Domů » Vnitřní motivace je základem úspěchu: Jak si ji udržet?

Vnitřní motivace je základem úspěchu: Jak si ji udržet?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
západ slunce a osoba

Bez motivace se neposunete v práci ani v osobním životě, proto je potřeba si ji udržet i v náročných situacích. Naštěstí existují osvědčené způsoby, které vám pomohou zvládnout i to, co vás nebaví a co jste dlouho odkládali. Vytyčených cílů tak možná dosáhnete ještě dříve, než jste čekali.

Dopřejte si svobodu a autonomii

Pokud máte tu možnost, neplánujte si program na minuty a dopřejte si i chvíle na relax. Motivace a kreativita potřebují prostor a nové impulzy přijdou mnohem pravděpodobněji, když vaše mysl nebude zaměstnaná 16 hodin denně. Ideální je, když si zvládnete vše sami zorganizovat. Pokud je to samozřejmě reálné s ohledem na zaměstnavatele, vaše kolegy nebo zařízení a služby, které běžně využíváte.

Buďte otevření novým věcem

Nemusíte podnikat nic dobrodružného, stačí třeba změnit kadeřníka, navštívit novou restauraci, nebo si místo CBD pořídit kratom. Možná zjistíte, že to bylo skvělé rozhodnutí, možná se příště vrátíte k osvědčené klasice. Hlavní je nebát se něco změnit, i kdyby vám výsledek nevyhovoval, alespoň to budete vědět. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí.

Věřte v sílu myšlenky

Představy mají obrovský vliv na to, co se děje v realitě, tak se jim nebraňte a sněte o lepším životě i za bílého dne. Prokazatelně to zvyšuje motivaci a výkon, a tedy i vaše šance na úspěch. Některým lidem pomáhá při vizualizacích například bílý nebo zelený kratom. Zacházet by se s nimi ale mělo velmi opatrně, a to vždy podle doporučení prodejce.

Zrušte odměny i tresty

Motivace založená na odměnách nebo naopak trestech příliš nefunguje a někdy je dokonce kontraproduktivní. A platí to jak pro děti, tak pro dospělé. Místo zmrzliny za dobrou známku nebo piva za dobře odvedenou práci tedy doporučujeme soustředit se na aktivitu samotnou. Jinak hrozí, že se vaše myšlení zaměří na primárně na odměnu a vše ostatní půjde stranou.

Dobré je také propojit vnitřní a vnější motivaci, což může být klíč.

Zaznamenávejte si úspěchy

Všechno, co se vám povedlo, si pečlivě monitorujte a buďte na to hrdí. Ideální je vytvořit si systém, který vám bude jasně ukazovat, jak se postupně zlepšujete. Inspirovat se můžete třeba v moderních firmách, které jsou na podobném principu založené.

Dávejte si malé cíle

Vysoké cíle mít samozřejmě můžete, ale nesnažte se jich dosáhnout hned. Raději se k nim propracujte postupně po malých krůčcích. Z každého dílčího úspěchu tak budete mít větší radost, lépe se dostanete do flow a ubráníte se negativismu a demotivaci. Na cestě za úspěchem vás tedy už nic nezastaví.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz