Domů » Jaké existují hormony štěstí a jak si je zařídit?

Jaké existují hormony štěstí a jak si je zařídit?

autor Daniela Adamová
0 komentářů
Hormony štěstí endorfin, serotonin, dopamin

Možná už jste taky někdy zažili záplavu hormonů štěstí například po skvělém výkonu v práci, při sportu nebo po studené sprše. Tím, jak hormony v našem těle fungují a co ovlivňuje jejich hladinu, se zabývají lékaři i vědci z oblasti neurověd. Dokonce se při vážných problémech s psychikou využívají psychofarmaka, avšak tak daleko nepůjdeme. My si prozradíme, jaké existují hormony štěstí a jak si je zařídit přírodní cestou pro běžný život.

Hormony štěstí a jak si je zajistit?

Hormony výrazně ovlivňují naši náladu během celého dne. Jejich hladina se neustále zvyšuje a zase klesá. K uvolňování hormonů štěstí dochází při pohybových činnostech, především sportu, ale také při příjemné debatě s přáteli, dobrém výkonu v práci a jiných činnostech. Pojďme si představit jednotlivé hormony štěstí.

Endorfin

Endorfiny se nejčastěji považují za hormony štěstí a toto spojení tedy můžeme slyšet velmi často. Při jejich uvolňování dochází k výraznému zlepšení nálady, občas může vyvolat až euforické pocity. Zmírňuje úzkostné a depresivní stavy a také výrazně pomáhá při bolestech, protože vylučování endorfinu vede k jejich omezení.

Při vylučování endorfinu dochází k uvolnění těla i mysli, což může sloužit jako skvělá prevence stresu. Také jsme v záplavě tohoto hormonu vyrovnanější a klidnější. Dal by se považovat (a často mu tak přezdívají) za přírodní podobu morfinu pro lidi.

Jak zvýšit hladinu endorfinu?

Tento hormon štěstí se nejvíce vylučuje při fyzické zátěži. Zvýšit jeho hladinu tedy můžeme především sportem, přičemž nejvíce se doporučuje aerobic, běh nebo gymnastika.

Dalším rychlým způsobem, jak zvýšit jeho hladinu, je jezení pálivého jídla. Takže sáhněte dneska po pálivých papričkách a chilli a budete se usmívat na celé kolo (tedy až potom, co vás přestane pálit pusa).

Děti nám přináší dávku štěstí úplně přirozeně.

Dopamin

Mezi další hormony štěstí řadíme také dopamin, kterému se často přezdívá hormon neřesti. Uvolňuje se, pokud jsme za něco odměněni, a to v jakékoli formě. Může to být výhra v soutěži, pochvala od šéfa, dobrá známka ve škole apod. Často se tedy pojí s jakýmsi vítězstvím a plněním cílů a naše tělo jej začne produkovat už v době, kdy teprve výhru očekáváme.

Vyplavuje se také při užívání některých drog nebo při hře na automatech. Proto se také stává tato činnost návykovou.

Hormon dopamin se v našem těle dále vyplavuje při sexu, proto se mu možná přezdívá hormon neřesti. Spolu se serotoninem nebo endorfiny se pak vylučuje i při sportu.

Jak zvýšit hladinu dopaminu?

Dopamin je součástí našich každodenních činností jako je stravování, dýchání apod. Pokud chcete zvýšit jeho hladinu v těle, udělejte si s partnerem hezký večer a věnujte se sexuální aktivitám. Protože se vylučuje při dosažení cílů a při vyhrávání, můžete se si také stanovit jednoduché mety nebo milníky, kterých chcete dosáhnout například v práci.

Opět si také můžete zajít zaběhat, zaplavat nebo vyzkoušet triky spojené s jídlem. Pro vyšší hladinu dopaminu jsou vhodné potraviny bohaté na bílkoviny a také fenykl, lněné semínko, kurkuma, česnek nebo zázvor. Také káva a čaj mají pozitivní vliv na tvorbu dopaminu v těle.

Serotonin

Serotonin nás pomáhá chránit před úzkostmi a depresemi, zajišťuje kvalitní spánek a potlačuje bolest podobně jako endorfin. Jeho nedostatek se často podílí na psychických potížích, proto je dobré přírodně zvyšovat jeho hladinu v těle.

Hormon serotonin nám dodává pocit klidu a pohody a při správné hladině slouží pro přenos vzruchů. Ovlivňuje nejen lidské emoce, ale také paměť, bolest hlavy, chuť k jídlu nebo naši energii.

Míra serotoninu v těle je ovlivněna slunečním svitem, protože při přímém pobytu na slunci se v našem těle tvoří více serotoninu a ubývá melatoninu. Proto se také s úbytkem světla na podzim a v zimních měsících více potýkáme s jeho nedostatkem. Jak ovlivnit hladinu serotoninu v těle?

Rychlý přehled, jak si zařídit hormony štěstí.

Jak zvýšit hladinu serotoninu v organismu?

Dokud to jen jde, vystavujte svou pokožku slunečnímu svitu a zvyšujte tak hladinu serotoninu v těle. Bohužel při pošmourných a tmavých měsících tento způsob nebude stačit. Naštěstí existuje více cest, jak jej doplnit do organismu.

Půjdeme na to zase přes stravu. Tentokrát bychom se měli zaměřit na potraviny, které obsahují stavební látku pro serotonin a to L-tryptofan. Tuto látku obsahuje krutí maso, domácí vejce, špenát nebo banány. Vhodné jsou také oříšky a semínka.

Pro svěží a dobrou náladu, kterou serotonin zajišťuje, je také vhodné hlídat si dostatek vitamínu B v těle, který můžeme konzumovat i v podobě doplňků stravy (vždy se snažte sáhnout po co nejvíce přírodním složení).

Jaké existují další důležité hormony?

Za hormony štěstí se považují především výše zmíněné – dopamin, serotonin a endorfin. Avšak naše tělo vylučuje mnohem větší škálu hormonů, které jsou neméně důležité pro fungování těla. Některé z nich jsou občas také řazeny mezi hormony štěstí, ale dle mého názoru s nimi spíš úzce souvisí. Jaké existují další skvělé hormony, které můžeme v našem těle najít?

  • Melatonin – tento hormon se považuje za protiklad serotoninu. Zatímco serotonin produkuje naše tělo během dne působením světla, melatonin se naopak vyplavuje během noci a tmy a napomáhá tak rovnováze v našem těle. Nedostatek melatoninu bývá častou příčinou spánkových poruch, protože přímo souvisí s kvalitou našeho spánku. Pokud si večer naordinujeme klidné a tmavé prostředí, vyplaví se melatonin a naše tělo je přirozeně připraveno na spánek. Jeho hladinu může narušovat například modré světlo z obrazovek.
  • Adrenalin – proudění adrenalinu v žilách jsme pravděpodobně zažili už všichni. Tento hormon je velmi důležitým pro naše tělo, protože jej jako jediný dokáže připravit na nebezpečné či stresové situace. Vyvolává v nás však jediné dvě možnosti, jak na takovou situaci reagujeme – útěk nebo boj. Díky adrenalinu dokážeme bojovat, překonávat překážky, tzv. se vyhecovat, ale také je důvodem, proč před hrozbou utečeme (a i tím si možná zachráníme zdraví). Pokud stresovou situaci nemůžeme vyřešit hned a působí na nás dlouhodobě, například nevhodné zaměstnání, adrenalin nás opouští a z našeho problému se stává chronický stres.
  • Oxytocin – tzv. hormon lásky se vylučuje především při tělesném kontaktu. Nemusí (ale může) se nutně jednat o sexuální aktivitu, pro vyplavení oxytocinu stačí i obejmutí nebo pohlazení. Proto i mnoho odborníků doporučuje objetí jako prevenci proti nejrůznějším neduhům, nic jiného než fyzický kontakt nám oxytocin do těla totiž nedokáže dostat. Ženy zažívají velký přísun oxytocinu při porodu. Oxytocin také napomáhá udržovat dobré mezilidské vztahy.
Adrenalinové sporty jsou vysoce návykové, prostě je milujete, nebo nesnášíte. Nic mezi tím.

Jak zvýšit hladinu hormonů štěstí v těle?

Činností, které nám pomáhají vyplavovat ty správné hormony v těle, existuje mnoho. Některé už jsme si prozradili. Pojďme se tedy přehledně podívat na naše tipy, jak zvýšit hladinu hormonů štěstí v našem těle?

  1. Sportujte a hýbejte se – stačí 10 minut aktivity a hormony začínají pracovat na plné obrátky. Vyzkoušejte různé sporty, ale i chůzi, která přináší také spoustu benefitů.
  2. Jezte zdravé potraviny – strava s naším tělem úzce souvisí. Zvýšit hladinu hormonů můžete správnou a zdravou stravou a potravinami, které jsme si jmenovali výše.
  3. Studená sprcha – ledová voda, otužování i sauna pomáhají vyplavovat důležité látky, zvyšují imunitu a vykouzlí vám úsměv na tváři.
  4. Obklopte se přáteli – příjemné povídání s přáteli, objetí nebo mazlení s partnerem mají blahodárné účinky na naše tělo.
  5. Pracovní výkon – splněné úkoly, dodržené termíny a vysoký výkon nám zajistí přísun hormonů štěstí, ale také odměny v podobě peněz. Kdo by nebyl šťastný?
  6. Myslete pozitivně – je dokázáno, že i když se necítíme zrovna dvakrát dobře a donutíme se k úsměvu (i umělému), začne na to naše tělo reagovat a zlepší se nám nálada. Myslete pozitivně a nechte negaci za sebou.

A jaké triky používáte vy pro zlepšení nálady? Máte nějaký osvědčený recept, jak se zbavit negativních myšlenek a špatné nálady? Podělte se s námi v komentářích pod článkem, budeme se těšit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz