Domů » 10 Tipů: Jak se zbavit a dostat ze stereotypu?

10 Tipů: Jak se zbavit a dostat ze stereotypu?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
stereotyp

Stereotyp je zabiják šťastného života, a jestli jste se ho doteď nezbavili, pak máte problém. Spousta lidí se ve stereotypu zasekne a přestane vnímat, že je čas na změnu. Na stereotypu nám totiž může vyhovovat, že víme, co od něj máme očekávat. Když je ale den ode dne stále stejný a vy se už ani nemáte na co těšit, je čas to změnit.

V čem nám stereotyp brání

Nové věci obecně nebývají vítané právě z důvodu obav, že se něco změní. Na změnách je přitom tak fascinující právě to, že předem nevíme, do čeho jdeme. Ano, můžeme být zklamaní a chtít situaci zpět tak, jak byla dřív, ale stejně tak je tu šance, že se věci zlepší a my budeme šťastnější. Když do vašeho života nepřichází nové věci, staré se vám okoukají a přestanete se radovat. To zapříčiní nedostatek hormonu štěstí a pocit, že žijete smutný život. Pravidelnými změnami tomuto myšlení zabráníte, navíc se obohatíte o nové zkušenosti a zážitky.

Pokud máte stereotyp rádi, je na čase ho alespoň částečně nabourat. Některé své oblíbené zvyky a rutiny si nechejte, jen nemějte den po dni stejný. Stačí, abyste změnili jednu věc, i kdyby to byla maličkost. Zamyslete se nad tím, kterou činnost opakujete stále dokola a proč vám brání být šťastnými. My pro vás máme několik tipů, jak se stereotypu zbavit – pojďme se na ně podívat blíže!

10 Tipů, jak se zbavit stereotypu

Je skvělé, že chcete udělat první krok a začít svou cestu za lepším životem. Počítejte ale také s tím, že to nebude jednoduché. Mohou vás doprovázet silné negativní pocity až úzkosti, protože se vaše tělo bude přirozeně bránit. Čím více si ale budete zvykat na to, že změny jsou součástí vašeho režimu, tím jednodušší pro vás bude je přijímat. Uvidíte, že narušení stereotypu byla vlastně ta nejlepší věc, kterou jste mohli udělat.

1) Začněte zlehka

Nikdy není dobré se do ničeho tlačit, nefunguje to dlouhodobě. Začněte raději malými krůčky. Chodíte z práce vždy stejnou cestou? Pak ji změňte. Každé ráno kávu? Vyměňte ji za čaj. Pokud pijete čaj, pak střídejte příchutě, i když je normálně nekupujete. Až si budete příště objednávat v restauraci, zapomeňte na chvíli na možnost vyhozených peněz v případě, že by vám jídlo nechutnalo a řekněte si o to, co vás zaujme, i když jste to nikdy nezkoušeli. Budete překvapeni, kolik nečekaných situací, a to hlavně těch pozitivních, na vás čeká.

stereotyp
Postupování krůček po krůčku vám pomůže provést udržitelnou změnu.

2) Zakomponujte změny do své rutiny

Stejně jako si každé ráno vyčistíte zuby, každý den nezapomeňte udělat jednu změnu. Může být malá, ale klidně i větší – na co si troufnete. Nevynechávejte ji a zaměřte se na to, aby se ve vašem dni objevila. Věřte, že to není tak těžké a dá se to zachránit i na poslední chvíli.

Příklad: Chystáte se jít spát, už ležíte v posteli, když v tom si vzpomenete, že jste zapomněli na změnu. Nastavte si budík na jiný čas, i kdyby mělo jít o 10 minut – buďto později nebo dříve. Pokud nevstáváte následující den na budík, tak na něj teď vstanete.

3) Porušujte vlastní pravidla

Jste rádi, že jste vydělali peníze, ale vaše práce se stala rutinou, která vám již nepřináší uspokojení? Je na čase dát si volno třeba uprostřed dne, říct ano na nečekaná pozvání a jednat impulzivně – jedině tak se totiž nestanete otroky vlastních pravidel a budete se cítit volní.

4) Obklopujte se lidmi

Pokud jste často sami se sebou, svá rozhodnutí ovlivňujete pouze vy. Jakmile se ale přidáte k partě lidí, nikdy to nebude stejné, protože už to nezáleží jen na vás – jste součástí celku. Nálada všech se bude odvíjet od nejrůznějších faktorů, a proto se stereotypu vždy vyhnete. Nemáte-li zrovna čas na několikahodinové procházky či posezení na kávě, pozvěte k sobě někoho jen na chvíli a odpoutejte se od reality, dokáže to zlepšit celý den.

5) Učte se nové věci

Je něco, co jste se vždycky chtěli naučit, ale stále jste se k tomu nedostali? Udělejte to teď! Ať už je to učení jazyků, hra na hudební nástroj nebo kurz malování. Kromě nově získané dovednosti zažijete spoustu nového a užijete si skvělou zábavu. Pamatujte, že při spolupráci i s jinými lidmi (například u kurzu nebo třeba návštěvy fitness centra) budou vaše zážitky o to silnější.

6) Odložte telefon

Náš mozek neustále vyžaduje nové a nové podněty, které docela slušně dokáží uspokojit sociální sítě. Často to ale končí nekonečným scrollováním a několika hodinami, které jste mohli strávit smysluplněji. Určitě je fajn se jednou za čas odreagovat, ale ve výsledku vám toho sociální sítě v tomto případě moc nepřinesou. Raději si najděte chvilku pro sebe, jděte se projít, udělejte si radost a pociťte reálnou sílu života.

7) Dělejte nečekané

Nikdy jste moc nebyli na adrenalin, ale nyní jste od kamaráda dostali pozvání do zábavního parku? Chopte příležitost za pačesy! Vytrhávejte se ze stereotypu tím, že budete dělat něco, co byste dříve neudělali. Okolí to sice nemusí vnímat jako až tak velký krok, nicméně pro vás jím může být.

Můžete například:

  • změnit účes nebo barvu vlasů,
  • zajít si na gelové nehty, když si je normálně lakujete,
  • pořídit pořádně drahou kabelku,
  • Páni si mohou nechat narůst vousy/oholit se,
  • dát si výbornou večeři a neomezovat se v ceně,
  • pozvat na rande slečnu, která se jim líbí.
stereotyp
Změna vzhledu dokáže posilnit sebevědomí a dá vašemu životu nový směr.

8) Vnímejte, co doopravdy chcete

Pokud máte silnou intuici, určitě cítíte, co je pro vás správné a co ne. Naučte se vnímat své tělo a v případě, že máte silnou touhu něco udělat, aniž byste pro to měli důvod, prostě to udělejte. Někteří lidé v sobě dokáží rozeznat ,,našeptávání” – hlas, který jim říká, co mají učinit, aby naplnili svůj život. Zkuste se na to zaměřit a pozorně poslouchejte. I když to zezačátku úplně nebude dávat smysl, pravý důvod vyjde na povrch později.

9) Upravte svůj zevnějšek

Jedna z mých oblíbených věcí, které dělám, když cítím, že mě stereotyp omezuje, například při práci, je úprava zevnějšku. Nemám-li inspiraci a přestává mě bavit tvořit, pak se něco musí změnit. Jdu se nalíčit, a to i v případě, že nikam po celý den nejdu, převléknu se (klidně do šatů) a upravím si vlasy. V tu chvíli se začnu cítit úplně jinak, mám ze sebe radost a mnohem větší motivaci jít něco dělat.

Jestliže jste na home office, určitě to dobře znáte. Sedíte v teplákách, kolem sebe deku a nedej bože, že ležíte v posteli. Je to sice fajn, ale vašeho tvůrčího ducha to zabíjí, navíc neexistuje hranice mezi pracovním a osobním životem. Představte si tedy, že chodíte do práce mimo domov a přizpůsobte se této myšlence.

10) Udělejte změnu!

Poslední bod je výzvou k akci – udělejte to! Přestaňte to odkládat a říkat si, že jednou. Učiňte změnu hned! Není to lehké, ale stojí to za to. Navíc, nemusí se jednat o nic zásadního, začínejte pomalu a postupně, větší kroky si nechte na později. Zbavit se stereotypu nemusí být noční můra, pokud víte, jak na to (a to vy už teď víte). Nezbývá vám, než se na to vrhnout, tak do toho!

Stereotypy mimo náš svět

Je skvělé, že se snažíte vyhnout stereotypu ve svém osobním životě, ale nezapomínejte na něj ani mimo něj – ve vztazích, v práci či v rodině. Protože zahrnuje dvě a více osob, může to být těžší, ale důležitý krok, kterým zachováte rovnováhu a zlepšíte život i jiným lidem. Změny vás posouvají dopředu, zatímco stereotypem zůstáváte na místě – to by měl být důvod, proč ho chcete nabourat.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz