Domů » Jak se vyhnout podvodnému webu či eshopu?

Jak se vyhnout podvodnému webu či eshopu?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak rozpoznat a nahlásit podvodný web

Pár týdnů před Vánoci je ideální doba na nákup vánočních dárků, kterými potěšíte své blízké. Možná, že už máte předem vymyšlené, co budete komu pořizovat, možná, že teprve hledáte inspiraci. Pokud jste se rozhodli kupovat dárky letos přes internet, pak je článek přímo pro vás.

Ačkoliv na internetu seženete úplně cokoliv, můžete narazit také na podvodné weby či e-shopy, které vám mohou způsobit mnohem více problémů než radosti. Naštěstí existují techniky, kterými můžete velké části problémů předejít. Právě na tyto techniky se v tomto článku zaměříme. Na konci článku se rovněž dozvíte, jak nahlásit podvodný web, a jak získat své peníze zpět.

💡 Tip: Víte, jak mít skvělé sousedské vztahy a předcházet možným sporům? Přečtěte si v dalším článku!

Pozor na podvodný web či e-shop

Pokud už máte nějakou zkušenost s nákupem přes podvodný web či eshop, tak jistě moc dobře víte, že se vše vždy snaží tvářit naprosto normálně. Problémy většinou začnou ve chvíli, kdy za zboží či službu zaplatíte.

Podvodný web je takový, který například nemá uvedené jméno provozovatele, má neznámou doménu či nabízejí podvodné zboží. Cílem takového webu je přinutit zákazníky zaplatit. Nakupující se často ani nedočká zaplaceného zboží, případně mu přijde poškozené nebo v neodpovídající kvalitě. Při žádosti o vrácení peněz se e-shop promění v mrtvého brouka a ukončí s vámi veškerou komunikaci.

Často je také problém s dobou dodání. E-shop se tváří jako český, zboží je vždy skladem, a tedy jej očekáváte pár dní od objednání. Nakonec se ale ukáže, že e-shop pouze zprostředkovává obchod se zahraničním obchodem. Zboží potom musí urazit několik tisíců kilometrů a než svou objednávku dostanete, uběhne klidně i několik měsíců.

Charakteristické znaky podvodného e-shopu

Prvním znamením, že něco není v pořádku, je cena. Čím levnější výrobek či zboží je oproti jiným obchodům, tím podezřelejší to je. Podvodné weby se často zaměřují na módu a obuv, kde nabízejí bezkonkurenční ceny.

Upozornit by vás měla také špatná čeština. Právě již zmíněné podvodné zahraniční weby mají stránky plné překlepů, gramatických chyb, špatného skloňování a podobně. Pokud na takovou stránku narazíte, raději rychle odejděte.

Falešné e-shopy po vás navíc vždycky chtějí platbu předem. Jakmile dostanou to, co chtějí, už je dále nezajímáte. Samozřejmě platba předem je v současnosti naprosto běžná záležitost, avšak pokud web vykazuje i předchozí dva rysy, určitě nic neplaťte.

Podvodné weby vznikají a zanikají velmi rychle. Můžete je tak poznat i podle toho, že je zatím žádný z uživatelů neohodnotil. Případně podle toho, že hodnocení na dané stránce vypadají podezřele.

V neposlední řadě se podívejte také na doménu daného e-shopu, případně, zda jsou k dispozici kontaktní údaje a informace o tom, kdo je vlastníkem obchodu.

Jak se vyhnout podvodnému e-shopu?

  • Čtěte recenze: to, co vám nejlépe napoví o povaze webu, jsou zkušenosti dalších nakupujících. Stačí pouze zadat do vyhledávače název daného webu a recenze a hned se dozvíte, zdali je nákup na stránce v pořádku
  • Čtěte obchodní podmínky: může se stát, že vám zaplacené zboží nedojde, ale na zákaznické lince vám řeknou, že jste v obchodních podmínkách souhlasili s dodací lhůtou třeba devíti měsíců. Asi není třeba říkat, že obchodní podmínky by se měly číst vždy, ačkoliv naprostá většina lidí je běžně jen odklikává
  • Na nové stránce neplaťte předem: Pokud stránka nemá žádné hodnocení, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o falešný či podvodný web, objednejte si zboží raději na dobírku
  • Seznamy podvodných webů: na internetu najdete několik stránek, které se věnují soupisu podvodných webů. Zkuste zadat do vyhledávače název vašeho webu a uvidíte. Vyzkoušejte například stránku dTest. Rizikové e-shopy lze snadno vyhledat také skrz Českou obchodní inspekci. Vždy, když nakupujete z nějaké stránky poprvé, je lepší si ji raději dopředu prověřit
  • Typické znaky: všímejte si charakteristických znaků typických pro podvodné či rizikové weby a e-shopy, které jsme popsali v předchozí kapitole

💡 Tip: Víte, jaké jsou nejjednodušší způsoby, jak převést peníze do zahraničí?

Jak nahlásit podvodný web

V případě, že na nějaký podvodný web narazíte, můžete jej nahlásit. Ideální je nahlásit podvodný web na Českou obchodní inspekci. Na jejich webových stránkách vyplníte patřičný formulář včetně všech důležitých dokumentů, které potvrzují vaše tvrzení.

Využijte také svého hlasu a pište negativní recenze. Možná, že tím pomůžete někomu, kdo by se jinak nechal napálit a objednal si z e-shopu zboží. Své recenze můžete napsat například do Google recenzí či na Heureka.cz.

Jak dostat své peníze zpět?

V případě, že chcete dostat od podvodného e-shopu peníze zpět, čeká vás náročný úkol. Je také možné, že už je nikdy neuvidíte. Před tím, než se obrátíte s řešením na svou banku, zkuste vše vyřešit s e-shopem. Jednou z podmínek uznání chargebacku je totiž prokázání, že jste se dostatečně snažili s druhou stranou komunikovat. Mailovou konverzaci si proto také zálohujte.

Pakliže s vámi e-shop nekomunikuje, případně vám dodal zboží, které je poškozené nebo neodpovídá popisku na webu a nechtějí vám uznat refundaci, můžete se zkusit obrátit na svoji banku s žádostí o chargeback.

Více se o chargebacku můžete dozvědět v následujícím článku.

💡 Tip: Víte, jaké jsou nejlépe placené práce současnosti? Není to jen doména lékařů a bankéřů.  

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz