Domů » Vrásky, akné, černé tečky. Jak zacílit na jednotlivé kožní problémy?

Vrásky, akné, černé tečky. Jak zacílit na jednotlivé kožní problémy?

autor Zuzana Eretová
0 komentářů

Péče o pleť se stala v dnešní době neodmyslitelnou součástí našich životů. Čelíme mnoha různým problémům, které mohou ovlivnit naši pokožku a zanechat na ní nežádoucí stopy. Od černých a bílých teček, přes akné až po otevřené póry a vrásky – každý z těchto nedostatků vyžaduje individuální přístup a péči. Jak tedy vytvořit účinnou rutinu a jaké ingredience na konkrétní nedokonalosti zvolit?

Proč je péče o pleť důležitá?

Péče o pleť zdaleka není pouze povrchní rituál. Pro spousty lidí to znamená relax, chvíli klidu sami se sebou a samozřejmě investici do zdraví našeho největšího orgánu – kůže. Každý od své péče může očekávat něco jiného. Zatímco někteří se soustředí především na její vzhled a eliminaci např. projevů stárnutí, jako jsou vrásky nebo povislá kůže, jiní zase mohou volit spíše minimalistický přístup a jde jim především o předejití kožních onemocnění, od zánětů až po rakovinu kůže. Kůže je naším prvním obranným mechanismem proti vnějším škodlivým faktorům a také hraje klíčovou roli v regulačních procesech, jako je termoregulace a ochrana před infekcemi. Správná péče o pleť může tyto funkce posílit a přispět k celkovému zdraví a pohodlí.

Pravidelná péče o pleť je důležitá proto, že naše kůže je vystavena různým vnějším i vnitřním faktorům, které mohou ovlivnit její stav a zdraví. Sluneční paprsky, znečištění, stres, špatné stravovací návyky a genetické faktory mohou všechny přispět k vzniku nedokonalostí pleti, jako jsou vrásky, akné nebo hyperpigmentace. Důsledná péče dokáže na tyto problémy zacílit, snížit jejich výskyt a dokonce jim i předcházet. Je ale důležité zmínit, že péče o naší pleť z nás nevytvoří člověka uminního vůči stárnutí. Se správnou a pravidelnou rutinnou však dovolíte své pleti stárnout s grácií.

Jak zacílit na konkrétní nedokonalosti

Každá pleť je unikát. Proto se taky každá potýká s trochu jinými nedokonalostmi. Někoho trápí začínající vrásky, jiný si dělá hlavu s nevzhledným akné a někoho zase může trápit kondice, kterou neumí ani pojmenovat. Níže proto přinášíme seznam těch nejčastějších problémů, se kterými se můžete setkat a jak na každý z nich zacílit konkrétní léčbu.

Černé a bílé tečky

Černé a bílé tečky patří k velmi běžným projevům mastné pleti. Vznikají na místě vyústění mazových žláz, což bývá nejčastěji tzv. T zóna – brada, nos a čelo. Ačkoliv je jejich vznik a léčba podobná, je mezi nimi zásadní rozdíl:

  • Černé tečky (otevřené komedony): Jsou to malé černé nebo tmavě zbarvené body na pokožce, které vznikají, když jsou póry ucpané směsí mazu, odumřelých kožních buněk a nečistot. Když tato směs reaguje s kyslíkem ve vzduchu, dochází k oxidaci a zbarvení. Proto mají černé tečky tmavou barvu.
  • Bílé tečky (uzavřené komedony): Jsou to bílé nebo světlé tečky na pokožce, které jsou také způsobeny ucpanými póry, ale v tomto případě je ústí póru uzavřeno a není vystaveno kyslíku. To způsobuje, že směs uvnitř póru zůstává bílá nebo světlá.

Kyseliny

Abyste výskyt těchto teček eliminovali, je třeba se zaměřit na exfoliaci pleti, ve které dochází k odstranění odumřelých kožních buněk a pleť tak může svobodně dýchat a nezanáší se mazem a nečistotami. K tomu vám pomohou nejvíce tonery a séra obsahující různé druhy kyselin, těmi nejúčinnějšími bude kyselina salicylová a glykolová. Zatímco kyselina salicylová vám lépe pomůže regulovat kožní maz, kyselina glykolová se bude víc soustředit právě na odbourání odumřelé kůže a zlepší tak texturu pleti.

Pokud nemáte s kyselinami v kosmetice předchozí zkušenosti, volte raději produkty s nižším procentem zastoupené složky, aby vaše pleť nebyla příliš podrážděná. Pro začátek bude stačit kyseliny aplikovat pouze dvakrát týdně, aby si vaše pokožka dokázala zvyknout.

Důležitým faktorem je zde i prevence. Abyste zabránili dalšímu výskytu obou druhů teček, je třeba pleť každý večer čistit kvalitním cleanserem vhodným k vašemu typu pleti. Pokud máte sklony k akné, černým i bílým tečkám a velké produkci kožního mazu, zvolte čistíci pěnu nebo gel specializující se na mastnou pleť.

Akné

Akné nemusí být pouze projevem naší pleti v době dospívání. Může vznikat nehormonální rovnováhou, špatnou péčí o pleť, přebytečnou mastnotou či nám může být dokonce předáno geneticky. Dělíme ho proto do několika skupin podle vážnosti a typu vzniku, jelikož se od něj bude odvíjet další léčba.

  • Papuly: Jsou to drobné, červené, zánětlivé útvary, které se objevují pod povrchem pokožky. Jsou zaníceneé, ale nemají hnisavý obsah.
  • Pustuly: Jedná se o zanícené červené pupínky s hnisem uprostřed. Mohou připomínat bílé tečky. Jde o střední formu akné
  • Cysty: Jsou to bolestivé, zánětlivé útvary, které se objevují hluboko pod povrchem pokožky. Vznikají po prasknutí stěny folikulu v pozdějších fázích zánětu. Často po nich zůstává na tváři začervenalé místo. Jedná se o závažnou formu akné.
Mezi akné patří i bílé a černé tečky, kterým jsme se věnovali v prvním odstavci.

Retinol

Akné vzniká nadměrnou produkcí kožního mazu, případně zanesení otevřené ranky nečistotami, které mohou pod pokožkou začít hnisat. V případě mírné až střední formy akné je vhodné volit k léčbě kyselinu salicylovou a glykolovou, jako tomu bylo v případě černých a bílých teček. Velmi účinným pomocníkem nejen s akné je typ vitaminu A, známý jako retinol. Jde o antioxidant, který má schopnost pronikat do hlubších vrstev pokožky a ovlivňovat procesy buněčného obnovování. Pomáhá tak nejen v boji proti akné, ale také vyhlazuje jemné vrásky, zesvětluje pigmentové skvrny a zlepšuje celkovou texturu pleti.

Niacinamid

Skvělou kombinací společně s kyselinami a retinolem tvoří i niacinamid. Jde o obyčejný vitamin B3, který se přirozeně nachází v rybách nebo vejcích, avšak má na pleť blahodárné účinky. Ne nadarmo se mu říká vitamin krásy. Sérum obsahující tuto složku můžete používat pravidelně, až dvakrát denně, a pomůže vám s nejednotným tónem pleti, zvětšenými póry, mastnotou nebo zarudnutím.

Otevřené póry

Póry jsou normální součástí naší kůže, díky kterým může svobodně dýchat. Jsou s nimi spojené i mazové žlázy, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a odolnou vůči vnějším podmínkám. Eliminovat póry tudíž není možné a ani by to neměl být náš cíl. Pokožka je potřebuje pro správné fungování. Není ale žádným tajemstvím, že zvětšené póry vypadají nevzhledně, špatně se na ně nanáší makeup a celkově dokáží pěkně potrápit. Naštěstí existuje několik způsobů, jak póry opět stáhnout a navrátit tak pleti jemnou texturu a mladistvý vzhled.

Jílová maska

Opět nám může velmi pomoct již několikrát zmíněná kyselina glykolová, která se zabývá procesem obnovy kůže a odstraňuje odumřelé kožní buňky. To přispívá k jemné pleti a celkově mladšímu vzhledu. Skvělým pomocníkem jsou ale i exfoliační masky. Ty byste měli nanášet 2-3x týdně pro optimální výsledky. Podívejte se po maskách obsahující přírodní zelený jíl. Ten má schopnost pronikat hluboko do pokožky a odstraňovat přebytečnou mastnotu a ostatní nečistoty. Dopřává zároveň pleti potřebnou regeneraci a zanechává pocit čistoty a svěžesti.

Vrásky

Vrásky jsou přirozeným projevem stárnutí, kterému se bohužel nevyhneme. Vznikají především kvůli úbytku elasticity v naší kůži. Tu má na starost kolagen, který naše tělo samo produkuje do 25. roku života, poté ztrácíme zhruba jedno procento kolagenu každý rok. Hladinu kolagenu v naší pokožce může ovlivňovat hned několik aspektů, včetně genetických predispozic, expozice slunečnímu záření, kouření, stresu a nedostatku hydratace pokožky. K léčbě vrásek existuje široká škála produktů a postupů, které mohou pomoci minimalizovat jejich vzhled a zlepšit celkový stav pleti.

Retinol

Jedním z klíčových ingrediencí v produktech proti vráskám je již zmíněný retinol. Má totiž schopnost stimulovat produkci kolagenu a elastinu v pokožce, což jsou bílkoviny odpovědné za pružnost a pevnost pleti. Pravidelné používání produktů obsahujících retinol může pomoci vyhladit povrch pokožky, snížit viditelnost jemných linií a vrásek a zlepšit celkový tón pleti. Musí se s ním ale začínat opatrně. Pokud jste tento vitamin na svou pokožku nikdy předtím nenanášeli, zvolte zpočátku produkt obsahující nižší procento aktivní látky a nanášejte nanejvýš 2x týdně, zásadně večer. Jakmile si pleť trochu zvykne, můžete začít nanášet pravidelněji a postupně přejít na více koncentrovaný produkt. Jedna z prvotních reakcí na retinol může být výskyt akné. Neznamená to, že by na vás produkt fungoval špatně, naopak retinol urychluje aknózní proces, který by se odehrál stejně, jen o pár dní později. Vydržte, za pár týdnů se dostaví jemná a zářivá pokožka bez akné a jemných vrásek.

Další účinné ingredience v boji proti vráskám zahrnují peptidy, vitamín C, kyselinu hyaluronovou a antioxidanty. Peptidy jsou aminokyselinové řetězce, které mohou podporovat produkci kolagenu a zmírnit viditelnost vrásek. Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před poškozením volnými radikály a stimuluje produkci kolagenu. Kyselina hyaluronová je hydratační látka, která napomáhá zadržovat vlhkost v pokožce a vyplňuje vrásky zevnitř. Antioxidanty, jako je například vitamin E, pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným UV zářením a podporují její regeneraci.

Začervenání

Zarudlá pokožka na tvářích, čele, nose nebo bradě většinou patří k běžným projevům citlivé pleti. Může mít za příčinou citlivost na vybrané kosmetické produkty, ale může jít i o reakci na suchý a silný vítr, intenzivní sluneční záření nebo o alergickou reakci.

Přírodní extrakty

Projevy začervenání lze léči niacinamidem, specializující se na jednotný tón a strukturu pleti. Má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá uklidňovat podrážděnou pokožku a snižovat zarudnutí. Další účinnou složkou je extrakt z heřmánku nebo aloe vera, který má také protizánětlivé a uklidňující účinky na pokožku. Tyto přírodní složky jsou často obsaženy v produktech určených pro citlivou pleť nebo pro péči o pokožku náchylnou k začervenání.

Ceramidy

Kromě toho může být také užitečné používat produkty s ceramidy, které pomáhají obnovovat ochrannou bariéru pokožky a minimalizovat ztrátu vlhkosti. To může vést k posílení pokožky a snížení citlivosti na vnější podněty, které mohou způsobovat začervenání. Specialista na produkty obsahující tři základní ceramidy napomáhájící při obnově kožní bariéry je kosmetická značka CeraVe.

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace je stav, při kterém dochází k nadměrné produkci melaninu v pokožce, což má za následek tmavé skvrny nebo nerovnoměrné zbarvení. Tento stav může být způsoben různými faktory, jako je vystavování se přímému slunečnímu záření, hormonální nerovnováha, stárnutí pokožky, zánětlivé stavy nebo akné.

Prevence

V tomto případě je extrémně důležitá prevence. Můžeme totiž péči o svou pleť věnovat celé hodiny a investovat do ní velké peníze, pokud ale nebudeme aktivně předcházet jednotlivým problémům, veškerá snaha přijde vniveč. Základním krokem v péči o pleť je její ochrana před slunečním zářením. UV paprsky pronikají hluboko do pokožky, kde způsobují ztrátu kolagenu, což může vést k povislé kůži, předčasnému výskytu vrásek, začervenání nebo právě extrémní hyperpigmentaci.

Při používání produktu s aktivními látkami, jako je retinol, veškeré druhy kyselin nebo vitamin C dochází ke zvýšené citlivosti naší pleti na tento druh záření. Pokud se rozhodneme tyto složky do naší péče o pleť zařadit, ale již vynecháme opalovací krém, naděláme si tak více škody než užitku. Myslete na pravidelnou ochranu před sluncem nejen jako na prostředek, který vaší pokožku ochrání před předčasným stárnutím, ale především tak předcházíte vážným nemocem jako je spálení, úžeh nebo dokonce rakovina.

Vitamín C

Až téměř za zázračnou složku v boji s nejednotným tónem pleti, je vitamin C. Ten funguje jako velmi dobrý antioxidant a pomáhá snižovat produkci melaninu v pokožce. Pravidelné používání produktů s vitamínem C může pomoci rozjasnit tmavé skvrny a poskytnout pokožce zdravý a sjednocený tón. Je zároveň skvělým bojovníkem s tmavými kruhy pod očima a při ranní aplikaci zvyšuje účinnost opalovacího krému. Jelikož se ale jedná o antioxidant, znamená to, že jde o poměrně nestabilní produkt. V tomto případě se skutečně vyplatí do séra s touto složkou zainvestovat. Produkt by měl být v tmavém obalu, kam nemůže proniknout sluneční záření a měl by být uchováván v tmavém a chladném místě. Pokud si všimnete podezřelého zápachu nebo změny barvy, s největší pravděpodobností produkt zoxidoval a není vhodné ho dál používat. Mohlo by naopak dojít k nechtěnému podráždění.

Peptidy

Peptidy jsou kratší řetězce aminokyselin, které jsou základními stavebními bloky proteinů v našem těle, včetně kolagenu, elastinu a keratinu. V kosmetických produktech jsou peptidy často používány pro své schopnosti stimulovat produkci kolagenu a zlepšují tak pružnost a pevnost pokožky. Pokud jde o hyperpigmentaci, peptidy mohou poskytnout několik výhod. Mohou stimulovat rychlejší obnovu pokožky a odstraňovat vrstvu pokožky s hyperpigmentací, čímž pomáhají rozjasnit a sjednotit tón pleti. Některé peptidy také mohou ovlivňovat procesy pigmentace v pokožce tím, že regulují produkci melaninu, což může snížit nadměrnou pigmentaci a minimalizovat viditelnost tmavých skvrn. Stejně jako vitamín C, i peptidy se řadí mezi antioxidanty, doporučuje se proto skladovat tento druh produktů například v lednici. Jsou zároveň skvělým pomocníkem v boji proti prvním vráskám a povislé kůži.

Jak si vytvořit rutinu, která funguje

Teď už poznáte, jakými nedokonalostmi vaše pokožka trpí a i jaké ingredience v produktech hledat na jejich eliminaci. Zádrhel ale může přijít ješte ve vrstvení jednotlivých produktů. Na jejich pořadí možná záleží více, než si myslíte, jelikož může razantně ovlivnit jejic účinnost. Pojďme se tedy ještě podívat na to, jak by ideální rutina měla být strukturovaná, abyste ze svých produktů vytěžili úplné maximum.

1. Dvojté čištění

Začněte čistým obličejem. Pokud pravidelně nosíte make-up nebo opalovací krém (což byste měli), je důležité pleť vyčistit od celodenního nánosu produktů a dovolit ji tak na chvíli dýchat. Začněte vatovým tamponkem s micelární vodou, kterým odstraníte povrchové nečistoty a poté použijte cleanser vhodný k vašemu typu pleti nebo čistící mléko.

2. Toner

Tento krok není zásadní, pokud ale používáte toner například s kyselinou glykolovou pro lepší obnovu pleti, je vhodné ho nanášet na čistou pokožku bez předchozích produktů. Tonery celkově pomáhají obnovit pH rovnováhu pleti a připravit ji na další kroky v péči.

3. Sérum

Aplikujte sérum obsahující aktivní látky určené k řešení konkrétních problémů vaší pleti, jako jsou vrásky, hyperpigmentace nebo začervenání. Klepajícími pohyby dvou prstů nanášejte sérum na obličej a krk a nechte ho vstřebat. Pokud na své pleti pozorujete několik nedokonalostí současně, rozvrhněte si svůj týden pravidelné rutiny tak, ať nepoužíváte více aktivních látek v jednom večeru. Předejdete tak nechtěnému podráždění.

4. Oční krém

Pokud používáte oční krém, naneste ho v tomto kroce. Použijte malé množství a jemně jej vklepejte kolem očí pomocí prstů. Oční okolí je jednou z nejcitlivějších oblastí našeho těla s nejtenčí kůží, buďte proto na sebe velmi opatrní.

5. Krém nebo hydratační gel

Aplikujte hydratační krém nebo gel na obličej a krk. Vyberte produkt odpovídající potřebám vaší pleti – pro mastnou pleť volte lehčí textury, zatímco pro suchou pleť jsou vhodnější hutnější krémy.

6. Krém s ochranným faktorem (SPF)

V případě, že se své pleti věnujete i ráno, je důležité svou pleť během dne chránit a vše zakončit opalovacím krémem. Hodnota SPF by měla být alespoň 30 a pokud se na slunci pohybujete často, nebo se hodně potíte, je vhodné krém znovu aplikovat i během dne.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz