Domů » Rekvalifikační kurz: Jaké jsou nejčastější a jak zvládnout?

Rekvalifikační kurz: Jaké jsou nejčastější a jak zvládnout?

autor Daniela Adamová
0 komentářů
Jak úspěšně zvládnout rekvalifikaci?

Ztráta práce potká jednou za čas téměř každého z nás a jedná se o nepříjemnou životní situaci. S ohledem na vývoj posledních měsíců se však dá očekávat u čím dál většího množství lidí. Jednou z možností, jak si sehnat novou práci, rozšířit si své znalosti nebo změnit úplně obor je rekvalifikační kurz. Jaké jsou nejčastější obory, ve kterých se lze rekvalifikovat a jak rekvalifikační kurz co nejlépe zvládnout?

Rekvalifikační kurz nabízí nové možnosti na pracovním trhu

Důvodů, proč se vzdělávat pomocí rekvalifikačních kurzů může být hned několik. Ten nejdůležitější ze všech je však jasný – otevírají se vám brány na pracovní trh. Díky znalostem z různých oborů jste pro zaměstnavatele mnohem atraktivnější a můžete tak zastat práci, kterou nikdo jiný nezvládne.

Příklad z praxe: Pokud se zajímáte o online marketing a jste dobří ve správě obsahu na sociálních sítích, můžete své znalosti rozšířit například o znalosti z personalistiky. Rázem zvládnete dvě odvětví, na které by musel zaměstnavatel sehnat dva pracovníky. Jen na to nezapomeňte také u otázky, jaký si představujete plat.

Najděte vlastní pracovní pozici.

Nejčastější rekvalifikační kurzy

Oblastí, ve kterých lze absolvovat rekvalifikace, existuje nepřeberné množství. Většinou se jedná o zaměstnání, která lze vykonávat právě na základě jednoho nebo více takových kurzů a není nutné studovat je několik let na střední nebo i vysoké škole.

Nejčastější kurzy, které lidé zadávají do vyhledávače Google:

  1. rekvalifikační kurz účetnictví
  2. rekvalifikační kurz asistent pedagoga
  3. rekvalifikační kurz elektrikář
  4. rekvalifikační kurz kadeřnice
  5. rekvalifikační kurz kosmetička
  6. rekvalifikační kurz truhlář
  7. rekvalifikační kurz pracovník v sociálních službách
  8. rekvalifikační kurz masér
  9. rekvalifikační kurz automechanik
  10. rekvalifikační kurz chůva

Z tohoto žebříčku vyplývá, o jaké rekvalifikace mají lidé největší zájem. Například takový rekvalifikační kurz účetnictví lze absolvovat bez předchozích zkušeností v oboru a je ideální pro pečlivé lidi s organizačními schopnostmi. Povolání účetní/ho se navíc dá vykonávat alespoň částečně z domu a představuje skvělou volbu pro maminky na mateřské, studenty apod., protože jej můžete vykonávat pouze na částečný úvazek.

Rekvalifikace vám může zajistit nové zaměstnání.

Rekvalifikace pro každého

Pro koho je rekvalifikace vhodná? Dá se říci, že vlastně pro kohokoliv, kdo má odhodlání vzdělávat se a zvýšit tak své šance na získání zaměstnání. Díky některým kurzům navíc můžete získat znalosti, které vám umožní začít podnikat ve svém vysněném oboru. Mezi takové rekvalifikace patří například kurzy zaměřující se na oblasti kadeřnictví, kosmetiky nebo také marketingu apod.

Většina těchto kurzů se v dnešní době již pořádá nejen ve velkých městech jako je Praha, Brno, Plzeň nebo Ostrava, ale najdete je i v menších a středně velkých městech.

Tip ŽijÚspěšně: Přečtěte si také článek, kde zjistíte, jak poznat, že je správný čas na změnu zaměstnání.

5 tipů, jak se připravit na rekvalifikační kurz

Pochybujete snad, že rekvalifikační kurz zvládnete a tak nějak se vám nechce zpátky do školy? Rekvalifikace se samozřejmě nemusíte vůbec bát. Na konci na vás nečekají ani státní zkoušky, ani maturita. Přesto je dobré se na kurz připravit dopředu a následně i průběžně. Přinášíme 5 základních tipů, jak na to.

Tip 1: Vybírejte pečlivě

Dejte si čas a opravdu si promyslete, jaký kurz pro vás bude mít největší hodnotu. Jaké oblasti byste se chtěli věnovat? Které zaměstnání vám je blízké a toužíte jej vykonávat? Vyberte si pečlivě zaměření rekvalifikace a přihlaste se na osvědčený kurz.

Tip 2: Zjistěte si informace z oboru dopředu

Nemusíte si nutně kupovat desítky knížek a přečíst stovky článků z oboru, který jste si vybrali. Od toho přece jenom jdete na daný kurz. Zjistit si ale základní informace nebo nějaké novinky ve vybrané oblasti není na škodu. Budete se cítit jistější a sebevědomější, až půjdete na první lekci.

Tip 3: Noste si zápisník nebo notebook

Záleží, na jaký typ kurzu jste se přihlásili. Některé kurzy (například kosmetičky) se věnují spíše praxi a zapisování informací vás příliš nečeká. Ve většině případů jde však praxe ruku v ruce s velkým množstvím informací. Zápisník nebo notebook, do kterého si budete dělat poznámky je tak skvělým pomocníkem.

Účetnictví je velmi oblíbený obor.

Tip 4: Přizpůsobte si svůj time management

Nové vzdělávání vám zabere pravděpodobně dost času, proto je nutné uzpůsobit si svůj time management dopředu a neklopýtat tak nějak za pochodu. Vhodným opatřením je například zajištění hlídání pro děti na dobu, kdy se budete účastnit lekcí.

Tip 5: Opakujte si získané znalosti

Získané informace si doma znovu projděte a zopakujte. Jestliže se učíte také nějaké praktické znalosti, vyzkoušejte si je na své rodině nebo přátelích a utvrzujte je. Jak je známo, opakování dělá mistra.

Vzdělání a dovednosti v různých oborech z vás mohou udělat člověka neohroženého na pracovním trhu, kterého se různé krize ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti prakticky nedotýkají. Což přináší do života jistotu a spokojenost. Proto nezapomínejte, že ta nejlepší investice je do nás samotných a do našeho vzdělání.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz