Domů » Balenciaga: Příběh i aféra této hvězdné značky

Balenciaga: Příběh i aféra této hvězdné značky

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Balenciaga: Příběh i aféra této hvězdné značky

Jste-li milovníky módy, je vám jistě známé jméno Balenciaga. Značka Balenciaga se proslavila tím, že vytváří avantgardní, pokrokové strukturální kousky, pohybuje se na hraně a předpovídá budoucnost konfekční módy. Tato slavná módní značka se stala ikonou haute couture a streetwearu zároveň, což je kombinace, která by se mohla zdát neobvyklou, ale právě díky ní Balenciaga zaujal své místo na vrcholu módního světa. Za tímto úspěchem stojí genialita a kreativita, ale také některé aféry a kontroverze. Jaké to jsou? Pojďte se podívat!

Kdo stojí za vznikem značky Balenciaga?

Za vznikem Balenciagy stojí španělský návrhář Cristóbal Balenciaga. Narodil se v roce 1895 v Getarii, malé rybářské vesnici v baskickém regionu v severním Španělsku. Šití se začal aktivně věnovat v deseti letech, kdy po smrti otce, námořního kapitána, musela jeho matka živit rodinu šitím. Jeho první cesta do Paříže v 15 letech ho inspirovala k tomu, aby se stal krejčím. Ve 20 letech otevřel svůj první krejčovský závod, který pojmenoval Eisa (zkratka dívčího jména své matky) v módním letovisku San Sebastián ve Španělsku. Během následujících 15 let se Balenciaga stal předním španělským návrhářem. V roce 1937, kdy španělská občanská válka narušila jeho podnikání, se přestěhoval do Paříže.

Balenciaga byl známý svými návrhy haute couture, které byly pečlivě propracované a dokonale ušité na míru. Jeho modely nosily nejmódnější a nejpůvabnější ženy své doby. Jeho modely byly revoluční. Odvážné, geometrické tvary, nesymetrické siluety a použití netradičních materiálů změnily pohled na to, co může být považováno za “eleganci”.

Následujících 30 let se jeho kolekce vyznačovaly přepychově elegantními šaty a obleky. Koncem 50. let 20. století Balenciaga pomohl zpopularizovat trend plášťů a splývavých oděvů bez pasu. V polovině 60. let použil igelitový materiál na oblečení do deště.

Vintage oděvy značky Balenciaga jsou oblíbené mezi módními redaktory, hollywoodskými hvězdami a modelkami a byly k vidění mimo jiné na Sienně Miller, Raquel Zimmerman nebo Kim Kardashian.

Zakladatel Cristóbal Balenciaga kontroluje model před přehlídkou
Zakladatel Cristóbal Balenciaga kontroluje model před přehlídkou. | Zdroj: X.cristobalbalenciagamuseoa.com

💡 Tip: Přečtěte si, jaké jsou nejdražší značky oblečení na světě.

Balenciaga modely, které změnily svět módy

První Balenciagova kolekce byla představena v roce 1937 a okamžitě se setkala s úspěchem u tisku i kupujících. V té době se značka nejvíce proslavila kabátem Cocoon, sukní Balloon a šaty Sack. Na rozdíl od jiných návrhářů nezačínal návrh skicami, ale začal rovnou s látkou a oděvy vytvářel tímto způsobem. I v současnosti mění značka Balenciaga svět módy svými návrhy, například originalitou bot.

Cocoon

Kokonový kabát značky Balenciaga byl představen v 50. letech 20. století a představoval revoluční design. Kabát byl objemný a měl tvar kokonu, který se nepodobal ničemu, co bylo k vidění předtím.

Balónová sukně

Balónová sukně změnila tvar dámských sukní. Sukně byla objemná a měla balónovitý tvar, kterého bylo dosaženo použitím vrstev látky. Tato sukně se stala symbolem Balenciagovy odvahy vytvářet odlišné a nápadité kousky, které oslovují ty, kteří hledají nekonvenční a výjimečné módní kousky.

Pytlové šaty

Pytlové šaty byly jednoduchým, ale revolučním návrhem, který změnil způsob oblékání žen. Šaty měly volný střih a beztvarou siluetu, která se nepodobala ničemu, co bylo k vidění předtím. Proto se staly jedním z mnoha průkopnických prvků, které módní značka přinesla do světa módy.

Triple S Trainer

Balenciaga Triple S Trainer jsou tenisky, které byly poprvé představeny v roce 2017. Jedná se o hybridní obuv, která kombinuje prvky běžecké, basketbalové a atletické obuvi. Má vícevrstvou podrážku, která se zdá být vyrobena ze tří samostatných tenisek. Triple S Trainer se stala ikonickou botou a je považována za jednu z nejvíce cool a provokativních tenisek, které byly v moderní době viděny na pánských přehlídkových molech.

Balenciaga Runner

Tenisky, které jsou k dispozici pro muže i ženy. Balenciaga Runner byla inspirována běžeckou obuví z 90. let. Bota má překrytou síťovinu a je opatřena dekonstruovaným vzhledem s hrubým prošíváním, zbytky lepidla a členitou horní částí. Je k dispozici v různých barvách, včetně šedé, černé a bílé. Boty Balenciaga Runner jsou oblíbené a nosí je celebrity, jako jsou Justin Bieber a Hailey Baldwin.

Věhlasné boty Balenciaga Runner | Zdroj: Hypebeast.com

💡 Tip: Zajímáte se o líčení? Přečtete si, jaké oční stíny nebo řasenky jsou teď nejvíce trendy.

Balenciaga v současnosti

Od roku 2015 je uměleckým ředitelem značky Balenciaga Demna Gvasalia, který přivedl značku po 53 letech zpět k haute couture. Pro rok 2023 Balenciaga vydala několik kolekcí, například Fall 2023, Resort 2023 nebo Spring/Summer 2023. Kolekce představují směs pánských a dámských oděvů se zaměřením na dekonstruovanou krejčovinu, ležérní oblečení a formální oděvy.

Balenciaga také rozšířila své sídlo v Paříži na adrese 10-12 Avenue George V, kde Cristóbal Balenciaga v roce 1937 otevřel francouzský dům Couture House. Tyto prostory přeměnily na své moderní, tvůrčí ústředí.

V současné době je se značnou Balenciaga především spojována řada kontroverzních kampaní.

Kontroverzní kampaně

Jedna z nejznámějších kontroverzních kampaní zahrnovala fotomodelku v plastovém pyžamu, což vyvolalo rozruch a otázky ohledně estetiky a vkusu. V listopadu 2022 značka zveřejnila dvě nové kampaně, které vyvolaly bouři kritiky. V jedné kampani se objevily fotografie dětí svírajících kabelky, které vypadají jako medvídci v bondage výstroji, zatímco v jiné kampani se objevily fotografie, které obsahují papíry o zákonech týkajících se dětské pornografie. Značka čelila obvinění ze schvalování zneužívání dětí a pedofilie a mnoho lidí vyzvalo k bojkotu značky.

Společnost se za tyto kampaně omluvila a zažalovala produkční společnost North Six, která byla za kampaň zodpovědná. Kampaním se nevyhnuly ani reakce celebrit, včetně prohlášení Kim Kardashian, která uvedla, že je otřesena znepokojivými obrázky a přehodnocuje svůj vztah ke značce.

💡 Tip: Perly symbolizují eleganci a sebehodnotu. Podívejte se na originální perlové šperky.

Balenciaga je nejen značkou, ale také příběhem. Je to příběh o inovaci a odvaze jít proti proudu. Je to příběh o tom, jak móda může být víc než jen oděv, a jak může odrážet ducha doby a společenské změny. Značka se stala ikonou, která dokázala překročit hranice mezi haute couture a streetwearem, a její příběh nás inspiruje k tomu, abychom hledali vlastní cestu a nebáli se být odvážní. Ať už jste fanouškem jejích designů nebo zvědavcem, který touží poznat více, Balenciaga vás nepřestane fascinovat.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz