7 Tipů: Jak se efektivně vypořádat s jarním úklidem? Příchod jara je pro mnohé z vás zajisté spojený nejen s jarní únavou, ale též pozvolným procitáním po dlouhém zimním období. Velký jarní úklid pro vás může představovat zajímavou výzvu, ale také možnou obavu. Myslete pozitivně a efektivně. Jednotlivé dílčí etapy úklidu domácnosti si pečlivě naplánujte. A nezapomeňte se vybavit také vhodným náčiním i čisticími prostředky. Inspirujte se následujícími tipy.
Obsah článku
Před jarním úklidem si opatřete prostředky i vybavení
Než se pustíte do velké jarní generálky vaší domácnosti, vše si v klidu naplánujte a navštivte specializovanou prodejnu. Nejprve prověřte vaše aktuální zásoby a pak se zaměřte na dokoupení chybějících čisticích prostředků, materiálů či náčiní na údržbu.
Při nákupu čisticích prostředků můžete volit mezi klasickými čisticími prostředky, nebo se zaměřit i na výrobky ekologicky šetrné k životnímu prostředí.
Vlastní nákup dobře promyslete, aby vás při úklidu nezaskočit nedostatek vhodného detergentu. Také věnujte pozornost účelnému použití výrobku.
Nezapomeňte si chránit ruce, oči, případně použijte i roušku, a při úklidu důkladně větrejte v uklízené místnosti. Problémové může být užití prostředků dráždících sliznici.
Pečlivě setřete prach a vyluxujte
Prach je celoživotní nepřítel, který vyžaduje vaši pozornost permanentně. Proto zahajte úklid jeho důkladným odstraňováním z povrchu jednotlivých vystavených předmětů, skříní, stolků, parapetů, pokojových rostlin.
Následně se naměřte na nábytek, podlahy a koberce. Ty si zaslouží poctivé vyluxování kvalitním vysavačem a případně následné setření hadrem, který odstraní prach z jeho povrchu. Zvažte rovněž použitý materiál podlahy. Na dřevěnou podlahu se používá jiný prostředek než na vinylovou.
Záclony, závěsy, popřípadě ubrusy raději vyperte. Nezapomeňte přidat také trochu škrobu, který vám usnadní následnou práci se záclonami. Stačí, když je po vyprání zavěsíte. Mnohdy není nezbytně nutné jejich žehlení.
💡 Tip: Věnujte pozornost také článku o Marii Kondo a jejímu specifickému přístupu k úklidu: Marie Kondo: Jak vypadá zázračný úklid?
Umývání oken v souvislosti s jarním úklidem
Zimní období se na čistotě vašich oken zpravidla výrazně projeví. Je naprosto zanedbatelné, jestli bydlíte uprostřed rušného města či na malé vesnici. Vlastní umývání oken vyžaduje dobrou fyzickou kondici a také nutnou dávku opatrnosti, obzvláště pokud bydlíte ve vyšším patře panelového domu.
Okna nejprve důkladně omyjte z obou stran a to včetně rámů a vnějšího i vnitřního parapetu. Je vhodné použít čisticí prostředek, který vám napomůže s odstraněním špíny a také zajistí čistotu okna bez šmouh (ideálně Clean). Po odstranění prachu a špíny utřete okna hadrem z mikrovlákna. Po umytí oken očistěte také rolety či žaluzie. Tam se rovněž hromadí velké množství prachu.
Údržba koupelny spojená s jarním úklidem
Koupelna je důležitou součástí vaší domácnosti, v níž trávíte čas každý den. Proto je nutné jí věnovat zvýšenou a pravidelnou pozornost. V koupelně najdete mnoho neviditelných nepřátel, kteří se postupně projevují a dokáží vám znepříjemnit život.
Jak začít? Nejprve ukliďte poličky ve vašem sprchovém koutě či v okolí vany i umyvadla. Odstraňte z nich kosmetické prostředky i hygienické potřeby. Potom poličky utřete mokrým hadrem. Následně je zbavte usazené špíny, vlasů, vousů i prachu. Pro prvotní očistu vany, umyvadla nebo sprchového koutu použijte tekutý písek. Jeho pomocí se vám podaří obnovit jejich původní barvu i lesk.
V dalším kroku pečlivě prohlédněte vanu i sprchový kout a zjistěte, jestli se v rozích nebo ve spárech nevyskytuje plíseň. Na postižená místa aplikujte protiplísňový prostředek a ten nechte působit nejméně dvě hodiny. Pak místa opláchněte čistou vodu a vysušte hadrem. Je vhodné také v koupelně dobře vyvětrat.
Je-li nepořádek na stole odrazem nepořádku v mysli, co potom odráží prázdný stůl?
Laurence J. Peter (1919 – 1990), americký vychovatel
Při úklidu koupelny nezapomínejte také na nesnadno dostupná místa za pračkou, zrcadlovou skříňkou či sušičkou. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani výlevky. Zbavte je zbytků šampónu, mýdla či sprchového gelu.
💡 Tip: Přečtěte si také podnětný článek, který vám kromě úklidu pomůže uspořádat si svůj život a získat zdravé sebevědomí: Těchto 10 jednoduchých návyků vám změní život!
Úklid toalety
Kromě koupelny je toaleta dalším místem, které vyžaduje pravidelnou údržbu. Tato místnost, kterou každý z nás zpravidla navštěvuje sám, si zaslouží zvláštní pozornost. Pro její očistu použijte gumové rukavice, čisticí univerzální ubrousky, savo proti plísňovým usazeninám i WC čistič.
Čistícím ubrouskem pečlivě setřete sedátko. Po uschnutí ho ošetřete desinfekcí. Záchodovou mísu ošetřete čisticím i desinfekčním prostředkem. Věnujte pozornost také odkládacím plochám i podlaze.
Pravidelná údržba kuchyně
Kuchyně je srdcem každé domácnosti, a proto bychom jejímu úklidu měli věnovat pozornost pravidelně. Kuchyň si můžete rozdělit na několik sektorů. Na co se zaměřit? V prvé řadě jsou to spotřebiče, které udávají rytmus vašeho všedního dne.
K úklidu patří nejen setření prachu a skvrn na spotřebičích. Zaměřte se na kontrolu jejich funkčnosti, odstranění zbytečné námrazy, která navyšuje váš účet za energie. V ledničce nebo mrazicím boxu mnohdy najdete také potraviny s prošlou záruční lhůtou. Ty je nezbytné odstranit a úložné prostory po vyčištění také dobře dezinfikovat. Zvažte rovněž výměnu starších spotřebičů za novější a úspornější.
Stůl se židlemi či barový pult zajisté čistíte pravidelně, ale občas je nutné ho také odmastit. Příbory, hrnky, sklenice i hrnce zřejmě umýváte pravidelně, ale po určité době je nutné kontrolovat jejich funkčnost a za pomocí tekutého písku provést jejich dočištění.
Údržba nábytku
Skříně i komody, stejně jako dřevěné podlahy, jsou součástí vašeho domova, a proto nesmíte zapomínat na jejich pravidelnou údržbu. Před vlastní údržbou jejich stav zkontrolujte a vyhodnoťte náročnost nutných oprav.
Nejprve setřete veškerý prach ze skříní a podlah, následně zvažte ošetření speciálním prostředkem. Skříním a komodám prospěje leštěnka, na dřevěné podlahy použijte přípravky na bázi vosku a oleje. Přípravky na bázi vosku jsou určené na ochranu dřevěných povrchů. Jejich prostřednictvím docílíte úpravy.
Snažte se úklid domácnosti brát nejen jako nudnou povinnost, ale i jako rituál směřující k vaší duševní pohodě. Uklizený byt ve vás vyvolá pocit klidu a pohody. Mnohdy působí jako jedna z možných relaxačních aktivit, která vás zbaví napětí a stresu. Zpestřete si jej třeba poslechem oblíbené hudby.