněné názory na to, jak vyzdobit náš domov?

Společné bydlení na začátku vztahu

Nikde není přesně dáno, kolik let spolu musíte chodit, než se spolu můžete sestěhovat. V každém věku se toto číslo liší a stejně tak záleží i na vaší životní situaci. Ovšem existuje jedno obecné pravidlo, které stojí za zamyšlení. Už jste se s partnerem doopravdy pohádali?

Pokud ano a hádku jste přestáli, tak nejspíš můžete o tomto kroku přemýšlet. Pokud ne, může být stále ještě příliš brzy. Všechny páry se v jednom okamžiku pohádají. Pokud jste dvě rozdílné osoby, tak v určitou chvíli budete mít odlišné názory. Opravdu chcete první vážnou hádku, která může o tom druhém mnohé odhalit, vést až ve chvíli, kdy bydlíte spolu?

Odpověď na otázku společné bydlení kdy, tedy nejspíš zní: poté, co jste přestáli pár hádek a názorových odlišností. Pak bude připraveni na to jak zvládnout společné bydlení a všechny komplikace, které to může přinést.

💡 Tip: Umět bydlet spolu s druhou osobou je umění, které je možné se naučit. Znají to všichni nejen ze svých původních rodin, ale také třeba z kolejí na vysoké škole. Pokud se chcete připravit na budoucí bydlení s partnerem, který zatím třeba není na obzoru, určitě není špatný nápad, zkusit vyhledat třeba “společné bydlení praha” a začít se učit společnému bydlení.

Společné bydlení a rozdělení nákladů

Často společné bydlení obnáší nastěhování jednoho s partnerů k tomu druhému. V bytě není jeden z páru doma a to vytváří nerovné postavení při zařizování či dalším rozvoji bydlení.

Pokud nemovitost patří jednomu z partnerů, tak má vždy silnější pozici a je jen na něm, jak s tím naloží.

Jestliže nový pár zkusí pronájem rodinného domu nebo bytu, tak jsou pozice vyrovnanější, ovšem velkou roli hraje to, kdo platí energie a nájemné. V tomto by mělo být na stole čisto a pár by společné bydlení finance měl mít jasně nastavené a vyřešené ještě před nastěhováním. Se společným bydlením často přichází také společný účet, kam by ideálně každý z partnerů měl nějakou tu korunu posílat.

Pořádek dělá přátele i partnery.

Umění kompromisu

Již o pár řádků výše jsme zmínili, že společné bydlení je především o kompromisech. A to hned v několika ohledech. První ústupky tomu druhému a sobě navzájem musíte udělat už při samotném zařizování bydlení. Vám se možná líbí zelená tapeta, ale vaše polovička zelenou nemůže ani vystát.

Nebo naopak váš partner touží po rohové sedací soupravě, zatímco vy byste ve svém obývacím pokoji chtěli mít sedačku ve tvaru U. Design bydlení představuje první zatěžkávací zkouškou. Obstojíte?

Častý problém společného bydlení je moc času stráveného společně. Typickou situací vynořující se stále častěji je, že žena po porodu zůstane s dítětem doma a manžel v dobré vůli začne pracovat z domova. Tento koktejl smrti zvládne jen minimum párů.

Pro harmonické soužití jsou ještě důležitější pravidelné návyky, které každý z partnerů má. Pokud se velmi liší a ani jedna strana se nezvládá přizpůsobit, tak mohou vznikat určité třecí plochy, které mohou v konečném důsledku i celý vztah zničit.

💡 Tip: Hodláte rekonstruovat starý dům s partnerem? Tak to si určitě přečtěte náš článek o rekonstrukci starého domu.

Právní náležitosti

Gratulujeme k rozhodnutí žít spolu. Nezapomeňte společně probrat ale i právní náležitosti, které tento krok přinese. Společné bydlení smlouva je důležitá především v případě, že by váš vztah nevyšel. Budete na smlouvě figurovat oba dva? A pokud vám to nevyjde, kdo zůstane a kdo se odstěhuje?

💡 Tip: Druh a družka není v našem právním systému příliš ošetřené téma a může se tedy stát, že by vás partner mohl vystěhovat a to třeba i s dítětem a v situaci, kdy byste neměla kam jít. Podchyťte tyto eventuality ve smlouvě, kterou můžete uzavřít mezi sebou.

Společné bydlení s přítelem může překazit i tragická událost, kdy jeden z vás přijde o život. Ačkoliv zákon pamatuje i na osoby žijící ve společné domácnosti déle než 1 rok, tak pokud má zemřelý partner někde děti, tak se na vás nemusí vůbec dostat. I tuto situaci můžete ošetřit společnou smlouvou či závětí.

Ačkoliv ke společnému bydlení s partnerem nepotřebujete žádné dokumenty, může se stát, že se vám bude hodit Čestné prohlášení o bydlení ve společné domácnosti. To je v případě, že byste se rozhodli mít děti, ale nebrat se. V tom případě by partner mohl potřebovat toto prohlášení, aby mohl uplatnit slevu na dítě.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz