Domů » Bytové doplňky: Co je trendy?

Bytové doplňky: Co je trendy?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
stylové bydlení bílá

Když přichází nová sezóna, jedná se o velmi vzrušující období, které přímo vybízí k aktualizaci vašeho domova. Koukněte se na bytové doplňky patřící k novým trendům roku 2023 a převlečte své domácí prostředí do moderního kabátku. 

Stejně jako někdy osvěžíte svůj šatník novými kousky, jako třeba botami nebo kalhotami, mohou také interiéry těžit z trochu modernosti a novosti. Přece jen je domov neustále se vyvíjející směs věcí, které milujete (nebo by tak alespoň měl být). Nové trendy v oblasti bytových dekorací dokážou skvěle nalákat a povzbudit k menší obměně vašeho domácího designu.

Od trendů v obývacím pokoji až po trendy v designu stěn, existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak aktualizovat svůj milovaný domov. Módní bytové doplňky dokážou povzbudit celkovou atmosféru a vykouzlit příjemnější prostředí k bydlení.

Bytové doplňky: Jaké jsou hlavní interiérové trendy pro rok 2023?

V letošním roce přišel zajímavý mix nových a vracejících se trendů, které nabízí obrovský a rozmanitý výběr. Mezi nejoblíbenější trendy interiérového designu roku 2023 patří návrat výrazných barev, nové textury i materiály, ale hlavně také jiné nálady. Většina z nich má tendenci se točit kolem lázeňského pocitu klidu, honosného luxusu nebo zábavného a vzorovaného dekorativního povzbuzení radosti.

Další velký důraz je kladen na udržitelnost. Nejedná se o trend sám o sobě, ale něco, na čem lidé pochopitelně dbají každým rokem více. Se zvýšeným vystavením veřejnosti klimatickým změnám se myšlenka udržitelnosti vložila do interiérového průmyslu a tedy i domovů. Způsob, jakým se vybírají bytové doplňky i ostatní věci pro bydlení, musel být přepracován. Investice do nesmyslného nábytku a dekorací je minulostí.

Trendy bytové doplňky pro rok 2023 jsou pestré. Všechny však mají potenciál přinést do vašeho domova v tomto roce pocit krásy, pohodlí, bezpečí a stylu.

Domov
Doma se musíte cítit především vy dobře

1. Návrat barev

Po několika posledních letech ladících převážně do neutrálů se v roce 2023 návrací více barev do bytových dekorací, ale i jiných prvků interiérů bydlení. Dominuje tedy luxusní paleta bohatých odstínů zahrnujících například uklidňující zelenou, nadčasovou modrou nebo teplé zemité tónů. Chybu neuděláte víceméně žádnou barbou, neboť pokud jde o jejich výběr v tomto roce, hodí se téměř cokoliv.

Barva může výrazně ovlivnit náladu a pohodu. Jasnější odstíny se často pojí s přirozeně povznášejícím efektem, takže není překvapením, že o „dopaminové zdobení“ zájem stále roste. Nebojte se experimentovat s jasnými odstíny a zapojte je i do bytových dekorací. Například různě barevné koberečky, obrazy nebo sošky vypadají parádně a postarají se o nabití pořádné dávky energie.

Ovšem ani neutrální a přírodou inspirované odstíny neopouštějí trendy a stále zkrášlují mnoho domácích interiérů. Ty naopak dodávají klid, pohodu a skvělou atmosféru pro odpočinek. Navíc působí decentně a lehce se sladí s různými doplňky.

Barva se zabývá emocemi lidí. Objevují se silnější, sytější odstíny. V domácnosti je to všechno o vytváření věcí tak, aby se mohly přizpůsobovat. Prostory, které se tak stále vyvíjejí.

2. Luxusní bydlení

Honosnost a povznesené myšlení symbolizují to, kam se věci v roce 2023 ubírají, a sami uvidíte, že se tato myšlenka odráží v mnoha současných trendech. Dobré bydlení nemusí znamenat luxusní nebo drahé, neboť jde vlastně o rafinovanost a povýšený přístup k tomu, jak zdobíte a žijete ve svých domovech. Zahrnuje tedy vytváření prostorů, které působí přepychově, sofistikovaně a nadčasově, a to jakýmkoliv způsobem. 

Luxusní vzhled nepředstavuje okázalé, lesklé a nablýskané prostory. Spíše místnosti zaplňuje teplem, klidem pomocí doplňků, jako jsou plyšová čalouněná sezení, měkké koberečky, vrstvené osvětlení a polštáře s přehozy z luxusních materiálů

Tento designový trend skvěle zapadá do moderních prostorů a lze jej parádně interpretovat prostřednictvím světlých neutrálních tónů, čistých lemovaných kusů a přepychových látek, jako je hedvábí, len a samet. 

3. Smíšené kovové povrchy

Míchání kovů představuje skvělý způsob, jak dodat místnostem zajímavý a moderní vzhled. Letos frčí kombinace různých kovových povrchů, které můžete vidět například u svítidel.  

Časům, kdy se všude v domácnosti používal jeden kovový povrch, už dávno odzvonilo.

Nyní se běžně kombinují různé kovové povrchy v jakékoliv místnosti domova. Najdete je na površích, jako třeba klikách, záclonových tyčích, svítidlech, pantech a dalších.

4. Pocit pohodlí

Plynulé linie a přiléhavé materiály pokračují již z minulého roku a stále neztrácejí své kouzlo. Skutečné zaměření na útulnost v domácnosti lze uskutečnit pomocí měkkých, příjemných bytových doplňků i nábytku

Klidné a regenerační kouzlo navozují krásné přírodní materiály a textury. Také kulovité tvary a zaoblené hrany mají svou oblíbenost, pokud jde o nábytek a osvětlení, ale dokonce také v uměleckých dílech a na kobercích. I přestože tyto prvky působí přirozeně uklidňujícím dojmem, stále se jedná o ohromující kousky.

Po posledních letech plných turbulencí lidé hledají ve svých domovech pohodlí a úlevu. Čerpání klidu z měkkých tónů a zakřivených tvarů připomínajících lehoučký kokon přináší přesně ten vytoužený pocit.

5. Výrazné osvětlení

Tradiční závěsná světla se pomalu vyměňují za nadrozměrná svítidla zajímavých tvarů. Více se tak ukazují předimenzovaná a velkoplošná osvětlení, která působí jako umělecké dílo nad vaší hlavou

Výrazná světla z unikátních přírodních materiálů, například z ratanu, kamenů či keramiky, ale i kovová industriální v černém či zlatém provedení rostou na oblibě. Tato dvojice patří mezi velký aktuální hit mnoha domácností.

Výrazné osvětlení nejen upoutá vaši pozornost, ale slouží také jako ústřední bod místnosti. V kuchyni zvažte použití jednoho závěsného svítidla nad kuchyňským ostrůvkem místo dvou a více. Dalším skvělým nápadem do kuchyně je umístění malé stolní lampy na kuchyňskou linku pro dodatečné osvětlení při práci. 

Současná popularita v ambientním osvětlení stále roste, neboť vytváří tu správnou atmosféru. Svíčky, stojací li stolní lampy či různá světýlka pomáhají vnést do každého prostoru hřejivý a útulný pocit. 

Světlo
Správně osvětlení dokáže vytvořit tu pravou atmosféru

6. Zlaté prvky

V poslední době se mírně ohřívají minimalistické palety s pouhým náznakem Midasova nádechu. Různé bytové doplňky ve zlaté barvě nebo jen nazlátlou částí přináší to správné množství originálního vkusu a zároveň zůstává decentní krásy

Jedná se o přístup, který se dokonale snoubí s minimalismem i moderností a ty si u mnohých získali své srdce. Minimalistické bydlení totiž není jen o čistém domově, ale také o oslavě přírody a autenticity. Zakomponování decentních zlatých prvků dokáže skvěle podtrhnout tuto neutrální  a tichou atmosféru.

💡 Tip: Víte, jaké jsou ty největší rozdíly mezi bydlením na venkově a ve městě? Tento článek vám to prozradí.

7. Přírodní materiály

Trend naturálních prvků stále pokračuje a není se čemu divit, když působí tak skvěle. Tento vzhled zahrnuje organické materiály, jako je vlna, bavlna, hedvábí, ratan a hlína, v zemitých tónech a teplých neutrálních tónech. 

A protože přírodní materiály snad nikdy nevyjdou z módy, za posledních pár let jejich použití v bytových dekoracích vyrostlo do bodu, kdy už pravděpodobně není trendem.

Chcete-li do svého domova vnést přirozený vzhled, zaměřte se ve svém domově na méně falešných, ale spíše více skutečných prvků. Hledejte nábytek vyrobený ze dřeva a zvýrazněte své prostory přírodními koberci vyrobenými z vlny, juty nebo texturované bavlny, které dodají teplo a texturu.

8. Černé akcenty

Bez ohledu na to, jaký styl bytových dekorací preferujete, v každém místě ve vašem domě vždy vynikne a prospěje nádech černé. Tato neutrální barva i pouhým nepatrným polibkem dokáže dodat opravdovou eleganci a šmrnc.

Černé akcenty a doplňky značí skvělý způsob, jak přidat kontrast, drama a sofistikovanost do každé místnosti, a to zejména v kombinaci s jinými neutrálními barvami, jako třeba bílou či šedou, nebo bohatými tóny, tedy například námořnickým, růžovým a smaragdově zeleným.

Obliba černého domácího dekoru, nábytku, osvětlení a povrchových úprav již našla své místo v předchozím roce. Ovšem letos ještě více sílí. zvláště když se začleňuje více výrazného osvětlení, luxusních akcentů a smíšených kovových povrchů. 

Některé nápady, jak do prostoru přidat nádech černé, zahrnují zavěšení elegantních černých rámů na obrazy nebo zakomponování černé lampy nebo odkládacího stolku. Výjimku netvoří i černý nábytek.

9. Asymetrické prvky

Očekávejte menší jednotvárnost v designových stylech, protože na řadu přichází asymetrie a nesprávně sladěný nábytek a bytové dekorace v ložnici, jídelně, obývacím pokoji i v jakékoliv jiné místnosti. 

Tento trend doplňků do domova zahrnuje nové, ale i staré kousky použité zajímavými a neobvyklými způsoby. Skvěle se hodí například různé vintage a starší bytové doplňky i nábytek v různých stylech, které dokážou vnést tu správnou originalitu. I jejich rozmístění by nemělo mít nějaký řád.

Jaký je hlavní aktuální trend domácího zdobení?

Klíčovým bodem je rozhodně být odvážnější a výraznější než kdykoli předtím. Lidé se začínají znovu propojovat se světem, který se v posledních letech dost uzavřel. Nebojte se tedy odvážných barem, více vzorů, kombinování různých stylů, pokud vám to dělá radost, a najděte si to své v neočekávaném. 

Vzhledem k tomu, že udržitelnost zabírá přední příčky zájmů lidí, provádějte smysluplnější rozhodnutí při modernizaci svého domova a nebojte se znovu použít, recyklovat a opět si představit položky, které by se mohly zdát „zastaralé“.

domov
Bytové doplňky vytváří útulno a pocit bezpečí

Ať už preferujete jakékoliv bytové doplňky, ve výzdobě svého domova se řiďte zejména svým vkusem. Jedná se o vaše bydlení, ve kterém se musíte cítit dobře hlavně vy. Řízení se aktuálními trendy může posloužit maximálně jako ozvláštnění, ale pokud vám nic z výše uvedeného nesedí, není třeba tlačit na pilu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz