Domů » TOP 10: Nejúspěšnější čeští olympionici

TOP 10: Nejúspěšnější čeští olympionici

autor Sandra.J
0 komentářů
Čeští olympionici patří k nejvýznamnějším sportovcům světa

Čeští olympionici patří k nejvýznamnějším sportovcům světa, kteří se zapsali do historie svými nezapomenutelnými výkony a úspěchy. Jejich triumfy na olympijských hrách přinášejí nejen radost a hrdost celému národu, ale také inspiraci a motivaci pro budoucí generace sportovců. Tento článek přináší přehled deseti nejúspěšnějších českých olympioniků, kteří svými mimořádnými výkony a medailovými zisky proslavili Českou republiku na mezinárodní scéně.

1. Věra Čáslavská (Sportovní gymnastika)

Věra Čáslavská se řadí mezi nejúspěšnější české olympioniky.
Zdroj: Wikipedie

Věra Čáslavská je ikonou nejen české, ale i celosvětové sportovní gymnastiky. Její talent a tvrdá práce ji posunuly na samý vrchol sportovního světa, kde zářila jako jedna z nejlepších gymnastek v historii.

Na olympijských hrách v Římě v roce 1960, ve svých osmnácti letech, Věra poprvé okusila slávu, když získala stříbrnou medaili. Nicméně, to bylo jen začátkem její neuvěřitelné olympijské kariéry.

Ve sportovní gymnastice, kde každá chyba může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a porážkou, Věra Čáslavská excelovala svou dokonalou technikou, graciózností a sebedůvěrou. Na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 vyhrála hned tři individuální zlaté medaile – ve víceboji jednotlivců, v přeskoku a na kladině.

Její největší okamžik však přišel na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968, kde získala zlato za víceboj, přeskok, bradla a prostná. Stříbro pak za kladinu a v družstvech. Což ji učinilo absolutním klenotem her a jednou z největších osobností mezi českými olympioniky. Nicméně, nejvýznamnějším momentem Mexických her byl její protest proti sovětské okupaci Československa. Při předávání medailí se Věra postavila proti sovětské hymně a otočila hlavu dolů, jako symbol protestu a solidarity se svým domovem.

Po skončení své sportovní kariéry se Věra Čáslavská stala důležitou osobností české společnosti a bojovnicí za lidská práva a demokracii.

2. Emil Zátopek (Atletika)

Emil Zátopek je jedním z nejuznávanějších atletů
Zdroj: Wikipedie

Emil Zátopek je jedním z nejvýznamnějších a nejuznávanějších atletů v historii nejen České republiky, ale celého světa. Narodil se 19. září 1922 v Kopřivnici a od mládí projevoval nadání pro běh. Jeho neuvěřitelný talent a vytrvalostní schopnosti ho postavily na piedestal sportovní slávy.

Zátopkova největší éra přišla v 50. letech 20. století, kdy dosáhl svých největších úspěchů na olympijských hrách. Jeho neuvěřitelný výkon na hrách v Londýně v roce 1948 ho katapultoval mezi světovou atletickou elitu. Získal zlatou medaili v běhu na 10 km, stříbro v běhu na 5 km.

Jeho největší triumf však přišel na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde dokázal neuvěřitelný úspěch zopakovat a získal zlato v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu, čímž se stal jediným atletem, který dokázal vyhrát všechny tři dlouhé tratě na jednom olympijském turnaji. Ve všech třech těchto disciplínách navíc překonal olympijské rekordy. Jeho styl, známý pro nepoddajnou vytrvalost, grimasami a charakteristický křížením prstů během běhu, zaujal svět a udělal z něj ikonu mezinárodního sportu.

Mimo olympijského prostředí Zátopek neustále překonával rekordy a získával tituly na mezinárodních atletických soutěžích. Jeho přístup k tréninku, který zahrnoval tvrdou práci a nekompromisní oddanost, se stal legendárním a byl zdrojem inspirace pro mnoho sportovců po celém světě.

Nicméně, Zátopkova kariéra byla také poznamenána politickými problémy. Po potlačení pražského jara v roce 1968 byl Zátopek donucen k politické izolaci a téměř deset let byl zbaven možnosti účastnit se mezinárodních soutěží.

Emil Zátopek zemřel 22. listopadu 2000, ale jeho odkaz jako jednoho z největších atletů všech dob trvá dodnes. Jeho jméno je symbolem vytrvalosti, odhodlání a lidského ducha, který překračuje hranice sportu.

🗣️ Citát: „Neměl jsem dost talentu na to, abych běžel a usmíval se zároveň.“ (Emil Zátopek)

3. Martina Sáblíková (Rychlobruslení)

Nejúspěšnější rychlobruslařka v historii
Zdroj: Wikipedie

Martina Sáblíková od mládí projevovala výjimečný talent pro rychlobruslení a její cesta k vrcholovému sportu začala ve velmi mladém věku.

První velký úspěch Martiny Sáblíkové přišel na zimních olympijských hrách v Turíně v roce 2006, kde skončila čtvrtá v rychlobruslení na 5000 m. Tento úspěch jí otevřel cestu k dalším významným mezinárodním úspěchům. Na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010 se stala absolutní královnou dlouhých tratí. Získala zlatou medaili v rychlobruslení na 3000 m a na 5000 m a bronzovou medaili na 1500 m. Její technická dokonalost a vytrvalost ji katapultovaly mezi nejlepší rychlobruslařky světa.

Martina Sáblíková pokračovala ve svých úspěších i na dalších olympijských hrách. Na hrách v Soči v roce 2014 obhájila zlatou medaili na 5000 m a získala stříbro na 3000 m. V Pchjongčchangu v roce 2018 pak získala stříbro na 5000 m a bronz na 3000 m. Na posledních zimních olympijských hrách v Pekingu se umístila na bronzové pozici v závodu na 5000 m.

Mimo olympijské hry Martina Sáblíková dominuje také světovým šampionátům a Světovému poháru v rychlobruslení. Její nekompromisní přístup k tréninku a neustálé hledání zlepšení ji katapultovaly mezi nejlepší sportovce v historii tohoto sportu.

Martina Sáblíková je nejen symbolem úspěchu českého rychlobruslení, ale také inspirací pro další generace sportovců. Její pokora, vytrvalost a oddanost sportu ji činí jedním z nejuznávanějších a nejrespektovanějších českých olympioniků.

💡 Tip: Přečtěte si také: Top individuální sporty, které rozvíjí vaši osobnost i tělo

4. Jan Železný (Atletika)

Legenda mezi českými olympioniky
Zdroj: Wikipedie

Jan Železný je legendou v atletice, především ve své specializaci – vrhu oštěpem. Jeho neuvěřitelné výkony a dlouhodobá dominance ho katapultovaly mezi největší sportovní ikony nejen v České republice, ale po celém světě.

Železného kariéra dosáhla vrcholu v 90. letech, kdy se stal nejlepším oštěpařem světa. Jeho technika, síla a preciznost ho učinily nepřemožitelným soupeřem. První olympijskou medaili získal v Soulu v roce 1988, kde se umístil jako druhy. První olympijská zlatá medaile přišla v Barceloně v roce 1992. O čtyři roky později, na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, triumfoval opět a obhájil svůj titul. Na olympiádě v Sydney (2000) se mu povedl hattrick.

Nicméně, jeho neuvěřitelné úspěchy nekončily na olympijských hrách. Jan Železný je držitelem celkem tří zlatých medailí z mistrovství světa v atletice a mnoha dalších titulů z mezinárodních soutěží. Jeho světový rekord v hodu oštěpem 98,48 metru, který ustanovil v roce 1996, zůstává nepřekonaný dodnes a je považován za jeden z nejimpresivnějších rekordů v atletice. Byl jako první Čech vyhlášen nejlepším atletem světa.

Po ukončení své aktivní kariéry se Jan Železný stal úspěšným trenérem a sportovním funkcionářem, který se snaží předat své znalosti a zkušenosti dalším generacím atletů.

5. Ester Ledecká (Lyžování/Snowboarding)

Největší překvapení sportovního světa.
Zdroj: Wikipedie

Ester Ledecká, dcera známého hudebníka a bývalé krasobruslařky, je jednou z nejvýraznějších a nejvšestrannějších sportovkyň současnosti.

Na svém prvním olympijském vystoupení na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014 se zúčastnila i s bolestí zad. I když se neumístila na stupních vítězů, prokázala svůj talent a potenciál.

Průlomový moment v její kariéře přišel na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018, kde dosáhla nepředstavitelného úspěchu. Nejprve překvapila svět tím, že získala zlatou medaili ve sjezdovém lyžování (super-G), což bylo překvapivé, protože byla považována především za snowboardistku. Poté ještě šokovala svět tím, že vyhrála závod v paralelním slalomu na snowboardu, čímž se stala první sportovkyní v historii, která vyhrála zlaté medaile v obou sportech na jedněch olympijských hrách.

Její vítězství na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu bylo považováno za jedno z největších překvapení v historii olympijského sportu a Ester Ledecká se stala hrdinkou nejen v České republice, ale po celém světě. Na hrách v Pekingu se jí podařilo obhájit zlato v paralelním obřím slalomu a přidala do sbírky třetí olympijskou medaili.

Mimo olympijské hry pokračuje Ester Ledecká ve svých úspěších v alpském lyžování a snowboardingu, pravidelně získává medaile na světových šampionátech a Světovém poháru. Její nadějné budoucnosti a schopnosti ji staví do pozice jedné z největších hvězd světového sportu.

💡 Tip: Inspirujte se kam za lyžováním: TOP 7: Nejlepší lyžařská střediska v Rakousku

6. Jan Brzák-Felix (Rychlostní kanoistika)

Jan Brzák-Felix, jeden z nejvýznamnějších českých kanoistů, se stal spolu s Vladimírem Syrovátkou zakladatelem české kanoistické školy. Na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně získal s Syrovátkou zlato v debl kánoi na kilometrové trati. O další dvoje hry Brzák přišel kvůli druhé světové válce. Svůj triumf opakoval v Londýně 1948 s novým partnerem Bohumilem Kudrnou. V Helsinkách 1952 získali stříbro.

Brzák-Felix začal s kanoistikou u vodních skautů se svým bratrem Františkem, kde si vysloužil přezdívku Felix podle populární kreslené postavičky kocoura, která zdobila jeho čepici. Získal 27 domácích mistrovských titulů a stal se mistrem Evropy na premiérovém evropském šampionátu v Kodani v roce 1934. Na mistrovství světa v roce 1938 vyhrál na desítce a skončil druhý na kilometru.

Po ukončení kariéry se věnoval stavbě závodních lodí a zemřel v červenci 1988 ve věku 76 let.

7. Barbora Špotáková (Atletika)

Nejúspěšnější česká oštěpařka všech dob.
Zdroj: Wikipedie

Barbora Špotáková je nejúspěšnější českou oštěpařkou všech dob. Nejprve se věnovala sedmiboji, později se na radu Jana Železného začala specializovat na oštěp.

Špotáková debutovala na mezinárodní scéně mistrovství Evropy 2006 v Göteborgu, kde získala stříbrnou medaili. Její první velký průlom přišel v roce 2007, kdy se stala světovou šampionkou v oštěpu na mistrovství světa v Ósace. v následující sezoně překonala ve Stuttgartu výkonem 72,28 metrů světový rekord.

Její úspěchy nekončily ani po olympijských hrách. Stala se trojnásobnou mistryní světa v oštěpu (2007, 2011, 2017) a získala několik dalších medailí na mistrovstvích Evropy a světa. Její osobní rekord v hodu oštěpem 72,28 metrů, který ustanovila v roce 2008, je stále platným evropským rekordem a druhým nejlepším v historii.

Každá její olympijská medaile má jiný příběh. V Pekingu se do čela dostala až v samém závěru, když posledním pokusem přehodila hranici 71 metrů a vyšvihla se na první příčku. O čtyři roky později v Londýně česká oštěpařka vedla hned od úvodního hodu. V Riu se prodrala na třetí místo a vybojovala bronz. Na svých pátých hrách v Tokiu do finále bohužel nepostoupila.

8. Martin Doktor (Kanoistika)

 Ikona české rychlostní kanoistiky.
Zdroj: Wikipedie

Martin Doktor, ikona české rychlostní kanoistiky, je držitelem dvou olympijských zlatých medailí a stejného počtu titulů mistra světa a Evropy. Jeho úspěchy přinesly kanoistice zasloužené uznání, vyvedly ji ze stínu úspěchů vodního slalomu.

Na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 se Martin Doktor stal národní celebritou, když během jediného víkendu vyhrál oba individuální závody. Na dalších hrách se stal vlajkonošem české výpravy v Sydney a i přes zklamání ze dvou osmých míst se v Aténách částečně vrátil k úspěchu.

Martinův otec, Josef, hrál klíčovou roli v jeho kariéře, vedl ho od malička. Doktorova tvrdá práce začala přinášet ovoce již v roce 1995, kdy vybojoval dvě stříbrné medaile na mistrovství světa v Duisburgu.

Poprvé si vyzkoušel, jaké to v lodi je ve čtyřech letech. S tréninkem začal ve věku sedmi let. Původně dával přednost kajaku, později přešel na kanoe. Po skončení kariéry přijal roli trenéra reprezentačního týmu a později se stal sportovním ředitelem Českého olympijského výboru.

9. Štěpánka Hilgertová (Vodní slalom)

Legendární česká olympionička.
Zdroj: Wikipedie

Štěpánka Hilgertová, legendární postava českého vodního slalomu, se pyšní zlatými medailemi ze všech hlavních soutěží, včetně dvou olympijských triumfů, čímž se zařadila mezi nejvýznamnější české olympioniky.

Její největší úspěchy přišly v letech 1996 a 2000. V Atlantě na řece Ocoee díky skvělé první jízdě ukončila navzdory šťouchu v poslední brance čekání na velké zlato. Zlato obhájila o čtyři roky později v Sydney.

Na olympijských hrách v Londýně skončila těsně pod medailovými příčkami. Pátá byla v Aténách a devátá v Pekingu, kde také nesla českou vlajku.

Štěpánka začala s vodním slalomem ve dvanácti letech a brzy ukázala svůj talent. Její mezinárodní debut přišel na MS 1989 v USA, kde skončila čtvrtá a pomohla k bronzové medaili hlídek.

Mistryní světa se stala v roce 1999 a znovu v roce 2003. Z MS má i stříbro a bronz. Získala také několik medailí z mistrovství Evropy.

V roce 2009 se stala první Češkou v Síni slávy vodního slalomu. Štěpánka je aktivní v olympijském hnutí a působí v plénu Českého olympijského výboru. Je členkou komise sportovců a komise Sport a ženy.

10. Lukáš Krpálek (Judo)

Největších český judista všech dob.
Zdroj: Wikipedie

Lukáš Krpálek je jedním z největších českých judistů všech dob. Narodil se 15. listopadu 1990 v Jihlavě a již od mládí projevoval mimořádný talent pro tento bojový sport. Jeho kariéra je pozoruhodná díky mnoha úspěchům na mezinárodní úrovni a dominanci ve své váhové kategorii.

Již v mladém věku Lukáš Krpálek začal sbírat medaile na různých soutěžích a postupně se vypracoval mezi světovou špičku v judu. První velkou medaili mezi dospělými získal na MS 2009 v Paříži, kde vybojoval bronz.

Během své premiéry na olympiádě v Londýně v roce 2012 Lukáš Krpálek dosáhl solidního sedmého místa, avšak nebyl spokojen se svým výkonem. Poučil se z porážek s Rusem Chajbulajevem a Nizozemcem Grolem a plně využil získaných zkušeností o čtyři roky později. V Riu de Janeiro, kde byl vlajkonošem české výpravy, přemohl v kategorii do 100 kilogramů všechny pět soupeřů. Ve finále porazil Ázerbájdžánce Gasimova a dokonal svou sbírku triumfů na velkých akcích. Poté přešel do nejvyšší hmotnostní kategorie, kde se také stal mistrem světa i Evropy. Jeho dominanci potvrdil na olympijských hrách v Tokiu, kde porazil na body všechny čtyři soupeře. V souboji o zlato porazil Gruzínce Tušišviliho a jako první judista v historii olympijských her ovládl obě nejtěžší váhové kategorie. Tento úspěch ho katapultoval mezi nejvýznamnější osobnosti českého sportu a upevnil jeho pozici jako jednoho z nejlepších judistů na světě.

Kromě olympijského zlata Lukáš Krpálek získal také několik dalších medailí na mistrovství Evropy a světa. Jeho technika, síla a taktické myšlení ho činí nebezpečným soupeřem pro jakéhokoli protivníka na tatami.

💡 Tip: Zajímá vás svět sportovců? Přečtěte si také TOP 10: Nejznámější sportovci světa

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz