Domů » Styly bydlení: Jaká známe a co nyní frčí?

Styly bydlení: Jaká známe a co nyní frčí?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Společné bydlení s partnerem

Každý, komu záleží na tom, v jakém prostředí žije, si chce svůj milovaný domov důkladně vymazlit a proměnit v útulné místečko. Doma je doma a kdo by se nechtěl „ve svém“ cítit příjemně? Přece jen se na toto místo všichni vrací, mají tam veškerý svůj majetek a jedná se o jejich útočiště. Styly bydlení dokážou vykouzlit nádherný interiér.

Existují různé styly bydlení a ty se definují podle své architektury a interiérového vybavení. V České republice najdete celou řadu možných způsobů, jak si zařídit svůj domov. Často je ovlivňují jiné styly bydlení z různých koutů světa. Všechny však odrážejí trendy a úroveň bohatství.

Samozřejmě každého láká jiný typ designu domova. Nejdůležitější je vybrat si takový styl bydlení, který se vám nejvíce líbí, cítíte se v něm nejpříjemněji, bezpečně a také si ho můžete finančně dovolit. 

Znáte všechny styly bydlení, které v současnosti nejvíce frčí? Vyznáte se v nich? Pokud vás toto téma zajímá více, čtěte dále. Můžete se inspirovat novodobými trendy.

Styly bydlení: Co je nyní trendy?

Okolnosti za poslední roky donutily lidi po celém světě trávit více času doma. Díky tomu mnoho z nich začalo přemýšlet, v jakém prostředí vlastně žije. Zútulnění svého domova pomáhá ke zvýšení pozitivního ducha, kterého v této době uvítá a potřebuje každý jako sůl.

Různé designy se vybírají podle rostoucího významu udržitelných materiálů až po elegantní prvky a oslavu individuality, jedinečnosti. Jaké tedy nyní letí styly bydlení a které bytové kousky se u nich objevují? 

Ložnice
Styly bydlení jsou různé a každý si může zvolit ten svůj

1. Skandinávský styl

Nic nevystihuje jednoduché pohodlí skandinávského stylu tolik jako dánské slovo „hygge“, tedy v překladu útulnost, spokojenost a příjemnost. Tento bytový design se inspiroval životem severských zemí a vyznačuje se světlými barvami, neutrálními krémovými odstíny a přírodními materiály, jako jsou dřevo, kov, sklo, kámen a vlna i kožešina. 

Funkčnost hraje ve skandinávském stylu hlavní roli. Elegantní nábytek doplněný bytovými doplňky, jako jsou svíčky, světýlka, případně i plápolající oheň, vytváří skutečnou útulnou a uklidňující atmosféru. 

2. Minimalistický styl

Další v pořadí mezi velmi oblíbenými styly bydlení je minimalismus. Pokud oceníte jednoduché a čisté linie, vzdušné prostory, pak si minimalistický styl interiéru jistě zamilujete.

Jestli úklid nepatří mezi vaše oblíbené aktivity a máte rádi jednoduchost, tento bytový design oceníte. Vyznačuje se totiž absencí zbytečností či pestrých barevných kombinací. Minimalistický interiér obsahuje pouze ty kusy nábytku a spotřebičů, které jsou naprosto nezbytné. 

Používají se materiály, jako dřevo, sklo, kov, a nábytek s čistými geometrickými liniemi. Ve všech případech se klade důraz na kvalitu, funkčnost a praktičnost. Milovníci čistého prostředí a pořádku si v minimalismu budou libovat.

Zní to chladně či neosobně? Právě naopak. Nevlastnit každou věc přece neznamená zbavení se svých srdečných předmětů a vzpomínek, ale ušetření peněz i prostoru nakupováním pouze toho nejdůležitějšího a nejnutnějšího.

3. Boho styl

Ať už v kavárnách, restauracích nebo plážových barech, bohémský styl, známý i pod zkratkou boho, dnes najdete skoro všude a v posledních letech stále více proniká do domovů. Znamená přirozenost, bezstarostnost, hravost a nekonvenčnost. Je vlastně protipólem minimalistického stylu.

Boho styl si libuje v neupravených přírodních materiálech (ratan, rákos, dřevo), příjemných látkách (bavlna, len), pestré paletě barev (od béžové, hnědé, olivové až po žlutou či modrou) a výrazných vzorech. Kombinuje nábytek i dekorace z různých koutů světa, stylů i období. Zkrátka nezná žádná pravidla a meze.

Bohémský domov okouzlí každého snílka a milovníka cestování. Jako bytové doplňky lze zvolit třeba libovolné suvenýry z cest. Oblíbené jsou i různé vrstvené koberce, divoké třásně, střapce, makramé, lapače nebo oslnivé výšivky. Bohémové se nebojí zapojit i houpací sítě, závěsy na stěnu nebo závěsné koše. Z takového stylu bydlení vyzařuje pocit svobody, osobitost a individuálnost.

🎓 Zajímavost: Slovo bohém vzniklo na počátku 19. století ve Francii jako výraz pro umělce, o nichž se předpokládá, že pocházejí z Čech. Odkazovalo na jejich nekonvenční způsob života. Tito rebelští básníci, malíři, hudebníci či sochaři přijali tento neformální styl na konci 19. století a jeho estetickými dědici se nakonec stali hippies 60. a 70. let.

4. Industriální styl

Studené materiály a vznešené byty. Industriální styl představuje víc než jen nejnovější výstřelek. Tento jedinečný interiérový design se zrodil již v 60. letech 20. století a vychází ze starých průmyslových staveb, kterými se inspiroval. 

Klíčovým prvkem industriálního stylu je samotný prostor, který by měl disponovat vysokými stropy, otevřenými dispozicemi a velkými panelovými okny zasazenými v kovových rámech. Materiály jako keramika, beton, neomítnuté cihly, kov, kámen a dřevo také hrají svou vlastní zásadní roli. 

Drsný beton, cihlové zdi, trubky a ocelové konstrukce se nechávají odkryté, aby záměrně přispěly k obnošenému a dramatickému efektu. Aby však prostor nepůsobil příliš chladně a temně, měl by se zpestřit různými barevnými doplňky a teplým osvětlením, čímž se vytvoří krásný kontrast

Doladění kožešinami a sametovými polštářky v tmavých odstínech rzi, zelené nebo modré působí útulně. Hodí se i rostliny, jako kaktusy, dále barevné sklo, dřevěné doplňky nebo plechové cedule z návštěv blešího trhu. 

Můžete smíchat také staré s novým, zapojit fantazii a vyzkoušet vlastní výrobu. Například ocelová konstrukce nebo měděné trubky umožňují snadné vytvoření šatní skříně a různých polic.

stylové bydlení bílá
Různé bytové doplňky vnesou do bytu příjemnou atmosféru

5. Vintage styl

Trendy minulého století se vrací do dnešní doby pod slovem „vintage“. Tento název se běžně spojuje s módou od 20. do 90. let 20. století. Do této kategorie spadají doplňky jako perly, krajky, mašle do vlasů a kostkované šaty. Móda však nebyla jediná oblast, kterou toto období ovlivnilo. Co takový vintage interiér?

Tento styl bydlení nadchne všechny romantiky. Hlavní roli zde hraje historie a s ní spojené pocity nostalgie. Toho lze snadno docílit pomocí dekorativních polštářů, kožešin a teplých barev na stěnách. Starodávnou atmosféru podpoří i prvky jako čalouněné křeslo, komoda se zrcadlem, dřevěné rámy a staré kousky romantického nábytku. Výsledný vzhled by měl vyvolávat uvolněné a útulné pocity.

K romantickému nádechu patří vše, co už má svůj věk. Starší kousky ulovené v bazarech či na bleších trzích skvěle doplní jinak moderní interiér. Volte bílý a světle dřevěný nábytek v kombinaci s neutrálními a přírodními zemitými barvami a odstíny. Mezi oblíbené materiály vintage stylu patří cín, kůže, kámen i dřevo. Z textilií zase vede bavlna, vlna a len.

6. Venkovský styl

Už máte až po krk šedé městské džungle? Nábytek a dekorace ve venkovském stylu vám snadno vykouzlí příjemnou atmosféru chalupy i ve vašem domově, navíc bez ohledu na to, zda žijete ve velkém rušném městě nebo v odlehlé čtvrti.

Venkovský styl bydlení se inspiruje tradicemi a typickým životem mimo město, tedy blíž k přírodě. Dostane vás svým romantickým nádechem, útulností a citem pro zobrazení krásy nostalgie. Jeho cílem je návrat k původním hodnotám, ale zároveň klade důraz na funkčnost i modernost vybavení. Potěší všechny romantiky milující jednoduchost, přírodu a tradice.

Využívají se prvky květinových, geometrických či jiných romantických vzorů v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo, kámen a cihly. Z nábytku i bytových doplňků jde cítit historie, takže lze využít i kousky pořízené v bazarech a bleších trzích. Nevadí na nich ani drobné vady a skvěle vynikají vzácnosti a dědictví, jako starší rámy, obrazy, ubrusy, vázy či sady nádobí. 

Venkovsky zařízený domov se řadí mezi podobné styly bydlení jako jsou vintage či rustikální design. Jedná se o nadčasový půvab lišící se podle toho, jakou zemí se nechal inspirovat. Jinak vypadá tradiční design venkova v Anglii než ten Česku. Jedno je však společné – vždy se sžívá s historickými hodnotami a přírodou.

💡 Tip: Víte, jaké jsou ty největší rozdíly mezi bydlením na venkově a ve městě? Tento článek vám to prozradí.

7. Rustikální styl

Teplo domova a zemité tóny. Zjednodušeně by se dalo říct, že rustikální styl ukazuje kouzlo starých časů. Inspiraci tedy hledá v historii, přírodě a působí domácky, srdečně i útulně. Ukazuje kouzlo řemeslného umění.

Získá si srdce všech těch, kteří sdílí vášeň pro přírodní materiály, teplé zemité tóny a útulné dekorace. Neodmyslitelným prvkem rustikálního interiéru je vždy dotek romantické přírody. Dokonalou útulnost vytvoří dřevěný nábytek, dekorační polštáře, robustní závěsy na okna, ručně vyráběná keramika, obrazy s přírodními motivy, tkané barevné koberce a proutěné koše všech velikostí. 

To vše dohromady vytváří příjemný domov s romantickými motivy a srdečnou atmosférou. Jednoduchá čistota, čisté barvy i linie a světle zvolené prvky vykouzlí ten pravý „babičkovský“ pocit.

8. Retro styl

Kombinace živých barev a nádechu historie vytváří tu pravou retro atmosféru, kterou lze přenést i do interiéru svého domova. Jak už to tak bývá, do módy se vracejí staré trendy. A proto ani retro styl není výjimkou. 

Barvy, tvary, materiály, doplňky a zkrátka všechny prvky, které si možná pamatujete ze svého dětství či mládí svých rodičů i prarodičů, to vše se objevuje v takto zařízeném domově. Období, které si pro vybavení svého retro interiéru zvolíte, je čistě na vás.

Klasické retro zahrnuje plastové židle, dýhovaný nebo kovový nábytek, plakáty na stěnách, přenosná rádia a dekorace ve výrazných barvách. Na tapetách se často objevovaly odstíny šedé, hořčicově žluté, červené a zelené spolu s různými geometrickými vzory nebo květinami. Platí, že čím odvážnější, tím lepší.

V retro stylu se odráží prvky minulého století

9. Japandi styl

Z názvu lze vyvodit, že se jedná o kombinaci japonských a skandinávských designových prvků. Japandi styl tedy mísí dvě kultury, které i přes svou velkou vzdálenost sdílejí důležité spojení – hodnotu přírody. 

Tento zvláštní koktejl se odráží především v použití materiálů, jako je přírodní kámen, papír a dřevo. Často se využívá tmavší a bohatší barevná paleta, než je tomu u čistého skandinávského stylu – japonský vliv umožňuje širší použití tónů, tedy i černé či tmavě zelené a modré.

Klid a teplo japonského stylu se prolíná se strohostí a jednoduchostí skandinávského, což vytváří dokonalou harmonii a hřejivý, útulný pocit. Tento moderní trend patří mezi styly bydlení působící silným estetickým, a zároveň přirozeným a příjemným dojmem.

10. Středomořský styl

Celoroční pocit jako na dovolené u moře kdykoliv během roku? Pokaždé, když se ocitnete ve svém domově? To zní skvěle! A přesně toho docílíte zařízením svého interiérového designu ve středomořském stylu.

Díky němu si přitáhnete uvolněného, rustikálního a přívětivého ducha Středomoří k sobě domů. Ideální volba pro všechny, které okouzlil život na slunných místech. Klid a přímořský pocit lze přenést do každého koutu světa. 

Klíčem je směs světlých barev, zemitých tónů a mořských dekorací. Mezi nejoblíbenější materiály patří hlína, ratan, proutí, len i olivové nebo borové dřevo. Na podlahy i stěny se hodí zejména barevné mozaikové obklady.

Jako dekorace si vystavte různé barevné keramické nádobí, všelijaké dary moře a středomořské rostliny, bylinky, které nejenže skvěle zvýrazní celkový design, ale svůj užitek mají i při tvoření v kuchyni.

svíčky
Svíčky dokážou skvěle zútulnit domov

Foto (I když nežijete blízko oceánu, stále můžete do svého domova vnést středomořskou estetiku.)

Stylů bydlení existuje opravdu mnoho. Některé jsou chronicky profláklé, jiné zcela na okraji zájmu. Všechny však vykouzlí jedinečný efekt. Hlavně musí souznít s vaším vnitřním pocitem a spokojeností.

Další oblíbené styly bydlení jsou například: 

  • Eko styl,
  • Moderní styl,
  • Provensálský styl,
  • Francouzský styl,
  • Anglický styl,
  • Wabi sabi styl.

Mezi ty nejvíce známé a populární patří skandinávský, industriální a minimalistický styl. Ovšem každý má svůj osobitý vkus, tedy i jiný názor, a proto je skvělá svoboda rozhodnutí. Všichni si tak mohou nalézt svůj dokonalý styl.

Váš domov představuje jediné místo, které si můžete vyzdobit podle svého a přesně tak, jak chcete. Nic vám nebrání zkombinovat již existující styly a vytvořit si tak svůj jedinečný prostor.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz