Domů » Co by vám rozhodně nemělo chybět na několikadenní výšlap?

Co by vám rozhodně nemělo chybět na několikadenní výšlap?

autor Zuzana Eretová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Vyrazit na celý den do přírody a pořádně protáhnout své nohy na náročném výšlapu je krásný zážitek. Pokud se ale vůně lesa a kopcovitého terénu nemůžete nabažit, pravděpodobně už vás přepadla myšlenka vyrazit mimo civilizaci hned na několik dní s užít si každý přítomný okamžik. Ať už se tak rozhodnete učinit v Čechách či zahraničí, výbava na jednodenní výlet a několikadenní výšlap se zásadně liší. Na co rozhodně myslet a jak se na takové dobrodružství připravit?

Jak si výlet naplánovat

Jste si jisti, že v přírodě chcete strávit několik dní v kuse? Super! Kolik? Kde? v Jakém terénu? Na jak dlouhé trase? Odpovědi na všechny tyto otázky vám pomohou se zabalit co nejefektivněji, abyste nemuseli táhnout nic zbytečně a nepřemáhali tak svá záda. Mít naplánovanou trasu předem možná trochu ubírá na spontánnosti celého výletu, ale nikde není psáno, že ji nemůžete změnit v průběhu. Stanovením si konkrétní trasy a cíle vám pomůže zůstat namotivovaný výšlap dokončit a zároveň se můžete předem podívat, jaká zajímavá místa se v okolí vyskytují, které rozhodně stojí za to vidět.

Když už budete sedět nad mapou a nadšeně dávat svůj plán do pohybu, seznamte se i s okolím. Pokud vyrážíte do ciziny, ujistěte se, že je povoleno v přírodě přespávat nebo že se v lokalitě nevyskytuje nebezpečná zvěř. Pokud putujete po Čechách, naplánujte trasu tak, abyste noci nelegálně netrávili v národních parcích nebo na soukromém pozemku. V potaz je třeba vzít i předpověď počasí. Bývá na místě zima nebo dešťové přeháňky? Hrozí, že vás v lese zastihnou nečekané bouřky? Ujistěte se, že máte v takových situacích krizový plán a jste připraveni/vybaveni na cokoliv.

Poslední bezpečnostní zásadou je informovat rodinu nebo přátele o svém plánu a pravidelně se jim hlásit. Seznamte je s vaší trasou a odhadovanou časovou náročností. Kdyby se vám nedopatřením něco stalo, někdo o vás bude vědět a dokáže vám pomoci.

Co si rozhodně vzít s sebou

Pojďme už tedy přejít k věci a říct si o věcech, co se na takovém výletě určitě neztratí.

Pevná obuv i sandále

Je zbytečné říkat, že na několik dní pochodování v náročném terénu je třeba vzít si ozkoušenou a prochozenou obuv, na kterou se můžete spolehnout. Výběr pohodlných a odolných bot je naprosto zásadní, až už “kopete” za tým pohorek nebo trailové obuvi. Taky není třeba říkat, že boty by neměly být úplně nové, jelikož tím riskujete nepříjemné odřeniny a puchyře v prvních dnech cesty, ale zároveň ani ne úplně prošlapané, aby vás dokázaly udržet na náročném terénu a nerozhodil vás každý kamínek.

Méně samozřejmý je ale druhý pár bot. I když vyrážíte jen na několik dní, je vždycky dobrý nápad mít nějaký záložní pár pro všechny případy. Přece jen, do bot snadno nateče, což je nejen nepříjemné, ale můžete se tímto způsobem i lehce nachladit a vy byste se tak museli vracet nemocní domů dřív. Nepřemýšlejte ale nad dalšími pohorkami, místo v batohu je vzácné a tak velký pár zbytečně těžký. Pro takové případy jsou perfektní obyčejné turistické sandále – snadno v nich přebrodíte mokrý terén, protože co do nich nateče, zase velmi rychle vyteče. Jsou ale skvělou volbou i pro parné dny, kdy potřebujete pevný pár bot na chvilku sundat a nohy provětrat a v neposlední řadě je můžete využít jako “pantofle”, až budete mít vybrané místo k nocování a budete v okolí už jen tak relaxovat nebo si vařit večeři.

Lehké, pohodlné a praktické. Sandály na svém výletě rozhodně využijete.

Stan či tarp?

Stejnou samozřejmostí, jakou je spolehlivá obuv, je i nějaká forma přístřešku nad hlavou. Ta vás nejen ochrání před nepřízní počasí, ale zároveň tak zabráníte hmyzu, aby vás rušil ze spaní. Kde ale můžete dojít k nejasnostem je v okamžiku, zda si sebou zabalíte celý stan nebo si vystačíte s tarpem.

Zatímco stan vám nabídne luxus maximálního soukromí, jakého jde v přírodě dosáhnout, je třeba se připravit na to, že bude také něco vážit. Narozdíl od tarpu, který se skládá prakticky jen ze dvou stěn a pár sňůrek, se stan dá považovat za docela prostorný “bejvák”. Samozřejmě existují na trhu i velmi lehké a skladné varianty, které se vám tolik nepronesou, ale zpravidla nepatří k těm nejlevnějším. Stany bývají také hodně nápadné. Kdybyste se rozhodli přenocovat v lokalitě, kde nocování není povoleno, stan jen tak někdo nepřelédne.

Tarp je oproti tomu skladnější, lehčí i levnější, ale při jeho stavění je třeba mít na paměti hned několik faktorů:

  1. Je třeba si jeho rozložení nacvičit předtím, než s ním kamkoliv vyrazíte. Jde snadno uvázat mezi dva stromy nebo připevnit mezi turistickými hůlkami, ale rozhodně nechcete dorazit na místo odpočinku pozdě v noci a mít tu nejnáročnější aktivitu teprve před sebou.
  2. Je nutné myslet na to, že tarp má jen dvě strany. Pokud se chystáte spát celou dobu mimo civilizaci, je tarp ideální volbou, ale v některých kempech vám ho nemusí uznat jako dostatečný přístřešek k nocování. S tím souvisí i to, že při rozkládání je ho třeba rozložit tak, aby na vás nefoukalo z otevřených stran.

Není se třeba tarpu bát, po pár nocích si jej jistě osvojíte a zamilujete si jej. Finální rozhodnutí je ale na vás. Každý ze způsobů má své výhody a záležet bude na vašich preferencích i charakteru vašeho dobrodružství.

Power banka

Odtrhnout se od kolotoče každodenní šedi a dát si během svého dobrodružství zasloužený digitální detox je určitě krásné, ale čistě pro vaši vlastní bezpečnosti a orientaci v mapách je funkční mobil zásadním aspektem. Pokud se chystáte na několik dní opustit veškerá obydlí a ztratit se v lesích, ujistěte se, že vyrážíte s nabitým mobilem a spolehlivou power bankou. S ní si můžete dobít nejen mobil, ale i foťák na všechny krásné scenérie, co po cestě minete.

Pokud se bojíte, že by vám jedna powerbanka nestačila na celou vaši výpravu nebo všechna vaše zařízení, můžete si pořídit i lehké, cestovatelské solární panely, které se za slunečného počasí připevní na batoh a můžete tak nabíjet za chůze. Jedná se sice o určitou váhu navíc, nicméně spojení se světem je v případě nouze nepostradatelné.

Nepromokavá bunda

V některých případech není vůbec třeba. Můžete ji mít zmuchlanou na dně batohu a v případě slunečného počasí si na ni po celý výšlap ani nevzpomenout. Nepromokavé oblečení bývá tou nejčastější věcí, kterou si lidé rozhodnou nezabalit, protože jedou do tepla, nebo “to prostě nějak vymyslí”, aby si nemuseli ubírat místo v batohu. Většinou jsou ale tato rozhodnutí zpětně hořce litována. I v těch nejteplejšíc krajinách během letní sezóny může přijít nečekaný déšť. A ačkoliv v danou chvíli může být příjemný a osvěžující, pokud jsme si nechali namočit naše jediné oblečení, máme zaděláno na pěkný průšvih. Základní podmínkou, aby naše tělo zůstalo v teple totiž vyžaduje, aby zůstalo v suchu. Promočené oblečení na těle rychle profoukne a snadno se tak ocitnete v nepříjemné situaci, které se dalo předejít jednou nepromokavou vrstvou.

Nepromokavé bundy už přitom ani zdaleka nemusí být velká, neskladná a těžká součást vybavení. Zainvestovat můžete například do modelu od značky Montane Minimus Jacket. Model, který lze bez problému složit do vlastní kapsy, váží pouhých 169 gramů a řadí se tak se svou  voděodolnost 20.000 mm vodního sloupce mezi naprosté špičky.

Montane Minimus Jacket je díky své lehkosti a odolnosti populární jak mezi horaly, tak mezi trailovými běžci.

Dostatek jídla a vody

Na několik dní v náročném terénu v horách vám nebude stačit hrstka oříšků a dvě musli tyčinky. Vaše tělo bude vydávat velké množství energie po celý den, na což není vůbec připraveno, je tedy nutné ho na konci takového výkonu patřičně odměnit a doplnit tak potřebnou energii. Můžete zakoupit stravu určenou přesně na tyto situace. Nejpopulárnějšími značkami sušeného a výživného jídla jsou Summit To Eat a Adventure Menu. Příprava je přitom velmi jednoduchá. Přivede k varu na svém vařiči adekvátní množství vody, které máte napsané na obalu, jídlo zalijete, promícháte a necháte 10 minut nasáknout veškerou potřebnou vlhkost. Jedná se o velmi kvalitní, vyváženou stravu, lze ji objednat ve dvou různých porcích.

Kupovat několik takových jídel na celý váš trek se ale dokáže celkem prodražit. Neváhejte tedy doplnit svoje zásoby o dostatečné množství ořísků, sušeného ovoce, masa a proteinových tyčinek. Můžete ale být odvážní a za pomocí internetu a domácí sušičky si usušit i vlasní jídlo. Na YouTube naleznete spoustu receptů od zkušených cestovatelů, jak si takové jídlo připravit, jak ho usušit, zabalit a s radostí konzumovat.

Stáhnuté offline mapy

Ať už se vydáváte na dobrodružství kamkoliv, mapa místa, ve kterém se chystáte pohybovat, je naprostou nutností. Můžete samozřejmě zakoupit podrobnou mapu lokality, ve které se chystáte zůstávat, přímo na místě, ale ne vždy se na takové věci dá spolehnout. Naštěstí Mapy.cz od Seznamu poskytují možnost si stáhnout mapy do svého mobilu a mít je tak k dispozici, i když nebudete mít zrovna signál. Mapy jsou podrobné a stahování nějakou chvíli trvá. Stáhněte si je tedy ještě z pohodlí domova, dokud budete připojení na WiFi a ujistěte se, že máte dostatek paměti. Pokud cestujete do zahraničí a jste si jistí, že se budete držet na jednom malém území, mapy vám umožní stáhnout si jen konrétní okrsky, které budete potřebovat.

Lékárnička

Pravděbodobně (snad) k ní vůbec nedojde a zůstane vám po celý výlet jen na dně batohu. Bez ní ale určitě nikam nevyrážejte. Jistota je jistota a pokud cestujete i na několikatýdenní dobrodružství, není otázkou jestli se vám něco stane, ale kdy se vám něco stane. Stačí mít přitom zabalené jen ty největší nutnosti: pár náplastí, obvazy, prášky proti bolesti, na zažívání a desinfekci.

Izolační karimatka

Trávit venku několik dní v kuse znamená, že musíte být připravení na jakékoliv počasí. Ostré slunce, prudký déšť, úporné teploty, ale i nepříjemné mrazíky. Abyste přes zimu dokázali vaše tělo co nejvíce zahřát, pořiďte si skládací karimatku, tzv. “harmoniku” s izolující vrstou, která zamezí průchodu chladu od země a naopak teplo z vašeho těla udrží blízko. I přes teplé letní noci se není čeho bát. Karimatka sama o sobě nehřeje, tudíž nehrozí, že byste se kvůli ní budili celí propocení. Jedná se ale o malý detail, který v případě nouze nadělá velkou parádu.

Základní hygiena

Malé balení zubní pasty a skládací kartáček nám v batohu moc místa nezaberou, ale asi nikomu se nelíbí představa tahat s sebou lahve sprchových gelů a šamponů, co jsou nejen zbytečně těžké, ale také hrozí velké riziko vylití tekutin po celém batohu a promáčení všech našich věcí. Pro tyto případy je zde velmi jednoduché řešení – zázrak tuhých mýdel. Nejen, že dlouho vydrží, jsou lehká a skladná, ale můžete je po každém použití jen jednoduše hodit do sáčku a nebát se o ušpinění vašich věcí. Pokud jedete na méně než dva týdny, bude vám stačit klidně jen polovina produktu, druhou můžete nechat doma a ušetřit tak trochu místa.

Čelovka

V éře mobilních telefonů dnes už všichni máme svítilnu i ve svém mobilu, se kterou si v drtivé většině případů poradíme. Při rychlém sestavení stanu, nočních procházkách po nerovném terénu nebo hledání drobností na dně batohu se hodí mít všechny ruce volné, proto je čelovka velmi cenným pomocníkem. Nezapomeňte před odjezdem vyměnit baterky za nové a hurá do přírody.

Vařič

Když byla řeč o jídle, musí být řeč i o správném náčiní, na kterém si to jídlo ohřát. Důležitost vařiče není radno podceňovat, po dlouhém dni chození je třeba doplnit energii a zahřát tělo zevnitř výživným teplým jídlem. K tomu vám může pomoct šikovný, lehký a snadno složitelný cestovní vařič od české firmy Warg, který je vybaven i příjemným závětřím, takže vám studený vítr a nepříznivé počasí nebudou hasit oheň.

Máte v přírodě chvílku volna? Vezměte si s sebou zajímavou knížku.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz