Domů » 7 Tipů: Jak na harmonický vztah?

7 Tipů: Jak na harmonický vztah?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
vztah

Jste nebo byste chtěli být ve vztahu a přemýšlíte nad tím, jak z něj udělat harmonické spojení, ve kterém budete oba šťastní a vztah bude do budoucna udržitelný? Přečtěte si našich 7 tipů, jak na to.

Proč je důležité budovat vztah

Aby byl váš vztah harmonický, budete na něm muset pracovat a budovat ho. Pokud nemáte zájem rozvíjet sám sebe, raději byste se do vztahu neměli pouštět – v něm totiž zjistíte mnoho věcí, které jste o sobě ani nevěděli a jakákoliv slabina, kterou máte, se projeví jednou tolik. Nebudete totiž vnímat sami sebe jen vy, ale i vaše drahá polovička. Základem je najít někoho, s kým si budete rozumět a budete na stejné vlně. I tak se ale občasným konfliktům nevyhnete a budete muset společně najít cestu, po které se můžete vydat oba.

Říká se, že kompromisy jsou základem šťastného vztahu, ale spíše se snažte, abyste dělali oba rozhodnutí, která chcete a nedělali je kvůli tomu, abyste potěšili toho druhého. Vždy by se mělo jednat o vyhovění oběma stranám, aby nedošlo v budoucnu k vyčítání. Kompromisy jsou někdy fajn, nicméně by neměly fungovat jako řešení všeho.

Jestliže chcete, aby vztah vydržel, musíte ho chtě nechtě budovat. Nejde o to, že byste se měli kvůli někomu měnit, ale spíše vylepšovat sami sebe a pomohli tomu druhému dosáhnout toho samého. Naslouchejte a nezapomínejte ani na sebe – řekněte partnerovi, jak se cítíte, co vás trápí, co byste si představovali jinak – komunikace je to nejdůležitější.

7 Tipů: Jak na harmonický vztah?

Abyste vytvořili harmonický vztah, existuje několik pravidel, kterých je dobré se držet. Nejde o nic náročného, jen musíte být otevření změně a chtít pro ni něco dělat.

1) Nebojte se mluvit

Jak už jsme si řekli, komunikace je zásadní. Nemějte mezi sebou žádné tajnosti, a speciálně ženy – pokud se vám něco nelíbí nebo vás něco trápí, řekněte to, ne každý muž je jasnovidec. Navíc, když budete uzavření, není šance situaci napravit a druhá strana se tak nikdy nepoučí. Raději buďte upřímní a narovinu řekněte, co se děje. Pokud vás partner nechce poslouchat, je to signál, že to není ten pravý. Člověk, který s vámi chce opravdu být, se vám bude snažit pomoct a bude tu pro vás kdykoliv budete potřebovat.

2) Vězte, co doopravdy chcete

Aby se vztah mohl posouvat dále, měli byste oba vědět, co vlastně chcete a očekáváte. Vaše představy o společné cestě by se měly alespoň částečně shodovat, aby byl vztah trvalý. Ujasněte si i před vstupem do něj, jak na tom jste, po čem toužíte a ujistěte se, že partner chce to samé, abyste později nebyli zklamaní.

3) Stejné priority

Pro někoho je na prvním místě rodina, pro někoho přátelé a pro jiného peníze. Lidé jsou různí a stejně tak se liší i jejich priority. Co je pro vás to nejdůležitější? Pokud si najdete někoho s odlišnými prioritami, časem přijdete na to, že si nedokážete vzájemně porozumět, protože máte na věc zcela rozdílný pohled. Pár odlišností nevadí, ale zásadní rozdíly prostě nemají budoucnost. Jestliže nejste materialista a váš protějšek miluje utrácení peněz za věci, které nepotřebuje, ale jeho egu dělají dobře, jak dlouho to vydržíte?

vztah
Harmonický vztah by se neměl týkat jen partnerství, ale všech vztahů obecně – jedině tak v nich můžeme být šťastní.

4) Vyhněte se stereotypu

Změna je život. Abyste se ve vztahu nezačali nudit, je potřeba měnit staré zvyky za nové. Je fajn nechat ty věci, které jsou dobré, ale i tak se je snažit vylepšit. Až příště budete vymýšlet plán na víkend, nedělejte to samé, co pokaždé a vymyslete namísto toho něco nového. Budete z toho mít radost a nové zážitky. Změny se mohou týkat i chodu domácnosti. Ozvláštněte si společné chvilky a dělejte pokaždé něco jinak – dokonalost tkví v detailech. Nemusíte dělat velké kroky, stačí jít krůček po krůčku.

5) Vášeň a sex

I ty jsou ve vztahu zásadní a bez nich by se to neobešlo. Když se vytrácí vzájemná přitažlivost, nebývá to dobré a partneři se začínají odcizovat. Ani v tomto ohledu nezapomínejte na to, že stereotyp je zabijákem a raději se mu vyhýbejte. Zkoušejte nové polohy, měňte předehru a jednoduše se nechávejte překvapovat.

6) Buďte ohleduplní

Ať už máte dobrý nebo špatný den, nikdy nezapomínejte na to, že to, jak se chováte k druhému na něj má nějaký dopad. Funguje představit si, že to jste vy, s kým mluvíte a uvědomit si, jak byste asi reagovali na slova, která říkáte. Často si totiž ubližujeme právě bolavými slovy, které tak nemyslíme nebo si neuvědomujeme, co dokáží způsobit. Mějte ohled a zvažte své činy před tím, než je uděláte.

7) Najděte rovnováhu

Lidé, kteří se pro vztah příliš obětují doplácí na to, že je jejich chování zneužíváno a končí se zlomených srdcem. Naopak ti, kterým je vztah lhostejný, zraňují a nic dobrého to o nich rozhodně nevypovídá. Najděte mezi těmito dvěma extrémy rovnováhu dávejte, ale také přijímejte. Pamatujte na to, že byste se ve vztahu měli cítit šťastně a měl by vás nabíjet energií, ne vyčerpávat. V harmonickém partnerství cítíte vnitřní klid, ne rozbroje.

To by bylo 7 tipů na to, jak vytvořit harmonický vztah. Doufám, že jsme vám pomohli a přejeme vám, abyste si k sobě našli někoho, kdo s vámi bude chtít takový typ vztahu tvořit a posouvat. A pokud se nikdo takový v okolí zatím nejeví, nezoufejte a utvořte si harmonický vztah sami se sebou, to je totiž to nejdůležitější!

Přečtěte si také o nejlepších seznamovacích platformách a o tom, jak poznat zbytečný vztah.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz