Cestování po EU se stalo velmi dostupné a snadné. Nad prodlouženým víkendem v Barceloně, Miláně či Kodani se dnes již nikdo nepozastaví. Někteří lidé absolvují i více než 8 dovolených v různé délce za rok. Většina kratších dovolených je právě v dosahu v členských zemích EU.
Přestože cestování přináší mnoho pozitivních zážitků, je důležité být si vědom i rizik, která na turisty čekají. V tomto článku se zaměříme na různá rizika, která mohou nastat při cestování po Evropské unii, a poskytneme užitečné informace, jak se jim vyhnout nebo s nimi správně zacházet.
Obsah článku
1. Bezpečnost v dopravních prostředcích
Při cestování po EU se často využívají veřejné dopravní prostředky, jako jsou vlaky, autobusy či metro Je důležité být ostražitý ohledně svého zavazadla a osobních věcí, zejména v místech s vysokou koncentrací lidí. Měli byste také dbát na svou osobní bezpečnost a dávat pozor na možné krádeže. Evropské země jsou určitě bezpečnější než Maroko nebo dokonce státy Jižní Ameriky, avšak určitá velkoměsta jako Paříž mají gangy, které se soustředí právě na turisty.
2. Zdravotní rizika a pojištění
Pokud cestujete mimo Evropu, tak je před cestou důležité získat informace o zdravotní péči v destinaci, kterou plánujete navštívit. V některých případech může být doporučeno očkování proti některým nemocem. V EU je to ovšem mnohem jednoduší. Stačí vám mít sjednané pouze kvalitní cestovního pojištění, které vám poskytne finanční ochranu v případě zdravotních komplikací.
Příběhů bez cestovního pojištění, kdy například zasahoval vrtulník zdravotníků v Rakousku, je opravdu nespočet. Zanedbání pojištění může dotyčné finančně zasáhnout i do konce života. Takže ani low-cost cestování by nemělo být bez pojištění! Zde se vyplaní obezřetnost. Pro méně zkušené cestovatele může být zajímavá i asistenční služba, kdy můžete zavolat a operátor vás při nesnázích nasměruje.
3. Ztráta nebo krádež cenností
Při cestování je důležité dbát zvýšené opatrnosti ohledně osobních cenností, jako jsou peněženky, mobilní telefony, pasy nebo cestovní doklady. Měli byste je mít vždy na bezpečném místě, například v peněžence se skrytými kapsami. Doporučuje se také mít záložní kopie důležitých dokumentů a kontaktovat místní policii v případě krádeže.
4. Dopravní nehody
Jiný kraj, jiný mrav. Nehody na silnicích, v dopravních prostředcích nebo na veřejných místech jsou běžným rizikem. Lidé nejsou zvyklí na fungování v konkrétní zemi a tak může častěji dojít k nedorozumění či nehodě. Buďte obezřetní při používání veřejné dopravy, nepředpokládejte na základě vašich zkušeností z ČR a dodržujte pravidla silničního provozu. Zde se vracíme zpět k bodu číslo dva. Dle statistik je až sedmkrát větší šance, že se vám něco přihodí v zahraničí, než ve vaší zemi, kde vše dobře znáte. Kvalitní pojištění vašeho vozidla i vás je opravdu základ, bez kterého byste se neměli pouštět za hranice. Také si zkontrolujte formu vašeho vozidle, pokud se chystáte na cestu po Evropě.
Tip: Podívejte se na největší hrady na světě, jejichž většina je v Evropě.
5. Ztráta nebo krádež cenností
V turisticky frekventovaných oblastech existuje riziko setkání s podvodníky a nepoctivými lidmi. Buďte obezřetní při vyjednávání, nakupování a sdílení osobních informací. Nenechávejte zavazadla a doklady na místech, která nejsou bezpečná. I v některých Evropských zemích je běžné, že se místní snaží turisty natáhnout nebo jim prodat nekvalitní výrobky. Buďte kritičtí a zdravě podezřívaví.