Splácení dluhů patří mezi běžné povinnosti pro většinu lidí. Všechny ty půjčky, hypotéky či leasingy, které zatěžují nejednu peněženku. Do toho každý měsíc odchází nemalá částka za nájem, elektřinu nebo telefon. Snadno se může stát, že kvůli pár špatným měsícům nebudete moct své dluhy nějakou dobu splácet. Ale co potom? Víte, co je úrok z prodlení?
V článku vám tento pojem vysvětlíme a ukážeme, jak si jej můžete sami vypočítat. Ti, co v matematice nikdy neexcelovali, nemusejí smutnit. V závěru článku se dozvíte tip na kalkulačky, které tuto práci udělají za vás.
💡 Tip: Dobrým základem pro to, abyste úrok z prodlení vůbec nemuseli řešit je dostatečná finanční rezerva a výběr férové půjčky. S tím druhým vám rádi pomůžeme v našem porovnávači nejvýhodnějších půjček.
Co je úrok z prodlení
Z právního hlediska je úrok z prodlení zjednodušeně suma, na kterou má věřitel právo v případě, že dlužník v domluvené době nesplnil své povinnosti (tj. nesplatil svůj dluh). Tato povinnost obecně nastává pro dlužníka dnem po dni splatnosti pohledávky. Úrok z prodlení se netýká pouze splácení dluhů bankám, ale také nájmů bytu, nebo sekačky, kterou jste si koupili na splátky.
Někdy se samozřejmě může stát, že vám věřitel buďto část nebo dokonce celou sumu odpustí. Zkuste být iniciativní a nejlépe písemně jej kontaktovat a poprosit o její odpuštění. Pamatujte si ale, že výsledné rozhodnutí má ve svých rukách pouze on.
💡 Tip: Přečtěte si také, jak konečně začít efektivně šetřit peníze.
Smluvní úroky z prodlení
Úrok z prodlení může být dán dopředu smlouvou (smluvní úrok z prodlení). Často to jsou určitá procenta z celkové částky. Tento úrok spadá většinou pod obchodní zákoník, který dovoluje stanovit vyšší částku úroku z prodlení, než je tomu u občanského zákoníku.
Bez smlouvy
Možná si říkáte, že tohle určitě není váš problém, protože vaše smlouva žádný odstavec na toto téma neobsahovala. Bohužel vás asi zklameme, protože smluvní ukotvení není v tomto případě nutné a povinnost zaplacení úroku z prodlení nastupuje vždy. V případě, že úrok nebyl dám smluvně, řídí se právní předpisem.
💡 Tip: Víte, jak vytvořit nájemní smlouvu? Stáhněte si náš vzor zdarma!
Jak se úrok z prodlení počítá?
Základní úroková sazba České národní banky je tvořená z maximálního počtu procent a dále takzvané repo sazby. Ta je stanovená ČNB vždy za určité kalendářní pololetí a spadá pod občanský zákoník, který stanovuje její maximální možnou částku.
Procentuální hodnota repo sazby úroku se odvíjí od sazby, která byla platná v aktuálním pololetí, ve kterém k prodlení došlo, a dále se již nemění. To znamená, že i pokud by se repo sazba v průběhu roku zvýšila, pořád se započítává ta samá suma.
Od 1. ledna 2014 došlo ke změně stanovení úroků z prodlení:
„Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů.“
Zdroj: ČNB
Repo sazby se neustále pohybují. Pro představu v současnosti (červen 2021) je to 0,5 %. Ještě před rokem to ale bylo 0,25 % a v březnu minulého roku to bylo 1 %. Abyste zjistili přesný výsledek, musíte se vždy podívat na aktuální repo sazby.
Vzorec pro výpočet úroku
Nyní tedy k samotnému výpočtu. Obecně se používá následující vzorec:
Pokud byste měli smluvně daný úrok pak:
Důležité je dodat, že i den zaplacení splátky je stále považovaný za den prodlení. Tak na něj určitě nezapomeňte.
Úrok z prodlení a daně
Finanční postih ve formě úroku z prodlení vám hrozí i v případě, že pozdě zaplatíte daně. Úrok opět podléhá repo sazbě dané ČNB. Počítá se za každý jednotlivý den od čtvrtého kalendářního dne po datu splatnosti. Repo sazba se během doby splatnosti může měnit vždy po určitých obdobích.
🎓 Zajímavost: Pokud vaše celková dlužná částka na daních za určité období nepřesahuje sumu 1000 korun, pak tyto peníze nemusíte platit.
Tipy na kalkulačky
Všechny úrok z prodlení si můžete nechat zdarma spočítat i pomocí kalkulačky, kam pouze vepíšete všechny důležité údaje jako datum splatnosti pohledávky, skutečné datum zaplacení, výše dluhu a případné sjednané úročení.
Takovou kalkulačku můžete najít například na stránce Peníze.cz. Tato kalkulačka ale měří pouze úrok z prodlení za půjčky, či nájmy a podobně. Úrok z nezaplacených daní vám změří na stejné stránce kalkulačka úroku z prodlení.
💡 Tip: Přečtěte si také našich 19 tipů, jak si zajistit pasivní příjem.