Kdo by neznal TEDx? Tyto nezávislé konference se inspirovaly ve velice úspěšné konferenci TED, jež přináší promluvy těch nejznámějších a nejzajímavějších řečníků. Aby byly přístupné co největšímu počtu lidí vznikají, i s různým zaměřením, po celém světě a nesou název TEDx. Díky nim máte příležitost poslechnout si nejzajímavější osobnosti i z domácí scény. Na rozhovor nám odpovídaly Věra Kadlečková, Ředitelka Power of X z.ú. TEDxPrague, a Lenka Hronová, Vedoucí TEDxPragueYouth.
Obsah článku
1. Jaká cesta vedla od první konference k tomu, kde jste teď? Co pro vás byly přelomové mezníky?
VĚRA – Každý ročník je v něčem nový. Mění se téma, zkoušíme oživovat netradiční prostory, střídáme organizaci velkých eventů pro více než 1200 účastníků s menšími. TEDxPrague je velmi kreativní prostředí, ve kterém posouváme limity ve všech směrech.
2. Jak vlastně v tuto chvíli celý koncept funguje? Jaká část lidí jsou dobrovolníci a zaměstnanci?
VĚRA – Nemáme žádné zaměstnance. Všichni, kdo pořádají TEDx i ti, kdo na něm vystupují, tak činí bez nároku na finanční odměnu. Posouváme kupředu naši společnost, otevíráme důležitá témata a umožňujeme šíření hodnotných inspirativních myšlenek. To je samo o sobě obohacující.
Osobně to vnímám jako profesionální dobrovolnictví, protože často ze svých klasických zaměstnání organizátoři přináší velkou hodnotu a naopak. V našich řadách se setkáte s architekty, AI inženýry, produkčními, podnikateli i studenty mezinárodních vztahů, lékařské fakulty či maminkami na rodičovské dovolené.
3. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?
LENKA: Z mého pohledu je to určitě důkladný výběr řečníků a důraz na jejich přípravu. Jako druhé mě pak napadá ladění i sebemenšího detailu do tématu jednotlivých ročníků k umocnění celkového zážitku. TEDx konference je brand, který s sebou nese záruku kvality. Naše týmy to však nechtějí brát jako samozřejmost a jistotu účastníků, ale jako zodpovědnost tuto pověst na našich eventech dodržet.
4. Co vám osobně TED přinesl do života nejdůležitějšího?
VĚRA – Nový úhel pohledu. Sledovat TED Talks, organizovat TEDx i účastnit se jich vám změní způsob, jak přemýšlíte.
LENKA – Pro mě určitě splnění úsloví, že vše je možné, když člověk opravdu chce. Cca 10 let zpátky jsem se koukala na TEDx talky, viděla jsem, že se připravuje konference v Praze, Liberci, ale nikdy by mě nenapadlo, že budu součástí týmu, budu stát na TEDx červeném koberci jako součást doprovodného programu a nakonec i povedu jednu ze sekcí (Youth) a budu vedoucí produkce největšího TEDx v ČR (TEDxPrague).
5. Jaké nejsilnější příběhy jste na svých prknech slyšeli a sdíleli?
VĚRA – Mám ráda TEDx Talks o inovacích, vědě a technologiích, proto zmíním Pavla Macha a jeho Smart Home pro včely a Roboty inspirované přírodou Františka Macha. Emočně silný příběh bylo vyprávění o pěstounské péči Jany Frantíkové, nebo nedávný Talk Kateřiny Jonášové Láska vítězí nad genderem.
LENKA – Za mne to je talk od Caroline Cassey: Loking past limits, který jsem slyšela čerstvě po tom, co jsem byla po operaci očí na cca 4 dny slepá a zároveň se dozvěděla, že se mi zrak na jedno oko již kompletně neobnoví. Sama si prošla dětstvím a dospíváním s postupně zhoršujícím se zrakem, během čehož ji však rodiče neřekli, že nějakou oční vadu má a dozvěděla se to až když byla teenager. Celým talkem se nese myšlenka neomezovat se limity, které si jen myslíme, že máme, a žít život naplno.
6. Jaké jsou vaše cíle a projekty do budoucna?
VĚRA: Moc se těším na podzimní TEDxPrague v prostorách Výstaviště Praha, kde oživíme po velké rekonstrukci Spirálu. Můj sen je udělat TEDxPrague ve Vltavské Filharmonii.
LENKA: Ráda bych nadále dávala na Youthu prostor řečnictvu, které je pro naše účastnictvo inspirací nejen v jejich veřejném vystupování, ale i při osobních setkáních. Osobním cílem je pak na každé konferenci objevovat něco nového, co může divácký zážitek posunout o úroveň dál. Konkrétním cílem je pak dělat konference s minimálním dopadnem na životní prostředí, ať už omezením uhlíkové stopy, či redukcí odpadu.
7. Koho byste doporučili sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
VĚRA: Zkuste některého z našich řečníků. Kompletní přehled najdete na našem webu v sekci videa a podle tématu si vyberete, co vás zajímá.
LENKA: Já budu asi hodně out-of-topic ale hodně sleduju profily jako @empoweredperformance (zlepšení fyzičky a techniky na curling) nebo @thefitnessche_ (debulshitizace kolem zdravé výživy). Moc hezké příspěvky má @albert_kavka. Ze známějších pak @heyfomo.
8. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?
VĚRA: Odstěhovat se na rok do zahraničí. Doufám, že si to brzy zopakuji.
LENKA: Tady opět záleží, z jakého pohledu na to kouknu. Skoro každý den cvičím nebo jinak sportuju a to v mém kolotoči udržování se při smyslech hraje důležitou roli. Stejně tak i hlídání si spánkového režimu (vstávat ve stejnou dobu, spát min. 8 hodin) – asi to není, to co si pod časovou investicí člověk představí, ale přijde mi to jako základ, bez čeho sebelepší soft-skills workshop/biohacking nepomůže.
9. Co si myslíte, že je ta hlavní věc, která by se měla učit už od malička?
VĚRA: Znáte Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce od Roberta Fulghuma?
LENKA: Pokoře a sebereflexi. Kdybych mohla dodat ještě jednu věc, tak to je schopnost dovolit si věci vyzkoušet, než o nich začneme tvrdit, že se pro ně nehodíme či se je nikdy nenaučíme.
Stručné odpovědi:
1. Nejoblíbenější citát?
Lenka: Pokaždé, když mám nějaké veřejné vystoupení, tak si říkám: Nejhůř se ztrapníš. To mi hodně pomáhá. Jinak to je určitě: Nikdy nedovolím škole, aby mi bránila ve vzdělání.
2. Nejoblíbenější autor?
Věra: Boris Vian
Lenka: Václav Hrabě (v poezii), v hudbě pak Lewis Capaldi.
3. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?
Věra: Den Triffidů
Lenka: Učebnice fyziky pro SŠ – Cesta do mikrosvěta. Mám k tomu příběh, ale tohle jsou krátký odpovědi.
4. Nejoblíbenější aplikace?
Věra: Foťák a Galerie
Lenka: Multisportka =D
5. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?
Věra: Jumping, chození v přírodě.
Lenka: Curling, hraní na kytaru.