Domů » Základní informace o elektroměrových rozvaděčích jednoduše a přehledně na jednom místě

Základní informace o elektroměrových rozvaděčích jednoduše a přehledně na jednom místě

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Elektronický rozvaděč

Zajímá vás, podle čeho si vybrat elektroměrový rozvaděč, jaké existují druhy rozvaděčů, čím se od sebe jednotlivé druhy liší? I přesto, že si to mnohdy ani neuvědomuje, elektroměrové rozvaděče jsou součástí našich každodenních životů. Každý z nás má totiž v blízkosti svého bydliště jeden umístěný, ale kromě toho, kde se nachází, o něm většina z nás moc neví. Pojďme to společně změnit.

Jeden, dva nebo víc?

Prvním způsobem, podle kterého se dají elektroměrové rozvaděče dělit, je podle počtu elektroměrů. Věděli jste, že k tomu, abyste zjistili, kolik elektroměrů se v daném rozvaděči skrývá, nemusíte je počítat, ale pouze se podívat na štítek? To oceníte v případě, kdy se chcete uprostřed vánice vydat před dům nebo i vyrazit na společnou chodbu v bytovém domě. 

Ušetříte si otvírání celé rozvodné skříně a pouze v rychlosti přejedete přes štítek očima. Mimochodem, cena samostatně stojícího rozvaděče se nijak neliší od ceny toho umístěného na chodbě ve společných prostorech.

Pečlivě čtěte štítky na rozvaděčích

Jak tedy poznat, co uvnitř sebe například elektroměrový rozvaděč od SFOS skrývá? Zaměřte se na číslo, které je uvedeno před písmenem E. Kromě jedničky, která se před písmenem E neuvádí, poznáte, kolik elektroměrů v sobě obsahuje právě podle čísla. Rozvaděč s označením 3E je trojelektroměrový, zatímco ten s označením E pouze jednoelektroměrový.

Jedna fáze nebo tři fáze

Další informací, které se dá ze štítku rozvaděče snadno vyčíst, je počet fází. Menší odběrová místa, například garáže a víkendové chatky, jsou většinou vybaveny jednofázovými rozvaděči, zatímco běžné domácnosti mají rozvaděč třífázový. Chcete-li si ověřit, že je vaše domácnost připojena k třífázovému rozvaděči, hledejte ve štítku písmeno J. Pokud jste ho nenašli, váš rozvaděč je třífázový. Naopak, v případě, že by se ve štítku písmeno J objevilo, znamenalo by to, že daný rozvaděč je jednofázový.

Denní a noční tarify nebo jeden tarif?

Máte jeden tarif nebo máte tarify dva: tedy denní a noční? I tuto informaci se lze dočíst z označení rozvaděče. Tentokrát se podívejte na číslo, které se nachází před písmenem R. Existují dvě varianty, buď je v označení uvedeno 1R, jedná se tedy o jednotarifní rozvaděč, nebo 2R, v takovém případě je elektroměr dvojtarifní. To znamená, že se liší cena odběru energií v noci a ve dne.

💡 Tip: Noční tarif se vám vyplatí především tehdy, pokud na elektřinu topíte. Jsou zde sice vyšší režijní poplatky, ale elektřinu získáváte ve vyhrazený čas výrazně levněji.

Kde se rozvaděč nachází?

Zajímá vás, jaká pravidla se týkají umístění rozvaděčů v rodinných a bytových domech? Obyvatelé rodinných domů mají svůj elektroměrový rozvaděč umístěný na hranici pozemku, kde je veřejně přístupný a leží na vnější straně objektu. Obyvatelé bytových domů mají své rozvaděče umístěny na společné chodbě v rozvodné skříni.

Snadná údržba a dostupnost

Proč se umístění rozvaděčů liší pro obyvatele rodinných domů a bytových? Rozvaděč musí být vždy umístěn tak, aby jej šlo snadno obsluhovat. V bytovém domě se nachází více rodin a obyvatel, proto by bylo umístění rozvaděče venku problematické. Zatímco v rodinném domě bydlí méně rodin a rozvaděč je tak možné umístit venku, takže v případě poruchy či údržby, nemusí pověřený pracovník ani vejít dovnitř. Tím pádem je obsluha rozvaděče snazší nejenom pro údržbáře, ale také pro obyvatele rodinných domů.

💡 Tip: Pokud děláte rekonstrukci staršího domu, tak se můžete setkat s tím, že je rozvaděč ve dvoře nebo na nepřístupném místě domu. Za současných pravidel ale nemůžete takto rozvaděč umístit, pokud jej budete měnit. Je třeba tedy vybrat nové místo, které bude přístupné z ulice.

Značení elektroměrových rozvaděčů je snadné a přehledné. Pokud se naučíte základy a zapamatujete si, jaké písmeno co znamená, budete se v jejich značení snadno orientovat. Až budete tedy příště přemýšlet nad tím, co se za dvířky rozvaděče skrývá, po přečtení daného štítku budete mít zcela jasno a přesně zjistíte kolik elektroměrů máte, kolik mají fází i tarifů. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz