Domů » Jak na krásné vlasy, nehty a pleť?

Jak na krásné vlasy, nehty a pleť?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Krásné vlasy, nehty a pleť

Krásné vlasy, nehty a pleť jsou důležité nejen pro vaše sebevědomí. Svědčí o vašem celkovém zdraví. Stav těchto tří věcí slouží jako perfektní barometr vašeho aktuálního zdravotního stavu, který navíc můžete vidět zvenčí. Tím, že budete usilovat o to, aby byli co nejkrásnější, tak prospíváte nejen svému vzhledu ale i celkovému zdraví. Nehledejme tedy pouze vitamíny na nehty, ale pojďme se společně podívat na to, jak upravit životní styl tak, aby se to odráželo i na vašem vzhledu.

Jak na nádherné vlasy, nehty a pleť?

Lesklé vlasy, pevné nehty a zářivá pleť jsou sice známkami péče o sebe, ale význam zdravé stravy bychom neměli podceňovat.  Potraviny obsahují spoustu zkrášlujících živin, které lidé využívají už tisíce let, a to jak uvnitř, tak i navenek. Neexistuje žádná jedna zázračná potravina, díky které bychom vypadali věčně mladí, ale strava, životní styl a přístup k životu má zásadní vliv na to, jak vaše pleť, nehty a vlasy vypadají a stárnou. 

1. Stavební kameny

Pokožka, vlasy a nehty jsou z větší části tvořeny bílkovinami. Keratin, kolagen a elastin brání vzniku vrásek a zajišťují pevnost a pružnost. Bílkoviny, které posilují pleť, získáte tak, že do svého jídelníčku zařadíte alespoň jednu porci libového masa, kuřecího masa, mořských plodů, luštěnin nebo vajec a dvě porce mléčných výrobků denně. Bílkoviny jsou naprosto základní výživa pro nehty, vlasy i pleť, bez které je vaše tělo nevybuduje.

Můžeme vsadit na přístup, “čím více, tím lépe”? Bohužel nikoliv. Pokud sníme více bílkovin, než potřebujeme, naše tělo je přemění na tuk a uloží – obvykle tam, kde je nechceme.

2.  Nezbytné tuky

Tělo potřebuje tuky, nejen pokud chcete mít zdravé nehty. Ne ten z mastného pečiva a koláčů, ale esenciální tuky omega-3 a omega-6. Pokud máte suchou, svědící pokožku hlavy nebo kůži, možná jich nejíte dostatek. Těmto tukům se říká “esenciální”, protože si je tělo nedokáže vyrobit, musíte je jíst.

Tuky omega-3 i omega-6 produkují látky podobné hormonům zvané prostaglandiny, které se pak mění na další látky ovlivňující imunitu a záněty v těle. Omega-3 potlačují zánět, imunitní reakce a srážlivost krve. Omega-6 jsou rovněž nezbytné pro zdravou pokožku, ale jejich nadměrné množství může způsobit zánět a alergické reakce. Pro zdravou pokožku potřebujeme rovnováhu obou typů tuků. 

💡 Tip: Zkuste lněné semínko. Lněný olej (lněné semínko) je nejbohatším zdrojem kyseliny α-linolenové, dalšího omega-3 tuku

3.  Vitalita a lesk

Pokud jste celkově unavení a chybí vám energie, tak to může být příznakem nízkého obsahu železa. Pokud máte nedostatek železa, mohou trpět také vlasy, nehty a pokožka. Ta může být velmi bledá, může svědit nebo se mohou objevit praskliny na straně úst. Nehty mohou být lámavé a mohou se na nich objevit svislé pruhy, nebo dokonce mohou mít tvar lžíce. Mohlo by vám vypadávat více vlasů, které budou znatelně suché, lámavé a matné.

💡 Tip: Maso je nejlepším zdrojem železa, čím je maso červenější, tím více železa obsahuje. Pokud maso nejíte, můžete železo získat z luštěnin a celozrnných obilovin, ale hůře se vstřebává, proto do jídla přidávejte vitamin C z ovocné šťávy, ovoce a papriky, abyste zlepšili jeho vstřebávání.

4. Ovesné vločky

Pokud vyměníte sladkosti za ovesné vločky, zvýšíte svůj příjem esenciálních tuků, vitaminů skupiny B a silného antioxidantu, vitaminu E. Vitaminy skupiny B by se klidně mohly nazývat “vitaminy kůže”, protože jejich nedostatek se často projevuje svěděním a suchostí kůže. Celá zrna obsahují všechny tři části zrna, v rafinovaných potravinách z bílé mouky otruby a klíček chybí, a právě v nich se všechny tyto prospěšné látky nacházejí.

💡 Tip: Připravte si chutné domácí müsli kombinací celozrnných vloček, mandlí a sušeného ovoce. Namočte je přes noc do mléka a vychutnejte si je s dalším ovocem a jogurtem. Budete mít nejen zdrave nehty, ale i skvělý základ pro každý den.

5.  Ořechy

Ořechy jsou plné esenciálních tuků, vitaminu E a vitaminů skupiny B. Oříšky jsou dobrou svačinkou: malá hrst denně vám dodá energii a udrží vaše vlasy a nehty v dobré kondici.

Krásné vlasy, nehty a pleť
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

6.  Vitamin C

Vitamín C, E a beta-karoten jsou silné antioxidanty, které škodlivé vedlejší produkty oxidace likvidují a zpomalují poškození pokožky. Velké dávky vitaminů C, E a beta-karotenu pomáhají chránit pokožku před spálením a zvyšují její odolnost vůči látkám, které by ji mohly podráždit. Ovšem vynechejte pilulky, které s nápisem “vitamíny na vlasy a nehty” vám pouze tahají peníze z peněženky, a jezte hodně ovoce a zeleniny bohatých na antioxidanty. 

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, což je vláknitá tkáň, která pleť zpevňuje a dodává jí oporu a tvar. S přibývajícím věkem pokožka kolagen ztrácí. Konzumace velkého množství kiwi, pomerančů, citronů a grapefruitů sice nemá tak okamžitý účinek jako kolagenový implantát, ale díky vitaminu C a stovkám antioxidantů působících proti stárnutí je to přírodní terapie krásy v té nejlepší formě.

7.  Barevné ovoce a zelenina jako zdroj betakarotenu a vitaminu A

Právě beta-karoten, který tělo přeměňuje na vitamin A, dodává mrkvi, dýni, mangu a špenátu image zdravé pleti. Právě tyto látky jsou nejúčinější vitamíny na nehty a vlasy. Pokud tedy máte suché vlasy a pleť, podívejte se, kolik barevného ovoce a zeleniny a dalších potravin bohatých na vitamín A jíte a případně situaci napravte.

Velké dávky beta-karotenu zlepšují odolnost a do jisté míry pomáhají chránit pokožku před spálením od slunce, zejména pokud je konzumujete s dalšími karotenoidy, jako je lykopen (nachází se v rajčatech a melounu). 

8.  Tekutiny a flavonoidy

Karotenoidy i flavonoidy pomáhají chránit pokožku před poškozením UV zářením a mohou zlepšit její hydrataci a stav. Pro dobře hydratovanou pokožku, vlasy a nehty pijte hodně vody. Tekutiny a flavonoidy napomáhají krevnímu oběhu a přísunu živin, proto si dopřejte denní dávku flavonoidů několika šálky černého, zeleného nebo bílého čaje a podle nálady sklenkou červeného vína, šálkem horkého kakaa nebo několika čtverečky hořké čokolády.

💡 Tip: Červené víno sice obsahuje flavonoidy, ale více než dvě skleničky denně zruší veškeré pozitivní účinky na zdraví. Klíčem je umírněnost.

Klíčem k úspěchu je životní styl

Důležité je ovšem uvědomit si, že vlasy nehty plet jsou skvělými ukazateli nejen vašeho zdraví, ale také životní pohody. Jedním z nejdůležitějších věcí je totiž váš celkový životní styl. Někdy mohou zasáhnout i špatné zvyky z dětství jako je kousání si nehtů. Sami si je tak soustavně ničíte. Jestli to je váš problém, vyzkoušejte hořký lak na nehty a pokud se bojíte, že tento zlozvyk můžete přenést na své děti, tak je určitě dobrý nápad hořký lak na nehty pro děti (a k tomu samozřejmě praktický nácvik dovedností na zvládání stresu).

Jak již bylo zmíněno, zcela zásadní negativní vliv na stav pleti, vlasů a nehtů má stres a z toho pramenící další neduhy. Pro zdravou pokožku byste se rozhodně měli vyhnout kouření a přílišné konzumaci alkoholu. Měli byste dostatečně spát a chodit často na vzduch. Měli byste se vyhýbat slunečnímu záření v době kdy je nejsilnější, ale naopak si ho užívat po ránu i odpoledne. 

A vaše vrásky nejlépe vyhladí radost, úsměv a životní pohoda a štěstí. Proto nepodceňujte ani vliv meditace a mindfulness techniky či dechová cvičení. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz