Domů » 3 trendy ze světa investování v roce 2023

3 trendy ze světa investování v roce 2023

autor Patrik Pilous
0 komentářů
hovora XTB

Nikdo příliš neví, jak se budou kapitálové trhy vyvíjet v roce 2023. Obchodní ředitel XTB Vladimír Holovka přednášku na konferenci Global Investment Summit na téma trendů investičních služeb a platforem. Jaké jsou podle něj na současném trhu nejzajímavější proměnné a jak trendy ovlivňují běžné investory? V tomto článku se podíváme na to nejdůležitější, co v přednášce zaznělo.

1. Vystřízlivění: Změna makroekonomické situace

Abychom mohli zhodnotit naši současnou situaci, musíme se nejdříve podívat, jak jsme se sem dostali. Od krize v roce 2008 trhy prožívali zlaté časy zlaté časy. Většina finančních aktiv rostla a s nimi i risk apetit velké části investorů, kteří se spoléhali na nízké úrokové sazby jako na záchrannou síť. S příchodem roku 2022 se ale tato situace změnila.

Změna přišla především se zvyšováním úrokových sazeb centrálními bankami, což znamenalo kompletně novou situaci, na kterou mnoho lidí a firem nebylo řádně připraveno. Aby byl investor v tomto novém prostředí úspěšný, musel upravit svou investiční strategii  ze slepého risk apetitu na cílenější investice. Taková změna je ale pro řadu z nás poměrně složitá.

2. Pasivita vs. aktivita: Změna investičního přístupu

V rámci posledních let jsme pozorovali obrovský nárůst popularity pasivního investování, především pomocí ETF. Lidé odcházejí od klasického spoření k spoření do ETF za pomoci takzvané DCA strategie, kdy nekoukají tolik na vývoj trhu, ale jednoduše posílají například každý měsíc nějakou částku do portfolia ETF fondů. Ačkoliv je tato metoda ověřená léty praxe, běžní investoři byli nyní postaveni před otázku, zda se více nezaměřit na aktivnější tvorbu investičního portfolia. Vývoj posledních týdnů totiž ukázal, že stock picking (aktivní vybírání jednotlivých akcií) je v současné situaci, kdy je většina firem podhodnocena, velmi zajímavým způsobem rozšíření investičního portfolia.

Začít se stock pickingem Vám může pomoci i kampaň akcie zdarma od XTB, která dává všem novým klientům akcii v hodnotě do 30 USD!

3. Digitalizace investic a „finfluencing“: Změna investičního sektoru

Poslední zásadní změnou současné doby je celková revoluce v investičním sektoru. Díky popularizaci investování se na trhu rozšířila nabídka služeb i zprostředkovatelů. To se zasloužilo o celkové zvýšení kvality, především pak na snížení poplatků a digitalizaci celého procesu registrace a samotného obchodování na burze. Finanční vzdělání také nebyla nikdy tak dostupná jako nyní. Na druhou stranu ale současný boom přivedl na trh mnoho podvodných subjektů, na které je třeba si dát pozor. I v rámci finančního vzdělání je vždy ke všem materiálům potřeba přistupovat s obezřetností, protože někteří finanční influenceři nemusí mít nutně tak hluboké znalosti, jak se může na první pohled zdát.

Na celé přednášce, jejíž záznam bude zveřejněn v následujících týdnech, toho samozřejmě zaznělo mnohem více. Snad ale i tento krátký souhrn bude nápomocen při srovnávání myšlenek a plánování obchodní a investiční strategie pro rok 2023. Pokud máte zájem o kvalitní vzdělávací materiály zdarma, můžete navštívit stránky XTB, případně XTB YouTube kanál.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz