Domů » 5 jazyků lásky: Jaký je ten váš?

5 jazyků lásky: Jaký je ten váš?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Láska a zamilovanost

Určitě každý, nebo alespoň většina z nás někdy zažila počáteční žáruvzdornou lásku, ale o pár měsíců později ty plameny přece jen přesáhly tu silnou zeď a následoval bolestivý rozchod. Najednou se ta neporazitelná láska z vztahu nějak vytratila a proč? Ten partner nám prostě nedával to, co jsme potřebovali, nebo naopak my jsme neuspokojovali jeho potřeby. Neznali jsme navzájem svůj jazyk lásky.

Všichni chceme, aby naše vztahy vydržely dlouhá léta. A nemusí to být zas takový oříšek, stačí poznat svůj i partnerův jazyk lásky. Pak už si páry začnou lépe rozumět a projevují navzájem své city způsobem, který každý z nich potřebuje.

Jazyk lásky: Co to vlastně je?

Znáte někoho, kdo tvrdí, že vlastnoručně připravené jídlo vždy upřednostňuje před květinami  a vy byste zase raději dostali nějaký dárek? Právě to představuje příklad pro určitý jazyk lásky, který může mít každý trochu jiný. Existuje pět základních typů.

Každý z nás vyjadřuje a přijímá lásku jinak a tyto rozdíly často představují důvod, proč se city a dobré úmysly v páru vytrácejí. Například když se celé týdny snažíte najít partnerovi ten nejúžasnější dárek na světě na jeho narozeniny a on vám pak řekne, že by byl šťastnější, kdybyste ho jen objali a váleli se spolu na gauči celý večer u filmu.

Nemusí to nutně znamenat, že je partner nevděčný nebo že jste něco pokazili. Jen svou lásku sděluje a přijímá jinak. Zkrátka má jiný jazyk lásky než vy.

Proto poznání toho, jak vy a váš partner přijímáte a vyjadřujete lásku, vede k vytvoření silnějšího pouta a zdravějšímu i šťastnějšímu vztahu. Oba se více poznáte a vaše láska bude jen vzkvétat.

5 jazyků lásky
Kniha 5 jazyků lásky

Jaké jsou typy jazyků lásky?

Existuje pět jazyků lásky, které poprvé představil v roce 1992 manželský poradce Dr. Gary Chapman ve své knize „5 jazyků lásky“. Jedná se o tyto jazyky:

 • Slova ujištění.
 • Pozornost.
 • Fyzický kontakt.
 • Skutky a služby lásky.
 • Přijímání darů.

Pro vaši informaci, jazyky lásky se nevztahují pouze na romantické vztahy. Mohou být užitečné i v platonických vztazích. (K tomu a dalším věcem se dostaneme za chvíli.)

Rychlá srovnávací tabulka

Jazyk láskySouvisí s:Může být váš, pokud:Jestli to zní jako od vašeho partnera:
Slova ujištěníSlovní vyjádření lásky, uznání a povzbuzení.Rádi často slyšíte „mám tě rád“ a líbí se vám, když vás druzí povzbuzují.Říkejte (a myslete to vážně) více vět typu „miluji tě, děkuji ti, záleží mi na tobě“ apod.
PozornostVěnovat druhé osobě svou plnou pozornost.Uděláte si čas na druhé, cítíte se odloučeni, když spolu netrávíte dostatek času.Dávejte si rande, vypněte si telefony, když jste spolu, sedněte si spolu a povídejte si o svých dnech.
Fyzický kontaktSpojení prostřednictvím vhodného fyzického doteku (nejen sexuálního).Jste „citlivý člověk“, cítíte se nejvíce milováni, když jste objímáni nebo se vás někdo dotýká.Držte se za ruce, objímejte se, mazlete se, hlaďte se, upřednostňujte milování v posteli, pokud je ve vztahu důležité.
Skutky a služby láskyNezištné a ohleduplné činy, které usnadňují život druhým lidem.Jste rádi, když vám někdo pomůže, aniž byste ho o to požádali, činy pro vás mluví hlasitěji než slova.Uvařte mu jídlo, vezměte na sebe jednu nebo dvě domácí práce, napusťte mu vanu.
Přijímání darůHmotné projevy lásky a ohleduplnosti.Jste hrdí na to, že dáváte pozorné dárky, nejvíce si ceníte maličkostí v podobě potěšujících dárků.Překvapte ho dárkem mimo zvláštní příležitosti, přineste mu domů jeho oblíbenou pochoutku, kupte nebo vyrobte mu maličkost, která je osobní.
Tabulka jazyků lásky

1. Jazyk lásky: Slova ujištění

Prvním jazykem lásky představují slova ujištění a jde tedy o vyjadřování náklonnosti a uznání prostřednictvím slov, ať už mluvených nebo psaných. Zkrátka osoba s tímto jazykem lásky potřebuje být ujišťovaná o citech protějšku.

Pokud ve vás následující řádky vyvolávají uspokojivý až hřejivý pocit, nejspíš se jedná o jeden z vašich jazyků lásky:

 • Když vám někdo řekne, že si vás váží.
 • „Miluji tě” je vaše oblíbená věta, kterou potřebujete opravdu často slyšet.
 • Přijímáte i rádi říkáte jakákoliv povzbuzující a láskyplná slova.

Při používání slov ujištění se klade důraz na jejich autenticitu a jak často se vyjadřují. Pokud máte problém vyjádřit se nahlas, napište vzkaz nebo pošlete textovou zprávu. Hlavní je, že se projevíte láskyplnými slovy.

Pokud se jedná o jazyk vašeho partnera, tak mu častěji říkejte, že ho máte rádi, nebo se mu během dne ozvete zprávou, že na něj myslíte. Když ho čeká pracovní pohovor, potěší ho taková textová zpráva ve znění: „Budeš skvělý! Pořádně jim ukaž, co v tobě je.“ Případně mu vykouzlí úsměv na tváří pochvala za dnešní outfit.

Zde je několik příkladů slov ujištění, která můžete použít v partnerském nebo jiném vztahu:

 • Miluji tě/mám tě rád.
 • Náš/naše přátelství/vztah je pro mě důležité/důležitý.
 • Máš na to.
 • Jsem na tebe tak pyšný.
 • Děkuji ti, že mě máš rád/a.
 • Vážím si toho, co všechno děláš.

Jedná se pouze o příklady. Vy svého partnera, přítele nebo kohokoliv jiného znáte nejlépe a určitě víte, jakými slovy ho potěšit a ujistit ho tak o své náklonnosti.

2. Jazyk lásky: Pozornost

Pozornost je další jazyk lásky a jedná se o oceňování společně stráveného času. Osoba s tímto jazykem lásky se cítí nejvíce milována a ceněna, když si její blízcí lidé udělají čas na to, aby ho s ní společně strávili, a věnují jí svou veškerou pozornost.

Pozornost může být jedním z vašich jazyků lásky, pokud:

 • Cítíte se odloučení, když s partnerem netrávíte dostatek času.
 • Nedostatek společně strávených chvil s partnerem ovlivňuje vaše libido.
 • Tvrdě pracujete na tom, abyste si našli čas na druhé.

Pozornost vypadá pro každého jinak. Někteří lidé si cení několika minut vyhrazeného času, kdy si na konci dne jen tak společně sednou, popovídají a odpočívají. Pro jiné znamená určit si chvíli na společné aktivity. Bez ohledu na to, co děláte, pozornost vyžaduje naprostou přítomnost a nerozptylování.

Zde je několik příkladů, jak vyjádřit svou lásku prostřednictvím pozornosti:

 • Každé ráno před vstáváním se na pár minut přitulte v posteli a prohoďte pár slov.
 • Jděte každý týden aspoň na jedno rande.
 • Naplánujte si čas na setkání se svým nejlepším přítelem bez ohledu na to, jak jste oba zaneprázdnění.
 • Vypínání telefonu, když se spolu bavíte nebo něco děláte.
 • Vytvořte si rituál, například jednou týdně se sejděte na oběd nebo se po večeři projděte.

Pozornost můžete vyjádřit i jinými způsoby, které vám oběma budou nejlépe vyhovovat a uspokojí vaše láskyplné potřeby.

3. Jazyk lásky: Fyzický kontakt

Dalším jazyk lásky představuje fyzický kontakt. Ujasněme si, že se jedná o vhodné, dobrovolné dotyky vypadající různě v závislosti na situaci a typu vztahu, který s danou osobou máte.

U lidí, jejichž jazykem lásky je fyzický kontakt, znamená vyjadřování a přijímání lásky prostřednictvím jakýmkoliv dotýkání a fyzickou blízkostí. Dotek pro ně znamená způsob, jakým se spojují s druhými a cítí se díky němu láskou naplnění.

Váš jazyk lásky může být fyzický kontakt, jestli:

 • Cítíte se osamělí nebo odloučení, když se vám nedostává fyzické náklonnosti od partnera.
 • Láskyplnost obzvlášť pociťujete při líbání či objímání.
 • Považujete se za „citlivého“ člověka a máte rádi dotyky.

Způsob, jakým se dotýkáte druhých, skutečně závisí na vztahu, který s dotyčným sdílíte. Vyjádření náklonnosti prostřednictvím fyzického kontaktu může probíhat pomocí drobných fyzických gest, jako je objetí nebo přitulení. Pokud se to hodí, může zahrnovat i intimnější kontakt, jako je líbání, a ano, i sexuální aktivity.

Zde je několik příkladů vyjadřování lásky prostřednictvím fyzického kontaktu:

 • Líbání partnera na přivítanou a na rozloučenou.
 • Fyzické projevování náklonnosti, a to i na veřejnosti.
 • Strávit nějaký čas mazlením v posteli před spaním a po probuzení.
 • Upřednostňování sexu před jinými aktivitami.
 • Používání dotyků při utěšování, například položení ruky na ruku druhého.
 • Při chůzi vzájemné se držení za ruce či chození v zavěšení.

Opět platí, že obě strany musí s určitým fyzickým kontaktem souhlasit. Dotýkejte se někoho pouze tehdy, pokud vám dal jasně najevo, že je takový akt žádoucí a vítaný.

4. Jazyk lásky: Skutky a služby lásky

Čtvrtým jazykem lásky jsou skutky a služby lásky. Tedy případ, kdy ze srdce věříte, že činy vždy mluví hlasitěji než slova. Skutky a službami se rozumí nezištné a promyšlené konání pro druhou osobu. Pamatujte, že nemusí jít vždy jen o romantickou povahu, z těchto činů mohou těžit i přátelské a rodinné vztahy.

Toto jsou některé známky toho, že skutky a služby lásky mohou být vaším jazykem:

 • Potěší vás, když vám partner pomůže s nějakou prací, aniž byste ho o to museli požádat.
 • Jste člověk, který pro kamaráda něco udělá v jeho špatný den.
 • Vždy se zapojíte a uděláte něco pro lidi, na kterých vám záleží.

Skutky a služby lásky nejsou o velkých gestech, ale spíše o promyšlených maličkostech, které druhým pomůžou či jim přivodí radost. Například své drahé polovičce ráno nalijete kávu nebo vyřídíte pochůzku pro svého zaneprázdněného přítele.

Tyto příklady představují způsoby, jak můžete skutky a služby lásky využít k tomu, abyste druhým projevili svou náklonnost:

 • Vezměte blízkou osobu na večeři bez nutnosti zvláštní příležitosti nebo aniž byste ji o to požádali.
 • Připravte partnerovi jen tak bublinkovou koupel.
 • Nabídněte hlídání dítěte příteli, aby si mohl užít zasloužený odpočinek.
 • Nechte přítele vybrat film, na který se budete dívat, i když to zrovna podle vašeho gusta.
 • Přineste drahé polovičce její oblíbené květiny/mýdlo/víno/čokoládu/cokoliv, jen tak pro radost.

Prostřednictvím skutků a služeb lásky blízké osobě můžete hravě vyjádřit náklonnost. Zkrátka udělejte pro ní to, u čeho víte, že ji opravdu potěší.

5. Jazyk lásky: Přijímání darů 

Přijímání darů je posledním jazykem lásky. I když se tak z názvu může zdát, tento jazyk lásky neznamená chamtivost nebo takzvané „zlatokopectví“. Pro osobu s tímto jazykem lásky představují dárky mnohem víc než jen chtít nějaké věci. Jde především o význam skrývající se za darem, a o myšlenku, která se do něj vložila. Žádné diamanty nebo luxusní auta to opravdu být nemusí.

Znaky toho, že přijímání darů je vaším jazykem lásky:

 • Pokud jde o dávání dárků, věnujete čas výběru toho nejpromyšlenějšího dárku.
 • Vážíte si všeho, co vám partner věnuje, a to i když se jedná o maličkost.
 • Zraní vás, když vám milující osoba nepřipomene nějakou speciální událost promyšleným dárkem.

Projevování lásky prostřednictvím darů není o extravaganci. Stejně tak oceníte malou i velkou památku, protože dárek představuje hmatatelnou připomínkou toho, že na vás někdo myslel a že k vám zachovává city.

Níže vidíte několik způsobů, jak projevit lásku někomu, jehož jazykem lásky je přijímání darů:

 • Vezměte mu cestou domů jeho oblíbené pečivo nebo nějakou sladkost.
 • Pokud jde o ženu, překvapte ji květinami, a to ať už koupenými v obchodě, nebo utrženými u cesty.
 • Jen tak mu věnujte pozorné přání.
 • Přineste svému nejlepšímu příteli památku na jednu z vašich prvních společných chvil, například fotku z prvního výletu.

V hlavní roli hraje výběr dárků, které pro váš vztah znamenají něco osobního, symbolického. Zkrátka mají pro danou osobu určitý význam.

💡 Tip: Víte, že čtení knih zvyšuje IQ a podporuje hubnutí? Více se dozvíte v článku 5 zásadních důvodů, proč číst beletrii.

kdy ukončit vztah
Jazyk lásky vám může pomoct s vytvořením spokojeného vztahu

Kterým jazykem lásky mluvíte?

Jestli po přečtení těchto řádků stále tápete, kterým jazykem vlastně mluvíte vy, můžete si trochu pomoct tímto testem v anglickém znění (v češtině ho najdete přeložený na webových stránkách zenysro.cz).

Jaký jazyk lásky patří vašemu protějšku? Nejprve zkuste pozorně naslouchat a sledovat i malé náznaky, které vám projevuje. Nejspíše vám bude lásku vyjadřovat takovým způsobem, jakým si sám přeje slyšet či vidět od vás.

A jestli si přejete, aby váš partner s vámi komunikoval vašim jazykem lásky, buďte upřímní a řekněte mu to. Požádejte ho o pozornost, kterou potřebujete a cítíte se po ní naplnění.

Taktéž kritika nemusí vždy značit něco špatného. Proto odložte ego stranou a pro tentokrát poslouchejte. Když vám partner vyčítá, že něco neděláte správně, v podstatě vám sděluje důležitou informaci. Říká vám, jak mu dokážete svou náklonnost a že vám na něm záleží. Tedy vlastně mluví svým jazykem lásky. Například neustále posloucháte, že trávíte veškerý čas v práci? Pak váš partner potřebuje pozornost.

Úskalí jazyka lásky

Pět jazyků lásky poskytuje skvělý rámec pro pochopení vašeho společného vztahu, ale nemusí nutně představovat přesně to, jak chce každý dávat, projevovat a přijímat lásku. Pravděpodobně silně rezonujete s více než pouze jedním z těchto jazyků lásky a děje se tak nejspíše i u vašeho partnera nebo blízké osoby.

Pokud usilujete o lepší porozumění a komunikaci ve vztahu, rozpoznání jazyka lásky znamená dobrý začátek, ale existují i další nástroje a způsoby, které pro vyznání svých citů můžete použít.

vztah
Pro harmonický vztah je důležité naslouchat vzájemným potřebám

Každý má jiný způsob komunikace o své lásce. I když byste toto neměli brát jako evangelium, znát váš i partnerův jazyk lásky může představovat užitečný výchozí bod na cestě k lepšímu vzájemnému porozumění. Pokud vás toto téma okouzlilo a zajímá ještě víc, doporučuji si přečíst knížku Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz