Studentská půjčka by měla pokrývat náklady spojené se studiem a nepřítomnost příjmů. Studium bývá finančně náročné a často mimo možnosti některých studentů případně i jejich rodičů, jedním z možných řešení může být studentská půjčka.
Jako každá jiná půjčka s sebou i ta studentská nese jistá úskalí. Je však na místě očekávat, že by měla mít také náležité výhody. Takové výhody, které studenta přesvědčí si ji vzít.
Studentské půjčky jsou velice oblíbené v USA, kde je finanční náročnost studia mnohonásobně vyšší než v České republice. Studenti po dokončení vysoké školy často dluží okolo jednoho milionu korun, který splácí často i přes 10 let.
💡 Tip: Pokud již na studentskou půjčku nemáte nárok, tak nezoufejte. Trh nabízí i velké množství klasických bankovních a hlavně nebankovních půjček. Nejznámějším poskytovatelem těchto půjček je Zonky. Pokud potřebujete a vybíráte půjčku, tak si jednoznačně důkladně porovnejte všechny možnosti! Využijte například náš srovnávač nejvýhodnějších půjček na trhu.
Obsah článku
Kam pro studentské půjčky?
V současné době studentské půjčky nabízí alespoň ve formě kontokorentů převážná většina bank. Na českém trhu s finančními produkty, ale nepůsobí jen bankovní instituce. Půjčku si lze sjednat i v nebankovním sektoru. Je ovšem třeba dávat pozor, u které instituce smlouvu o půjčce student uzavře a za jakých podmínek.
Studenti jsou většinou bez příjmů a potřebují tak půjčku, která není vázaná na příjmy. V ČR nejsou studentské půjčky tak populární, jelikož je vzdělání poměrně finančně dostupné. Model studentské půjčky je takový, že banka/instituce finančně pomůže studentovi překlenout období studia a ten hned až začne pracovat, začne půjčku splácet. Díky své vyšší kvalifikaci by měl mít vyšší plat a tak by mu splátky neměly činit problém.
U nás je častým jevem půjčka na studium v zahraničí. Program Erasmus dává studentům určité finance, které minimálně z části pokryjí náklady, avšak jiné formy studia mimo EU jsou velice nákladné.
Jak postupovat při zájmu o studentskou půjčku?
Potřebný čas: 2 dny
Postup pro získání nejvýhodnější studentské půjčky
- Ujistěte se, že půjčku opravdu potřebujete
Zkuste se podívat po jiných zdrojích a ujistěte se, že studentskou půjčku opravdu potřebujete.
- Věnujte čas rešerši nabídek
Dnes díky internetu není problém dát několik nezávazných poptávek. Následně si studentské půjčky srovnejte do řady a vyberte si tu nejvýhodnější. Pozor, neporovnávejte jen přeplatek ale i další parametry.
- Podmínky a poplatky
Důkladně si prostudujte podmínky a poplatky. Vždy když vybíráte půjčku (či cokoliv jiného), tak zkuste chvíli věnovat přípravě a vše si porovnat na základě dat v tabulce.
- Zkonzultujte před podpisem
Dobré je ještě zkonzultovat před podpisem se známým či kamarádem, který se pohybuje ve světě financí.
Co potřebuji pro získání studentské půjčky?
Vyřízení studentské půjčky je nenáročné. Stačí jen doklad totožnosti a potvrzení o studiu. Žadatel musí být ovšem starší 18 let. V ideálním případě vše vyřídíte během jedné návštěvy v bance. Při vyšších částkách je potřeba také ručitel, obvykle rodič.
Pro banky je výhodné poskytnout studenskou půjčku, jelikož si tak získávají nového klienta, který může využívat i další produkty banky v následujících letech.
Alternativou ke studentským půjčkám jsou různé programy od firem, které studentům poskytnou v době studia například 100 000 Kč, avšak student je po dokončení studia vázán začít v oné firmě pracovat.
Další alternativou k půjčce je práce při studiu, která může ovšem studium značně ztížit. Mnoho úspěšných podnikatelů minulých let začalo vydělávat na internetu již při studiu na vysoké škole!
Pozor! Studentská půjčka může být pro mladého člověka prvním testem finanční gramotnosti, kde mnozí selžou. Lidé utrácející studentskou půjčku za elektroniku, která velmi rychle zastará a nepotřebují jí, ti ukazují první známky špatných finančních návyků.
Takové chování následně vyvolává spotřební návyky, kdy lidé téměř celý svůj život žijí na úvěr. To může být stresující a také tím tito lidé na úrocích za celý život zaplatí třeba 1/4 všech vydělaných peněz. O těchto lidech se často mluví jako o běžcích krysím závodem. Stále velmi pracují, ale nemají čas se posunout nebo rozvíjet, jelikož mají v zádech několik půjček.
Výhody studentské půjčky
Proč si vlastně vzít studentskou půjčku a nevyužít jinou formu úvěru? Hlavním lákadlem pro studenty můžou být následující výhody:
- Úvěr sjednáte obvykle zdarma
- Úrokové sazby bývají nízké (oproti spotřebním úvěrům)
- Odklad splátek
- Možnost předčasného splacení
- Splátky začnete platit až po ukončení studia
- Dlouhá doba splatnosti
Některé banky poskytují neúčelové spotřebitelské úvěry ovšem za podmínek, které jsou velmi podobné studentským úvěrům. Jedná se pak hlavně o marketingovou strategii dané banky.
Výhodný úvěr/studentská půjčka Gaudeamus
Tento úvěr je nejvýhodnější pro financování celého studia. Je určen pro studenty vysokých, vyšších odborných a středních škol. Lákavou možností je splácet úvěr až po ukončení studia, maximálně doba odkladu je však 10 let. Do ukončení studia splácíte pouze úroky.
Půjčit si takto můžete 20 000 Kč až 600 000 Kč, které lze čerpat jednorázově nebo postupně. Nevýhodou je, že při využití odloženého splácení je horní hranice půjčky nižší. Mimo Komerční banky nabízí studentské půjčky také ČSOB nebo mBank. Úrok u studentské půjčky vysoce převyšuje například úrok u hypoték. Jedná se o 3,8 %. Také si musíte zařídit účet u Komerční banky, která tím nabírá nové a mladé klienty. Naštěstí jsou běžné účty u Komerční banky do 30 let bez poplatků, takže zřízení účtu není takovým problémem.
🎓 Zajímavost: U drtivé většiny studentských půjček také splácíte úroky z půjčky již při studiu a následně s ukončením studia teprve začínáte splácet samotnou půjčku.
Půjčka od Zonky
Zonky je nebankovní instituce, která nabízí při půjčce velice nízký úrok 2,9 %, takže může být tato půjčka ve srovnání pro studenty paradoxně výhodnější než studentská půjčka. Přehled nebankovních půjček naleznete zde!
Studentské půjčky v zahraničí
V zahraničí je většinou na rozdíl od ČR zvykem, že za vzdělání na vysokých školách se platí (studium nehradí stát). To samozřejmě zvyšuje poptávku studentů po studentských půjčkách. V Evropě, ale hlavně v zámoří (USA, Austrálie) je tak trh studentských úvěrů rozsáhlejší než u nás.
Půjčky v USA jsou většinou úročeny velmi nízkými sazbami a poskytují je banky, charitativní a nadační organizace a stát. Hlavním rozdílem poskytování studentských půjček ve světě a v ČR je fakt, že v České republice až dosud neposkytuje půjčky stát.
Na co jsi studenti často půjčují?
V dnešní době je nepostradatelným pomocníkem při studiu notebook. Středně kvalitní notebook pro studenty stojí zhruba 15 000 Kč, což je částka, na kterou mnoho rodičů jednoduše nedosáhne. Jak už bylo řečeno, tak v ČR je levné státní vzdělání, takže zde není potřeba si půjčovat na školné. Naopak se rozjíždí systém stipendií a příspěvků.
Ještě mnohem více finančně náročné jsou cesty do zahraničí či zahraniční stáže, které mohou stát i 200 000 Kč. Přesně na tyto stáže jsou primárně studentské půjčky určeny, jelikož jejich náročnost je opravdu enormní. Peníze za studentskou stáž nejsou jen výdajem, ale především investicí. Investice do vzdělání bývá považována za tu nejlepší, i když nemáte žádný hmatatelný výsledek.
Když se podíváme opět mimo Evropu do USA, tak zde je studium extrémně drahé a i velmi úspěšní studenti se musejí velmi ohánět, aby stipendii studium zaplatili. Středně úspěšní studenti již na stipendia nedosáhnou a tak musí sáhnout po studentské půjčce, což je již určité riziko. Na druhé straně jsou tito studenti výrazně motivováni studium dokončit. Na těchto základe stojí a padá kapitalismus amerického střihu, který podporuje cílevědomost a soutěživost.
Pokud vás článek zaujal, tak si přečtěte také o investičních platformách nebo o investování do akcií.