Domů » Chcete být produktivnější? Zkuste jednu z těchto superpotravin!

Chcete být produktivnější? Zkuste jednu z těchto superpotravin!

autor Patrik Pilous
0 komentářů
superpotraviny a produktivita

Spousta kávy, sladkostí nebo slaných pochutin vám možná rychle dodá energii, ale dlouhodobě spíš škodí. Abyste byli produktivní celý den, bude nutné jídelníček upravit od základu. Dbát byste měli hlavně na dostatek vitamínů, minerálů, zdravých tuků a antioxidantů. V jakých potravinách je najdete? 

Voda

Ne nadarmo se říká, že voda je základ života. V první řadě tedy myslete na dostatek hydratace. Díky pravidelnému pitnému režimu vám nehrozí ospalost a bude se vám i lépe přemýšlet. Vypít byste měli alespoň 2 až 3 litry denně, pomůže vám k tomu moderní ekologická láhev nebo i klasický džbán. Jakmile budete mít vodu na stole, automaticky po ní sáhnete. Navíc získáte i lepší přehled o tom, jaké množství vypijete.

TIP: Pokud se neobejdete bez kávy, ke každému šálku si dejte i sklenici vody. Zabráníte tak možné dehydrataci.

Ovesná kaše

Vyvážená snídaně může být slaná i sladká, vždy by ale měla obsahovat dostatek sacharidů. Není totiž cukr jako cukr. Pokud ráno začnete ovesnou kaší a čerstvým džusem, budete se cítit mnohem lépe, než když si dáte kávu a koblihu.

Jak je to možné? Jednoduché cukry a kofein z kávy vaše tělo rychle spotřebuje a brzy se dostaví hlad a pravděpodobně i únava. Naopak komplexní sacharidy se budou uvolňovat během celého dopoledne. Kaši pak můžete ozdobit sezónním ovocem, které je aktuálně v akci. Inspirací vám bude třeba Penny leták – čtvrtečník.

Dýňová semínka

Nejen ovoce, ale i různé druhy semínek jsou ideální přísadou do musli nebo snídaňových kaší. Dýňová semínka si oblíbí snad každý, protože skvěle chutnají a kromě jiného obsahují měď, kterou váš mozek využívá pro řízení nervových signálů. Při jejich pravidelné konzumaci tedy budete bystřejší. Díky vsokému obsahu hořčíku vám zase nebudou hrozit deprese a časté migrény.

Zelený čaj

Kávové nápoje můžete částečně nahradit zeleným čajem, který má také poměrně vysoký obsah kofeinu (zhruba 35 mg na 230 ml). Uvolňuje se ale pomaleji, a tak vám bude energii dodávat postupně. Zároveň obsahuje i důležité antioxidanty a polyfenoly. Díky nim má protizánětlivé účinky, zlepšuje činnost mozku, podporuje soustředění a zabraňuje rozvoji chronické únavy.

Ořechy

Miska ořechů vám samozřejmě nenahradí plnohodnotné jídlo, ale jako drobné občerstvení poslouží skvěle. Tyto ořechy totiž obsahují zdravé tuky, bílkoviny i antioxidanty, a tak podporují mozkovou aktivitu. Obsažené minerály jako hořčík, draslík nebo železo mají zase příznivé účinky na nervovou soustavu. Vitamíny pak zlepšují celkovou fyzickou i psychickou kondici.

Avokádo

Na zdravé mastné kyseliny je velmi bohaté i avokádo, které velmi prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému. Produktivitu vám ale pomůže zvýšit hlavně díky vysokému množství draslíku. Právě tato látka totiž potlačuje únavu a stres. 

Borůvky 

Borůvky jsou skvělou alternativou cukrovinek. Dodají organismu flavonoidy a antokyany, a tak působí antibakteriálně, zbavují zánětu a oxidačního stresu – tedy nerovnováhy mezi množstvím volných radikálů a schopností těla je zpracovat. Vybírejte ale jen čerstvé nebo lyofilizované borůvky, které jsou sušené mrazem. Tento způsob mražení totiž zachovává všechny důležité látky a zároveň prodlužuje trvanlivost borůvek. 

Banány

Z ovoce můžeme dále doporučit ještě banány, které jsou důležitým zdrojem draslíku. Zvyšují přísun kyslíku do mozku, a tak díky nim budete výkonnější nejen ve sportu. Lépe vám půjdou i všechny pracovní činnosti. A pokud jde o formu, klidně stáhněte po sušených banánech, mají totiž čtyřikrát více draslíku než ty čerstvé. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz