Domů » Nejbohatší Češi v historii 20. století

Nejbohatší Češi v historii 20. století

autor Kateřina Korčáková
0 komentářů
Nejbohatší Češi v historii 20. století

Historie 20. století v Česku byla poznamenána nejen politickými změnami, válkami, ale také vzestupem a pádem mnoha významných podnikatelů. Kdo byli nejbohatší Češi 20. století? Mezi těmito vizionáři se vyjímají jména jako Tomáš Baťa, Hana Podolská nebo Emil Škoda a další. Jejich životní příběhy jsou zářivým odleskem odvahy, inovace a nezlomného ducha. Zkrátka, jsou to ikony, jejichž příběhy neznají hranic, ať už měříte úspěch v milionech korun či zářivých inspiracích, jejich příběhy vás pohltí do vřavy dějin a vášně pro podnikání. Přečtěte si o lidech, jež formovali nejen jejich životy, ale i podobu moderního Česka.

Emil Kolben

Emil Kolben se narodil ve Strančicích do rodiny židovského původu. Jeho otec byl domkář a obchodník, a i přes skromné prostředí se Emilovi dostalo vzdělání na pražské technice (ČVUT). Studoval elektrotechniku a strojnictví, a roku 1887 úspěšně dokončil studium. Po studiích se Emil vydal do Spojených států, kde pracoval ve firmě Thomase A. Edisona. Stal se Edisonovým spolupracovníkem a přispěl k vývoji elektrotechnických zařízení. Jeho orientace na střídavý proud, inspirovaná Teslou, byla klíčová pro jeho úspěch.

Po návratu založil továrnu Kolben a spol., která se specializovala na elektrotechniku. Zabýval se vývojem generátorů, motorů a dalších zařízení. Jeho oblouková lampa se samočinnou regulací byla revolučním vynálezem. Později se stal generálním ředitelem a hlavním akcionářem Českomoravské-Kolben-Daněk (ČKD). Jeho konec byl však tragický, zemřel v koncentračním táboře Terezín během 2. světové války.

Co se od něj můžete naučit?

 • Nebojte se inspirovat zahraničními zkušenostmi.
 • Investujte do moderních technologií.
 • Buďte průkopníky ve svém oboru.

František Křižík

Křižík se ve 20. století proslavil veřejným osvětlením a elektronickými tramvajemi. To přineslo revoluci v městské dopravě. František Křižík, český technik, průmyslník a vynálezce, se narodil na Klatovsku. Studoval na pražské technice (ČVUT) a brzy se začal věnovat výzkumu a vynálezům. Jeho prvním uznávaným vynálezem byla zdokonalená železniční signalizace.

Jeho život byl plný inovací a úspěchů, a jeho jméno je spojeno s řadou významných vynálezů. Kromě již zmíněné obloukové lampy patří mezi jeho vynálezy světelné fontány a své nadšení pro elektromobily promítl do konstrukce prototypů. Český Edison, jak bývá nazýván, nám připomíná, že inovace a vynalézavost mohou změnit svět.

Jak se od něj můžete inspirovat?

 • Věřte ve své nápady a přinášejte inovace.
 • Hledejte řešení, která mohou zlepšit kvalitu života lidí.
 • Nebojte se vstupovat do nových a neprozkoumaných oblastí.

💡Tip: Zjistěte, jak najít nápad na podnikání.

Emil Škoda

Byl nejen technicky nadaný, ale díky svému odhodlání dokázal vytvořit světoznámý podnik, který neměl v Evropě konkurenci. Emil Škoda studoval strojní inženýrství na univerzitách v Praze a Karlsruhe. Dále získal praxi během stáží ve Francii, Anglii a USA.

Škoda se specializoval na ocelářství a zbrojařský průmysl. Jeho cit pro obchod mu umožnil rozpoznat potřeby trhu a vytvořit úspěšný byznys. Je důležité sledovat trendy, poznávat potřeby zákazníků a inovovat.

Z malé strojírny s pár desítkami dělníků se Škodovi podařilo vytvořit závody s tisíci zaměstnanci a hodnotou v desítkách milionů korun. Zavedl řadu benefitů, jako jsou nemocenské dny, penzijní fondy a vzdělávací programy. Jeho péče o pracovníky byla příkladem pro další podnikatele.

Škoda byl průkopníkem moderního průmyslu. Díky jeho inovacím a investicím do nových technologií se Škodovy závody staly lídrem v oblasti strojírenství, elektrotechniky a dopravy. Výrobky byly vyváženy do mnoha zemí po celém světě. Jeho úspěch v mezinárodním obchodě ukazuje, že český průmysl může konkurovat i na globální úrovni.

Co vás Emil Škoda může naučit?

 • Dbejte na kvalitu a preciznost ve výrobě.
 • Diversifikujte své portfolio produktů.
 • Usilujte o mezinárodní uznání a expanzi.
Emil Škoda | Zdroj: Pinterest.com

Laurin & Klement

Jejich společný příběh začal před více než 120 lety a vedl k vytvoření automobilky, která se později stala součástí Škoda Auto. Václav Klement se narodil jako prvorozený syn čeledína Josefa Klementa a jeho ženy Anny. Jeho život vedl od zakoupení porouchaného jízdního kola až po založení vlastní automobilky. Václav Laurin byl technický nadšenec a vizionář. Společně s Klementem stavěli nejen jízdní kola, ale také motocykly a automobily.

V době svého největšího rozmachu zaměstnávala firma Laurin & Klement kolem šesti set zaměstnanců. Díky úspěchu motocyklů se rozrostla na výrobu automobilů. Roku 1925 se spojila s Škodovými závody v Plzni. Mladoboleslavský závod se stal součástí Škody a funguje dodnes.

Co se od nich můžete naučit?

 • Začínejte od malých projektů a postupně rozšiřujte své podnikání.
 • Spolupracujte s dalšími firmami pro růst a rozvoj.

Hana Podolská

Hana Podolská, přezdívaná česká Coco Chanel, byla významnou postavou československé módy předválečné éry a její jméno je spojeno s elegancí, inovací a kvalitou. Pocházela z dobře situované rodiny architekta a úspěšného stavitele Františka Vošahlíka. Po smrti otce rodina čelila finanční tísní, ale Hana se odmítla podvolit. V roce 1894 se začala učit švadlenou a brzy začala samostatně šít po domech, pomáhající tak své matce živit rodinu.

V roce 1905 otevřela vlastní malou dílnu v pražských Nuslích a později založila krejčovství s názvem Salon u pěti králů ve Vyšehradské ulici. Její salon se stal centrem módního světa, a chodily do něj společensky významné ženy, herečky a političky. Hana Podolská byla první českou módní návrhářkou, která zaměstnávala profesionální manekýny a pořádala vlastní módní přehlídky. Její šaty byly vidět v několika známých prvorepublikových filmech, a její vliv na módu zůstává nezapomenutelný.

Čím se od ní inspirovat?

 • Důraz na detail a kvalitu je nezbytný pro úspěch v luxusním segmentu.
 • Vytvářejte produkty, které rezonují s vaším cílovým trhem.
 • Budujte silnou značku založenou na tradici a kvalitě.

Tomáš Baťa, král obuvi

Při vyslovení jména Baťa se vám zcela jistě vybaví největší českých podnikatel všech dob, ale také král obuvi. Podnikatel, který dosáhl úspěchu nejen v Čechách, ale i po celém světě. Vizionář, který změnil obuvnický průmysl a ovlivnil celou společnost.

Tomáš spolu se svým bratrem Antonínem a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa.  Postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí. Sourozenci měli ševcovství v krvi, protože jejich tatínek byl švec a jako malí mu pomáhali v dílně. Po smrti matky se Tomáš ještě více uchýlil k výrobě bot.

Tomáš Baťa zavedl originální metody řízení výroby a obchodu. Jeho soustava řízení byla revoluční. Jak to v praxi vypadalo? Motivoval zaměstnance k celoživotnímu vzdělávání a zřídil pro ně odbornou školu. V období 1923-1929 byl obrat firmy až 236 milionů. Československo se tak stalo největším exportérem bot na světě.

Nebyl pouze podnikatelem, stal se také v roce 1923 starostou Zlína. Během své funkce prosadil koncepci zahradního města s originální funkcionalistickou architekturou, kterou můžete obdivovat dodnes. Dokázal přebudovat město podle svých představ. Např. zřídil nemocnici ve Zlíně a položil základy moderní péče ve městě.

Jeho život však skončil tragickou událostí v roce 1932, kdy zemřel při letecké nehodě. Po Baťově smrti vedl firmu jeho bratr Jan Antonín Baťa. Po 2. světové válce byly továrny znárodněny bez náhrady, pobočky v jiných státech však zůstaly rodině Baťů.

Co se od Bati naučit?

 • Zavádějte inovace ve výrobních procesech.
 • Optimalizujte efektivitu a kvalitu.
 • Investujte do vzdělávání a rozvoje svých zaměstnanců.

Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.

Tomáš Baťa

💡Tip: Nadchly vás příběhy těchto úspěšných podnikatelů? Zjistěte, v čem můžete podnikat v roce 2024 a jak začít.

Příběhy těchto významných českých podnikatelů vám ukazují, že klíčem k úspěchu je inovace, kvalita, efektivita a odvaha vstupovat do nových oblastí. Jejich přístupy a hodnoty jsou stále aktuální a mohou být inspirací těm z vás, kteří chcete dosáhnout úspěchu na tuzemském i globálním trhu.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz