Domů » TOP 10: Největší hrady na světě

TOP 10: Největší hrady na světě

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Kam v Praze? Na Hradčany!

Hrady patří mezi ty nejpůsobivější a nejkrásnější stavby na světě. Existují již po staletí a dodnes si drží své místo mezi oblíbenými turistickými cíly. Po celé zemi jich najdete nespočet, od těch nejmenších až po ty nejhonosnější památky. Všechny se pyšní svou obdivuhodností, bohatou minulostí a jedinečným příběhem, což nadchne mnoho obdivovatelů kultury a historie.

V tomto článku se dozvíte, které stavby se řadí mezi ty největší hrady na světě. Tyto pevnosti vás jistě ohromí, a to nejen jsou velikostí, ale i krásou.

Hrady a zámky: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíl mezi hradem a zámkem se nachází hlavně v období, kdy se tyto stavby stavěly. Hrad představuje opevněné sídlo stavěné především ve středověku, kdežto zámek výstavní obydlí šlechty, které bylo typické pro období novověku.

Hrad se tedy považuje za předchůdce zámků. Hrady často plnily zejména funkci obrannou a obytnou. Některé z nich se postupem času přestavěly na sídla připomínající spíše zámek. Zámkům nechybí honosná výzdoba a jedná se o velkolepé budovy, které sloužily reprezentativním a obytným účelům. Nesplňovaly obranný účel, takže tyto stavby zcela postrádají opevnění.

Ne ve všech zemích na světě se však rozlišuje pojmy hrad a zámek. V mnoha jazycích má velké panské sídlo jednotné označení.

Neuschwanstein
Na světě najdeme krásné a staré rady, které na nás dýchnou pohádkovou atmosféru

Největší hrady světa

Hrady fascinují nespočet lidí již po mnoho staletí. Tyto impozantní budovy kdysi sloužily jako domovy královských rodin a podle toho, jakou oplývaly velikostí a majestátností, se poznala moc a bohatství jejich majitelů.

Dnes lze hrady nalézt v mnoha různých částech světa. Některé, například hrad Windsor v Anglii, se stále používají jako královská sídla. Jiné již slouží pouze pro turistické účely a probíhají v nich veřejné prohlídky.

Všechny hrady však sdílejí svou historii a každý z nich vypráví svůj jedinečný příběh. Od největšího hradu na světě až po nejdelší, tyto fascinující stavby nadále přitahují pozornost a vzbuzují představivost lidí na celém světě.

1. Hrad Malbork, Polsko

Podle rozlohy se hrad Malbork v Polsku umisťuje na místo největšího hradu na světě. Svým rozlehlým areálem a četnými stavbami vybízí k důkladnému prozkoumání mnoho historických obdivovatelů. Tato impozantní pevnost byla původně postavena ve 13. století jako vojenská pevnost na ochranu Polska před nájezdníky.

V průběhu let prošel hrad Malbork četnými renovacemi, ale vzhled jeho jádra zůstal v podstatě nezměněn. Patří také na seznam světového dědictví UNESCO a láká nespočet turistů jeho složitou architekturou a bohatou historií.

Ať už jste nadšencem hradů nebo jen hledáte cíl jednodenního výletu, hrad Malbork vás jistě potěší a ohromí. Na největší opevněnou gotickou stavbu v Evropě se snadno dostanete z Gdaňska nebo Varšavy.

Velikost: 143 591 metrů čtverečních

2. Cite de Carcassonne, Francie

Tato stavba patří mezi jeden z největších středověkých hradních komplexů v Evropě a je zcela nepřehlédnutelnou atrakcí ve francouzském regionu Languedoc-Roussillon. Jedná se o památku světového dědictví UNESCO a svým vnitřním a vnějším městem dosahuje obrovské rozlohy.

Toto opevněné město, postavené ve 12. století, bylo původně domovem asi 4 000 lidí. Obnovilo se v 19. století díky jednomu francouzskému architektovi. Vnější městské hradby z pískovce dosahují výšky až 12 metrů. Ve starém městě Carcassonne najdete mnoho okouzlujících restaurací a obchodů se suvenýry.

🎓 Zajímavost: Možná znáte oblíbenou stolní hru Carcassonne, která se inspirovala právě tímto stejnojmenný hradem. Má již mnoho rozšíření a v České republice jí hraje spousta lidí.

Velikost: 109 265 metrů čtverečních.

3. Pevnost Mehrangarh, Indie

Indická pevnost Mehrangarh představuje jeden z největších hradů v této asijské země, ale i světa. Byla postavena za vlády krále Rao Jodha v 15. století, zakladatel Jodhpur. Název značí sloučeninu dvou sanskrtských slov, které se překládají na boha Slunce a pevnost – tehdejší vládnoucí dynastie silně uctívala Boha sluncí.

Královská pevnost se nachází na 120 metrů vysokém kopci a její silné šikmé zdi dosahují výšky až 36 metrů. Dnes již slouží jako muzeum Mehrangarh chlubící se několika galeriemi se sbírkami obrazů, zbraní a dalších zajímavostí

Pevnost Mahrangarh patří na seznam světového dědictví UNESCO a je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Indii. Koná se zde několik festivalů a mimo to s ní sousedí pouštní skalní park Rao Jodha, který místní vytvořili v roce 2006 s cílem obnovit přirozenou ekologii oblasti. 

Velikost: 81 227 metrů čtverečních.

💡 Tip: Zajímají vás různá „nej“ světa i ČR? A už víte jaká jsou největší a nejbohatší města České republiky?

4. Pražský hrad, Česká republika

Jistě moc dobře víte, že v Česku najdete nespočet krásných hradů a zámků. Jeden z nich se dokonce pyšní umístěním na seznamu těch největších na světě a také titulem světového dědictví UNESCO. Jedná se o historickou stavbu nacházející se v Praze u řeky Vltavy, tedy Pražský hrad nabízející tisíciletou historii.

Pražský hrad i se svým areálem dosahuje velké rozlohy. Samotný hrad měří asi 570 metrů na délku a 130 metrů na šířku. Budova byla původně postavena v 9. století a od té doby se rozsáhle přestavěla a rozšířila. Dnes Pražský hrad slouží jako oficiální kancelář prezidenta České republiky.

Součástí zámeckého komplexu je řada paláců, kostelů, zahrad a také slavná katedrála sv. Víta. Pražský hrad se řadí mezi oblíbené turistické cílem a představuje jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Evropě s více než 1,8 miliony návštěvníků ročně. Je v něm také uloženo mnoho historických artefaktů a korunovačních klenotů.

Velikost: 66 761 metrů čtverečních.

5. Hrad Windsor, Velká Británie

Windsor v Anglii značí největší obydlený hrad na světě. Postavil se v 11. století a po staletí sloužil jako domov britských králů a královen. I dnes patří mezi jedno z oficiálních sídel britského Veličenstva

Zámecký komplex se rozkládá na celkové ploše 54 835 metrů čtverečních a zahrnuje řadu budov, zahrad a také Windsorský park, který je přístupný veřejnosti. Okouzlující město Windsor na břehu řeky představuje skvělý jednodenní výlet třeba z Londýna.

Tento mohutný historický hrad s 1 000 pokoji nabízí působivé architektonické detaily, jako například velké věže a krásná okna z barevného skla. Od své původní stavby prošel Windsor mnoha renovacemi a přestavbami. Hlavní dominanty hradu značí kaple sv. Jiří, domeček pro panenky královny Marie a státní apartmány.

Velikost: 54 835 metrů čtverečních.

Windsor
Windsor patří mezi překrásné historické hrady

6. Hrad Hohensalzburg, Rakousko

Na vrcholu hory Festungsberg dominuje panoramatu v rakouském Salzburgu hrad Hohensalzburg. S délkou 250 metrů a šířkou 150 metrů značí jeden z největších středověkých hradů v Evropě.

Tato dobře zachovalá pevnost, postavená v 11. století, původně sloužila jako obrana města. Ve skutečnosti se citadelu nikdy nepodařilo dobýt. Dnes si získává srdce a oblibu u mnoha návštěvníků Salcburku. Na zámeckých nádvořích se koná řada akcí, jako například adventní trhy.

Unikát tohoto hradu představuje jeho symbol, který vyobrazuje lva držícího tuřín. Hrad v současnosti funguje jako pevnostní muzeum vystavující středověké zbraně, římské mince, loutkářství a historické hudební nástroje. V jeho zdech se nachází také kaple sv. Jiří.

Velikost: 54 523 metrů čtverečních.

7. Budínský hrad, Maďarsko

Tento hrad nacházející se v Maďarsku představuje další velký hrad, který původem sahá až do 13. století, kdy byl postaven na obranu před mongolskou invazí. Později se v letech 1749 až 1769 barokně upravil a v současnosti se nachází také na seznamu UNESCO.

Budínský hrad stojí na vrcholu kopce Varhegym, kde ohromuje návštěvníky panoramatickým výhledem na řeku Dunaj, Řetězový most a Pestskou stranu města. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří Královský palác, Rybářská bašta, Matyášův chrám, Faustův vinný sklep, labyrint a slavná Národní galerie. Na hradní kopec se dostanete lanovkou z řetězového mostu nebo speciálním autobusem.

Tato známá maďarská památka je oblíbenou turistickou destinací a jedním z nejnavštěvovanějších hradů této země

Velikost: 44 674 metrů čtverečních.

8. Hrad Himedži, Japonsko

Další největší hrad světa a také nejznámější v Japonsku je Himedži, známý i jako „Hrad bílé volavky“ nebo „Hrad bílých volavek“ díky svým krásným bílým zdím na vnější straně. Japonci jej považují za svůj národní kulturní poklad, který se mimo jiné patří i k dědictví UNESCO.

Hrad byl postaven v roce 1333 rodinou Akamatsu na vrcholu kopce Humeyama. Během staletí prošel mnoha opravami a renovacemi, ale i přesto zůstal z velké části v původním stavu. Hradní komplex se skládá z 83 budov vyrobených ze dřeva.

Jedná se o oblíbený turistický cíl a každý rok navštíví hrad miliony lidí, aby viděli jeho krásnou architekturu a dozvěděli se o jeho historii. Dokonce jako jediný hrad v Japonsku přežil občanskou válku a velké zemětřesení.

Velikost: 41 468 metrů čtverečních.

9. Spišský hrad, Slovensko

I naše sousední Slovensko se chlubí hradem patřícím k těm největším na světě, a to konkrétně Spišským. Jedná se také o vůbec jeden z největších středověkých hradů v Evropě. Najdete ho na kopci 634 metrů nad městem Spišské Podhradie, Kde vznikl již ve 12. století. Bohužel v roce 1780 ho zničil požár.

I přesto je částečně zrekonstruovaný Spišský hrad zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o oblíbenou turistickou destinaci, která se mimo jiné objevila ve filmech jako Dračí srdce a Lev v zimě.

Velikost: 41 426 metrů čtverečních.

10. Citadela Aleppo, Sýrie

Citadela v Aleppu se považuje za jeden z nejpůsobivějších a také největších hradů světa. Tato středověká pevnost se nachází v severní Sýrii a hrála ústřední roli v historii regionu i jeho obyvatel.

Citadela již od svých prvních dnů sloužila jako strategická vojenská pevnost a i nyní představuje symbol síly, odolnosti a jednoty. Dnes tento neuvěřitelný hrad po nesčetných bojích zůstává trvalým svědectvím o vytrvalosti lidského ducha.

Se svými majestátními věžičkami a nepřemožitelnými kamennými zdmi bude tato mohutná středověká stavba i nadále pevně vzdorovat těm největším hrozbám. Pro veřejnost se znovu otevřela v roce 2017 po opravách její konstrukce.

Velikost: 39 804 metrů čtverečních.

Citadela v Aleppu přežila i Mongoly a nadále brání svůj lid

Nyní jste viděli jen malou ukázku několika největších hradů na světě. Všechny tyto stavby jsou pozoruhodnými památkami a monumentálně krásnými budovami, které přitahují návštěvníky z celého světa.

Ať už vás zajímá historie nebo jen hledáte jedinečnou destinaci pro dovolenou, největší hrady patří mezi zábavný doplněk cestovatelskému seznamu přání k vidění a prozkoumání. Určitě najdete mnoho úžasných pevností po celém světě, které stojí za to navštívit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz