Studentská půjčka a její výhody

Studium bývá finančně náročné a často mimo možnosti některých studentů případně i jejich rodičů, jedním z možných řešení může být studentská půjčka. Jako každá jiná půjčka s sebou i ta studentská nese jistá úskalí. Je však na místě očekávat, že by měla mít také náležité výhody. Takové výhody, které studenta přesvědčí si ji vzít.

Studentské půjčky jsou velice oblíbené v USA, kde je finanční náročnost studia mnohonásobně vyšší než v České republice. Studenti po dokončení vysoké školy často dluží okolo jednoho milionu korun, který splácí často i přes 10 let.

Kam pro studentskou půjčku?

V současné době studentské půjčky nabízí alespoň ve formě kontokorentů převážná většina bank. Na českém trhu s finančními produkty, ale nepůsobí jen bankovní instituce. Půjčku si lze sjednat i v nebankovním sektoru. Je ovšem třeba dávat pozor u které instituce smlouvu o půjčce student uzavře a za jakých podmínek.

U nás je častým jevem půjčka na studium v zahraničí. Program Erasmus dává studentům určité finance, které minimálně z části pokryjí náklady, avšak jiné formy studia mimo EU jsou velice nákladné.

Co potřebuji pro získání půjčky?

Vyřízení studentské půjčky je nenáročné. Stačí jen doklad totožnosti a potvrzení o studiu. Žadatel musí být ovšem starší 18 let. V ideálním případě vše vyřídíte během jedné návštěvy v bance. Při vyšších částkách je potřeba také ručitel, obvykle rodič.

Půjčka je pro studenta závazek

Výhody Studentské půjčky

Proč si vlastně vzít studentskou půjčku a nevyužít jinou formu úvěru? Hlavním lákadlem pro studenty můžou být následující výhody:

  • Úvěr sjednáte obvykle zdarma
  • Úrokové sazby bývají nízké (oproti spotřebním úvěrům)
  • Odklad splátek
  • Možnost předčasného splacení
  • Splátky začnete platit až po ukončení studia
  • Dlouhá doba splatnosti

Některé banky poskytují neúčelové spotřebitelské úvěry ovšem za podmínek, které jsou velmi podobné studentským úvěrům. Jedná se pak hlavně o marketingovou strategii dané banky.

Výhodný úvěr Gaudeamus

Tento úvěr je nejvýhodnější pro financování celého studia. Je určen pro studenty vysokých, vyšších odborných a středních škol. Lákavou možností je splácet úvěr až po ukončení studia, maximálně doba odkladu je však 10 let. Do ukončení studia splácíte pouze úroky.

Půjčit si takto můžete 20 000 Kč až 600 000 Kč, které lze čerpat jednorázově nebo postupně. Nevýhodou je, že při využití odloženého splácení je horní hranice půjčky nižší. Mimo Komerční banky nabízí studentské půjčky také ČSOB.

Půjčka od Zonky

Zonky je nebankovní instituce, která nabízí při půjčce velice nízký úrok 2,9 %, takže může být tato půjčka ve srovnání pro studenty paradoxně výhodnější než studentská půjčka. Přehled nebankovních půjček naleznete zde!

Studentské půjčky v zahraničí

V zahraničí je většinou na rozdíl od ČR zvykem, že za vzdělání na vysokých školách se platí (studium nehradí stát). To samozřejmě zvyšuje poptávku studentů po studentských půjčkách. V Evropě, ale hlavně v zámoří (USA, Austrálie) je tak trh studentských úvěrů rozsáhlejší než u nás.

Půjčky v USA jsou většinou úročeny velmi nízkými sazbami a poskytují je banky, charitativní a nadační organizace a stát. Hlavním rozdílem poskytování studentských půjček ve světě a v ČR je fakt, že v České republice až dosud neposkytuje půjčky stát.