Domů » Tipy, jak na vintage styl v oblékání i bydlení

Tipy, jak na vintage styl v oblékání i bydlení

autor Kristýna
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Tipy na vintage styl

Mezi trendy se mu přezdívá praktický nebo nostalgický. Řeč je o vintage stylu. Ten je v poslední době pro svoji jednoduchost a udržitelnost (sustainability) velmi oblíbený. Jak vypadá vintage style v oblékání, módě nebo v bydlení? A v čem je tak jedinečný? 

Co je to vintage styl?

V první řadě si musíme uvést, co vintage není. Není synonymem k retro stylu, který je velmi extravagantní, využívá troufalé a výstřední barvy nebo tvary.

Vintage styl je za to o dost jednodušší a přirozený. Jeho hlavními prvky jsou kvalitní materiály jako dřevo, kámen či kov. Dále mezi barvami převládají jemné neutrální až zemité barvy, které vyvolávají příjemnou rodinnou atmosféru. Jeho duši tvoří zub času se známkami opotřebení.

Pro vintage kousky nemusíte hned utíkat do second handu nebo blešího trhu. Můžete stát na počátku životní cesty kvalitního výrobku, který vám vydrží celý život.

Tip: Nevíte, jestli stavět, nebo rekonstruovat starší dům? Poradí vám jeden z našich článků, který se tomuto tématu věnuje.

Vintage nábytek

Kvalitní materiály a nadčasový designe, to je základem vintage nábytku. Jeho nezbytnou a neodmyslitelnou součástí je pohodlí. Před koupí si rozmyslete, jestli budete raději usínat v nadýchaném, nebo tvrdém křesle.

Nábytek z druhé ruky

Renovací dáte nový život nábytku z druhé ruky. Podle potřeby ho můžete přečalounit nebo nalakovat novou barvou. Jak bylo zmíněno, důležité jsou přírodní barvy. Pokud máte rádi experimenty, část nábytku natřete velmi nedbale jinou přírodní barvou (modrá, bílá). Vznikne tak originální kousek.

Nezbytnou součástí renovace jsou detaily, takže se neostýchejte výměny madel a úchytů. Tento tip je zároveň rental friendly, jestli bydlíte v pronajatém bytě. Veškerou práci zvládnete sami. K tomu vám pomohou videa z YouTube nebo články věnované tématu. Určitě se nebojte zvýraznit „chyby“, které ukazují na jeho předchozí život.

Tip: Pokud se budete stěhovat a potřebujete pomoci s nájemní smlouvou, určitě vám pomůže článek se vzorem nájemní smlouvy ke stažení zdarma.

Nový nábytek

Kvalitní nábytek je dražší než sériově vyráběný. Ovšem vyšší částky berte jako vstupní investici, která vám vydrží celý život.

Vyplatí se zainvestovat do čalouněné pohovky z pravé nebo imitované kůže, do postele s kovovou konstrukcí či do masivní komody nebo knihovny.  

Tmavě hnědá vintage kožená dvoumístná pohovka MESONICA Musso 173 cm -  Designový Nábytek
Tmavě hnědá vintage kožená dvoumístná pohovka MESONICA Musso. Zdroj: designovynabytek.cz

Jak kombinovat vintage nábytek?

Vintage nábytek je chameleon. Hodí se skoro do každého prostoru a lehce ho zkombinujete i s jinými styly. Je jedno, jestli jste srdcem minimalista nebo maximalista. Vintage kousek se vám bude hodit. Důležité je investovat do nábytku, který je pro vás důležitý a vyplatí se připlatit si za jeho kvalitu

Vintage interiér

Při tvorbě interiéru se nebojte přidat do něj kus sebe sama. Důležité je, aby se v něm právě vám dobře dýchalo. Na rozdíl od minimalismu není vintage styl nijak limitován.

Jak vymalovat a řešit podlahu?

Hlavní jsou přírodní barvy. Zdi nemusíte mít čistě vymalované, můžete vyzkoušet i nedbalou výmalbu. Určitě se nebojte využít tapety a jejich nejrůznější druhy od květinových vzorů po falešné cihly. Důležité je zachovat přirozenost.

Nejzákladnějším prvkem pro podlahy jsou dřevěné parkety. Jestli bydlíte v pronajatém bytě, vyzkoušejte koberce. Pokud nenajdete žádné v rodinném sklepě, zkuste se inspirovat v e-shopech jako třeba my.

Koberec Universal Parma Mario. Zdroj: bonami.cz

Jak na detaily?

Řiďte se heslem “sentimentalita, jednoduchost a praktičnost“. V úvodu bylo řečeno, že vintage styl je sentimentální. Nebojte se ukázat svoji osobnost. Zakomponujte do interiéru svůj vlastní příběh.

Vystavte na odiv to, kdo jste, co vás baví, co máte rádi. Pokud jste milovník polštářů, vyskládejte je na gauč, postel, na křesla i na zem. Ukažte knihovnu plnou knih, které vás baví, ať už je to sbírka cestopisů, nebo detektivek.

Na zdi se hodí obrazy s přírodními motivy či portréty nebo fotografie, klidně ty s vašimi prarodiči před půlstoletím. Jestli jste fanoušek hudby, přebaly oblíbených alb zarámujte a pověste na zeď.    

Tip: Lehkost a přírodní svěžest interiéru přidají dlouhé závěsy zavěšené vysoko nad oknem. Tímto trikem se opticky zvětší místnost.   

Zároveň nezapomeňte na praktičnost. Nechcete každý druhý den otírat prach z předmětů, které pro vás nemají žádný užitek nebo překáží. Raději volte jednoduchost nad složitostí.

Interiér kavárny BOHO Café & Store, Ondříčkova 6, Praha 3. Zdroj: city-dog.cz

Vintage oblečení

Pamatujete na oblečení poděděné po starším sourozenci? Znáte nostalgické příběhy o svatebních šatech, které putovaly napříč několika generacemi? Takhle si můžeme představit život vintage oblečení, které dostává nový život. Platí zde stejná pravidla jako u nábytku – důležité jsou kvalitní materiály, klasické střihy a přírodní barvy.

Nové a staré oblečení

Při nakupování v second handech se vyhněte konfekci. Raději hledejte značkové oblečení, které bylo vytvořeno z kvalitnějších zdrojů. Jestli si zamilujete nějaký kousek, přestože vám nesedí perfektně, oprašte šicí stroj. Oblečení dodáte vlastní otisk například zvýrazněním díry na koleni, záplatou na zadní kapse nebo zkrácením délky.

Při koupi nových kousků se zaměřte na jeho materiál a střih. Vyplatí se řídit heslem „Méně je někdy více“. Trendy jsou pomíjivé, ale nadčasové kvalitní oblečení vám vydrží.

Jestli tápete, v jakých second handech nakupovat, zkuste velké second handy s on-line platformou. Za zkoušku stojí 1981 se skvělými a hlavně kvalitními vintage kousky, Fifty-Fifty, obchůdek, v němž najdete jedinečné úlovky, nebo Lula Vintage Prague, jehož zakladatelka Lucie Kratochvílková, která pečlivě vybírá jednotlivé kousky oblečení a módních doplňků. V neposlední řady musíme zmínit platformu Vinted, na níž uživatelé prodávají oblečení, které už neunosí. Na vintage styl se ale masivně soustředí také větší i menší e-shopy s módou a oblečením. Příkladem může být nový e-shop s oblečením Zakeri.

Kamenný obchod Lula Vintage Prague na Vinohradech

Proč je vintage styl tak oblíbený a proč ho podporovat?

Poslední roky jsou známé pro uvědomělost lidí při nákupech – do popředí se dostávají otázky ohledně kvality materiálu, podmínek při výrobě nebo o dopadu na přírodu.

Udržitelnost (sustainability) se stala spolu se slow fashion (pomalou módou) trendem v boji s fast fashion (rychlou módou). V jejím rámci se každoročně vyprodukuje enormní množství produktů, které se leckdy nevyužijí nebo jsou po krátké době vyhozeny, a především mají neblahý vliv na životní prostředí. Proto je dnes trendem nakupovat konfekci s uvědoměním, v second handech (angl. thrifting) nebo sustainable značky, které vytváří nové zboží z recyklovaných materiálů, jako jsou plasty, papír nebo textil.

Fast fashion se netýká pouze módy, ale i nábytku, který je vytvářen z nekvalitních zdrojů a nemá dlouhou životnost. Vintage styl se snaží také o zpomalení rychlé produkce. Důležité je, že dává použitým věcem druhý život a nové tvoří kvalitně. Lidé trochu brzdí v konzumním procesu a nekupují si stále nové a nové oblečení, které má nižší a nižší kvalitu. Vintage je spojený s kvalitními kousky oblečení a módních doplňků, které nemusí unosit první ani druhý majitel.

Jestli vás zaujmul vintage styl pro jeho udržitelnost, určitě si přečtěte článek o knize Život podle zero waste za třicet dní.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz