Domů » Akné: Proč se objevuje, druhy a jak léčit?

Akné: Proč se objevuje, druhy a jak léčit?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
akné

Akné jistě každý z vás zná alespoň z puberty jako nepříjemné pupínky, které jste se všelijak snažili zamaskovat. Problém začíná, když akné trvá i do pozdějších let a trápí obě pohlaví hlavně tím, že nechce zmizet. Můžete vyzkoušet spoustu dermatologických přípravků, ale stejně to k ničemu nebude. Jak je to možné?

Koho se akné týká

Vyskytuje se především ve věku dospívání, a to hlavně proto, že v tomto období dochází k různým hormonálním změnám a zvyšuje se produkce mazu v místech, kde se pupínky často objevují – tvář, dekolt či horní část zad. S akné se setkávají obě pohlaví, přičemž u dívek bývá častější a u chlapců v horší formě. Většinou pupínky do dospělosti (20 let) zmizí, ale může se samozřejmě stát, že přetrvají. V takovém případě je důležité se zaměřit na příčinu a dodržovat rutinu čištění pleti ráno a večer. Dopřávejte si čas od času také pleťové masky. Pokud nevíte, jakou kosmetiku vybrat, zajděte ke kosmetičce, která vám doporučí to pravé pro vás.

Proč se akné objevuje

Jak jsme si již řekli – akné se tvoří nadměrnou produkcí mazu. Do takového místa poté vstoupí bakterie, která způsobují otok, zarudnutí a nepříjemnou bolest. Důvodů, proč se akné tvoří je mnoho a léčba je proto velice individuální. U někoho to mohou být hormony, které mají největší vliv v období puberty nebo třeba i těhotenství. Také u žen, které vysadí antikoncepci, dochází k hormonální bouři a je proto normální, že se počet pupínků zvýší. Ani menstruace není výjimkou, proto se tak problémy s pletí vyskytují více u žen než u mužů.

Častější výskyt také očekávejte v době, kdy jste vystaveni nadměrnému stresu, který také ovlivňuje hormony. Celkově se zaměřujte na zdravý životní styl – nekuřte, nepijte nadměrně alkohol, jezte zdravě a udržujte si psychickou pohodu. Při řešení problému zvažte také, jestli nejsou důvodem určité léky, které berete nebo špatná pleťová kosmetika. Určitě si hlídejte dobu spotřeby, abyste si na obličej nenanášely prošlé produkty, to by akné ještě podpořilo.

Co se týká jídelníčku, snažte se do něj zařazovat brokolici či kapustu, ryby, červené hrozny, borůvky a dodržujte pitný režim, nejlépe pijte čistou vodu. Vyhýbat byste se měli mléčným výrobkům, sladkým potravinám, smaženým i tučným jídlům a bílé mouce.

akné
Vymačkáváním se do pupínku jednoduše dostane zánět a problém se zhorší – snažte se zamezit kontaktu s obličejem.

Druhy akné

Samotné akné má své druhy podle toho, jak silnou formou se projevuje:

1. Acne comedonica

Nejslabší forma, která se projevuje drobnými bílými či černými tečkami, ve kterých neprobíhá zánět.

2. Acne papulopustulosa

Střední forma, vyskytují se zanícené pupínky, které jsou na dotek bolestivé.

3. Acne conglobata

Nejtěžší forma, při které se objevují hnisající pupínky, které není tak lehké odstranit. Navíc tento druh akné často zanechává jizvy. Pokud tímto typem trpíte, navštivte dermatologa.

Stejně jako typy akné existují i typy pupínků, které akné mohou doprovázet. Abyste je dokázali rozeznat, zde je jejich vysvětlení:

  • Černá tečka – vzniká v důsledku ucpání mazové žlázy, má černou barvu a často se objevuje na nose.
  • Bílá tečka – je ve své podstatě stejná jako černá, jen má bílou čepičku.
  • Pupínek – vyvýšená léza vyplněná hnisem, která bolí.
  • Papula – je menší než 5 mm, není hnisavá.
  • Pustula – je větší než 5 mm, hnisavá.
  • Uzlík – zatvrdlá léze uložená hluboko v kůži, častěji se objevuje v oblasti zad a ramen.
  • Cysta – měkká léze naplněná hnisem uložena hluboko v kůži.
  • Noduly – velké, zanícené pupínky objevující se pod i na kůži, patří do nejzávažnější formy akné.

Léčba akné

Nejedná-li se o příliš těžkou formu, můžete se pokusit s akné skoncovat i vy sami. Existuje několik základních pravidel, které také slouží jako prevence před jeho vznikem:

  1. Snažte se co nejméně dotýkat pleti, abyste problém nezhoršili nebo si jej nepřenesli na jinou část.
  2. Pupínky si nemněte a nevymačkávejte je.
  3. Nekonzumujte alkohol a nekuřte, akné by se mohlo zhoršit.
  4. Používejte kosmetiku přímo určenou na problematickou pleť nebo make-up nepoužívejte.

V případě těžších forem zajděte k dermatologovi – ten vám doporučí produkt, který by vám měl pomoci. Akné se léčí například:

  • Benzoylperoxidem – zmírňuje zánětlivé procesy, působí proti bakteriím ve vnitřku póru, zmírňuje tvorbu teček.
  • Kyselinou azelaovou – antibakteriální, protizánětlivý, odstraňuje pupínky.
  • Kyselinou salicylovou – hojivý, protizánětlivý, snižuje nadměrnou aktivitu mazových žláz, odstraňuje pupínky a odumřelé kožní buňky z pórů i z povrchu pokožky.

Pro podporu zlepšení pleti můžete vyzkoušet vitaminy či doplňky stravy s bakteriálními lyzáty či zinkem. Lze zvolit také léčbu laserem, která se provádí ve specializovaných centrech. Ošetření je bezbolestné a opakuje se po 3 týdnech 4-5x.

léčba akné laser
Léčba akné laserem vás vyjde zhruba na 3 000,- při jednom zákroku.

Pokud máte problémy s akné, podle identifikace závažnosti zvolte vhodnou metodu, jak ho odstranit. Někdy stačí jen vyměnit kosmetiku nebo si osvojit zdravé návyky, jindy musí pomoci odborník. Snažte se ale vždy dodržovat preventivní kroky, které zabraňují jakémukoliv zhoršení pleti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz