Domů » Těchto 10 jednoduchých návyků vám změní život!

Těchto 10 jednoduchých návyků vám změní život!

autor Zuzana Eretová
0 komentářů
10 nejlepších návyků

Rok se s rokem sešel a opět se nacházíme v období, kdy si lidé kolem nás dávají spoustu předsevzetí, které by letos rádi dodrželi, a v něčem se tak zlepšili. Zhubnout, skoncovat s kouřením nebo více šetřit jsou jedny z těch nejčastějších. Ačkoliv se jedná o chvályhodné cíle, nemusíme v našem životě dělat žádné drastické změny, abychom ho posunuli k lepšímu. Přinášíme vám hned 10 jednoduchých návyků, které vám mohou změnit život k lepšímu. A kdy jindy začít, než na nový rok?

Proč by mi tyto návyky měly změnit život k lepšímu?

Žádný z těchto návyků vám do života nepřinese hotové zázraky a nevyřeší všechny vaše problémy. Jde o malé změny ve vašem životě, které když budete pravidelně opakovat a důsledně je dodržovat, mohou mít velmi pozitivní dopad na vaši duševní pohodu. Většina z těchto návyků podporuje pocit, že máte větší kontrolu nad svým životem, což může vést ke šťastnějšímu a neuspěchanému a poklidnému životu.

Abyste se hned necítili přehlceni a nevytvářeli na sebe ještě větší stres z toho, že jste nedokázali u nějakého z těchto návyků vydržet, implementujte je do svého života postupně. Některé jdou spolu ruku v ruce, takže se můžete pustit do všech najednou, jiné můžete vyzkoušet, až se budete cítit, že jste uspěli u těch prvních. Výsledky se ale nemusí dostavit hned. Než se totiž naučíme nějakému novému zvyku a začneme ho vnímat jako součást našeho života, trvá to přibližně 21 dní. Zkuste proto každé nové změně věnovat alespoň tyto tři týdny, abyste sami mohli posoudit, zda do vašeho života přinesla nové, pozitivní změny.

1. Dbejte na kvalitní spánkovou hygienu

V našem uspěchaném světě může být spánek často odsunut na vedlejší kolej. Dostatečný a pravidelný spánek je přitom pro naše zdraví a pohodu stejně důležitý jako vyvážená strava a pravidelný pohyb. Nedostatek spánku může vést ke zhoršení kognitivních funkcí, výkyvům nálad, oslabení imunity a dlouhodobým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Na druhou stranu pravidelný spánek může zlepšit paměť, zvýšit bdělost, snížit stres a dokonce zlepšit náladu.

Jak začít:

V tomto případě je vaším přítelem pravidelnost. Zkuste si zavést pravidelný režim, kdy budete ulehat do postele a vstávat vždy ve stejné časy, ideálně i včetně víkendů. Dbejte na to, abyste měli vyhrazený čas pro spánek alespoň 7-9 hodin. Kvalitní spánek se odvíjí i od vašich aktivit těsně před usnutím. Vyhněte se proto přejídání nebo koukání do obrazovek. Modré světlo narušuje spánkový cyklus, těžké jídlo na noc zas může vyvolat zažívací potíže a neklidný spánek.

Do postele se klidně začněte chystat o půl hodiny dřív a vytvořte si uklidňující večerní rutinu. Začtěte se před spaním do knihy s meduňkovým čajem v ruce, dejte si teplou koupel, nebo se po celém dni na 20 minut protáhněte. Nejlépe se spí v lehce chladnějším a vyvětraném prostředí.

2. Nastavte si budík o 20 minut dříve

Pokud už teď těžko vstáváte se zazvoněním budíku a nechce se vám z vyhřáté peřiny, vstávat téměř o další půl hodiny dřív je to poslední, na co byste měli pomyšlení. Pokud ale budete dodržovat první krok a praktikovat kvalitní spánkovou hygienu, tento krok vám přestane činit obtíže. A k čemu že to vůbec je? Když budete mít každé ráno o 20 minut navíc, nemusíte se stresovat hned z rána, že nestíháte odvézt děti do školy, zabalit si svačinu nebo stihnout poslední tramvaj.

Jak začít:

Klidný start nového dne určí to, v jakém duchu se až do večera ponese. Zkuste si proto co nejvíc věcí připravit ještě před usnutím, ať už jde o oblečení, co si na sebe ráno vezmete, nebo nachystaný oběd v krabičce. Ráno si pak můžete ušetřit pár minut na kvalitní snídani nebo poklidnou kávu na balkoně.

Rána jsou svěžím začátkem. Užijte si je naplno.

3. Ustelte si každé ráno postel

Poslední, do trojice kvalitních návyků týkajících se spánkové rutiny, patří stlaní postele hned po probuzení. Tyto jednoduché návyky se mohou zdát z celkového pohledu bezvýznamné, ale když začnete ráno ustláním postele, může to pozitivně ovlivnit celý zbytek dne. Jde o malý úspěch, který vám dodá pocit hrdosti a pořádku, což vede ke zvýšení produktivity. Nejenže vám vštípí do hlavy disciplínu, ale také vám dodá částečný pocit kontroly nad vaším životem. Navíc není nad to, když se po dlouhém dni vrátíte domů do uklizené a ustlané postele.

Jak začít:

Pokud už dodržujete předchozí dva návyky a vstáváte o 20 minut dříve, nemusíte se bát, že byste nestíhali. Stlaní postele by ideálně měla být první věc, co ráno uděláte. Pokud žijete s partnerem, můžete je k tomuto návyku povzbudit také, a přispět tak k uklizenému a harmonickému prostředí. Časem se tento jednoduchý každodenní návyk může rozšířit i do dalších oblastí vašeho života a podpořit čistotu, pořádek a disciplínu.

Čistá a provětraná postel nejen lépe vypadá, ale zabraňuje i velkému množení roztočů.

4. Udržujte (relativně) uklizeno

Uklízet celý byt je po dlouhém pracovním dni pravděpodobně to poslední, na co bychom měli večer energii. Když ale uleháte do postele a očima skenujete neuklizený prostor kolem sebe, může to na vás nevědomky vytvářet stres z toho, co všechno musíte zařídit, uklidit a umýt hned další den. Když se totiž obklopujeme nepořádkem, tento nepořádek se nám může usadit i v hlavě a my si tak nikdy pořádně neodpočineme a nebudeme se cítit dobře.

Jak začít:

Nastavte si stopky na 15 minut. Tak dlouho budete před ulehnutím uklízet, ani o minutu déle. Cílem je stanovit si krátký čas, za který se snažíte uklidit nejviditelnější nepořádek a nesklouznout tak k vyčerpávajícímu úklidu. Zaměřte se především na povrchy – hromady oblečení na tom jednom křesle, kde se vždycky nakupí, špinavé nádobí v dřezu nebo hromada neorganizovaných papírů na našem pracovním stole. Nikdo po vás nechce, abyste v deset hodin večer lítali po celém bytě s vysavačem. Na to, abyste se cítili svěže, se stačí zbavit jen viditelného nepořádku zabraňující využít váš domov naplno. Uklizená ložnice vám pomůže s klidem usnout, kdežto čistá kuchyň vás potěší hned ráno při přípravě snídaně.

5. Mějte pořádek ve svých příjmech a výdajích

To, že na konci měsíce těsně před výplatou nekončíte s pár korunami na účtu je jistě příjemné, ale jedná se o základní minimum jisté finanční gramotnosti. Pokud nemáte ve svých financích přehled, nespoříte či neinvestujete, je tento rok ideální příležitostí, kdy žačít. Jediné, čeho budete litovat je to, že jste nezačali už dřív.

Jak začít:

Pokud se teprve stavíte na vlastní nohy, přehled ve financích vám pomohou vytvořit i mnohé chytré aplikace (např. 1Money), kde můžete své příjmy i výdaje rozdělit hned na několik kategorií a sledovat, na co měsíčně padne největší obnos. Další krok by mělo být šetření, spoření na vlastní důchod, investování nebo i pravidelné přispívání na jednu dobročinnou organizaci. Samozřejmostí je doufat v nejlepší, ale být připraven na nejhorší, mějte proto vždy našetřeno alespoň na půl roku dopředu, pokud byste nečekaně přišli o práci nebo se naskytly nečekané výdaje.

6. Objevte nový koníček

Snaha o získání vědomostí nekončí ve škole – je to celoživotní cesta. Celoživotní učení přispívá nejen k osobnímu růstu a sebezdokonalování, ale také udržuje vaši mysl bystrou. Otevírá nové perspektivy, podporuje kreativitu, zvyšuje přizpůsobivost a přispívá k pocitu úspěchu. Budete mít ze sebe dobrý pocit a hlavně důvod být na sebe právoplatně pyšní.

Jak začít:

Může se jednat o cokoli od cizího jazyka přes hudební nástroj, digitální marketing, keramiku až po astronomii. Vyhraďte si každý týden nějaký čas na to, abyste se do tohoto nového učení ponořili. Můžete se zapsat do online kurzu, číst knihy, poslouchat podcasty nebo se přihlásit do místního kroužku či klubu. Klíčem je zapojit se do aktivního učení, učení, které stimuluje vaši mysl a je pro vás výzvou. Pokud se rozhodnete něco tvořit, můžete tyto věci začít prodávat např. na Fler nebo Etsy a vytvořit si tak postranní přivýdělek.

7. Čtěte, jak jen to jde

V dnešní uspěchané době, kdy většina z nás ve volném čase hledí do mobilu a prolétává světem sociálních sítí, je čtení vnímáno spíš jako už jen přežitek. Přesto se vyplatí mu věnovat čas. Zlepšuje soustředění, snižuje stres, podporuje kreativní myšlení a v neposlední řadě je to zdroj obohacujících znalostí. Udržíte si tak bystrou mysl.

Jak začít:

Ať už jde o cestopis, historický román, encyklopedii, fantasy nebo sbírku strašidelných povídek, vyberte si cokoliv, co vás zaujme a věnujte čtení alespoň pár minut denně, i kdyby to měla být pouze jedna stránka ráno v tramvaji. Vězte, že budete mít neuvěřitelný náskok nad lidmi, co čtení neholdují.

Posezení s oblíbeným teplým nápojem v kavárně nebo u vás na zahradě může být kvalitně strávený čas, co máte jenom sami pro sebe.

8. Naučte se říkat ne

Být nápomocný, vstřícný a každému pomoci je určitě šlechetné, ale pokud pouze podáváte pomocnou ruku na úkor svého vlastního času nebo pocitu pohody, nejedná se o moc moudré rozhodnutí. Neustálé vyhovění požadavkům všem v okolí může vést ke stresu, vyhoření a dokonce i k nelibosti. Naučit se říkat “ne”, když je to potřeba, je zásadní pro udržení zdravé životní rovnováhy. Umožní vám to respektovat vaše hranice a vytvoří prostor pro vaše priority.

Jak začít:

Až vás příště někdo o něco požádá, zastavte se a zamyslete se nad jeho požadavkem. Je to v souladu s vašimi prioritami? Nebude to narušovat vaši péči o sebe sama nebo zahlcovat váš rozvrh? Pokud ano, je naprosto v pořádku zdvořile odmítnout. Nezáleží přitom, jestli se jedná o nadřízeného v práci nebo rodinného příslušníka. Myslete na to, že když někoho takto odmítáte, dáváte přednost sami sobě.

9. Pečujte o sebe a své tělo

Jestli jedno z vašich novoročních předsevzetí je hubnutí do plavek, je skvělé, že jste se rozhodli jít cestou aktivního života a zdravé stravy. Zkuste se ale na tuto výzvu podívat z trochu jiného úhlu než jen z toho estetického. Vnímejte cvičení a zdravou stravu jako péči o své tělo. Cvičení vám nejen vyrýsuje vzhledné svaly, ale především vám dodá na síle, zvýší hladiu energie, prodlouží život a vyplaví endorfiny. Nejen, že budete mít dobrý pocit ze své práce, ale skutečně budete šťastnější.

Ruku v ruce jde i zdravá strava. Ne nadarmo se říká “Jste to, co jíte”. Pokud se ke svému tělu budete chovat jako k odpadkovému koši, do kterého naházíte jakýkoliv druh fast foodu, jen abyste neměli hlad, budete se tak i cítit.

Jak začít:

Začněte své tělo vnímat s respektem a láskou, kterou si zaslouží. Když vyčleňujete ze svého talíře nezdravá a rychlá jídla, nevnímejte to tak, že si něco zakazujete. Řekněte si, že si zasloužíte něco zdravějšího, kvalitnějšího a chutnějšího. To samé platí o cvičení – necvičíte pro to, abyste vypadali dobře v plavkách, ale hlavně sami pro sebe, své zdraví a svou spokojenost.

Nemusíte hned běhat maratony. K udržení kondice vám stačí dvacet minut denně z pohodlí vašeho domova.

10. Omezte svůj čas v online světě

Naše obrazovky se staly stálými společníky, sledujeme na nich život celebrit, ale i našich přátel. Rádi sdílíme, co se v našem životě děje, kam jsme odjeli na dovolenou, či co se nám podařilo. Trávení volného času na sociálních sítích, ale může přispívat k pocitu méněcennosti, úzkostem a psychickému stresu. Máme totiž z příspěvků pocit, že lidé kolem nás mají perfektní životy plné luxusu a samých pozitivních zážitků a úspěchů. Už si ale neuvědomujeme, že za perfektním profilem se skrývá skutečný člověk, jako je každý z nás, co taky bojuje se svými problémy. Pokud se naučíme od sociálních sítí dávat pauzu a potlačíme v sobě ten nutkavý pocit, že nám pořád něco utíká, budeme mít větší šanci zapojit se více do světa kolem nás, mluvit se skutečnými lidmi a svůj volný čas naplňovat smysluplnými aktivitami

Jak začít:

Zaveďte do svého denního režimu čas bez obrazovek, třeba během jídla nebo pár hodin před spaním. Zvažte aplikace, které sledují čas strávený u obrazovky a pomáhají vám nastavit limity. Tyto aplikace vám zároveň vedou statistiky a vy tak můžete zjisit, na které sociální síti trávíte nejvíce času.

Snažte se o rovnováhu – technologie mají své výhody – mohou být skvělým zdrojem inspirace a spojení se starými známými. Nemusíte si hned deaktivovat své účty, je ale důležité se pravidelně odpojovat a vracet se do reálného světa.

Časté projíždění sociálních sití má negativní vliv nejen na vaše duševní zdraví, ale může negativně ovlivňovat váš spánek, hladinu energie nebo správné držení těla.

11. Bonus: Nebuďte na sebe přísní

Jestli vás tento článek motivovat nějaký z těchto návyků vyzkoušet a zapracovat tak na sobě, skvěle! Nemusíte zvládnout všechno najednou, i jedna změna někdy udělá velký rozdíl. Pokud vám ale pravidelná rutina dělá trochu problém a vy zjišťujete, že osvojit si nějaký návyk je těžší než se zdá, nezoufejte. Myslete na to, že tyto změny děláte především sami pro sebe. Nevytvářejte na sebe zbytečný stres a tlak, pokud jste nestihli umýt nádobí, nebo jste ráno zapomněli ustlat postel. Jednoduše to přejděte a řekněte si, že zítra už se vám to určitě povede. Buďte k sobě ohleduplní a více než na ubíjení se z vlastního selhání, se zkuste pozitivně motivovat za váš pokrok.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz