Domů » Titul MBA: 7 důvodů, proč si ho jako manažer udělat

Titul MBA: 7 důvodů, proč si ho jako manažer udělat

autor Natálie Schejbalová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
titul MBA, MBA studium, MBA absolventi

Otázku, zda si udělat titul MBA (Master of Business Administration), si položí alespoň jednou snad každý začínající manažer. Rozhodnutí se pro tohle postgraduální studium je velkým krokem. Bude vás stát spoustu času a peněz a pokud zvolíte správnou školu, také nemálo úsilí. Stojí MBA za to?

Pokud se snažíte prosadit v neúprosném managementu dnešního globalizovaného světa, věříme, že ano.

Co tedy s MBA? Tenhle titul vám nabídne oproti konkurenci několik výhod, zejména když je z prestižní školy. Může vám pomoci k vyššímu platu. Pokud si ho uděláte po ukončení studia, budete mít větší šanci, že přistanete rovnou na manažerské pozici a ještě díky němu získáte cenné kontakty. To je ale jen několik z argumentů pro MBA. Pojďme se podívat na seznam všech sedmi!

1. Titul MBA: Vylepšíte si manažerské dovednosti

Uchazeči o MBA jsou obvykle mladí profesionálové s minimálně dvěma roky odborné praxe. Většinou jde o manažery, zástupce ve státní správě, ředitele firem, podnikatele a živnostníky či pracovníky neziskového sektoru

Kvalitně sestavené MBA a související specializace vás naučí hodně o všem, co je pro úspěšnou společnost důležité. Naučíte se:

 • vyrábět, inzerovat a prodávat své výrobky,
 • dobře nakládat s financemi společnosti,
 • udržovat pozitivní image společnosti,
 • shromažďovat a interpretovat data,
 • najmout ty správné lidi a motivovat je,
 • vytvořit pracovní hierarchii, která pomůže společnosti prosperovat,
 • dělat těžká rozhodnutí,
 • klíčové soft skills jako například time management,
 • vystoupit ze své komfortní zóny.

2. MBA = finance

Mezi výhody titulu MBA patří jistota zaměstnání a vysokého plat. Průměrný příjem absolventa MBA je mnohem vyšší než u zaměstnance s běžným magisterským titulem. Klidně můžete vydělat dvakrát tolik, než kolik byste získali díky běžnému vysokoškolskému vzdělání.

Pokud jste zvědaví, co můžete dělat s titulem MBA, zde jsou některé populární kariérní volby absolventů: manažer obchodních operací, analytik řízení, analytik trhu, generální ředitel, finanční ředitel, HR manager atd.

Musíte si ale spočítat, zda se vám to vyplatí. Cena MBA studia totiž začíná na 100 tisících korun a může se vyšplhat i na více než půl milionu korun.

3. MBA studium vám zprostředkuje kontakty

Jako student MBA máte skvělou příležitosti k vytváření kontaktů. Budete komunikovat s ostatními studenty, profesory a pedagogickými pracovníky (obchodníky se spoustou zkušeností). Můžete díky tomu navázat kontakt a potencionálně i spolupráci se spoustou zajímavých lidí.

titul MBA, MBA studium, kancelář, porada
Titul MBA vás naučí řídit lidi.

4. Naučíte se začít podnikat od nuly

Mnoho studentů si vybere MBA, protože se chtějí stát podnikateli a naučit se podnikat. Mají sen a chtějí vědět, jak jej proměnit ve skutečnost. Program MBA vám pomůže osvojit si obchodní praktiky potřebné k zahájení podnikání nebo rozvoji stávajících projektů. Chcete taky vědět, jak začít podnikat?

Mnoho absolventů MBA, kteří nejsou ve středním nebo vysokém managementu ve velkých společnostech, končí ve svém vlastním podnikání. Jen si představte, jak byste se cítili, kdybyste byli svým vlastním šéfem.

5. Význam MBA pro vaši kariéru

Otevřete si dveře na nejprestižnější pozice v prosperujících firmách. Absolventi programů MBA, mají statisticky vyšší šanci si udržet vedoucí pozici v práci a získat povýšení. Více než 50% absolventů MBA po celém světě jsou vedoucí pracovníci nebo ředitelé správních rad. S tímto typem pozice přichází vyšší plat a také více zodpovědnosti.

Absolventy MBA hledají do svých řad například americké společnosti jako Apple, IBM, Procter a Gamble a Amazon.

6. MBA v zahraničí – nové místo a kultura

Pokud se rozhodnete pro získání titulu MBA v zahraničí, získáte nový pohled na to, jak funguje podnikání a management v cizí zemi. Tím se rozšíří vaše kulturní obzory a budete mít lepší vyhlídky na mezinárodní obchodní kariéru.

Najděte společnosti, pro které chcete pracovat, a domluvte si schůzky s potenciálními zaměstnavateli. Kdo ví, po ukončení studia můžete v zemi zůstat a pracovat. Díky tomu si můžete vydělat peníze, o kterých by se vám v Česku ani nesnilo. Vše je o tom trochu zariskovat a zainvestovat do svého vzdělání, MBA není na prestižních univerzitách rozhodně zadarmo. Také musíte změnit místo pobytu a zcela opustit svoji komfortní zónu.

Zde jsou některé z nejlepších obchodních škol na světě v roce 2019 na základě žebříčku Financial Times:

 • Insead Business School, Francie
 • University of Pennsylvania, U. S. A.
 • IESE Business School, Španělsko
 • London Business School, Velká británie
 • National University of Singapore, Singapur

7. MBA online – studujte pohodlně

Pokud jste zaneprázdněni prací, rodinou, nebo toho prostě jen máte moc, nemusíte se ambicí na MBA titul vzdávat. Online MBA programy jsou velmi flexibilní. Můžete studovat svým vlastním tempem a mít přístup k přednáškám a studijním materiálům, kdykoli budete chtít. Potřebujete pouze připojení k internetu.

Žijeme ve světě, kde má online studium mnohdy stejnou platnost jako vzdělávání v institucích, což je skvělé. Než se zaregistrujete, každopádně si ale ověřte akreditaci daného MBA titulu nebo univerzity.

MBA není sice nutnost, ale je to výhoda

Ano, manažerské dovednosti si jistě můžete osvojit díky svým pracovním zkušenostem a povýšení si vybojovat léty praxe a píle.

Například takový Ellon Musk si myslí, že MBA tituly jsou zbytečné. Říká doslova:

Na MBA školách vás nenaučí, jak myslet. A ty nejprestižnější instituce jsou nejhorší. Učí lidi, že jsou výjimeční. To má pak za výsledek, že přestanou přijímat feedback místo toho, aby se stále snažili zlepšovat.

– Ellon Musk

To platí ale pouze v případě, že vám šéfuje Ellon Musk, nebo jiný všímavý nadřízený. Co když se vedení rozhodne místo vás povýšit vašeho kolegu, který MBA má?

Nebo co když budete chtít svou kariéru po letech začít budovat v jiné společnosti? Jestli budou vaši konkurenti kvalifikovanější, nepomůže vám sebelepší motivační dopis. Ten, kdo může kvalifikaci prokázat dokladem, je v jasné výhodě. MBA titul je takovým dokladem.

Stručně řečeno, MBA není nutným předpokladem pro kariérní úspěch, ale vybaví vás pokročilými znalosti řízení podniku. Díky němu lépe obstojíte na současném a hlavně budoucím trhu práce.

Trochu zdrženlivě se ke studiu MBA programu staví Tim Ferriss, který poukazuje na příliš teoreticky zaměřené studium. Výhodou MBA programu je dle něj především položka do životopisu, rozhled a pracovní kontakty. Když si ovšem člověk vyzobe jen ty zajímavé věci ze studia, přednášek a knih – rovnou je zkusí aplikovat na svých projektech či v zaměstnání, tak může mít jeho kariéra strmější růst i bez titulu za jménem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz