Domů » Jak napsat úspěšný životopis v roce 2022 +VZOR

Jak napsat úspěšný životopis v roce 2022 +VZOR

autor Radka Čechová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
úspěšný životopis

Váš životopis je vaše vizitka. Pomyslný reprezentant, kterého jste vyslali do neznáma. Jeho cílem není jen vás výstižně a důstojně představit a vyjmenovat všechny vaše schopnosti a dovednosti, měl by hlavně na první pohled zaujmout. Individualita a originalita je stále v kurzu i v novém desetiletí. Dobře napsaný a strukturovaný životopis je základem úspěchu. Přečtěte si aktuální informace o tom, jak napsat úspěšný životopis v roce 2022.

Dejte si na tvorbě životopisu záležet, vyplatí se vám to!

Platí totiž jednoduché pravidlo. Napíšete svůj životopis dobře, odpověď na něj přijde téměř okamžitě. Napíšete ho špatně, odpovědí bude velmi málo nebo vůbec žádné. Říkáte si, že přece nemůže záležet jen na formě, vždyť zaměstnavateli by mělo jít hlavně o vaše zkušenosti a dovednosti.

Praxe a vaše osobní předpoklady pro výkon dané pozice samozřejmě důležité jsou, ale i excelentní uchazeč a odborník v oboru může zapadnout v šedi průměrnosti. Jinými slovy znavený personalista vás kvůli neatraktivnímu životopisu přehlídne jako širý lán. Chcete najít dobrou práci? V tom případě se musíte naučit, jak se úspěšně prodat.

Definice úspěšného životopisu pro rok 2022

Životopis neboli CV (Curriculum vitae) už nějakou dobu není jen strohý výčet vašich kariérních a studijních úspěchů. Životopis je váš osobní marketingový nástroj, s jehož pomocí se chcete úspěšně prodat potencionálnímu zaměstnavateli. V něm přehledně a výstižně prezentujete svou kariérní historii a relevantní schopnosti a dovednosti.

Měli byste také patřičně zdůraznit, proč jste právě vy ten nejlepší možný kandidát na danou pozici. Aby toho nebylo málo, se svým životopisem budete také posílat průvodní nebo motivační dopis. Může se stát, že bude zaměstnavatel vyžadovat obojí. Přečtěte si návod, jak napsat průvodní a motivační dopis k životopisu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak napsat průvodní dopis?

Průvodní dopis je v podstatě krátký úvodní dopis k životopisu, který je vaší odpovědí na pracovní inzerát. Průvodní dopis je proto nejčastěji text e-mailu nebo text odpovědi v on-line formuláři u inzerátu. Jak napsat průvodní dopis? I když se jedná o krátký text, rozhodně byste si měli dát záležet, protože je to váš první kontakt se zaměstnavatelem či personalistou. Pokud je kandidátů o pozici hodně a váš průvodní dopis dostatečně nezaujme, je možné, že na váš životopis se už nikdo ani nepodívá.

Průvodní dopis by měl obsahovat v první řadě zdvořilý pozdrav, dále uvedení o jakou pracovní pozici se ucházíte a popřípadě, kde jste se o ní dozvěděli. Dále se pokuste pár větami popsat, proč vás právě tato nabídka práce zaujala a proč si myslíte, že by byla vhodná právě pro vás. Dále připomeňte co vše posíláte k nahlédnutí v příloze (životopis a motivační dopis). Na závěr na sebe uveďte nějaké kontakty, napište něco v tom smyslu, že se budete těšit na odpověď či případné setkání a nezapomeňte se zdvořile rozloučit.

Jak napsat motivační dopis?

U některých pracovních pozic můžete v inzerátu narazit na to, že zaměstnavatel vyžaduje zaslání motivačního dopisu. Na tento požadavek nejčastěji narazíte u manažerských, vedoucích nebo kreativních pozic. Motivační dopis se zpravidla píše do samostatného dokumentu ve formátu PDF a posílá se v příloze společně se životopisem. Jak napsat motivační dopis?

Motivační dopis by se měl skládat ze tří odstavců. Do horní části dokumentu se obvykle umísťuje hlavička, která by měla by obsahovat kontaktní údaje firmy a vaše kontaktní údaje. Samozřejmostí je v úvodu zdvořilý pozdrav. První odstavec by měl vysvětlit, proč se o pozici ucházíte, co vás zaujalo na konkrétní společnosti a proč si myslíte, že byste se na danou pozici hodili. Druhý odstavec věnujte popsání svých pracovních zkušeností, úspěchů a vzdělání. Můžete zde uvést i konkrétní výsledky vaší dosavadní kariéry. Ve třetím odstavci popište své schopnosti a dovednosti, jako je třeba ovládání cizích jazyků.

Na závěr patří zdvořilé rozloučení. Pokud posíláte dopis e-mailem, není potřeba ho podepisovat. Jedině, že byste použili elektronický podpis. Délka motivačního dopisu by měla být maximálně na stránku. Pokud bude váš motivační dopis slohová práce na několik stran, nikdo ho s největší pravděpodobností nebude číst celý.

💡 Tip: Více o tom, jak psát motivační dopis se dozvíte zde.

Moderní životopis má těchto 5 zásadních částí

Originalita je přímo žádoucí, proto byste si měli vyhrát s grafickou podobou vašeho CV. Samozřejmě s ohledem na to, o jakou pozici máte zájem. Co se naopak nedoporučuje, je změna struktury životopisu. Pokud změníte strukturu textu, nebo některou část vypustíte úplně, můžete být automaticky vyřazeni z výběrového řízení!

Co by mělo obsahovat CV ?

  • Jméno, profese a kontaktní údaje – vaše jméno je název celého dokumentu. Jeho umístění záleží na šabloně, kterou si vyberete. V žádném případě nikde nepište slovo životopis nebo jeho latinský překlad Curriculum Vitae. Toto je přežitek z doby kamenné. Nejen, že tím nikoho neoslníte, ale navíc plýtváte drahocenným místem. Do hlavičky uveďte své aktuální kontaktní údaje: mobilní číslo, email a adresu. Zvolte takový email, který aktivně používáte. Pokud jste si email vytvořili nový, nezapomeňte ho denně kontrolovat. Novým trendem je uvádět pouze název města a regionu, nicméně přesnou adresou určitě nic nepokazíte. V této sekci můžete také odkázat na svůj profil na LinkedIn, ale pouze v tom případě, že je aktuální!
  • Osobní profil – tato část se v českých životopisech zabydlela poměrně nedávno. Nicméně i v českých luzích a hájích se stala nedílnou součástí moderního CV. Pokud ve vašem životopise chybí, s největší pravděpodobností jste jej napsali ve Wordu a ne v některé z moderních šablon. Rychle svou chybu napravte! Osobní profil je jedna z nejdůležitějších částí vašeho životopisu. Tento krátký odstavec je umístěn hned pod vaším jménem. V něm svému zaměstnavateli stručně sdělíte, kdo jste, co mu můžete nabídnout a jaké jsou vaše profesionální cíle. Pokud odpovídáte na více inzerátů najednou, osobní profil individuálně upravujte podle konkrétní pozice, o kterou máte zájem.
  • Kariérní historie, praxe – v této části máte příležitost vyzdvihnout vaše kariérní úspěchy a prezentovat vaše zkušenosti. Vždy začněte aktuální pracovní zkušeností. V této části by neměli být patrné Vaše nedostatky například v podobě neúspěšného podnikání. Jestli jste se pokoušeli dělat dva měsíce obchodního zástupce, tak to do úspěšného životopisu nepatří. Popis by měl obsahovat datum, od kdy do kdy jste danou pozici vykonávali, jméno zaměstnavatele a dané pozice a její stručný popis (jedna věta bohatě stačí). V bodech vyjmenujte, co bylo vaším úkolem, případně zdůrazněte vaše individuální úspěchy a důležité projekty. Vyjmenujte ty vlastnosti a schopnosti, které jsou relevantní k dané pozici, o kterou se ucházíte.
  • Vzdělání a vzdělávací kurzy – stejně jako v případě vaší kariérní historie i v této části začnete pozpátku tedy od nejvýše dosaženého vzdělání. Určitě zmiňte významné školní projekty, na kterých jste se podíleli. Pokud je to relevantní uveďte název své diplomové nebo bakalářské práce. V této sekci máte také příležitost vyjmenovat všechny vzdělávací kurzy, které jste absolvovali.
  • Další schopnosti, dovednosti a zájmy – poslední část životopisu by měla podtrhnout vaše osobní kvality. V této části byste měli uvést, jaké jsou vaše jazykové schopnosti. Pro popis vaší úrovně využijte mezinárodní stupnici např. Anglický jazyk – C1. Zde je také prostor pro prezentaci vaší počítačové gramotnosti a dalších dovedností, které by mohly zaujmout HR. Pokud si myslíte, že je to relevantní a přínosné, nebojte se uvést své zájmy. To platí ale jen v případě, že je váš zájem něčím výjimečný. Uveďme si příklad. Ucházíte se o pozici managera prodeje outdoor sportovního oblečení a vybavení. V tom případě je na místě uvést, že jste vášnivý cyklista a vyznavač adrenalinových sportů. Váš budoucí zaměstnavatel z životopisu musí cítit, že jste vnitřně motivovaní a produktivní.
úspěšný životopis v roce 2020
Psaní životopisu je díky online šablonám čím dál snadnější

Životopis s fotografií. Ano, či ne?

Posílat životopis s fotkou? To zda posílat CV s fotkou, či nikoliv je stále předmětem vášnivých debat. Ano, najdete i šablony CV bez fotek, ale všimněte si, že absolutní většina je s fotkou. Někteří zaměstnavatelé fotku přímo vyžadují. Jiní zase mohou upřednostnit kandidáta, který poslal životopis s fotkou automaticky. Nepřemýšlejte a fotografii přidejte vždy. Pozor, ale ne jen tak ledajakou. Vyberte takovou fotografii, která odpovídá pozici, o kterou se ucházíte. Vůbec není na škodu pořídit si profesionální snímky, které vás budou důstojně reprezentovat a budete na nich vypadat sebevědomě. Určitě neposílejte fotku před zrcadlem pořízenou na toaletách.

Zajímavost

Ve většině zemí je fotografie v životopise žádoucí, či dokonce nutností. Ve Velké Británii je tomu právě naopak. Pokud tedy máte zájem o práci v UK, fotografii do životopisu nikdy nepřidávejte.

Napsat úspěšný životopis není věda. ŠABLONA vám to velmi usnadní

V prvé řadě je nutné smířit se s tím, že životopis ve Wordu už v dnešní době není to pravé ořechové. Zamáčkněte slzu a vytvořte si dokonalý životopis pomocí moderní šablony. Inspiraci, jak strukturovat životopis najdete na mnoha internetových portálech. Pokud již máte představu, jak by Váš životopis měl vypadat vizuálně, tak může využít obrázkové vyhledávání Google a zadat prosté “VZOR životopis”. Pokud stále nenaleznete to, co hledáte, tak zkuste projet i anglické stránky. V současnosti jsou šablony životopisu již většinou dopředu strukturované a stačí tedy pouze vyplnit kolonky. Psaní životopisu je tak velmi snadné a rychlé než kdy dřív.

Nebo je lepší LinkedIn?

V zajetých korporacích či starších rodinných firmách z toho asi nebudou úplně nadšení, ale u některých firem stačí bohatě LinkedIn místo životopisu. Ten se v posledních letech velmi rozvíjí a je to vlastně takový oborový životopis online.

Tato sociální síť má výhodu, že si přátele můžete přidávat pouze ze svého oboru a vytvořit s z profilu LinkedIn takový oborový hub. Na druhé straně, pokud se trochu pasivně rozhlížíte po nové práci, tak si zkuste vyplnit pečlivě LinkedIn profil a dát najevo, že jste otevřený novým nabídkám. Nebude dlouho trvat a HR Vás začnou oslovovat. Samozřejmě na některé obory funguje LinkedIn lépe a na některé obory hůře. Profil na LinkedInu si klidně nechte zkontrolovat od nějaké známé HR, aby Vás upozornila na možné nesrovnalosti.

💡 Tip: Chtěli byste navázat nová pracovní spojení, nebo mít praktický online životopis na sociální platformě? Přečtěte si náš článek o tom, jak na na LinkedIn, jeho propagaci, marketing i reklamu.

Zkuste si vytvořit graficky dokonalý životopis v Canvě

Pokud si myslíte, že na tvorbu atraktivního CV prostě nemáte buňky, obáváte se naprosto zbytečně. Canva je velmi jednoduchý grafický nástroj, který i z amatéra udělá profesionálního grafika. S jeho pomocí máte šanci opravdu zaujmout. Originální životopis v Canvě Vám zajistí, že budete vyčnívat z řady. Tato aplikace se obzvlášť hodí pro všechny, kteří se ucházejí o pozice v marketingu, médiích a dalších kreativních oborech.

Stačí, když se zaregistrujete na jejich stránkách. Registrace je zdarma. Vybírat si můžete z neplacených i placených šablon. Pro běžné užívání vám budou stačit neplacené šablony. Ty placené využijí spíše firmy. Vytvořený životopis navíc můžete upravovat dle libosti.

Canva je jednoduchá grafická aplikace, ve které si můžete vybrat atraktivní šablonu pro tvorbu životopisu.

Váš životopis by měl být vždy originál

Odpovídáte na 10 různých pracovních nabídek? V tom případě musíte poslat 10 originálních životopisů a také originální průvodní, případně motivační dopisy. Zapomeňte na to, že napíšete jeden dobrý životopis a ten pak budete rozesílat pořád dokola na všechny strany světa. Pokud chcete být úspěšní, musíte životopis tvořit individuálně pro každého potencionálního zaměstnavatele. Ano, individualizace každého CV je časově náročná.

Zkušený HR, ale pozná na první pohled, kdo si dal tu práci. Individualizace se samozřejmě týká především informací v osobním profilu, kde cílíte na požadavky konkrétních zaměstnavatelů. Upravit podle potřeby můžete i svou fotografii a vyzdvihnout relevantní pracovní zkušenosti a dovednosti. Odměnou za vaše úsilí vám bude pozvání na osobní pohovor.

Také dobře přemýšlejte o tom, jak se popíšete a jaké vlastnosti o sobě uvedete. Nezřídka se stává, že lidé uvedou do profilu, že se rádi posouvají a jsou ambiciózní. Jenže se hlásí na místo, kde je potřeba spíše někdo více mechanický. Takže přehnané vychvalování a vyzdvihování ambicí není na místě. Také rozhodně nepište do životopisu, že žijete jen prací a jste workoholik. Takové lidi do týmů také moc nechtějí.

Dobře napsaný životopis je prvním krokem k úspěšnému pracovnímu pohovoru

To znamená jediné, v žádném případě tvorbu životopisu nepodceňujte! Moderní životopis musí obsahovat pět zásadních částí. Informace, které v něm uvádíte, by měly být aktuální a relevantní k dané pracovní pozici. Vše formulujte stručně a výstižně. Pokud chcete mít jistotu, že si vás HR všimne, napište své CV v graficky atraktivní šabloně a nezapomeňte přidat i svou portrétovou fotografii. Úspěšný životopis v roce 2022 je pečlivě individualizovaný pro každou pracovní nabídku.

Druhou variantou je hledání práce přes LinkedIn, kde se rok od roku dohodne více a více zaměstnavatelů a zaměstnanců. LinkedIn je vhodný ale také pro podnikatele nebo lidi pracující z domova.

💡 Tip: Je vaším cílem dobře placená práce, která by pro vás byla zábava i poslání současně? Potom nic nenechávejte náhodě a vytvořte si reprezentativní životopis i účet na LinkedIn současně. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. Určitě byste nechtěli propásnout skvělou nabídku práce jenom proto, že jste se zdrželi sepisováním svých kariérních zkušeností a absolvovaných kurzů. Štěstí přeje připraveným!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz